Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Φτιάξτο μόνος σου!

  1. #1

    Φτιάξτο μόνος σου!

    Να μοιραστώ μαζί σας κάποιους προβληματισμούς,

    βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης σπιτιού για αγορά και χωρίς να θέλω "να βάλω όλους τους μεσίτες σε ένα τσουβάλι" και να γενικεύσω, έχω απογοητευτεί πλήρως από την συμπεριφορά τους ή μάλλον με τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα πλέον βασικά σε μια πώληση. Ενώ στην αρχή περίμενα - και φοβόμουν - πως θα μου γίνουν τσιμπούρι, αντ΄αυτού αντιμετωπίζω πλήρη αδιαφορία για να πετύχουν μια πώληση, καθόλου φαντασία, καθόλου συγκέντρωση (άλλα τους λες - άλλα καταλαβαίνουν), και γενικά σου δίνουν την εντύπωση πως κάνουν αγγαρεία και πιθανόν έχουν άλλη δουλειά για τα προς το ζην. Το έψαξα γιατί κοινός παρονομαστής προφανώς είμαι εγώ, αλλά ειλικρινά πρόβλημα συμπεριφοράς ή εικόνας δεν βρήκα.

    Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχετε ο καθένας από εσάς, αλλά προσανατολίζομαι πλέον στην αγορά οικοπέδου και την ανέγερση σπιτιού - εξ' ου και ο τίτλος - και είμαι στην αναζήτηση κατασκευαστικής εταιρείας. Αν έχει κάποιος εμπειρία από κάποια σωστή εταιρεία ή κάτι να προτείνει, ευχαρίστως σε PM.

    Επίσης.. τι έχουν πάθει όλοι με τα ροζ σπίτια;;;; 3 στα 10 που βλέπω είναι ροζ/σομόν κλπ. Νομίζω πρέπει να βγει νόμος και να απαγορευτούν!
    surfing the wild side

  2. #2
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Κατέβηκα προσφατα Χανιά για αυτό το λογο με συγγενή μου από Γερμανία , που ψαχνει να αγοράσει εξοχικό, με τα χρηματα(πολλα) ντουκου, κασέρι.
    Επειδή δεν ξέραμε κανέναν ντόπιο, απευθυνθήκαμε στα τοπικά μεσιτικά γραφεία.
    Όλοι με χαρά κρατησανε τηλεφωνο και ε-μαιλ,
    και έκτοτε εχει περάσει μήνας και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
    Έναν που πήραμε τηλέφωνο για μια αγγελία που υπάρχει 2 χρονια , μας είπε "ωωωωωωω, χθες πήρα προκαταβολή για αυτό το σπίτι, αλλά έχω 2-3 αλλά να σας δείξω".
    Εξήγησα στον ενδιαφερόμενο ότι αυτά είναι κλασικές κουτοπονηριες , ότι εδώ είναι Ελλάδα,
    Και εγκαταλείπει σιγά σιγά το πρότζεκτ σαμμερ ιν γκρις, και προσανατολίζεται για άλλες μεσογειακές χώρες.

    Συζήτησα εδώ στην Αθήνα με εργολάβους, και μου είπαν ότι συμφέρει να αγοράσεις οικόπεδο και να χτίσεις.
    Συζήτησα με μεσίτες, συμφέρει λένε να το πάρεις έτοιμο.
    Συζήτησα με εργολάβους που κάνουν ανακαινίσεις, και μου είπαν ότι συμφέρει να αγοράσεις ένα παλιό οίκημα και να το ανανεώσεις.



    Άκρη δεν βγάζεις........


    Γενικά πάντως, ανάλογα την περιοχή, άλλοτε συμφέρει να χτίσεις, π.χ. στο χωριό, και άλλοτε συμφέρει να αγοράσεις έτοιμο, π.χ. σε τουριστικό μέρος.

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Γενικά το χτίσιμο είναι δύσκολη διαδικασία, εκτός αν έχεις άνθρωπο που εμπιστεύεσαι και είσαι διατεθειμένος να τον πληρώσεις
    Και εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, αλλά δε κάνω το βήμα γιατί είτε θα πρέπει εξαρχής να πας με πολύ γερό budget ή θα πρέπει να ξεκινήσεις σφιχτά με κίνδυνο να βγεις εκτός, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.
    Αν θέλετε μπορώ να μιλήσω και για ποσά, απλά θα τραβήξει η κουβέντα :d

    Τώρα από κει και πέρα όσον αφορά στους μεσίτες, επειδή 5-6 χρόνια τώρα είμαι σε συνεχή διαδικασία αναζήτησης για αγορά, και εγώ στην αρχή έλεγα ότι είναι ότι να ναι
    Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τελικά και αυτοί έχουν πέσει λίγο θύμα των καταστάσεων. Τι εννοώ:
    Με την τελευταία αδικαιολόγητη αύξηση των τιμών γενικά στο real estate οι ιδιοκτήτες ζητάνε υπέρογκα νούμερα για τα σπίτια τους, με αποτέλεσμα και αυτοί να τείνουν στην αδιαφορία
    Τα σπίτια σε χαμηλές / λογικές τιμές θεωρώ φεύγουν στόμα με στόμα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Αυτό το θέμα (πρωϊνιάτικο) χτύπησε φλέβα.

    Σχεδόν μια 10 ετία ψάχνω σε συγκεκριμένες περιοχές όμως και με κάποιες συγκεκριμένες ''προδιαγραφές'' (όχι τίποτα τρελό).

    Θα μπορούσα να γράψω βιβλίο ή να γίνω μεσίτης με εξειδίκευση στα βορειοανατολικά προάστια.

    Λοιπόν, σπίτια δεν υπάρχουν σε αγγελίες. Όσα βλέπετε είναι είτε κράχτες είτε 30%+ πάνω για αυτό που αξίζουν.

    Μόνο με γερή άκρη σε τράπεζα ή στο μιλητό όπως λέει και ο Άρης από πάνω.

    Επίσης, αν δεν παντρέψεις και δεν χτίσεις σπίτι, δεν ξέρεις τι θα πει έξοδα..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Γενικά ένα μεσιτικό γραφείο (το τονίζω) και όχι ο μεσίτης που είναι υπάλληλος, παίρνει 2%. Αυτό σημαίνει ότι τον καλείς για αγγελία που έχει βάλει, σου δείχνει ένα απόγευμα το σπίτι, άντε δύο, σε πάει και για ένα καφέ και όταν κλείσει το deal το γραφείο βάζει στο ταμείο του 5Κ, για ένα ποσό σπιτιού ας πούμε 250Κ και ο μεσίτης (υπάλληλος) 200-300€. Φυσικά υπάρχουν και μεσίτες με δικό τους γραφείο που τα βάζουν όλα στην τσέπη, αλλά νομίζω είναι γενικά εξαιρέσεις. Πάντα ρωτάω, οκ το 2% σε αντάλλαγμα ποιών υπηρεσιών όμως; γιατί αυτό που περιμένω και με χαρά να σου δώσω την αμοιβή σου είναι να βοηθήσεις να κλείσουμε το deal. Αν λέει ο ιδιοκτήτης 100 τότε να βοηθήσεις εσύ να πέσουμε στα 90 ή στα 80. Ένας μου είπε: η δύναμή μου είναι ο αγοραστής, αυτός με πληρώνει και αυτός πληρώνει και τον πωλητή που θα μου δώσει με τη σειρά του την αμοιβή μου. Τα χρήματα στην κάθε περίπτωση έρχονται από το πορτοφόλι του αγοραστή. Νομίζω πήρεμια τίμια θέση και είναι μια περίπτωση/εξαίρεση στον κανόνα της αδιαφορίας και της (όπως σωστά είπε ο αποπάνω) κουτοπονηριάς. Παρόλα αυτά έχοντας μιλήσει με 30-40 μεσίτες υπαλλήλους και αφεντικά σε μια περίοδο 7 μηνών, και στην ευρεία περιοχή της ανατολικής/νότιας αττικής, από Λαγονήσι μέχρι Πόρτο Ράφτη, Ν.Μάκρη κλπ δεν βλέπω ότι υπάρχει αγορά σε όρους που έχω συνηθίσει Αγοράς-Ζήτησης.

    Σε ότι αφορά το κτίσιμο και έχοντας εξαντληθεί από τις συζητήσεις αυτό που περιμένω είναι χοντρικά 1.200€ / τμ -25% +50% ανάλογα και τις επιλογές φυσικά. Σε αυτό το επίπεδο με τρομερή δυσκολία βρίσκεις σπίτι που είναι υποφερτό για να κατοικίσει μια οικογένεια και να μην έχει εξαντληθεί η κακογουστιά/περιέργεια/βίτσιο του κάθε ιδιοκτήτη στη διαμόρφωση. Επειδή "έχουν δει πολλά τα μάτια μου" και έχω διαβάσει/δει από κοντά/ρωτήσει όλα μαζί για περίπου 300-350 σπίτια πολλές φορές ή μάλλον ο μέσος όρος που ζητάνε είναι στα 1.500€/τμ πολύ χοντρικά. Υπάρχουν σαφώς και ακρότατα προς τα κάτω και προς τα πάνω τα οποία δεν αλλάζουν τη γενική εικόνα. Το μεγάλο συν όμως που βλέπω είναι στο θέμα του οικοπέδου και της θέσης όπου εδώ οι επιλογές είναι περισσότερες και σημαντικές. Φοβάμαι πως στην αναζήτηση οικοπέδων θα βρω τα ίδια και στο τέλος θα πάει το όνειρο του σπιτιού στο γερο-διάολο.

    Μόλις έκλεισα το τηλ με έναν μεσίτη (υπάλληλο), πήρε για επιβεβαίωση και με ρώτησε 2 φορές αν θέλω όντως να το δω. Ξέρει ότι δεν θα πουληθεί ποτέ; (εμένα μου φαίνεται νορμαλ σπιτάκι, έχει κάποια θεματάκια αλλά οκ), φοβάται δεν θα πάω και δεν ήθελε να τραβιέται τσάμπα; Η αίσθηση που μου άφησε είναι αδιαφορία. Καμία προσπάθεια να "πουλήσει" το συγκεκριμένο ακίνητο.
    surfing the wild side

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.554
    Να πω και εγω την παπατζα μου, ως πολ. μηχανικος (αλλά με αρκετα χρονια εκτος Ελλαδας πλεον και χωρις να παρακολουθω οπως παλια τα δεδομενα).

    Λεγανε παλια, το πρωτο σπιτι που φτιαχνεις μονος σου το πουλας, το δευτερο το νοικιαζεις και μενεις στο τριτο.

    Εχει διαφορά, κατα την γνωμη μου, για που συζητας. Αλλες επιλογες εχεις στα μεγαλα κεντρα, αλλες σε επαρχια. Γενικα,προτεινω σε οποιον ενδιαφερεται να χτισει, να "πληρωσει" την επιβλεψη (εστω μερος της). θα σε γλυτωσει συνηθως απο πραγματα που δεν "φαινονται". Ειμαι βέβαιος οτι με αυτο που λεω, πολλοι απο προσωπικες εμπειριες η απο "ξερω απο πρωτο χερι" θα πουνε οτι οι επιβλεπωντες τα κανουν πλακακια με τους εργολαβους και δεν κανουν τιποτα, αλλα παντου με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.

    Επισης, εχω σε μεγαλη εκτιμηση (μιλαμε παντα θεωρητικα) σε αρχιτεκτονες και διακοσμητες εσωτερικων χωρων. Μπορουν να μεταμορφωσουν το τελικο αποτελεσμα και αν μπορει κανεις να σηκωσει το οποιο επιπλεον κοστος, μπορει να φτιαξει ενα σπιτι που θα ειναι πραγματικα ξεχωριστο και στα μετρα του.

    Να θυμασαι οτι το τελικο κοστος, δεν θα ειναι αυτο που ειχες υπολογησει, οταν χτιζεις. Σχεδον παντα, θα υπαρξουν καποια απροβλεπτα, η "απροβλεπτα" αναλογα με το ποιον θα επιλεξεις. Κοιντυπο, αλλα το φτηνοτερο δεν ειναι το καλυτερο ειδικα σε αυτην την δουλεια.

    Αν αγορασεις ετοιμο, θα αποφυγεις πολυ εκνευρισμο, στεναχωρια και αγχος, εκτος και αν η συμφωνια σου με το γραφειο θα ειναι εξαιρετικα "δεμενη". Αν δεν εχεις συναισθηματισμους ειναι καλη λυση το ετοιμο. Ψαχνεις, βρισκεις αυτο που πλησιαζει τις αναγκες σου και ξεμπερδευεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Για τα προκάτ τι γνώμη έχετε; (τα έχω δει και αυτά, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος
    Γενικά ένα μεσιτικό γραφείο (το τονίζω) και όχι ο μεσίτης που είναι υπάλληλος, παίρνει 2%. Αυτό σημαίνει ότι τον καλείς για αγγελία που έχει βάλει, σου δείχνει ένα απόγευμα το σπίτι, άντε δύο, σε πάει και για ένα καφέ και όταν κλείσει το deal το γραφείο βάζει στο ταμείο του 5Κ, για ένα ποσό σπιτιού ας πούμε 250Κ και ο μεσίτης (υπάλληλος) 200-300€. Φυσικά υπάρχουν και μεσίτες με δικό τους γραφείο που τα βάζουν όλα στην τσέπη, αλλά νομίζω είναι γενικά εξαιρέσεις. Πάντα ρωτάω, οκ το 2% σε αντάλλαγμα ποιών υπηρεσιών όμως; γιατί αυτό που περιμένω και με χαρά να σου δώσω την αμοιβή σου είναι να βοηθήσεις να κλείσουμε το deal. Αν λέει ο ιδιοκτήτης 100 τότε να βοηθήσεις εσύ να πέσουμε στα 90 ή στα 80. Ένας μου είπε: η δύναμή μου είναι ο αγοραστής, αυτός με πληρώνει και αυτός πληρώνει και τον πωλητή που θα μου δώσει με τη σειρά του την αμοιβή μου. Τα χρήματα στην κάθε περίπτωση έρχονται από το πορτοφόλι του αγοραστή. Νομίζω πήρεμια τίμια θέση και είναι μια περίπτωση/εξαίρεση στον κανόνα της αδιαφορίας και της (όπως σωστά είπε ο αποπάνω) κουτοπονηριάς. Παρόλα αυτά έχοντας μιλήσει με 30-40 μεσίτες υπαλλήλους και αφεντικά σε μια περίοδο 7 μηνών, και στην ευρεία περιοχή της ανατολικής/νότιας αττικής, από Λαγονήσι μέχρι Πόρτο Ράφτη, Ν.Μάκρη κλπ δεν βλέπω ότι υπάρχει αγορά σε όρους που έχω συνηθίσει Αγοράς-Ζήτησης.
    Ο μεσίτης να ξέρεις προφανώς θέλει γρήγορο χρήμα, χίλιες φορές να πουλήσει 3 σπίτια στα 150.000 ευρώ παρά ένα στις 250.000

    Το πρόβλημα είναι στους ιδιοκτήτες, που θέλουν να πουλήσουν σπίτια 20ετίας και να βγάλουν και κέρδος

    Δηλαδή αμ αγοράζω σήμερα ένα σπίτι και το εκμεταλλεύομαι για 20 χρόνια (είτε το νοικιάσω, είτε μείνω μέσα, έχω σε ετήσια βάση +5-6-7 χιλιάρικα στην τσέπη) αμ όταν πάω να το πουλήσω θέλω και να πάρω παραπάνω από όσα έδωσα...

    Γενικά σαν προσωπική συμβουλή, μακριά από μεσιτικά τύπου remax, goldenhome, aspis κλπ

    Εγώ σοβαρή κουβέντα έχω κάνει μόνο με μικρά γραφεία

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος

    Σε ότι αφορά το κτίσιμο και έχοντας εξαντληθεί από τις συζητήσεις αυτό που περιμένω είναι χοντρικά 1.200€ / τμ -25% +50% ανάλογα και τις επιλογές φυσικά. Σε αυτό το επίπεδο με τρομερή δυσκολία βρίσκεις σπίτι που είναι υποφερτό για να κατοικίσει μια οικογένεια και να μην έχει εξαντληθεί η κακογουστιά/περιέργεια/βίτσιο του κάθε ιδιοκτήτη στη διαμόρφωση. Επειδή "έχουν δει πολλά τα μάτια μου" και έχω διαβάσει/δει από κοντά/ρωτήσει όλα μαζί για περίπου 300-350 σπίτια πολλές φορές ή μάλλον ο μέσος όρος που ζητάνε είναι στα 1.500€/τμ πολύ χοντρικά. Υπάρχουν σαφώς και ακρότατα προς τα κάτω και προς τα πάνω τα οποία δεν αλλάζουν τη γενική εικόνα. Το μεγάλο συν όμως που βλέπω είναι στο θέμα του οικοπέδου και της θέσης όπου εδώ οι επιλογές είναι περισσότερες και σημαντικές. Φοβάμαι πως στην αναζήτηση οικοπέδων θα βρω τα ίδια και στο τέλος θα πάει το όνειρο του σπιτιού στο γερο-διάολο.
    1500 / τ.μ. είναι τιμή όνειρο για γειτονιές στον αστικό ιστό να ξέρεις, ίσως στα προάστια που λες να είναι πιο εφικτό
    Από εκεί και πέρα για το χτίσιμο το ποσό που λες είναι into the point, αλλά καταλαβαίνεις ότι αν θες να κάνεις π.χ. μια μεζονέτα 130-140 τ.μ., είναι τελείως διαφορετικό να προϋπολογίσεις 130 χιλιάρικα και εντελώς διαφορετικό 230 χιλιάρικα...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Για τα προκάτ τι γνώμη έχετε; (τα έχω δει και αυτά, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα).
    Νομίζω ότι το κόστος τους Παναγιώτη τα καθιστά ασύμφορα, άμα βάλεις βάσεις, ΦΠΑ, κτλ, σου πάει τιμή / τ.μ. ίσως και μεγαλύτερη από το παραδοσιακό χτίσιμο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #10
    Αυτά που έθεσε ο nostradamus απαντώνται πολύ απλά και σε έναν ιδανικό κόσμο με κατασκευαστική εταιρεία (μηχανικός/εργολάβος/αρχιτέκτονας/οτιδήποτε) όλα μέσα. Σε έναν ιδανικό κόσμο το τονίζω!
    κατά τα άλλα, να βρούμε έτοιμο σπίτι, το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκουμε! Δεν μπορεί να κλείνεις ραντεβού να σου δείξουν ένα κελεπούρι, να οδηγάς 50χλμ και να σου δείχνουν σπίτι με τις κρεβατοκάμαρες κάτω από το επίπεδο του δρόμου και με θέα από το πεζοδρόμιο της αγγουροξυπνημένης οικογένειάς σου και να ζητάνε 215Κ. Δεν γίνεται αυτό.
    surfing the wild side

  11. #11
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος
    Αυτά που έθεσε ο nostradamus απαντώνται πολύ απλά και σε έναν ιδανικό κόσμο με κατασκευαστική εταιρεία (μηχανικός/εργολάβος/αρχιτέκτονας/οτιδήποτε) όλα μέσα. Σε έναν ιδανικό κόσμο το τονίζω!
    Εγώ με κάθε ειλικρίνεια, σου εγγυόμαι ότι μπορώ να συστήσω εκατασκευαστή που θα σου κάνει εξαιρετικό σπίτι

    Το θέμα είναι, μπορείς να τον πληρώσεις ;

    (για να σε προλάβω, εγώ πάντως δε μπορώ, αλλιώς θα είχα ξεκινήσει ήδη)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.219
    Η αγορά ακινήτου είναι τελικά μια συγκυρία.
    Το 16 που οι τιμές ήταν στον πάτο αποφάσισα να ακουμπίσω τις οικονομίες μου σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα αντί να πάρω ένα γαμηστερό αυτοκίνητο. Είχα ακούσει τρελές περιπτώσεις διαμερισματων σε εξευτελιστικές τιμές και είχα αρχίσει να κοιτάω αγγελίες αλλα λόγω του ότι ήμουν Γερμανια δεν έκανα κάποια κίνηση. Θυμάμαι είχα δει ένα στο χαλάνδρι μόνο, ωραίο και με υπόγειο πάρκινγκ αλλά δεν με ενθουσίασε και δεν προχώρησα.

    Τελικά το πήρα απόφαση το 19 να ψάξω και κατέβηκα μόνο για αυτό το λόγο μιας και λογω λήξης συμβολαίων και αλλαγής δουλειάς είχα αρκετό χρόνο μέχρι να ξεκινήσω τη νέα. Οι περισσότεροι μεσίτες πρόθυμοι να ερθουν και να δείξουν το σπίτι αλλά μέχρι εκεί, δεν έκαναν και πολύ προσπάθεια να με πείσουν. Δεν είδα και πολλά αν και τελικά οι τιμές ήταν παραπλήσιες και το δίλημμα έτοιμο ή παλιό και ανακαίνιση έβγαινε μια ή άλλη.

    Τελικά για καλή μου τύχη βρήκα ένα όμορφο διαμέρισμα, σε καλή περιοχή πιο πάνω από το μπατζετ μου αλλά ότι πιο κοντινό στις προδιαγραφές μου. Ο μεσίτης ήταν άψογος, μας εξυπηρέτησε όσο μπορούσε, θεωρω μας "έσπρωξε" λίγο παραπάνω στον ιδιοκτήτη. Γενικότερα ήταν πολύ συνεργάσιμος και επαγγελματιας. Είχε πολύ καλή διάθεση πριν ακόμα ανακαλύψουμε το κοινό ενδιαφέρον για τις μοτοσυκλέτες, την δευτερη φορα που ξαναείδα το σπίτι (με προτροπή του ιδιου του μεσιτη!) με τον αδερφό μου μας ειδε με το βερσυς και μιλάγαμε μια ωρα κατω για αυτό. Μετα την αγοραπωλησία πήρε το vstrom που ηθελε.
    Με χαρά ανέθεσα στον ίδιο να βρει ενοικιαστή.

    Από την μικρή μου εμπειρία μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει τι συμφέρει αλλά τι θες.
    Θες μια μονοκατοικία ακριβώς όπως τη φαντάζεσαι? Ξεκινάς από το οικόπεδο και χτίζεις το σπίτι των ονείρων σου.
    Αν συμβιβάζεσαι λόγω οικονομικού ή δεν έχεις χρόνο ή/και διάθεση να τρεχεις σε κατασκευαστικές και μαστόρια ψάχνεις έτοιμη. Εκεί θέλει υπομονη να κοιτάς αγγελίες, να παίρνεις τηλεφωνα και να τρεχεις να βλεπεις υποψήφια ακίνητα. Και χρόνο, μπορεί να πάρει ενα μηνα μπορεί και ένα χρόνο.
    Αλλιώς διαμέρισμα. Αν έχεις χρόνο και διάθεση να τρεχεις παλι πίσω απο τα μαστόρια βρίσκεις ένα παλιο διαμέρισμα και το ανακαινίζεις.
    Αν θες απλά να σκάσεις το κασέρι να το βάψεις και να μπεις, τότε έτοιμο.

    Η ανακαίνιση είναι πιστευω μια ωραία διαδικασία καθώς βάζεις το γουστο σου 100%, ψάχνεις πολύ τι θα φτιαξεις και πως και φυσικά χρησιμοποιείς την τελευταια λέξη της τεχνολογίας. Θέλει όμως απειρο χρόνο και πολύ τρεξιμο να κάνεις έρευνα αγοράς και αξιολόγηση τα μαστόρια. Και φυσικά να τρέχεις από πίσω τους ώστε να τελειωνουν και αυτοί έγκαιρα παραδίδοντας άψογο αποτέλεσμα. Τουλαχιστον με όσους μίλησα που το έκαναν αυτό μου έδωσαν να καταλάβω.
    Εγω δεν είχα αυτή την πολυτέλεια. Δεν μπορουσα να είμαι στην Αθηνα για 3-6 μήνες για την ανακαίνηση, το έτοιμο μου έκατσε μια χαρά.

    Αν το πάμε αυστηρά οικονομικά και επενδυτικά, τοτε τίποτα απο τα παραπάνω. Με τα λεφτά που θα σου κοστισει η ανέγερση της μονοκατοικίας αγοράζεις 2-3 ή και 4 δυαράκια, τα νοικιάζεις τσιμπώντας εναμιση τουλ χιλιαρικάκι και νοικιάζεις εσυ ότι διαμέρισμα/μονοκατοικία γουστάρεις σε όποια περιοχή γουστάρεις. Δεν το λέω εγώ, το λένε μεσίτες και επενδυτές.
    Η αγορα μονοκατοικίας είναι η χειρότερη επένδυση. Grand Cardone.

  13. #13
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η ανακαίνιση είναι πιστευω μια ωραία διαδικασία καθώς βάζεις το γουστο σου 100%, ψάχνεις πολύ τι θα φτιαξεις και πως και φυσικά χρησιμοποιείς την τελευταια λέξη της τεχνολογίας. Θέλει όμως απειρο χρόνο και πολύ τρεξιμο να κάνεις έρευνα αγοράς και αξιολόγηση τα μαστόρια. Και φυσικά να τρέχεις από πίσω τους ώστε να τελειωνουν και αυτοί έγκαιρα παραδίδοντας άψογο αποτέλεσμα. Τουλαχιστον με όσους μίλησα που το έκαναν αυτό μου έδωσαν να καταλάβω.
    Εγω δεν είχα αυτή την πολυτέλεια. Δεν μπορουσα να είμαι στην Αθηνα για 3-6 μήνες για την ανακαίνηση, το έτοιμο μου έκατσε μια χαρά.

    Αν το πάμε αυστηρά οικονομικά και επενδυτικά, τοτε τίποτα απο τα παραπάνω. Με τα λεφτά που θα σου κοστισει η ανέγερση της μονοκατοικίας αγοράζεις 2-3 ή και 4 δυαράκια, τα νοικιάζεις τσιμπώντας εναμιση τουλ χιλιαρικάκι και νοικιάζεις εσυ ότι διαμέρισμα/μονοκατοικία γουστάρεις σε όποια περιοχή γουστάρεις. Δεν το λέω εγώ, το λένε μεσίτες και επενδυτές.
    Η αγορα μονοκατοικίας είναι η χειρότερη επένδυση. Grand Cardone.
    H ανακαίνιση έχει κάποια βασικά μειονεκτήματα τα οποία για κάποιους μπορεί να θεωρούνται μεγάλα dont

    Βασικό, σπίτια προ του 85 είναι κατασκευασμένα με τον παλιό αντισεισμικό κανονισμό

    Κατόπιν στην πλειονότητά τους δεν έχουν μπαλκόνια, γκαράζ και αποθήκες, κάτι που αποτελεί σημαντικό μειονέκτημα

    Τώρα για το επενδυτικό κομμάτι, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω

    Για να πάρεις 3 σπίτια θες πολύ χρόνο, θες αρκετά λεφτά σε συμβολαιογράφους, μεσίτες κλπ

    Μετά μπαίνει και ο φόρος στην αγοραπωλησία (καθώς πάει περίπατο η απαλλαγή Α κατοικίας)

    Μετά θα θες σίγουρα λεφτά για επισκευές, ανακαινίσεις κλπ., για να φτάσεις να παίρνεις έστω και το αρκετά καλό (θεωρητικά) 3 * 500 το μήνα

    Μετά θα έχεις τον ΕΝΦΙΑ, θα έχεις το άγχος μη σε τουφεκιάσει κανείς, και σίγουρα όταν κάποιος θα την κάνει θα θες τα νοίκια 1-2 χρόνων για καμιά ψευτοανακαίνιση κτλ.

    Το σπορ δε νομίζω να ενδείκνυται για όλο τον κόσμο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αν το πάμε αυστηρά οικονομικά και επενδυτικά, τοτε τίποτα απο τα παραπάνω. Με τα λεφτά που θα σου κοστισει η ανέγερση της μονοκατοικίας αγοράζεις 2-3 ή και 4 δυαράκια, τα νοικιάζεις τσιμπώντας εναμιση τουλ χιλιαρικάκι και νοικιάζεις εσυ ότι διαμέρισμα/μονοκατοικία γουστάρεις σε όποια περιοχή γουστάρεις. Δεν το λέω εγώ, το λένε μεσίτες και επενδυτές.
    Η αγορα μονοκατοικίας είναι η χειρότερη επένδυση. Grand Cardone.
    1.500€ από τα οποία μένουν μετά από φόρους, ενφια, ζημιές βλάβες, περίπου 1.000€ και πολλά λέω φτάνουν ίσα-ίσα για ένα διαμέρισμα στο Χαλάνδρι/Μαρούσι. Όχι για μονοκατοικία "όπου γουστάρεις".
    BTW την μονοκατοικία (θα ήθελα να) την αγοράσω για να προσφέρω στο παιδί μου καλύτερες συνθήκες ζωής, και μια πιθανότητα να μεγαλώσει όπως μεγάλωσα εγώ, είναι η καλύτερη επένδυση!
    surfing the wild side

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.215
    Νομίζω είναι καλύτερα να εστιάζεις στο σύνολο του σπιτιού που θες.
    πχ νότιο διαμέρισμα με βεράντες ή μονοκατοικία με ποσοστό κάλυψης τάδε κ.λπ.

    Μετά έρχεται το ψάξιμο που συνήθως είναι αποδοτικότερο ον σαϊτ, ψάχνοντας εσύ στα σημεία που σε ενδιαφέρει.

    Η τεχνολογία σου δίνει πολλές δυνατότητες να κτίσεις ή να ανακαινίσεις - προσθέσεις.

    Για το ίδιο οικόπεδο έκανα τρία σχέδια τα τελευταία χρόνια, μεζονέτα κάλυψη 136m2 με 200000, με 120000 και με 86000...
    Χωρίς συμβιβασμούς στην ασφάλεια, την ενέργεια αλλά με μικρές αποκλίσεις των τετραγωνικών και διαφορετική διαχείριση.

    Μάθε και άλλα για τις επιλογές που έχεις, πχ ενα σπίτι μεταλλικού σκελετού με την τοιχοποιία να ετοιμάζεται αλλού και να εφαρμόζει
    σου γλυτώνει πολλά έξοδα και είναι αντισεισμικό, άρτιο και επισκευάσιμο - επεκτάσιμο.

    "ροζ" βλέπεις τον εκφυλισμό της χρήσης του κεραμάλευρου και τις "εικαστικές" αποδόσεις του απο τις εταιρείες και τους μπογιατζήδες.
    Το κεραμάλευρο είναι πολύ αποδοτικό για χρήση στο σοβά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PROL-1.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	52,2 KB 
ID:	428945
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 22/06/2021 στις 09:24.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βαλτα μονος σου!!!!!!!
    από spar13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2012, 15:56
  2. τουρμπο κιτ σχεδια φτιαχτο μονος σου
    από nikos121 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2012, 22:53
  3. service ! καντο μονος σου africa twin.
    από LARISEOS στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2010, 06:54
  4. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2010, 13:35
  5. Κατασκευή carbon parts (φτιάξτο μόνος σου)
    από hfaistos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2009, 13:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF