Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Νυχτερίδα στο σπίτι..

  1. #1
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Νυχτερίδα στο σπίτι..

    Τον τελευταίο μήνα λόγω ζέστης, έχω τα παράθυρα τέντα ανοιχτά για να δροσιστώ ο άνθρωπος.
    Χθές το βράδυ λοιπόν, όταν καθόμουν στον υπολογιστή, μια νυχτερίδα είπε να με επισκεφτεί.
    Την πήρα χαμπάρι αρκετή ώρα μετά ενώ καθόταν στην πόρτα του δωματίου..
    Μόλις αντιλήφθηκε πως πλησίαζα, έφυγε τρομαγμένη και έπεσε στο πάτωμα..

    Αμέσως άναψα τα φώτα του δωματίου και βρήκε τον δρόμο της προς το παράθυρο.. επειδή προφανώς αναζητούσε το σκοτάδι..
    Έκανα μια σύντομη μελέτη στο διαδίκτυο και διάβασα πολλές γνώμες.
    Στην τελική ανακάλυψα πως ενα πολύ μικρό ποσοστό απο αυτές μπορούν να μεταφέρουν λύσσα αν σε δαγκώσουν, φυσικά σε κατάσταση άμυνας και εφόσον τις ενοχλήσεις..

    Αναφέρονται ως θηλαστικά που τρώνε μέχρι και 600 έντομα ανα ώρα..
    Για μερικούς θεωρείται το καλύτερο εντομοκτόνο και τις αφήνουν να μπούνε στο σπίτι!
    Βρήκα και μερικούς στο διαδίκτυο που τις έχουν και ως κατοικίδια..
    Σας έχει τύχει ποτέ να μπεί νυχτερίδα στο σπίτι σας?
    Θεωρούνται επικίνδυνες?

  2. #2
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    1)στον ζωολογικο κηπο της πραγας(απτους καλυτερους της ευρωπης)της ειχαν ελευθερες σε ενα αρκετα μεγαλο χωρο που επαιζαν και αλλα ζωα εκει.μαλιστα ειχε ενα "τουνελ" καπου στα 5 μετρα σκοτεινο και περναγαν απο διπλα σου πετωντας...χεσιμο λεμε!!!
    2)δεν ειμαιι προληπτικος γενικα στην ζωη μου και μακαρι να μην ισχυει κατι τετοιο αλλα μια φορα ειχε μπει σε εξοχικο ενος θειου μου το μακρινο 97',εκανε 3 στροφες στο σαλονι και βγηκε.το επομενο βραδυ πεθανε η γιαγια μου.καποιοι λενε οτι ειναι μεγαλη χρουσουζια....
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #3
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    1) Αρα δεν θεωρούνται επικίνδυνες..?

    2) Εντάξει μην το γυρίσουμε στις προλήψεις... (μαύρες γάτες, νυχτερίδες, κοράκια κλπ.)
    Πάντως μου τράβηξε το ενδιαφέρον και ψάχνομαι για πληροφορίες απο όσους είχαν παρόμοια εμπειρία..

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    λογικα αν τρομαξουν μπορει να κανουν κανα κολπο.γενικα δεν θεωρουνται και απτα πιο ηρεμα πτηνα.εχεις σκοπο να την ξανακαλεσεις;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αμα δεις το ντοκιμαντερ που δειχνει πως αυτα τα μαυρα τυφλα πλασματακια(που ειναι αβλαβη γενικα) βρισκουν τον προσανατολισμο τους(εκπεμποντας ηχητικα μικροκυματα,και υπολογιζοντας απο την ανακλαση τους τις αποστασεις) τοτε σιγουρα θα τις συμπαθησεις
    BTW τα κουνουπια ειναι πολυ πιο βλαβερα!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #6

  7. #7
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    λογικα αν τρομαξουν μπορει να κανουν κανα κολπο.γενικα δεν θεωρουνται και απτα πιο ηρεμα πτηνα.εχεις σκοπο να την ξανακαλεσεις;
    Δεν μπορω να πω πως δεν πέρασε απο το μυαλό μου..
    Αλλά υπάρχουν πολλά που πρέπει να γνωρίζω πρώτα πρίν σκεφτώ να τους φτιάξω καμμιά φωλιά στο μπαλκόνι..

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Αμα δεις το ντοκιμαντερ που δειχνει πως αυτα τα μαυρα τυφλα πλασματακια(που ειναι αβλαβη γενικα) βρισκουν τον προσανατολισμο τους(εκπεμποντας ηχητικα μικροκυματα,και υπολογιζοντας απο την ανακλαση τους τις αποστασεις) τοτε σιγουρα θα τις συμπαθησεις
    BTW τα κουνουπια ειναι πολυ πιο βλαβερα!
    Με βάλατε στη πρίζα τώρα!

  9. #9
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    βασικα πως ξανασηκωθηκε; αφου δεν εχουν ποδια!

    μηπως δεν ειχε πεσει κατω; και αν οντως επεσε και σηκωθηκε ισως δεν την θες σπιτι σου
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akispoulis
    Εγγραφή
    04/12/2002
    Μηνύματα
    211
    [QUOTE=akistrevor;2220348]1)στον ζωολογικο κηπο της πραγας(απτους καλυτερους της ευρωπης)της ειχαν ελευθερες σε ενα αρκετα μεγαλο χωρο που επαιζαν και αλλα ζωα εκει.μαλιστα ειχε ενα "τουνελ" καπου στα 5 μετρα σκοτεινο και περναγαν απο διπλα σου πετωντας...χεσιμο λεμε!!!
    2)δεν ειμαιι προληπτικος γενικα στην ζωη μου και μακαρι να μην ισχυει κατι τετοιο αλλα μια φορα ειχε μπει σε εξοχικο ενος θειου μου το μακρινο 97',εκανε 3 στροφες στο σαλονι και βγηκε.το επομενο βραδυ πεθανε η γιαγια μου.καποιοι λενε οτι ειναι μεγαλη χρουσουζια....[/QUΑ



    αυτο μου εχει τυχη ,και σε εμένα! 2 φορες μπηκε μες το σπιτη, την μια εχασα τον πατερα μου, και την 2η τον πατερα της γυναίκας μου!δεν θελω ουτε να τοις βλεπω!

  11. #11
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corvo Προβολή μηνύματος
    βασικα πως ξανασηκωθηκε; αφου δεν εχουν ποδια!

    μηπως δεν ειχε πεσει κατω; και αν οντως επεσε και σηκωθηκε ισως δεν την θες σπιτι σου
    Χτυπούσε τα φτερά της στο πάτωμα μέχρι που κατάφερε να πάρει ελάχιστο ύψος και εξαφανίστηκε!
    Δεν έχουν πόδια?

  12. #12
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.498
    πριν χρονια ειχε μπει μια στο σπιτι στο χωριο και χωθηκε κατω απο ενα κρεβατι.την επιασα με ενα παλιοπανο και την πεταξα εξω απο την πορτα στο εδαφος.η μουρη της ηταν προς το μερος μου,γυρισε το κεφαλι της αριστερα-δεξια και πεταξε προς την ανοιχτη πορτα(προφανως θα εστριβε αριστερα ή δεξια).απο το ξαφνιασμα μου κοπανησα την πορτα με τοση δυναμη που ξυπνησα τους υπολοιπους.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    .γενικα δεν θεωρουνται και απτα πιο ηρεμα πτηνα.
    ιπταμενα θηλαστικα

  13. #13
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Χτυπούσε τα φτερά της στο πάτωμα μέχρι που κατάφερε να πάρει ελάχιστο ύψος και εξαφανίστηκε!
    Δεν έχουν πόδια?
    ειναι λιγο περιεργο βασικα να στο εξηγησω γιατι δεν εχω και τις καταλληλες γνωσεις...

    απο οσο ξερω και λιγο που εψαξα ειναι το μονο θηλαστικο που μπορει να πεταξει, αλλα εχει μεγαλη δυσκολη στο να περπατησει γιατι τα ποδια της ειναι μικρα

    το μονο ειδος που μπορει να περπατησει ειναι η νυχτεριδα βαμπιρ που καθε αλλο παρα εντομοφαγα ειναι, σκοτωνει ανετα μικρα ζωακια
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  14. #14
    Ρε μη μασας, οι νυχτεριδες ειναι γ@μω τα ζωακια! Λυσσα μου φαινεται εκτος πραγματικοτητας να κολλησεις το 2012 (και ειδικα απο νυχτεριδα, που δεν τολμαει να πλησιασει ανθρωπο). Στον αντιποδα ομως, ειμαστε ενα κλικ απο τον κινδυνο της ελονοσιας που κουβαλανε τα κουνουπια...
    Επιανα νυχτεριδες μικρος στο χωριο, μου αρεσαν πολυ σα ζωακια. Το μονο που μπορω να σου πω σαν "κινδυνο", ειναι πως αν μενεις σε πολυ εξοχικο μερος, υπαρχει πιθανοτητα να πετυχεις καμια νυχτεριδα με τσιμπουρια. Αλλα και παλι, αφου δεν πλησιαζουν ανθρωπους...
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  15. #15
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RizlaPlusPlus Προβολή μηνύματος
    Ρε μη μασας, οι νυχτεριδες ειναι γ@μω τα ζωακια! Λυσσα μου φαινεται εκτος πραγματικοτητας να κολλησεις το 2012 (και ειδικα απο νυχτεριδα, που δεν τολμαει να πλησιασει ανθρωπο). Στον αντιποδα ομως, ειμαστε ενα κλικ απο τον κινδυνο της ελονοσιας που κουβαλανε τα κουνουπια...
    Επιανα νυχτεριδες μικρος στο χωριο, μου αρεσαν πολυ σα ζωακια. Το μονο που μπορω να σου πω σαν "κινδυνο", ειναι πως αν μενεις σε πολυ εξοχικο μερος, υπαρχει πιθανοτητα να πετυχεις καμια νυχτεριδα με τσιμπουρια. Αλλα και παλι, αφου δεν πλησιαζουν ανθρωπους...
    batman? is that you??
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2007, 13:50
  2. Ατυχηματα στο σπιτι...απιστευτη γκαντεμια
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 07:08
  3. Σε καθε σπιτι ενας τρελος και στο δικο μας ΟΥΛΟΙ !!!
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 244
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2006, 08:18
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 10:12
  5. Συναντηση Στο Σπιτι......
    από LINA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 16:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF