Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Στρώσιμο ΖΧ 636 '05

  1. #1

    Στρώσιμο ΖΧ 636 '05

    Τι kawla είναι αυτή? Θα στείλω γράμμα στο γιαπωνέζο να το αλλάξει σε kawlasaki. Το πήρα στις 13:00 και έκανα ήδη 200χλμ (ε, ok δούλευα μέχρι τις 15:30). Το εκπαίδευσαν πριν να το στείλουν και παίρνει μόνο του τις στροφές?

    Άντε τώρα υπομονή μέχρι να στρώσει...

    Με 4000 στρ. μέχρι τα 800χλμ και μετά 6000στρ. μέχρι τα 1500 λέει το βιβλίο. Κάποιοι μου λένε στρώσιμο μέχρι τα 2500χλμ.
    Έχει κανένας τη σωστή απάντηση?

  2. #2
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    καταρχην καλοταξιδο και παντα ορθιος

    θα κανεις οτι λεει το βιβλιο!!εγω εχω το προηγουμενο
    μετα τα χιλια απλα θα το ανοιγεις σταδιακα!!!!!!!!

    οχι τρελα πραγματα απλα σιγα σιγα να ανεβαζεις στροφες
    εγω αυτο εκανα και κανενα προβλημα

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ΦΕΡ'ΤΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΤΡΟΠΟΥΣ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    με γειαααααααα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  4. #4
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Καλοτάξιδο φίλε μου και.......καλοστριφτερό(!)

    Αααααχ, τι καλή φάση να το παίρνεις του κουτιού και να ξεκινάς το στρώσιμο.......... Να φτάνεις σπίτι, να το αράζεις στο σταντ και να το χαζεεεεεεύεις πόσο #$&*^άρα είναι....! Να μυρίζει καινουργίλα τα πλαστικά και τα μέταλα που πρωτοζεσταίνονται......... Απόλαυσε το, κατά τη γνώμη μου είναι γαμάτη διαδικασία.........

    Σιγά σιγά και σταδιακά να το κάνεις το στρώσιμο, δλδ μη πεις "α οκ, τώρα έφτασα στα 1500 θα του πιω το αίμα" και από 6-7000 που το πήγαινες ξαφνικά το σκίζεις κόφτες.......

    Και να σε δούμε και σε καμιά βόλτα μαζί μας! Όχι τίποτα άλλο αλλά ούτε ένα 636 '05 δεν έχω πετύχει σε καμιά βόλτα από το φόρουμ!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Κατα την γνωμη μου ηρεμα μεχρι 1000χλμ (4-6000στροφες)και μετα ανα 100χλμ ανεβαζε το οριο των στροφων κατα 1000στροφες.Εαν τωρα καποια στιγμη,περιστασιακα,του ανεβασεις και λιγο παραπανω ε,δεν τρεχει και τιποτα

  6. #6
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις ευχές!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Και να σε δούμε και σε καμιά βόλτα μαζί μας! Όχι τίποτα άλλο αλλά ούτε ένα 636 '05 δεν έχω πετύχει σε καμιά βόλτα από το φόρουμ!
    Να 'σαι σίγουρος φίλε ότι δεν το πήρα για να πετάγομαι για τσιγάρα. Έχω σκοπό να γράψω πολλά χιλιόμετρα, παντού. Εδώ τα έγραψα με το VT250...

    Και από αυτά που ακούω θα παίζω 4-6k στροφές μέχρι τα 1500 και θα είμαι προσεκτικός για άλλα 1000χλμ
    Γμω την υπομονή μου

  7. #7
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Βασικά αυτό που θέλει ο καινούργιος κινητήρας είναι:

    -Να ζεσταθεί καλά (κανα 10λεπτο) πριν κάνεις οποιαδήποτε υπέρβαση στις στροφές που αναφέρει το βιβλίο.....

    -Μετά το 10λεπτο έχει έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας και αυτό που πρέπει να αποφεύγεις δια ροπάλου είναι τα απότομα ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού..... Αν θέλεις να πας 8.000 σαλ (πχ) για να δεις πως είναι, καν'το αλλά απαλά το γκάζι και για λίγη ώρα....

    -Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις με τίποτα είναι να "κρεμάς" τον κινητήρα......

    Καλοτάξιδο και καλόστριφτο! Θέλει ώρες πάνω στη σέλα για να το μάθεις καλά!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk

    -Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις με τίποτα είναι να "κρεμάς" τον κινητήρα......
    Χμμμ, επειδή όπως ανέφερα είμαι λίγο (ε, εντάξει, ίσως λίγο περισσότερο από το λίγο) αδαής μπορεις αν δεν σου κάνει κόπο να το εξηγήσεις αυτό? "κρεμάς" = ?????

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vampire TNA
    Χμμμ, επειδή όπως ανέφερα είμαι λίγο (ε, εντάξει, ίσως λίγο περισσότερο από το λίγο) αδαής μπορεις αν δεν σου κάνει κόπο να το εξηγήσεις αυτό? "κρεμάς" = ?????
    Δηλαδη να εχεις χαμηλες στροφες και να ανοιγεις πολυ το γκαζι,χωρις να εχεις αποτελεσμα σε ιπποδυναμη!(ή και ακομα να πηγαινεις σιγα και να εχεις μεγαλη ταχυτητα(5η,6η).

    Να θυμασαι οτι το κινητηρα πρεπει να τον ''μαθεις'' οτι δεν θα ειναι κοιμισμενος μια ζωη,αλλωστε για αυτο δεν πηρες αυτο το μηχανακι?


    Εγω παντως ακολουθω την ιδια τακτικη με του DrIoannis


  10. #10
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
    Βασικά αυτό που θέλει ο καινούργιος κινητήρας είναι:

    -Να ζεσταθεί καλά (κανα 10λεπτο) πριν κάνεις οποιαδήποτε υπέρβαση στις στροφές που αναφέρει το βιβλίο.....
    Το ζέσταμα πάντα είναι καλό να γίνεται, και μετά το στρώσιμο, εγώ αν δεν φτάσει ο κινητήρας 60-70 βαθμούς δεν ξεκινάω (κανονική θερμοκρασία λειτουργίας είναι 83-85).


  11. #11
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Το ζέσταμα πάντα είναι καλό να γίνεται, και μετά το στρώσιμο, εγώ αν δεν φτάσει ο κινητήρας 60-70 βαθμούς δεν ξεκινάω (κανονική θερμοκρασία λειτουργίας είναι 83-85).

    όχι μόνο καλό! Απαραίτητο!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  12. #12
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Ξεκινάς αλλά πολυ μα ΠΟΛΥ χαλαρά.

    Ειδικά τώρα που χειμωνιάζει.....


    Καλορίζικο


    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  13. #13
    Εγω το εστρωνα στις 6000 στροφες γιατι οι 4000 φαινοταν πολυ λιγες και ακουγα το μοτερ να ζοριζεται.Στισ 6 με 7000 το στρωσανε και αυτοι στο 0-300.Εχω μεχρι στιγμης εχω 7500χλμ και δεν εχω το παραμικρο προβλημα.Αλλωστε ειναι μοτερ που ειναι φτιαγμενα να δουλευουν στα ψιλα.Τωρα αν χασω 5 αλογα γιατι θα πεσει ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειτε να το καταλαβω.
    Δεν ειδες τιποτα απο την Κawla σου φιλε μου.Ουτε μπορεις να φανταστεις τι γινεται στις 10000pm.
    Xαιρομαι ομως τον Στακο που την εχει ερωτευτει την μηχανη και ειναι μακρiα απο καθε κομπλεξ εταιριας ή οδηγικων γνωσεων.Ετσι ειναι Stako ερωτας ειναι μεγαλος ειτε ειναι Κawa ειτε ειναι Suzuki.
    Δυο ροδες να εχει και να ταξιδευει το μυαλο σου οταν εισαι

  14. #14
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
    Xαιρομαι ομως τον Στακο που την εχει ερωτευτει την μηχανη και ειναι μακρiα απο καθε κομπλεξ εταιριας ή οδηγικων γνωσεων.Ετσι ειναι Stako ερωτας ειναι μεγαλος ειτε ειναι Κawa ειτε ειναι Suzuki.
    Δυο ροδες να εχει και να ταξιδευει το μυαλο σου οταν εισαι
    Όπως τα είπες, τα κόμπλεξ αυτού του τύπου είναι............μην πω τι......... Μπορεί που και που να κάνουμε πλακίτσα μεταξύ μας για εταιρείες κτλ αλλά μέχρι εκεί........

    Α και ο έρωτας θέλει και ανανέωση που και που! Για αυτό κι εγώ σήμερα του έβαλα του μωρού μου νέα βάση πινακίδας (Valter Moto), bagster και παξιμάδια για την προφόρτιση (πάλι Valter!).


  15. #15
    Πινακιδα ενοεις αυτο το ασπρο που εχει κατι αριθμους μαυρους?Πουλανε βασεις τετοιες γιατι δεν ηξερα που να την βαλω και την αφησα στο σπιτι Ασε που ειδα και κατι Suzuki(κρυφος ερωτας τα zukia) που τους κοροιδεψανε και δεν τους δωσανε ουτε φλασακια πισω.
    Εμενα το μωρο μου καταλαβε οτι του εχω αδυναμια και μου ζηταει τωρα να σκεπασω την ουριτσα της.Δεν θελει να με μοιραζετε με αλλους και με αλλες.Τρελαθηκες της λεω 130ευρω για μια κυλοτα.Ξερεις τι μου ειπε Stako.Δεν μ'αγαπας καθολου?Σ'αγαπαω μωρο μου και θα σου το παρω το μονοσελο της ειπα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τακακια για ΖΧ 636 05
    από t10vr στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2010, 17:57
  2. Ζελατινα για 636 '05
    από zarras στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 16:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF