Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Οδήγηση στην Ισπανία

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    205

    Οδήγηση στην Ισπανία

    Ανοίγω το παρόν θέμα για να μην την ξαναπατήσω όπως πέρυσι . Φέτος έχουμε κανονίσει διακοπές στην Ισπανία και σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε και φέτος αυτοκίνητο για να μπορέσουμε να προλάβουμε κάποια αξιοθέατα. Συνεπώς απευθύνομαι σε όποιους γνωρίζουν (αν δεν κάνω λάθος σε κάποιο θέμα είχα διαβάσει ένα σχόλιο από μέλος που μένει μόνιμα στην Ισπανία), τι πρέπει να προσέξω οδηγώντας στην Ισπανία; Υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες/κανόνες που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα; Τι γίνεται με το πάρκινγκ; Αν έχει σημασία η περιοχή, το αυτοκίνητο θα κινηθεί στη Μάλαγα και στα περίχωρα. Προφανώς δεν αναφέρομαι στα αυτονόητα όπως η τήρηση των ορίων ταχύτητας. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 10/07/2023 στις 18:53.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.511
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    ... (αν δεν κάνω λάθος σε κάποιο θέμα είχα διαβάσει ένα σχόλιο από μέλος που μένει μόνιμα στην Ισπανία) ...
    Αναφέρεσαι μάλλον στον Στέλιο που μένει στη Βαρκελώνη.

    https://www.youtube.com/watch?v=qlg3oROwxBo

    Δεν ξέρω αν οι Ισπανοί έχουν επιρροές από τους γείτονες Πορτογάλους, διότι εκεί στους αυτοκινητόδρομους είναι υποχρεωτικό να είναι αναμμένη η μεσαία σκάλα φώτων στα αυτοκίνητα, ακόμα και την ημέρα. Είχε πάει φίλος και τον σταμάτησε περιπολικό, επειδή ντάλα μεσημέρι είχε σβηστά φώτα.

    Καλό ταξίδι!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.692
    Αυτό με τα φώτα αναμμένα μάλλον μόνο στη Βαλκανική χερσόνησο ΔΕΝ είναι μόνιμος κανόνας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Ανοίγω το παρόν θέμα για να μην την ξαναπατήσω όπως πέρυσι . Φέτος έχουμε κανονίσει διακοπές στην Ισπανία και σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε και φέτος αυτοκίνητο για να μπορέσουμε να προλάβουμε κάποια αξιοθέατα. Συνεπώς απευθύνομαι σε όποιους γνωρίζουν (αν δεν κάνω λάθος σε κάποιο θέμα είχα διαβάσει ένα σχόλιο από μέλος που μένει μόνιμα στην Ισπανία), τι πρέπει να προσέξω οδηγώντας στην Ισπανία; Υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες/κανόνες που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα; Τι γίνεται με το πάρκινγκ; Αν έχει σημασία η περιοχή, το αυτοκίνητο θα κινηθεί στη Μάλαγα και στα περίχωρα. Προφανώς δεν αναφέρομαι στα προφανή όπως η τήρηση των ορίων ταχύτητας. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Φέτος την άνοιξη οδήγησα 2 βδομάδες στην Ισπανία. Δεν αντιλήφθηκα κάποια "παγίδα" στην οποία μπορεί να πέσει κάποιος ανυποψίαστος. Τηρείς τον κοκ και τα όρια και οδηγείς κανονικά. Το οδικό της δίκτυο είναι εξαιρετικό (κατά τη γνώμη μου ανώτερο της Ιταλίας). Υπάρχουν 2 ειδών αυτοκινητόδρομοι, οι autovias και οι autopistas. Και οι 2 αυτοί αυτοκινητόδρομοι είναι ακριβώς οι ίδιοι και διαθέτουν εξαιρετική ποιότητα ασφάλτου, διάζωμα και φαρδιές άνετες λωρίδες. Η διαφορά τους είναι ότι οι autovias είναι παλιοί ανακατασκευασμένοι δρόμοι ενώ οι autopistas είναι ολοκαίνουριοι και γι αυτό έχουν διόδια, τα οποία όμως είναι αραιά και σχετικά φτηνά· οι autovias δεν έχουν καθόλου διόδια και θα σου έλεγα τους προτιμήσεις.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    998
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τα φώτα αναμμένα μάλλον μόνο στη Βαλκανική χερσόνησο ΔΕΝ είναι μόνιμος κανόνας.
    οι Βούλγαροι εμένα με σταμάτησαν και μου το τόνισαν , κ ψιλοέγινε συνήθειο απο τότε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.225
    Και τα λεντ ημερας δεν αντικαθιστουν τους αναμενους προβολείς είχα διαβάσει κάπου

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.128
    μεγαλύτερη ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ απο το να οδηγας με ηλιο και αναμμενα φωτα δεν υπαρχει. fuck logic δηλαδη. ακομα και η εε εκανε υποχρεωτικο να ειναι αναμμενα τα φωτα στις μοτοσυκλέτες πριν 30 χρονια για να ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ. δεν ξερω γιατι αλλα με κατι τετοιες βλακειες μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. βλεπω που ερχονται στην ελλαδα και εχουν αναμμένα φωτα 12 το μεσημερι με ηλιο που περναει 100αρι αντηλιακο και θελω να τους ζμπρωξω σε ενα γκρεμο.

  8. #8
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Παρακαλω εν των υστερων

    Βασικο. Οταν οδηγουμε ιΘπανια, οπωςκαιδηποτε αλλαζουμε το Σ με το Θ. Αν δεις σημα Στοπ στο δρομο, αμεσως να θεωρησεις οτι λεει Θτοπ.
    Αν σε σταματησουν για ελεγχο, πες "καλημερα ΘαΘ, πωΘ μπορω να ΘαΘ βοηθηΘω?"
    Αυτα τα ολιγα

    Σοβαρα τωρα
    Αν νοικιασεις αυτοκινητο, ιππαρχουν κατι γραφεια που στο δινουν 5 ευρω τη μερα (μπορει 4, μπορει 7, καπου εκει τεσπα). Οταν το επιστρεψεις, σου βρισκουν ενα σωρο
    ζημιες/γρατζουνιες/χτυπηματα, και σου κοβουν το κωλαρακι. Αν το ψαξεις, θα δεις οτι πολλοι την εχουν πατησει ετσι.
    Καλυτερα κανε τη κρατηση απο εδω (avis, jetzt, δεξερωκαιγωαλλοτι) για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Δεν έχεις να προσέξεις κάτι ιδιαίτερο πέραν αυτών που ισχύουν σε κάθε Ευρωπαϊκή χώρα. Η Ισπανία γενικά είναι πιο χαλαρή από την Ιταλία σε αστυνόμευση. Φανταστική πόλη η Μάλαγα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    205
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Αν νοικιασεις αυτοκινητο, ιππαρχουν κατι γραφεια που στο δινουν 5 ευρω τη μερα (μπορει 4, μπορει 7, καπου εκει τεσπα). Οταν το επιστρεψεις, σου βρισκουν ενα σωρο
    ζημιες/γρατζουνιες/χτυπηματα, και σου κοβουν το κωλαρακι. Αν το ψαξεις, θα δεις οτι πολλοι την εχουν πατησει ετσι.
    Καλυτερα κανε τη κρατηση απο εδω (avis, jetzt, δεξερωκαιγωαλλοτι) για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
    Δεν το είχα καθόλου υπόψιν αυτό και ευχαριστώ για την προειδοποίηση, αλλά για εξωτερικό ούτως ή άλλως θα έψαχνα από γνωστές-μεγάλες εταιρείες που θα μπορώ να τους "βρω" αν χρειαστεί κάτι.

  11. #11
    Θα παρακολουθω και εγω μιας και με ενδιαφερει .
    Ποτε θα εισαι εσυ εκει ?

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Θα παρακολουθω και εγω μιας και με ενδιαφερει .
    Ποτε θα εισαι εσυ εκει ?
    Μέσα Αυγούστου, θα ανέβεις και εσύ προς τα εκεί;

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Μέσα Αυγούστου, θα ανέβεις και εσύ προς τα εκεί;
    Πηγα ανατολικα (σουπερ ηταν) και τωρα λεμε να ξαναπαμε δυτικα αυτη τη φορα ...αλλα εμεις παμε χειμωνα.
    Το θεμα ειναι οτι οδηγαω εγω και φοβαμαι μην μου σκασει καμια ρεζεβουτα κανενα πρωι στο σπιτι.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Hola muchachos. Δυστυχώς αυτοκίνητο δεν οδηγώ και στα 37 μου δεν έχω αξιωθεί ακόμα για δίπλωμα. παρόλα αυτά υπάρχουν πολλά κοινά ιδίως στο τι μπορεί να σου βρούνε οι μπάτσοι οι οποίοι γενικά κυνηγάνε πιο πολύ μηχανάκια.

    Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει πώς Μάλαγα δεν πρήζουν πολύ μπάλες. Βαρκελώνη και γενικότερα Καταλονία έχει πολύ καταστολή και επίσης πολύ αυστηρούς νόμους. Σε γενικές γραμμές ο περισσότερος κόσμος την τρώεει ή για ταχύτητα ή για απερίσκεπτη οδήγηση (τουτέστιν στρίβεις χωρίς φλας, κάνεις μλκισμένες προσπεράσεις κλπ). Πολύ προσοχή όμως με τα όρια και ειδικά με τα ραντάρ (ιδίως τα Radar Tram/Distancia). Δεν χαρίζονται και μετράνε κοντερίσια, την έχω φάει για 7χλμ παραπάνω. Αν νοικιάσεις, όπως προείπε κάποιος, δώσε πολύ βάση στους όρους και την κάλυψη της ασφάλειας που σου δίνουν.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    205
    Καλησπέρα! Με αυτά και με αυτά γύρισα από διακοπές, ήθελα να γράψω και με απορρόφησε η καθημερινότητα. Γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την οδήγηση, ήταν όπως τα περιέγραψαν τα παιδιά. Προς πάντων ενδιαφερόμενων, προσοχή στις λεωφορειολωρίδες, απ' όσο μου είπε ταξιτζής είναι πολύ αυστηροί στην τήρησή τους και αν σε πιάσουν να κινείσαι εντός αυτών (εκτός προφανώς αν θέλεις να στρίψεις σε διασταύρωση) θα σου βεβαιώσουν παράβαση. Όντως, όσο ήμουν εκεί ποτέ δεν είδα αυτοκίνητο να κινείται στην λεωφορειολωρίδα, ούτε καν ταξί, μάλλον δεν επιτρέπεται ούτε σε αυτούς. Εντάξει, μιλάμε για τα αυτονόητα αλλά στην Θεσσαλονίκη για παράδειγμα η λεωφορειολωρίδα στην Βασιλίσσης Όλγας (λεωφόρος περίπου 4 km με πολλή κίνηση) έχει καταργηθεί από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Άλλη μια ιδιαιτερότητα που δεν υπάρχει εδώ και κατ' εμέ θα έπρεπε, είναι η ύπαρξη φαναριών με διάβαση πεζών μπροστά τους, τα οποία αφού ανάψει πράσινο μετά από λίγη ώρα ανάβουν διακεκομμένα πορτοκαλί που σημαίνει ότι οι πεζοί μπροστά έχουν πράσινο και πρέπει να δώσεις προτεραιότητα. Προφανώς η λογική πίσω από αυτό είναι να φύγουν τα πολλά αυτοκίνητα από το φανάρι και μετά να απελευθερώσει τους πεζούς.

    Όπως είπαν τα παιδιά, οι αυτοκινητόδρομοι είναι οι Autopistas και οι Autovias με τους δεύτερους να μην έχουν διόδια και είναι αυτοί οι οποίοι χρησιμοποιήσαμε κυρίως. Μπήκαμε για μικρό μέρος των διαδρομών σε Autopistas και περάσαμε μόνο από έναν σταθμό διοδίων ο οποίος δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβός. Λόγω της ελάχιστης χρήσης τους, δεν μπορώ να έχω εικόνα για το κόστος στην περίπτωση που χρησιμοποιήσει κάποιος κυρίως τους Autopistas.

    Τέλος όσον αφορά το πάρκινγκ, στις άκρες των δρόμων υπάρχουν διαγραμμίσεις 3 χρωμάτων - κίτρινες, μπλε και λευκές. Στις κίτρινες δεν παρκάρεις για κανέναν λόγο, οι μπλε είναι επί πληρωμή (νομίζω εξαιρούνται τα ΣΚ) ενώ στις λευκές παρκάρεις ελεύθερα. Εμείς νοικιάζαμε προς τα προάστια της πόλης και γενικά βρίσκαμε πάρκινγκ στις λευκές τις ώρες που επιστρέφαμε. Αυτά προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.

Παρόμοια θέματα

  1. Σωστή και ασφαλής οδήγηση στην πόλη.
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2008, 20:11
  2. Οδήγηση στην Αττική οδό
    από ktmtasos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 11:43
  3. Οδήγηση στην βροχή
    από maverick26 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 23:25
  4. Οδήγηση στην πόλη και υπομονή
    από SnakeMJK στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 14:17
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 19:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF