Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Άδειασμα παλιού διαμερίσματος

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    539

    Άδειασμα παλιού διαμερίσματος

    Λοιπόν, κάτι off topic εντελώς. Θέλω να αδειάσω ένα διαμέρισμα από τα πράγματα μια γιαγιάς που έμενε εκεί και τώρα μου μείνανε προίκα. Έπιπλα μικρά, μεγάλα,ρούχα, στρώματα και ότι σκατολοΐδια έχει ένα σπίτι. Έχω κοιτάξει για άδειασμα χώρων, διαμερισμάτων κλπ αλλά πριν αρχίσω τα ραντεβού, είμαι και μακριά, είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος κανέναν που έχει κάνει καλή δουλειά. Φοβάμαι μην πάρει κάποιος ότι θεωρεί ότι έχει αξία και με αφήσει με τα σύνθετα και τα κρεβάτια αγκαλιά. Όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη.
    Θα χρειαστεί φορτηγό μεγάλο εννοείται και κουβάλημα.Το σπίτι είναι Παγκράτι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, κάτι off topic εντελώς. Θέλω να αδειάσω ένα διαμέρισμα από τα πράγματα μια γιαγιάς που έμενε εκεί και τώρα μου μείνανε προίκα. Έπιπλα μικρά, μεγάλα,ρούχα, στρώματα και ότι σκατολοΐδια έχει ένα σπίτι. Έχω κοιτάξει για άδειασμα χώρων, διαμερισμάτων κλπ αλλά πριν αρχίσω τα ραντεβού, είμαι και μακριά, είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος κανέναν που έχει κάνει καλή δουλειά. Φοβάμαι μην πάρει κάποιος ότι θεωρεί ότι έχει αξία και με αφήσει με τα σύνθετα και τα κρεβάτια αγκαλιά. Όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη.
    Θα χρειαστεί φορτηγό μεγάλο εννοείται και κουβάλημα.Το σπίτι είναι Παγκράτι.
    θες μεταφορά η και πέταμα? οι μεταφορικες γενικα δεν βουτανε πραγματα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    539
    Σωστά, δε διευκρίνισα. Πέταμα όλα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Σωστά, δε διευκρίνισα. Πέταμα όλα
    Παλιατζής?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Παλιατζής?
    Συμφωνώ, η μεταφορική για να αναλάβει άδειασμα και πέταμα θα πάρει αρκετά χρήματα.

    Αν βρεις έναν παλιατζή, κανονίζετε ένα ραντεβού - συμφωνία και θα κάνει τη δουλειά δωρεάν. Συνήθως είναι επιλεκτικοί, για αυτό θα πρέπει να γίνει συμφωνία από πριν ότι θα τα πάρει όλα!

    Που θα τον βρεις; Συνήθως περνούν καθημερινά πρωϊνές ώρες και φωνάζουν με το μεγάφωνο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    539
    Ναι, αλλά όχι ο κλασικός που γυρνάει στις γειτονιές με το αγροτικό. Έχω βρει εταιρείες ( με στοιχεία επικοινωνίας ένα κινητό και λέω μήπως έχει κάνει κάποιος κάτι παρομοιο και μου δώσει καμιά γνώμη

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά όχι ο κλασικός που γυρνάει στις γειτονιές με το αγροτικό. Έχω βρει εταιρείες ( με στοιχεία επικοινωνίας ένα κινητό και λέω μήπως έχει κάνει κάποιος κάτι παρομοιο και μου δώσει καμιά γνώμη
    Το κάναμε εμείς σε επαρχιακή πόλη το καλοκαίρι. Ήρθε container και άδειασε σπίτι 120τμ με 5 άτομα προσωπικό + 4 εμείς με προσωπική δουλειά (πόναγε η μέση μου 1 μήνα) σε μία μέρα.

    Η εταιρεία ανέλαβε το άδειασμα με δικά της μέσα (φορτηγό + τσουβάλια) και φυσικά την απόρριψή τους με προβλεπόμενες διαδικασίες.

    Το κόστος ήταν μεγάλο, 1.800€ και βλέποντας τους γύφτους να κάνουν γιουρούσι σκέφτηκα ότι αν τους φωνάζαμε από την αρχή θα γλυτώναμε αυτά τα χρήματα.

    Βέβαια, όπως είπα, είναι επιλεκτικοί, δεν θα τα μάζευαν όλα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    539
    1800 ευρώ; Γκλουπ!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.279
    Πες στον παλιατζή οτι ο θρυλος λεει πως η γιαγιά ειχε κρύψει λιρες
    σε ενα απο τα έπιπλα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    1800 ευρώ; Γκλουπ!
    Μη μασάς. Είμασταν ειδική περίπτωση. Ήρθε ολόκληρο κοντέϊνερ (τεράστιο) είχε πιάσει τον δρόμο από το προηγούμενο βράδυ και το σπίτι ήταν μέσα φάση κωσταλέξι με άπειρα έπιπλα, ντουλάπες, κλπ.

    Εσύ μπορείς να πάρεις προσφορές από 2-3 εταιρίες και να δεις. Πιστεύω είσαι σε 3 ψήφιο νούμερο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    Μακρια απο γυφτους , θα ερθουν θα κατεβασουν οτι τους αρεσει και μετα θα σου πουν τοσα για να κατεβασουμε και τα αλλα.
    Και θα τα πεταξουν στον δρομο.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 20/12/2021 στις 12:09.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #12
    Αυτοί που γυρνάνε με αγροτικά και μεγάφωνα δεν ειναι παλιατζήδες ειναι σκραπάδες (πάνε στην ανακυκλωση τα σίδερα) παίρνουν συνηθως μόνο τα αντικείμενα που έχουν μέταλλα και ενοείτε τα υπόλοιπα τα πετάνε οπουναναι . Προσωπικά θα τα έβγαζα τα πράγματα που έχουν κάποια αξία σιγά σιγα δίπλα στο κάδο (μήπως τα πάρει κάποιος) και οτι μείνει που δεν έχει καμία αξία θα καλούσα μια εταιρεία να τα πάρει ωστε να σιγουρευτώ οτι θα καταληξουν σε χώρο αποκομιδής και όχι στη πλησιέστερη ρεματιά....

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.483
    Πέρσι κάναμε την μετακόμιση των γονιών μου με μεταφορική εταιρεία. Ήρθαν αρκετά άτομα, με φορτηγό, ανυψωτικό, κούτες για μάζεμα, μας κάνανε αμπαλάρισμα ότι χρειάστηκε και μας τα έστησαν στο νέο διαμέρισμα. Κόστος 800 ή 1000, δεν θυμάμαι (100τμ το σπίτι- έπεσε δουλειά βέβαια τις προηγούμενες μέρες από εμάς για ξεκαθάρισμα/πέταμα).
    Δεν ξέρω μήπως το πέταμα προυποθέτει κάτι πιο ειδικό από θέμα μεταφοράς, για μένα φαίνεται πιο απλό και άρα πιο φθηνό. Πάντως, ίσως αν απευθυνθείς σε καμιά εταιρεία που νοικιάζει κάδους να σου βρουν λύση (χέρια δηλαδή για να κουβαλούν/πετούν στον κάδο), καλό θα είναι όμως να είσαι παρόν μήπως γίνουν ζημιές στο σπίτι.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Αδειασα το 2019 ενα σπιτι. Πηγα σε αυτους στο μοναστηρακι με τα παλιατζιδικα επι της Ερμου και περιξ πλατειας Αβησσυνίας και βρηκα εναν ανθρωπο και μου το αδειασε. Το αδειασε δωρεαν και εδωσε και 400 ευρω. Επισημαινω πως ειχε αρκετα πραγματα που στα καταλληλα χερια μπορουσαν να πουληθουν σε καλες τιμες( επιπλα,πολυελαιους κλπ). Θα ελεγα να κανεις μια βολτα απο τα παλιατζιδικα/αντικερι εκει περα και να ρωτησεις.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    539
    Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω. Έκλεισα ήδη ένα ραντεβού με κάποιον που έχει παλαιοπωλείο και μου είπε ότι ίσως κάτι τον ενδιαφέρει (του έστειλα ένα βιντεάκι πρόχειρο που είχα τραβήξει) και πετάει όλα τα υπόλοιπα. Θα δω τί θα μου πει και ίσως ψάξω παραπάνω. Thanks παίδες.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απόσυρση παλιού παπιού
    από aetosa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2009, 05:22
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2008, 23:01
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2007, 01:14
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 10:50
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 21:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF