Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Γερμανικό site με εισαγωγές

  1. #1
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Γερμανικό site με εισαγωγές

    Καλημέρα σε όλους,

    ξέρει κανείς ποιο είναι εκείνο το γερμανικό site που έχει τιμές από μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές?

    Περίπου πόσο πάει ο εκτελωνισμός για ένα 1800 αυτοκίνητο? Έχει σχέση με την παλαιότητα?

  2. #2

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: Γερμανικό site με εισαγωγές

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Καλημέρα σε όλους,

    ξέρει κανείς ποιο είναι εκείνο το γερμανικό site που έχει τιμές από μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές?

    Περίπου πόσο πάει ο εκτελωνισμός για ένα 1800 αυτοκίνητο? Έχει σχέση με την παλαιότητα?
    φίλε δεν ξέρω΄πόσο πάει ο εκτελωνισμός αλλά σίγουρα έχει σχέση με την παλαιότητα...να προτιμήσεις μοντέλα 3ετίας ή 5 ετίας το πολύ....πάντως ένας γνωστός μου που πήγε γερμανία για να φέρει αυτοκίνητο αρκετών κυβικών του έβγαινε μια η άλλη πάνω κάτω..και δεν το πήρε...
    φυσικά τα ελληνικά τελωνεία δεν είναι και απο τις καθαρότερες υπηρεσίες και πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα σε εκτελωνισμούς ειδικότερα ιδιωτών..(με μια μίζα φυσικα όλα τα γραφειοκρατικά προβλήματα λύνονται ως δια μαγείας)...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  4. #4

  5. #5
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Γιατί 3ετίας ή 5ετίας το πολύ?

    Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι που να έχει εδώ 20-30000 να το πάρω από εκεί. Φαντάζομαι αυτά τα αυτοκίνητα τα χτυπάνε στο τελωνείο λόγω κυβικών κτλ. Για κάτι τέτοιο σκέφτομαι:

    http://www.autoscout24.de/home/index...l_ueberschrift

    ή κάτι τέτοιο

    http://www.mobile.de/SIDZ2h6GTHEbI4b...1111198027625&

    Γνωστός ενός συγγενή μου πρόσφατα αγόρασε ένα Audi από Γερμανία 10000 και έδωσε 1500 στο τελωνείο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    ...με λιγα λογια κοιτα για κατι απο 2000 και μετα και ταυτοχρονως εως 1491κεκ.Θα πληρωσεις επιπλεον περιπου 12% επι του ποσου που το ελληνικο κρατος θεωρει οτι αξιζει ενα τετοιο αυτοκινητο.Απο εκει και περα αναλογα με την παλαιοτητα και τον κυβισμο ασχημαινουν τα παραγματα (παραδειγμα 2λιτρο 1990 εχει 220% αν θυμαμαι καλα).Αγαπημενα των παραεισαγωγεων ειναι τα civic 96-00 ,A3 απο την ιδια περιοδο,κατι ξερουν αυτοι....Προσεχε τ αλατια των γερμανικων δρομω.Το δικο μου ηταν τελειο παντου αλλα μολις μου τρυπησε εξατμιση ,που δεν δικαιολογειτα για τη ηλικια του.Αν σε ενδιαφερει civic στειλε πμ με ερωτησεις...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103

    Re: Re: Γερμανικό site με εισαγωγές

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    φίλε δεν ξέρω΄πόσο πάει ο εκτελωνισμός αλλά σίγουρα έχει σχέση με την παλαιότητα...να προτιμήσεις μοντέλα 3ετίας ή 5 ετίας το πολύ....πάντως ένας γνωστός μου που πήγε γερμανία για να φέρει αυτοκίνητο αρκετών κυβικών του έβγαινε μια η άλλη πάνω κάτω..και δεν το πήρε...
    φυσικά τα ελληνικά τελωνεία δεν είναι και απο τις καθαρότερες υπηρεσίες και πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα σε εκτελωνισμούς ειδικότερα ιδιωτών..(με μια μίζα φυσικα όλα τα γραφειοκρατικά προβλήματα λύνονται ως δια μαγείας)...


    ...δεν παιζει το θεμα μιζα....απλα ξεχνα το....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Γιατί 3ετίας ή 5ετίας το πολύ?

    ανάλογα με το έτος κατασκευής έχεις ελάφρυνση στο τελικό ποσό που πληρώνεις...η λογική είναι να εισάγωνται νέα αυτοκίνητα και όχι σαράβαλα
    επίσης νομίζω ότι πέζει κάτι με τους ρύπους...όσο λιγότερους ρύπους τόσο μεγαλύτερη ελάφρυνση για τον εκτελωνισμό...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219

    Re: Re: Re: Γερμανικό site με εισαγωγές

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
    ...δεν παιζει το θεμα μιζα....απλα ξεχνα το....
    Είσαι σίγουρος;;;!!


    :rotflmao:
    :rotflmao: :rotflmao:
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #10
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.882

    ax

    Ολοι δινουμε πληροφοριες για site & οτι αλλο ξερουμε αλλα κανενας δεν μιλαει για την παρανομια του κρατους σε συμφωνια με τους μεγαλους εισαγωγης για εκτελονισμο τον οχηματων.Αφου υποτιθετε οτι ειμαστε Ευρωπη & δεν θα επρεπε να πληρωνουμε τιποτα ,απλα να πηγαινουμε μια βολτα γερμανια και να φερνουμε οτι γουσταρουμε.

    Αχ Ελλαδα σ' αγαπαμε ολοι εκτος απο τους
    πολιτικους μας.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: ax

    όντως ...ψάχνω να βρω την ακριβή νομοθεσία στο ιντερνετ αλλα δεν τα καταφερα ακόμα....
    για την ακρίβεια αυτό που πληρώνεις δεν ονομάζεται δασμός....
    κάπως αλλιώς το έχουν βαπτίσει για να μπορούν να τα πέρνουν νόμιμα....και μην νομίζεις ότι η ΕΕ δεν είναι ενήμερη....αυτά τα ζητήματα είναι υπό διαπραγμάτευση στην ΕΕ....
    μην έχετε την αντίληψη ότι υπάρχει πραγματική οικονομική ένωση ...η ένωση αφορά της επιχειρήσεις....όχι τους καταναλωτές!!!! χαρακτιριστικό ότι στις ελληνικές τράπεζες πληρώνεις ακόμα προμήθεια για να μεταφέρεις λεφτά σε ένα λογαριασμό εξωτερικού!!!! το πλεόν παράνομο!!!
    πάντως η Κύπρος έχει site για το τελωνειο της με αναλυτικές πληροφορίες για τη νομοθεσία που διέπει τον εκτελωνισμό!!!
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  12. #12
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Κάπου έχω ένα βιβλιαράκι που λέει τι πληρώνεις αναλογα με το τι φέρνεις.Θα ψάξω και αν το βρω θα σου πω ακριβώς...
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Εγώ βρήκα ένα τηλέφωνο το πρωί και τους κάλεσα από το γραφείο μου. Μίλησα με μία κοπέλα που μου είπε κοιτάς τί αυτοκίνητο είναι και τί μοντέλο, χρονολογία και μετά μου είπε ένα κατεβατό με πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις ώστε να βγεί το αποτέλεσμα!

    Για να μπερδεύουν τον κόσμο δηλαδής...

    Ένας φίλος έχει BMW M3 και ήθελε να πάρει μία άλλη BMW από Γερμανία την οποία και βρήκε φθηνή, δεν την πήρε γιατί του βγήκε πολύ!!

    Αφήστε το, αλλιώς όλοι θα πέρναμε από εξωτερικό! Λαλάκες είναι όλοι τότε και παίρνουν από Ελλάδα;!

    Αλλιώς το κάνεις έτσι ΜΟΝΟ αν έχεις δικό σου άτομο στο τελωνείο και δώσεις μίζα σε κάποιους κανα πεντοχίλιαρο Ευρώ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά!!

  14. #14
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από webman


    Αλλιώς το κάνεις έτσι ΜΟΝΟ αν έχεις δικό σου άτομο στο τελωνείο και δώσεις μίζα σε κάποιους κανα πεντοχίλιαρο Ευρώ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά!!
    Δεν είναι έτσι τα πράγματα..Η τουλάχιστον δεν είναι μόνο έτσι..
    Νομίζεις είναι λίγοι που φέρνουν απ'έξω?Γνωστός μου έχει φέρει τουλάχιστον 4-5 αυτοκίνητα επαγγελματικά..Ενας άλλος φέρνει αυτοκίνητα για δική του χρήση υποτίθεται και μετά τα πουλάει...
    Απλά δεν συμφέρει για κάθε είδους όχημα..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
    Εγώ βρήκα ένα τηλέφωνο το πρωί και τους κάλεσα από το γραφείο μου. Μίλησα με μία κοπέλα που μου είπε κοιτάς τί αυτοκίνητο είναι και τί μοντέλο, χρονολογία και μετά μου είπε ένα κατεβατό με πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις ώστε να βγεί το αποτέλεσμα!

    Για να μπερδεύουν τον κόσμο δηλαδής...

    Ένας φίλος έχει BMW M3 και ήθελε να πάρει μία άλλη BMW από Γερμανία την οποία και βρήκε φθηνή, δεν την πήρε γιατί του βγήκε πολύ!!

    Αφήστε το, αλλιώς όλοι θα πέρναμε από εξωτερικό! Λαλάκες είναι όλοι τότε και παίρνουν από Ελλάδα;!

    Αλλιώς το κάνεις έτσι ΜΟΝΟ αν έχεις δικό σου άτομο στο τελωνείο και δώσεις μίζα σε κάποιους κανα πεντοχίλιαρο Ευρώ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά!!



    ...ρε φιλαρακι αστο λεμεεεεεε.Ο πατερας μου ειναι τελωνειακος και μολις εφερα αυτοκινητο απο Γερμανια.Λες να μην ξερω τι παιζει?Το ζητημα μιζα εχει πλεον τελειωσει λογο καποιων κινησεων και αλλαγων που εκανε το κρατος για να εξαλειψει το φαινομενο.Πλεον ειναι πρακτικα αδυνατο να δηλωσεις το αυτοκινητο σε αλλη κατηγορια απ αυτην που ανηκει.Οπως ΞΑΝΑειπα και ειπε και ο lampros συμφερουν συγκεκριμενα αυτοκινητα....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 02:28
  2. Το θυμάστε το site με τα πλαστά ευρώ;
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2005, 16:43
  3. site με reviews
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 01:58
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:17
  5. Site με σχεδόν ..... service manual
    από free rider στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2004, 20:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF