Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΜΙΖΑ

  1. #1

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΜΙΖΑ

    Καλησπέρα σε όλους, και καλές διακοπές.
    Είμαι κάτοχος ενός DL 650 K5.
    Θα ήθελα να με ενημερώσετε για ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στο μηχανάκι μου μετά από ενάμιση χρόνο χρήσης και 10.500 κμ. περίπου.
    Τη Τετάρτη που πέρασε καθώς πήγαινα στη δουλειά, ξαφνικά μου έσβησε (ίσως γιατί ήταν κρύος ο κινητήρας). Στη προσπάθειά μου να το ξαναβάλω μπροστά ενώ άκουγα τη μίζα να δουλεύει κανονικά (περιστρέφεται) δεν έδειχνε να μπλοκάρει τα κινούμενα μέρη του κινητήρα για να ξεκινήσει. Ο μηχανικός, μου πρότεινε να καλωδιώσω τη μπαταρία μήπως είχε εξασθενίσει αλλά τελικά δεν είχε αποτέλεσμα.
    Σήμερα τη πήγα στο συνεργείο και μου είπε ότι μάλλον έχουν φαγωθεί τα "δόντια" του βολάν της μίζας.
    Το μηχανάκι ευτυχώς είναι ακόμα στην εγγύηση.
    Όπως είπα και στο μηχανικό μου ποτέ δεν έχω ξεκινήσει τη μηχανή με σπρώξιμο.


    Θέλα να σας ρωτήσω αν είχε κάποιος από εσάς αντίστοιχη βλάβη, πως αντιμετοπιστηκε και πως προήλθε.

    Ευχαριστώ πολύ.
    NIKOSSS

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Δες εδώ -> http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=9220
    Το ίδιο πρόβλημα...
    Τελικά αυτό είναι το ένα του σίγουρο ελλάτωμα,
    και το δεύτερο παίζει να είναι η τρόμπα λαδιού -> που μάλλον είναι το ποιο πιθανό για τα σπασίματα στις μπιέλες ....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Περνάω μια χαρά χθες το βράδι πάω να ξεπαρκάρω την μηχανη να την βάλω σε ένα άλλο σημείο που την βλέπω... και....γυρνάω τον διακόπτη τελειώνουν τα τεστ πατάω την μίζα ..... γυρνάει η μίζα.... αλλά δεν ακούω ανάφλεξη.... ούτε έχω γκάζι στο χέρι του γκριπ....

    Λέτε να χει χτυπήσει κάνα μπουζί ή καμιά τρόμπα βενζίνης?

    Ακούγετε ο ηλεκτρικός ήχος που γυρνάει η μίζα αλλά δεν ακούγεται ανάφλεξη... έχετε τίποτ να προτείνετε που θα πάω αύριο το πρωι; κάνα συνεργείο ανοιχτό?
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Λοιπόν πήγα και έβγαλα συμπέρασμα...
    Ρεύμα δίνει , η μιζα γυρνάει, ασφάλειες όλες οκ, αναφλεξη και γρανάζι έμειναν...
    έβγαλα την μίζα που γυρνάει κανονικά και το γρανάζι που μεταδίδει τις στροφές της μίζας γυρίζει στον αέρα !!!
    (μάλλον δεν έχει κόμπλερ μεταξύ μίζας και γραναζιού, εκτός και αν το έχει μεταξύ γραναζιού που πέρνει απο μίζα και άλλου γραναζιού προς κινητήρα...)

    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ?
    γιατί για express service κλπ μου λένε κάτι 150άρια....
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Τελικά εχθές μετά την επιμονή μου να το ανοίξει βρήκε 2 κομμένα δοντάκια (απο τα νομίζω 48) στο γρανάζι του ρουλεμαν του κόμπλερ και το παρήγγειλε να μου το αλλάξει και μου ζήτησε να του πάω το βιβλιαράκι της εγγύησης,
    ακριβώς αυτό που του είχα είπα ήταν τελικά :rotflmao:
    λογικά σήμερα την πέρνω, να δούμε τι θα μου πει ακριβώς...

    Τι έγινε εσύ έχεις καρμυρατέρ που σημαίνει ότι ή θελει καθάρισμα το φίλτρο ή δεν δουλεύει καλά το καρμυρατερ? δεν τα ξέρω καλά αυτά...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Εντάξει καλήφθηκε όλο απο την εγγύηση ,
    εφόσον φαίνεται τι και που είναι η ζημιά
    το πρόβλημα πιθανολογείται ότι δημιουργήθηκε σε κάποιο κλείσιμο απότομο της μηχανής που πιέστηκε να γυρίσει ανάποδα το γρανάζι-ρουλεμάν του κομπλερ και "κούρεψε" δοντάκια... όχι απαραίτητα απο το τελευταίο μπορεί να το χα και 3-4 μήνες και να μην είχε κάτσει να έρθουν ακριβώς στο σημείο μαζί με το γρανάζι της μίζας .
    Παρακάτω φαίνεται και μια φωτό απο το όλο σύστημα.

    Θα παρακαλούσα αν είναι εύκολο να μεταφερθεί στο Suzuki V φόρουμ,για να υπάρχει, ευχαριστώ.

  3. #3
    TROPEAS SORRY ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ (ΔΙΑΚΟΠΕΣ-ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ)

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΒΛΑΒΗ.
    ΤΟ ΚΑΛΥΨΕ Η ΕΓΓΥΗΣΗ.
    NIKOSSS

  4. #4
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    :a13: :wacko:

Παρόμοια θέματα

  1. ΧΤ 600 E, πρόβλημα στη μίζα
    από notakos600 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2015, 14:12
  2. Υγρασία στη μίζα!
    από Suner στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 12:07
  3. Πρόβλημα με μίζα?
    από Nrgman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 07:13
  4. ΧΤ - προβλημα με μιζα
    από Finrod στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2006, 10:03
  5. Προβλημα με μιζα
    από KeLeYTiS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 19:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF