Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Γραφειοκρατεία.....Ελλάδα

  1. #1
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181

    Γραφειοκρατεία.....Ελλάδα

    Λεπόν, η ώρα είναι 5 και περιμένω να πάει 6 γιά να πάω στο αστυνομικό τμήμα να κάνω αίτηση γιά ταυτότητα γιατί μετά γίνεται ένας πανικός. 3 μέρες για ταυτότητα. Ωραία.
    Τέσπα, μην έχοντας κάτι άλλο να κάνω άρχισα να διαβάζω το site του Υπουργείου δημόσιας τάξης, και έπεσα πάνω στην άδεια οδήγησης μηχανής, και στα δικαιολογητικά που χρειάζονται.

    Δέστε εδώ: http://www.ydt.gr/main/Article.jsp?ArticleID=78520


    Ιδίεταιρη εντύπωση μου έκανε το πως πρέπει να αποδείξεις ότι δεν έχεις πρόβλημα όρασης. Απίστευτο. Και έτσι γιά σύγκριση δείτε και το τι χρειάζεται στην Αγγλία γιά την αντίστοιχη άδεια:


    http://www.direct.gov.uk/Motoring/Dr...091&chk=bDnpME

    Γιά όσους δεν θέλουν να διαβάζουν ή δεν κατέχουν την Αγγλικήν, σας πληροφορώ ότι χρειάζεται μία μορφή ταυτότητας (πχ. διαβατήριο, πιστοποιητικο γέννησης, ταυτότητα χώρας ευρώπης κτλ κτλ) και μία φωτογραφία. Επίσης ή διαδικασία αίτησης γίνεται online ή μέσω ταχυδρομείου. Στην Ελλάδα κάνει 64 Ευρώ, στην Αγγλία 38 λίρες (56 ευρώ). Δεν ξέρω τι σου δίνουν στην Ελλάδα, αλλά στην Αγγλία σου δίνουν την πλαστική ταυτότητα που μιάζει με πιστωτική κάρτα. Όχι βιβλιάριο.



    Τέλως πάντων. Θέλω να ακούσω τα σχόλια σας πάνω στις διαδικασίες. Εμένα πάντως μου φαίνεται ο πολίτης στην Ελλάδα, σε όποια του συναλλαγή με το δημόσιο πρέπει να αντιμετωπίσει έναν γολγοθά έτσι ώστε να αποδείξει οτί ΕΙΝΑΙ αυτός που λέει, και ΔΕΝ είναι απατεώνας και ΔΕΝ προσπαθεί να κοροϊδέψει το κράτος. Δηλαδή δεν υπάρχει ίχνος εμπιστοσύνης γι αυτό και αναγκαζόμαστε να περνάμε από τέτοιες δοκιμασίες.

    Γία να δώ τι θα αντιμετωπίσω το πρωί. Σημείωση, είναι η τρίτη μέρα που πάω γιά ταυτότητα. Είχα πεί να βγάλω το διαβατήριο γιατί πετάω την Τετάρτη αχαχαχαχαχαχα το ακούω τώρα και γελάω
    Τι λέει ο άνθρωπος.
    2004 R1 red-black

  2. #2
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Α και σημειώστε επίσης το πως ποιό αναλυτική είναι η Αγγλική σελίδα που εξηγεί με λεπτομέρειες τι χρειάζεται και τις διαδικασίες.

    Σε τέτοιες χώρες λυπάμε να το πω, νιώθεις σαν πολίτης που σε σέβονται.

    Κρίμα. Εγώ έχω απογοητευθεί πάντως
    2004 R1 red-black

  3. #3
    Χα,χα δες και τα δικά μου , μόλις χθεσινά.

    Χρειάζομαι το νέο διαβατήριο λογω των (σχετικά) συχνών μου ταξιδιών στους froggs.

    Kόστος διαβατηρίου κοντά στα 100?. Δε ...ιέται λέω θα βγάλω νέα ταυτότητα (γύρω στα 20?..

    Πάω στο Ασ.Τ.. Απ'έξω ένα ζευγάρι
    - για ταυτότητα ?
    -ναι 3η φορά ερχόμαστε
    - γιατί?
    -τη μια ήταν 17 Νοέμβρη, την άλλη εκείνο την άλλη το άλλο.

    Όλα αυτά περιμένοντας έξω στο προαύλιο (κι αν βρέχει, κι αν χιονίζει?)
    Κοιτάω τα δικαιολογητικά...μετξύ άλλων
    Χαρτί από το ληξιαρχείο (που να τρέχω..., μετά έμαθα ότι μπορώ να το βγάλω από ΚΕΠ)
    Παρουσία μάρτυρα.....? (γιατί δεν δίνω την παλιά να μου βγάλουν καινούργια? σε ΑΤ είμαι, δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν ότι είναι γνήσια?)

    Τεσπα σκέφτομαι θα πάω για διαβατήριο.

    Κατεβαίνω πιο πέρα βγάζω φωτογραφίες.
    Πάω αγοράζω παράβολα και απο ΚΕΠ (για άλλη δουλειά)
    Γυρνάω παραλαμβάνω φωτογραφίες.
    Πάω στο ΑΤ (σχεδόν) μέσα στο παλαιο αεροδρόμιο σίγουρος ότι θα παραδώσω τα δικαιολογητικά και....
    πέφτω σε έναν διάδρομο που θύμιζε εξωτερικά ιατρεία όπου οι άνθρωποι περίμεναν με αριθμό προτεραιότητας από το πρωί (η ώρα έχει πάει 12.30).
    Τι, δεν έχεις αριθμό, έλα αύριο πουρνό-πουρνό............

    .. to be continued

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #4
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Ναι κι εγώ γύρισα με άδεια χέρια από το Α.Τ.

    Ανοίγει στις 8. Πήγα στις 7 γιά να βάλω αριθμό προτεραιότητας. Ήταν ήδη 20 άτομα πρίν από μένα!!!

    Τέσπα έβαλα. Και μετά μαθαίνω πως πρέπει να ακυρώσω την παλία ταυτότητα ΠΡΙΝ πάρω αριθμό προτεραιότητας. Δηλαδή πάει η μέρα σήμερα. Και πάλι στο περίμενε την Δευτέρα. Υπόψιν η διαδικασία στο συγκεκριμένο Α.Τ. πέρνει 3 εργάσιμες, και πετάω την Τετάρτη. Με βλέπω να το χάνω.


    Ξέρει κανείς άμα μπορείς να πετάξεις σε χώρες τις Ε.Ε. με την παλιά ταυτότητα;
    2004 R1 red-black

  5. #5
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito




    Ξέρει κανείς άμα μπορείς να πετάξεις σε χώρες τις Ε.Ε. με την παλιά ταυτότητα;
    οχι vaskunito δεν επιτρέπεται πλέον.
    Βεβαια επειδή θα φύγεις απο Ελλάδα, να πας όπου πας...μην εντυπωσιαστείς αν σου πουν "πέρασε...."

  6. #6
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    οχι vaskunito δεν επιτρέπεται πλέον.
    Βεβαια επειδή θα φύγεις απο Ελλάδα, να πας όπου πας...μην εντυπωσιαστείς αν σου πουν "πέρασε...."
    Ευχαριστώ γιά την πληροφορία Tati. Γι αυτό και γω πήγα στο Α.Τ. και ακύρωσα την παλιά μου ταυτότητα γιά να αποκτήσω καινούργια. Ας μην το ρισκάρω.


    Οπότε, μου είπανε, 3 εργάσιμες γιά την ακύρωση και μετά άλλες 3 εργάσιμες γιά την καινούργια. Αφού ξαναπάω στις 6-7 και στηθώ γιά να βάλω το όνομα μου στην λίστα αναμονής. Ως αποτέλεσμα, πάει η πτήση μου και προσπαθώ να βγάλω άλλο εισητήριο.

    Τρέλα.....

    Υγεία να υπάρχει
    2004 R1 red-black

  7. #7
    Παντως, μπορεις να ταξιδεψεις κ με την παλια ταυτοτητα σε χωρες της ΕΕ. Θα σου πουν βεβαια οτι "μπορει να εχετε προβλημα στην χωρα που πατε" κλπ κλπ. Βεβαια οταν φευγεις απο την αλλη χωρα (γιατι σιγα μη σε σταματισουν στην Ελλαδα) κοιτανε την ταυτοτητα, δεν καταλαβαινουν τιποτα αλλα τους αρκει που ξεκουμπιζεσαι απο τη χωρα τους...

    Παντως για να μην εχεις κανενα προβλημα καλο θα ηταν να εχεις την καινουρια ταυτοτητα ή διαβατηριο.


    Εγω οταν εβγαλα το καινουριο διαβατηριο πηγα κατα τις 6 το απογευμα κ πηρα χαρτι, μετα εφυγα πηγα γυμναστηριο κ γυρισα 8 παρα τεταρτο. Ε περιμενα κ ενα τεταρτο κ εξυπηρετιθικα. Αυτα περι μεγαλης αναμονης ειναι φημες... :rotflmao: :rotflmao:

    Τωρα, το να συγκρινουμε το κρατος κ τις διαδικασιες της Αγγλιας με τα αντιστοιχα της Ελλαδας ειναι σαν να συγκρινουμε τη βουρτσα με τη .... *ουτσα. Σαν κρατος ειναι ετη φωτος μπροστα. Εμεις ουτε καν κρατος δεν ειμαστε. %#ουρδελο χωρις τσατσα ειμαστε!

  8. #8
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
    Παντως, μπορεις να ταξιδεψεις κ με την παλια ταυτοτητα σε χωρες της ΕΕ. Θα σου πουν βεβαια οτι "μπορει να εχετε προβλημα στην χωρα που πατε" κλπ κλπ. Βεβαια οταν φευγεις απο την αλλη χωρα (γιατι σιγα μη σε σταματισουν στην Ελλαδα) κοιτανε την ταυτοτητα, δεν καταλαβαινουν τιποτα αλλα τους αρκει που ξεκουμπιζεσαι απο τη χωρα τους...

    Παντως για να μην εχεις κανενα προβλημα καλο θα ηταν να εχεις την καινουρια ταυτοτητα ή διαβατηριο.


    Εγω οταν εβγαλα το καινουριο διαβατηριο πηγα κατα τις 6 το απογευμα κ πηρα χαρτι, μετα εφυγα πηγα γυμναστηριο κ γυρισα 8 παρα τεταρτο. Ε περιμενα κ ενα τεταρτο κ εξυπηρετιθικα. Αυτα περι μεγαλης αναμονης ειναι φημες... :rotflmao: :rotflmao:

    Ναι αλλά εγώ φεύγω ΑΠΟ την Ελλάδα. ΚΑι άμα φάω πόρτα στο Λονδίνο και με στείλουνε πίσω;

    Και εξαρτάται ΠΟΤΕ θα πας να βγάλεις διαβατήριο/ταυτότητα. Τώρα με το τέλος τον διακοπών, όλοι επειδή γυρίζουν στο εξωτερικό πήραν φόρα να βγάλουν διαβατήριο. Ιδιαίτερα στα Α.Τ. των Αθηνών. Ασε φίλε μου δεν είναι καθόλου φήμες. Πήγα και είδα. Γίνεται το αδιαχώρητο.
    2004 R1 red-black

  9. #9
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
    Ναι αλλά εγώ φεύγω ΑΠΟ την Ελλάδα. ΚΑι άμα φάω πόρτα στο Λονδίνο και με στείλουνε πίσω;

    Και εξαρτάται ΠΟΤΕ θα πας να βγάλεις διαβατήριο/ταυτότητα. Τώρα με το τέλος τον διακοπών, όλοι επειδή γυρίζουν στο εξωτερικό πήραν φόρα να βγάλουν διαβατήριο. Ιδιαίτερα στα Α.Τ. των Αθηνών. Ασε φίλε μου δεν είναι καθόλου φήμες. Πήγα και είδα. Γίνεται το αδιαχώρητο.
    play it safe θα έλεγα εγώ και μη το ρισκάρεις....(αν και πολύ πιθανό να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα απο εδώ τουλάχιστον). Οσο για τα Α.Τ.και εμενα ο πατέρας μου 3 μέρες τραβιέται για το ίδιο θέμα και γυρίζει πίσω με άδεια χέρια κάθε φορά......

  10. #10
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
    Ως αποτέλεσμα, πάει η πτήση μου και προσπαθώ να βγάλω άλλο εισητήριο.



    Υγεία να υπάρχει
    αααααα τώρα το σκέφτηκα....γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο στο αγγλικό αεροδρόμιο να ρωτήσεις για να είσαι βέβαιος αν μπορείς να ταξιδέψεις με την παλιά?? σίγουρα θα σου δώσουν μια απαντηση που θα ισχύει

    και βέβαια υγεία να υπάρχει (αν και αμφιβάλλω για τη ψυχική υγεία μας μετα απο συναναστροφές με το δημόσιο )

  11. #11
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    play it safe θα έλεγα εγώ και μη το ρισκάρεις....(αν και πολύ πιθανό να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα απο εδώ τουλάχιστον). Οσο για τα Α.Τ.και εμενα ο πατέρας μου 3 μέρες τραβιέται για το ίδιο θέμα και γυρίζει πίσω με άδεια χέρια κάθε φορά......

    Ακριβώς αυτό και έκανα.
    Και μάλιστα καταλαβαίνω πως αισθάνεται ο πατέρας σου, γιατί κι εγω από την Τετάρτη τραβιέμαι και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε την αίτηση. Και θα χάσω και την πτήση μου σίγουρα.

    Ρε μπας και να οργανωθούμε όλοι μαζί, να πάμε να τους πλακώσουμε; Έλα κι εσύ μαζί μας Yianiss που πας γυμναστήριο να σε βάλουμε μπροστά να τρως το ξύλο.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    2004 R1 red-black

  12. #12
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    αααααα τώρα το σκέφτηκα....γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο στο αγγλικό αεροδρόμιο να ρωτήσεις για να είσαι βέβαιος αν μπορείς να ταξιδέψεις με την παλιά?? σίγουρα θα σου δώσουν μια απαντηση που θα ισχύει

    και βέβαια υγεία να υπάρχει (αν και αμφιβάλλω για τη ψυχική υγεία μας μετα απο συναναστροφές με το δημόσιο )
    Ναι το σκέφτηκα, και να πάρω μάλιστα και πρεσβείες κτλ κτλ. Αλλά λέω δεν γαμ*** και έκανα ήδη την ακύρωση της παλιάς. Ας μην το ρισκάρω. Τι έκανα δηλαδή, αφού παίρνει 3 εργάσιμες.


    2004 R1 red-black

  13. #13

    Re: Γραφειοκρατεία.....Ελλάδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
    Τέλως πάντων. Θέλω να ακούσω τα σχόλια σας πάνω στις διαδικασίες. Εμένα πάντως μου φαίνεται ο πολίτης στην Ελλάδα, σε όποια του συναλλαγή με το δημόσιο πρέπει να αντιμετωπίσει έναν γολγοθά έτσι ώστε να αποδείξει οτί ΕΙΝΑΙ αυτός που λέει, και ΔΕΝ είναι απατεώνας και ΔΕΝ προσπαθεί να κοροϊδέψει το κράτος. Δηλαδή δεν υπάρχει ίχνος εμπιστοσύνης γι αυτό και αναγκαζόμαστε να περνάμε από τέτοιες δοκιμασίες.
    Για τις διαδικασίες και την εν γένει εξυπηρέτηση του πολίτη απο σωστά κράτη σε σύγκριση με τα καθ΄ημας δε χρειάζεται να σχολιάσω...

    Η χρόνια και έμφυτη "μπαγαποντιά" του έλληνα σε συνδυασμό με την ευθυνοφοβία και την αρτηριοσκλήρωση των λογής υπηρεσιών οδήγησαν στο να απαιτούν (οι υπΕρεσίες) ένα σωρό έγγραφα to cover their ass...

    Ο άγγλος δε θα ισχυριστεί οτι βλέπει αν δε βλέπει, ο έλληνας θα λαδώσει γιατρό για να του βγάλει χαρτί...

    Μην πάμε μακριά: Τα ΚΕΠ ήταν μια πραγματική καινοτομία στο θέμα της συναλλαγής με το δημόσιο (άσχετα με τις αδυναμίες που εμφανίζονε και που οφείλονται και σε εξωγενείς παράγοντες), είχαν μάλιστα βραβευτεί σαν ιδέα απο την Ε.Ε.

    Κι όμως κάποια στιγμή υπήρξε υπουργός που σκέφτηκε να τα κλείσει (ευτυχώς του σφύριξαν εγκαίρως οτι έλεγε μ@λακίες)

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181

    Re: Re: Γραφειοκρατεία.....Ελλάδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

    Ο άγγλος δε θα ισχυριστεί οτι βλέπει αν δε βλέπει, ο έλληνας θα λαδώσει γιατρό για να του βγάλει χαρτί...

    Ναι ρε γαμώτο. Αυτό μου κάνει εντύπωση. Εδώ παρόλο που το σύστημα είναι ποιό δύσκολο, δυσκίνητο και απαιτεί περισσότερα δικαιολογητικά, παρ' όλα αυτά βρίσκουμε τρόπους και το κοροϊδεύουμε, κάνουμε την απάτη. Εκεί, σε γενικές γραμμές δεν κάνουν τέτοιες απάτες, αν και θα μπορούσαν.

    Για παράδειγμα, σου κάνουν έλενχο όρασης όταν πας να πάρεις το τεστ. Σε ρωτάνε άμα βλέπεις την πινακίδα ενός αυτοκινήτου στα Χ μέτρα. Και αυτό ήταν. Τέλος. Έληξε. Ούτε ποιηστοποιητικα, ούτε υπεύθυνες δηλώσεις.

    Εγώ πάντως σε ότι μου συναλλαγές με το Ελληνικό δημόσιο, νιώθω ξεφτιλισμένος, απατεώνας, υποβαθμισμένος, θιγμένος και φεύγω νευριασμένος, εξουθενομένος με το κεφάλι κάτω.
    Φτάνει πιά.
    2004 R1 red-black

  15. #15
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
    Έλα κι εσύ μαζί μας Yianiss που πας γυμναστήριο να σε βάλουμε μπροστά να τρως το ξύλο.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    σορυ για το σπαμ αλλά ........


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 4-0? Υπάρχουν και χειρότερα...
    από Electra στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 11:18
  2. Έρχεται ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα
    από ctpanoramix στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 15:20
  3. Ελλαδα -αυστρια -Τσεχια (many parts)
    από hornet στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 09:47
  4. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02
  5. Πίστα Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF