Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Yz 250 για χρήση Enduro

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2023
    Μηνύματα
    10

    Yz 250 για χρήση Enduro

    Καλησπέρα σε όλους, όπως γράφω και στον τίτλο θα ήθελα μερικές γνώμες για το Yz το 250, κάνει για εντουρο, κύριος μονοπάτια…;;
    Δε με ενοχλεί που δεν έχει το μαγικό κουμπί, συνηθισμένος…κάτοχος wr 200
    Απλά μου αρέσει πολύ το Yz και έλεγα να ανέβω λίγο κατηγορία…

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.780
    Motocross για χρηση enduro;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.474
    Ναι..που ειναι το παραλογο.
    Το 80 ηταν το βασικο μου οχημα.
    Πηγαινα στη δουλεια.εβγαινα ραντεβου με το γκομενακι και ριχναμε και μερικους γυρους στον Λαγο και στο Πανι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    957
    Καλημέρα,την δεκαετία του 90 ήταν κάτι σύνηθες,λόγω έλλειψης αγωνιστικών εντούρο απο Ιαπωνία μεριά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    725
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gianniskarpen Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, όπως γράφω και στον τίτλο θα ήθελα μερικές γνώμες για το Yz το 250, κάνει για εντουρο, κύριος μονοπάτια…;;
    Δε με ενοχλεί που δεν έχει το μαγικό κουμπί, συνηθισμένος…κάτοχος wr 200
    Απλά μου αρέσει πολύ το Yz και έλεγα να ανέβω λίγο κατηγορία…
    Σε μονοπατια θα ταλαιπωρηθεις με το συγκεκριμενο μηχανακι. Ειναι ιδανικο για μοτοκρος. Για εντουρο μονο σε ανοιχτα κομματια. Αν απλα αγαπας τα διχρονα,προτιμησε ενα εντουρο διχρονο.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.366
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gianniskarpen Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, όπως γράφω και στον τίτλο θα ήθελα μερικές γνώμες για το Yz το 250, κάνει για εντουρο, κύριος μονοπάτια…;;
    Δε με ενοχλεί που δεν έχει το μαγικό κουμπί, συνηθισμένος…κάτοχος wr 200
    Απλά μου αρέσει πολύ το Yz και έλεγα να ανέβω λίγο κατηγορία…
    Είχα αγοράσει ένα ΥΖ250 02 από τον Καρρέρ ο οποίος το είχε εντουροποιήσει με 18ρα πίσω ζάντες, ρεβαλβινγκ στις αναρτήσεις οι οποίες ήταν άψογες για χρήση εντούρο όμως χρειάστηκε και μεγαλύτερο ντεπόζιτο με ρεζέρβα.

    Το εδώσα γιατί δεν κατάφερα ποτέ να λύσω το πρόβλημα με την ακαριαία απόκριση του καρμπυρατέρ. Και βάρος στο βολάν έβαλα, και πιο πίσω τράβηξα το καρμπυρατέρ με ένα Κιτ αλλά δεν έγινε δουλειά.

    Σε δύσκολα μονοπάτια πρέπει να είσαι πολύ pro αναβάτης για να το πας και να μη σε πάει.

    Το εδώσα και πήρα σταδιακά 3 exc ΚΤΜ σε διάφορους κυβισμούς και μετά ένα GasGas. Με όλα αυτά ευχαριστήθηκα εντούρο χωρίς να έχω θέματα αξιοπιστίας.

    Οπότε πάρε κατευθείαν Enduro μοτοσυκλέτα για να το ευχαριστηθείς.

    (Σε ένα μονοπάτι που τελείωνε με ένα αλματακι, μου έφυγε λίγο το σώμα προς τα πίσω και ανοιξα ατσαλα το γκάζι με αποτέλεσμα να απογειωθεί κυριολεκτικά το ΥΖ και γω έφυγα στου χαντάκ. Ούτε που κατάλαβα τι έγινε. Σε παρόμοιο σκηνικό φίλος διέλυσε το γόνατο του)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    589
    Αυτό που λέει ο kordix αν μου έλεγες για χωματόδρομους και ανοιχτά κομμάτια θα έκανες δουλειά.
    Τα μονοπάτια ( ανάλογα πάλι τι εννοεί ο καθένας ) θα κουράσουν εσένα σίγουρα αλλά και το μηχανάκι θα βράζει, θα θέλει σέρβις με τις ώρες , θα λαδώνει μπουζί γιατί δεν θα προλαβαίνεις να το ανοίξεις και θα ταλαιπωρείται και το ίδιο με ότι σημαίνει αυτό για την τσέπη σου αλλά και τον χρόνο και την ψυχική σου υγεία.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    840
    Ότι είπαν όλοι οι από πάνω.

    Υπάρχει συμφορουμίτης (από άλλο φόρουμ), που για χρόνια χρησιμοποιούσε ΥΖ για enduro ή καλύτερα και για εντούρο, αφού το μηχανάκι μοιράζονταν μεταξύ εντούρο και motocross.
    Είχε κάνει αρκετές επεμβάσεις, αναρτήσεις, καρμπ, ρεύματα, σασμαν κ.α.

    Το είχε φέρει στα μέτρα του, αλλά είναι ο ίδιος και ο περίγυρος του πολύ ικανοί με τα "μαστορικά" και με γνώσεις του τι και πως (άρα μειώμενο κόστος μετατροπών και επεμβάσεων), με αρκετά μηχανάκια στο στάβλο ως εναλλακτική, αλλά και πάλι δεν το προτείνει σαν την βέλτιστη λύση. (Το πούλησε πρόσφατα).
    Επίσης από τα συμφραζόμενα, καταλαβαίνω πως μάλλον θέλει και ικανότητες άνω του μετρίου για να το πας και να μην σε πάει αυτό.

    Κατά καιρούς πετυχαίνω κανένα στο βουνό, αλλά όλοι μου λένε το ίδιο πράγμα, "Καλό, αλλά δεν είναι για αυτή τη δουλειά".

    Να πω την αμαρτία μου και εγώ θα ήθελα ένα.
    Oldfarts never die

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.469
    Καλημέρα.
    Κάποτε είχα DT200 (κιτρινόμαυρο) και ανέβαινα βουνό σε ένα μικρό πιστάκι προπόνησης μοτοκρός.
    Εκεί οδήγησα για πρώτη φορά οχήματα σαν το yz και το wr 250. Όπως έγραψαν και πριν ,ακαριαίο γκάζι ,πολύ και άτσαλο ,δεν μπορούσα να το οδηγήσω γρήγορα.
    Φυσικά αν ήταν δικό μου θα το μάθαινα αλλά η πρώτη επαφή ήταν ωραία μόνο για να το σπάω σε flat χωματόδρομους.
    when life gets complicated... i ride.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.366
    Να ο δίχρονοκαγκουροδεινόσαυρός μου με το πολυυυυ γκάζι. Το είχανε μετρήσει 43 τροχό αλλά ο τροποςπου τα έβγαζε ήταν πορωτικος μεν, τρομακτικός δε και ειδικα όταν η κούραση έκανε την εμφάνισή της

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00609.jpg 
Προβολές:	36 
Μέγεθος:	61,0 KB 
ID:	453200

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    725
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Να ο δίχρονοκαγκουροδεινόσαυρός μου με το πολυυυυ γκάζι. Το είχανε μετρήσει 43 τροχό αλλά ο τροποςπου τα έβγαζε ήταν πορωτικος μεν, τρομακτικός δε και ειδικα όταν η κούραση έκανε την εμφάνισή της

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00609.jpg 
Προβολές:	36 
Μέγεθος:	61,0 KB 
ID:	453200
    Οι βραχιονες παιρνανε φωτια?
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Παρόμοια θέματα

  1. manual για YZ 250.....
    από siokatas στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2010, 08:14
  2. Να παρω την cbr 125 η cbf 250 για πρωτο.
    από babishondakias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 14:11
  3. Yamaha yz 250 2006
    από mrfield στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 20:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF