Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ενδιαφέρουσα πρόταση για νέο οδικό άξονα

  1. #1
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Ενδιαφέρουσα πρόταση για νέο οδικό άξονα

    Ένα άρθρο-πρόταση που διάβασα σε ένθετο πατρινής οικονομικής εφημερίδας που μπορεί σύμφωνα με τα γραφόμενα να αντικαταστήσει τους δύο αυτοκινητόδρομους που είναι υπο μελέτη, στα χαρτιά κλπ (Πατρών-Κορίνθου και το τμήμα της Ιονίου οδού στην πελ/πόννησο) με έναν.Ρίξτε μια ματιά αξίζει.
    Από τη μία έχει μια προοπτική αφού θα μειώσει σημαντικά το κόστος αλλά από την άλλη αφού το φαγοπότι από 2 αυτοκινητόδρομους θα είναι πολύ μεγαλύτερο και τους λιγουρεύονται πολλοί γιατί να φτιαχνεί ένας.Βέβαια για οποιαδήποτε εξέλιξη παραθέτουμε στο πολυυυυύ μακρινό μέλλον.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	σάρωση-2.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	98,4 KB 
ID:	28772

  2. #2
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    δουλευόμαστε?μπορεί ο Κορίνθου-Καλαμάτα να σηκώσει τόσα αυτοκίνητα?
    (όχι ότι τώρα ο Κόρινθος-Πάτρα τα σηκώνει,έτσι?)
    Πως θα γίνει με λιγότερα λεφτά ούτε αυτό το καταλαβαίνω...
    Πρέπει να τρυπήσουν όλα τα βουνά της περιοχής,ασε που ξεκινάς απο παραλία (Πάτρα),ανεβαίνεις τα βουνά Αρκαδία,για να ξαναβγείς παραλία(Κόρινθο).

    σαν κάτι να μου μυρίζει...
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  3. #3
    Ειναι τουλαχιστον ανεγκεφαλη η προταση αυτη . 60-70 χιλιομετρα παραπανω απο αθηνα - πατρα.. φαντασου να θες να πας Ιωαννινα.. Η παραλιακες πολεις που εχουν ζωη το καλοκαιρι τι θα κανουν ?(Κιατο - Ξυλοκαστρο - Ακρατα - Διακοφτο - Αιγιο - Ψαθοπυργος). Ασε που τελικα ο τοτε 'Παλιος' θα βρεθει να εχει την ιδια κινηση που ειχε πριν την κατασκευη αυτου του θαυματος..
    Αυτος τωρα ειναι ηδημονας? Εχει πτυχιο που? Στην ανεγκεφαλιαση? Το πιθανοτερο ειναι να ειναι απο τα καλαβρυτα. Δεν εξηγηται διαφορετικα :a31:

    Υ.Γ Ασε που δεν πιασαμε το θεμα διοδια. Ολοι θα πηγαινουν στην πατρα απο το υπαρχον οδικο δυκτιο προκειμενου να τα γλυτωσουν αυτα, και τα παραπανω χιλιομετρα στην τελικη..

  4. #4
    Για διαβάστε στο άρθρο τον τέταρτο λόγο για τον οποίο προτείνει να γίνει ο νέος οδικός άξονας και θα καταλάβετε.

    Είναι ξεκάθαρο οτι όσοι έχουν οικόπεδα στην παραλιακή ζώνη δε θέλουν να περάσει αυτοκινητόδρομος από κοντά...

    Τώρα πως τρυπώντας τα βουνά σε περιοχές πολύ όμορφες όπως είναι η διαδρομή Πάτρας-Καλαβρύτων-Τρίπολης προστατεύεις το περιβάλλον είναι μάλλον ανέκδοτο...

    Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που χρόνια τώρα παλεύουν με κάθε μέσο να μην αναβαθμιστεί η σιδηροδρομική γραμμή Κορίνθου-Πατρών.

    Μάλιστα ζητάνε να γίνει υπόγεια από Αίγιο μέχρι Πάτρα!!! (κουβέντα για το ποιός θα πληρώσει φυσικά...)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Επίσης είναι για πολλά γέλια που στο χάρτη έχει τραβήξει μια ευθεία με ένα χάρακα για να μας δείξει τι εύκολο και γρήγορο έργο θα είναι...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Για διαβάστε στο άρθρο τον τέταρτο λόγο για τον οποίο προτείνει να γίνει ο νέος οδικός άξονας και θα καταλάβετε.

    Ας δουνε πρωτα οι κατοικοι απο που προβλεπεται να περασει ο δρομος και θα δεις μετα που θα παει η 'τουριστικη αναβαθμιση της περιοχης'...


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Τι μας λές τώρα; Εδώ στην ΚΡΗΤΗ 25 χρόνια προσπαθούν να τελειώσουν τον κεντρικό άξονα που ενώνει Ηράκλειο με Μεσσαρά! Όσο ζώ, όσο γνωρίζω τον εαυτό μου βλέπω αυτό το δρόμο να φτιάχνεται και όλο φτιάχνεται! Αν καθυστερήσει άλλα τόσα, θα κλείσει μισό αιώνα!!!

    Και χέσε τον ωραίο τον δρόμο τον άνετο και τα τιαύτα....το θέμα είναι πως έχουν χαθεί ζωές και ΧΑΝΟΝΤΑΙ!!

  8. #8
    Τι να λέμε τώρα!!! Το avatar του/της The Rainmaker
    Εγγραφή
    08/06/2005
    Μηνύματα
    5
    Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνονται οι παροιμίες:

    "Η γνώμη είναι σαν την π****α. Όλοι έχουν από μια"

    &

    "Στην Ελλάδα είσαι οτι δηλώσεις"

    Απορώ πως υπάρχουν κάποιοι που τον παίρνουν στα σοβαρά. Στο άρθρο απουσιάζουν παντελώς τα τεχνοοικονομικά στοιχεία. Γίνονται μόνο γενικές αναφορές και κάποια ευχολόγια. Με αυτό τον τρόπο δεν γίνονται έργα.
    Εκτός εάν υπάρχει ολοκληρωμένη πρόταση (που δεν το νομίζω) και δεν παρουσιάζεται στο άρθρο.

    Anyway, να είναι καλά ο ανθρωπος που μας έκανε και γελάσαμε μια τέτοια "μαύρη" ημέρα (λόγω καιρού).
    O vregmenos ti vroxi den ti fovatai

  9. #9
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    αν και εχθές ήμουν λίγο αρνητικός στο post μου,σήμερα το ξανασκέφτηκα και λέω μα καλά μαλάκας είσαι?

    παρατήρησα ότι ο δρόμος θα περάσει απο το χωριό μου,οπότε... θα ανοίξω βενζινάδικο,καντίνα κάτι τέλως πάντων να κονομήσουμε :rotflmao: :rotflmao:

    και γαμώ τις ιδέες είναι λέμε !!!
    :rotflmao: :rotflmao:
    απαντήστε σωστά και κερδίστε:
    απο που είναι ο συντάκτης
    1)Καλάβρυτα
    2)Φενεό
    3)Στυμφαλία
    4)Βυτίνα
    5) Μαγαδασκάρη
    6)Αλφα του Κενταύρου
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


Παρόμοια θέματα

  1. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  2. Πρόταση για το Forum
    από niko13g στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 15:51
  3. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 14:01
  4. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 19:32
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF