Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αγορα Μοτοσυκλετας

  1. #1

    Αγορα Μοτοσυκλετας

    Αν και δεν σκοπευω να αγοράσω μοτοσυκλέτα συντομα,θα θελα να με διαφωτισετε λιγο σε σχεση με την αγορα μιας μεταχειρισμενης μοτοσυκλετας.Αρχικα,να σας πω οτι ενδιαφερομαι για supersport μηχανη,αν λεγεται ετσι η κατηγορια που ανηκουν τα διαφορα CBR,ZX-R και GSX-R .Μια που οι κατασκευαστες εχουν εγκαταλειψει δυστυχως την κατηγορια των 400 κυβικων-που εγω θεωρω χρυση τομη για νεους αναβατες-και δυστυχως μαλλον δεν υπαρχει "ψωμι" στην σπορ κατηγορια απο τα 600 κυβικα και κατω (εξαιρειται η Ninja 250 εδω),θα παμε στην λυση μεταχειρισμενων 400αριων της δεκαετιας του '90.Ιδανικα,θα μου αρεσε μια μηχανη απο το ΄94 και μετα,μιας και πριν απο κει,εμφανισιακα δεν λενε και πολυ,και οπως και να το κανουμε,η σωστη εμφανιση ειναι απαραιτητη για τους νεους .Εχω ψαξει λιγο και ειμαι καπου μεταξυ Honda CBR 400 RR,Kawasaki ZXR 400 και Suzuki GSX-R 400.Γνωριζωντας οτι αυτες οι μηχανες ηταν τα χιλιαρια των αναβατων στην ιαπωνια εκεινη την εποχη,νομιζω οτι δεν θα υπαρχει θεμα οδικης συμπεριφορας,μια και τα πλαισια και οι αναρτησεις τους ηταν πολυ καλες για τα κυβικα τους.Το μονο που με προβληματιζει ειναι ο κινητηρας τους.Απο τα εργοστασια ηταν σπρογμενα κοντα στα ορια τους αυτα τα μοτερ και φοβαμαι οτι ισως αν παρω να το μετανιωσω πικρά απο τις βλαβες.Αν εχετε καποια απο αυτες τις μοτοσυκλετες,θα θελα να ξερω αν ειχατε ποτε προβληματα.Επισης με ενδιαφερει να ναι σχετικα ευκολες στην οδηγηση και σε καμια περιπτωση δυστροπες,οπως για παραδειγμα ενα RG 500 Γ.Ακομα,ποια η γνωμη σας για τις VFR 400 και NSR 250? Ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεθουν,αλλα εχω ακουσει οτι και οι δυο ειναι αριστες,η καθε μια με το δικο της τροπο.Αξιζει τον κοπο να στραφω λοιπον σε αυτες τις μηχανες ή πρεπει να παω σε Ninja 250?

  2. #2
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    ninja 250. Με ολα τα αλλα που αναφερεις θα μπλεξεις, εκτος και πετυχεις κανενα πραγματικα καλο μηχανακι, πραγμα δυσκολο για τοσο παλια μηχανακια.

    Καλως ορισες

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #3
    Νυσταγμένο μέλος Το avatar του/της mariosich
    Εγγραφή
    01/10/2002
    Μηνύματα
    38
    Φίλε μου, είχα στη κατοχή μου κάποτε το rr και ήταν για τότε ό,τι καλύτερο στη κατηγορία του κατ' εμέ! Το θέμα είναι πως τώρα πια όποιο κομμάτι βρεις αυτής της εποχής α) να είναι σκισμένο από παντού, β) σιγά να μην συντηρήθηκε όπως προβλέπεται, γ) θα συναντήσεις σύντομα προβλήματα με ανταλλακτικά! Δεν νομίζω να αξίζει να δοκιμάσεις να παίξεις με τόσο παλιές μοτό εκτός και αν την έχεις μόνο για πίστα και έχεις τα χρήματα για να τη φέρεις στα ίσια της όπως πρέπει για να τη χαίρεσαι...

    ...με τα ίδια χρήματα που θα ξοδέψεις για να γίνει μοτό και να έχεις και κάβα ανταλλακτικά μάλλον θα μπορούσες να πας κατ΄ευθείαν σε κάτι πιο σύγχρονο και σίγουρα πιο ποιοτικό και βελτιωμένο! Τώρα από εκεί και πέρα, δικά σου είναι τα χρήματα, διέθεσε τα όπως νομίζεις καλύτερα...

    Πάντα φιλικά
    Μάριος
    Το blog μου...
    http://ligesskepsis.blogspot.com/

    Η παρέα μου...
    http://www.motoparea.com/

  4. #4
    κι εγώ στο ninja θα έλεγα να πας.. δε θα μπλέξεις σίγουρα, και είναι καλό να χεις το κεφάλι σου ήσυχο
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  5. #5
    Δεν με πολυενδιαφερει να δουλευουν ρολοι...μου αρκει απλα να μπορουν να κινηθουν και να διανυσουν μια μεση αποσταση,60 χλμ για παραδειγμα,χωρις να με αφησουν στην ακρη του δρομου να κανω autostop.Πειτε πως θα ναι κατι σαν το μηχανακι του πατερα σου που το παιρνεις καμια φορα και μαθαινεις να οδηγεις σ'αυτο,αλλα σε συντροφευει και σε μικρες εξορμησεις.Δεν θα ειναι δηλαδη καθημερινο μεσο μεταφορας,θα χρησιμοποιειται σχετικα περιστασιακα και σιγουρα οχι για μεγαλες αποστασεις.Επρεπε να το χα αναφερει απο την αρχη αυτο το στοιχειο μαλλον ...Αρα,για αυτη τη χρηση που περιγραφω,ειναι καταλληλες?Απλα φοβαμαι οτι αν παρω Ninja 250,και θα δωσω κοντα στα 5500 ευρω αν συνυπολογισουμε και τον εξοπλισμο,και νομιζω πως θα την βαρεθω γρηγορα,και φυσικα αν και εχει πολυ περισσοτερη προσωπικοτητα απο ενα CBR 250 R του 2011,παλι δε θα με συγκινει και τοσο οσο ενα απο αυτα τα διαολεμενα τετρακυλινδρα!

  6. #6
    γιατί όχι ένα γυμνό τότε? ένα cb-1 πχ..
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  7. #7
    πάρε μεταχειρισμένο το ninja 250 (υπάρχουν πολλά) και όταν το βαρεθείς και εσύ με την σειρά σου το πουλάς και πας σε κάτι μεγαλύτερο, δεν αξίζει να ρισκάρεις με κάτι τόσο παλιό που δεν ξέρεις πόσες ζημιές θα σου βγάλει στο μέλλον και αν είναι καλοσυντηρημένο ή όχι (που σιγά μην είναι)

  8. #8
    @Ziggy Δεν μου πολυαρεσουν τα γυμνα...

Παρόμοια θέματα

  1. Τι άλλο? προτάσεις για αγορά μοτοσυκλέτας
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 10:04
  2. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  3. Αγορα μοτοσυκλετας απο τα 19
    από nmk_extreme στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:58
  4. Αγορά μοτοσυκλέτας μετρητοίς
    από R6_06 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 15:44
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF