Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Πως ασφαλίζω την μηχανή online?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110

    Πως ασφαλίζω την μηχανή online?

    Γεια σας μου λήγει η ασφάλεια και σύντομα θα πρέπει να την ανανεώσω και θέλω να σας ρωτήσω πως γίνεται να το κάνω online..

    Έψαξα στο γοογλε και αυτό είναι το πρώτο αποτέλεσμα που βγήκε (https://www.insurancemarket.gr/) μπαίνω δηλαδή εκεί συμπληρώνω διαλέγω την πιο φθηνή βάζω κάρτα και όλα καλα?Να φανταστώ μετά εκτυπώνω και κάποιο χαρτί για την αστυνομία αν με σταματήσουν? είναι ασφαλές αυτές οι online συναλλαγές?Νμζω πάντως δεν έχω εναλλακτική λόγο κοροναιου

    Αν αφήσω την μηχανή ανασφαλιστη μέχρι να λήξει η κορόνα και δεν το κυκλωφορισω μπορώ να φάω πρόστιμο? Γίνεται καπως να δει το κράτος ότι είμαι ανασφαλιστος μέσο υπολογιστή και να με βαρεσει η εφορία?Κάτι τέτοιο έχω ακούσει

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.795
    Και anytime.gr είναι καλή για αυτήν την δουλειά. Την έχω χρησιμοποιήσει (interamerican είναι) και με κάλυψε μάλιστα σε ατυχηματάκι που είχα κανονικότατα. Ότι θα έκανε και μια ασφάλιση μέσω γραφείου με φυσική παρουσία.

    Κάνεις δουλειά από το σπίτι σου, πληρώνεις από το σπίτι σου, εκτυπώνεις από το σπίτι σου, σε 5' έχεις ασφάλιση, μεγάλο προσόν η αμεσότητα.

    Επίσης αν έχεις ένα μοντέρνο ασφαλιστή, μπορείς να κάνεις την συννενόηση και την ασφάλιση, πάλι από το σπίτι σου. Εγώ ας πούμε, με την ασφαλίστριά μου, μέσω viber συννενοούμαστε και ασφαλίζω οχήματά μου. Κι ας μην έχει κανονικό online η εταιρία. Βρες ένα ασφαλιστή να ασχολείται.

    Τότε που έγινε το σούσουρο με τους ηλεκτρονικούς ελέγχους και το πρόστιμο 250 ευρώ για ανασφάλιστο μοτό, το κάνανε δύο φορές σε ένα χρόνο. Μια τυχαία ημερομηνία δλδ γινόταν έλεγχος στα database και όποιος είχε μοτό σε κίνηση (τυπικά) και δεν ήταν ασφαλισμένο, του έστελνε το κράτος πρόστιμο 250 ευρώ και υποχρέωση να ασφαλίσει ή να ακινητοποιήσει (τυπικά). Μετά αυτό δεν ξανάγινε, άλλαξε ελαφρά κι ο νόμος, και νομίζω -ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ- το 250ρι το γλυτώνεις τώρα αν σου σταλεί ειδοποίηση και ασφαλίσεις άμεσα.

    Επίσης τα τελευταία χρόνια, δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει έλεγχος, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ξυπνήσει μια μέρα ο υπεύθυνος του Υπουργείου και θα πει ''τρέξτε ένα έλεγχο σήμερα'' στους χειριστές της database του. Οπότε η πιθανότητα είναι να μην σου κάτσει έλεγχος για λίγες μέρες ανασφάλιστο που δεν κινείς, αλλά δεν είναι και μηδέν.

    Τέλος λάβε υπόψιν σου, ότι και να μην το κινείς, αν το έχεις παρκαρισμένο σε δημόσιο χώρο-δρόμο, και όχι εντός ιδιωτικού χώρου, εκτίθεσαι για κλασσικό γράψιμο κλήσης από αστυνομικό.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 02/04/2020 στις 11:47.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    ευχαριστώ πολύ θα το τσεκαρω , η μόνη μου έγνοια πάντως είναι οι online πληρωμές... είναι ασφαλές?Έχετε δοκιμάσει ποτέ?Η κάρτα μου έχει μέσα όλες της οικονομίες μου και για αυτό δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για καμία online αγορά ούτε και για τις πιο επώνυμες εταιρείες , ούτε PayPal ούτε τίποτα

    Θα πρέπει να βγάλω δεύτερη με λίγα λεφτά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και δεν γίνεται τώρα λόγο κοροναιου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    η μόνη μου έγνοια πάντως είναι οι online πληρωμές... είναι ασφαλές?
    Βρε (το ''βρε'' στο λέω φιλικά σε πνεύμα βοήθειας, σε καμία περίπτωση υποτιμητικά) , μπες λίγο 2020, φύγε από το 1995.

    Δεν θα μπεις να κάνεις πληρωμή στο ''toybusaokagkoyras.tw'' σε μεγάλη έγκυρη ασφαλιστική θα μπεις να δώσεις στοιχεία κάρτας, θα στήσει μεγάλη εταιρία χακεριά να σου πάρει τα λεφτά από την κάρτα λες; Έχουν λυθεί αυτά τα θέματα πλέον, πιο πιθανό είναι να σου την πέσουν στον δρομο δυο φουσκωτοί εκεί που περπατάς και να σου πάρουν λεφτά από το πορτοφόλι, παρά να σου κλέψουν λεφτά μέσω ηλεκτρονικής συναλλαγής.

    Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να μην δώσεις ποτέ στοιχεία κάρτας σε άσχετους, τρίτους, να μην απαντήσεις ποτέ σε απάτες email τύπου ''κάνουμε σερβις στα σερβερ μας, έχει κλειδωθεί προσωρινά ο λογαριασμός σας, δώστε μας τον κωδικό του web banking σας να τον ξεκλειδώσουμε'', μπαίνε για συναλλαγές από έμπιστο δίκτυο, όπως το σπίτι σου, το δίκτυο της κινητής σου, ενδεχομένως το δίκτυο της εργασίας σου αν είναι σοβαρή εταιρία, ΠΟΤΕ από το wireless της τυχαίας καφετέριας ή το τάδε ελεύθερο ή δημοτικό δίκτυο, πλήρωνε ΜΟΝΟ σε sites που έχουν HTTPS και όχι απλό HTTP μπροστά στην διεύθυνση, και μην φοβάσαι ιστορίες για αγρίους.

    Στην έσχατη περίπτωση, που δεν θέλεις ρε παιδί μου, βγάλε μια κάρτα prepay, φόρτιζέ την κάθε φορά ΜΟΝΟ με τα λεφτά που θέλεις να δώσεις, και δίνε αυτή στον έξω κόσμο για online πληρωμές, ώστε η κάρτα με όλα σου τα λεφτά, να μην έχει κυκλοφορήσει πουθενά.

    Τέλος, στις πληρωμές των ασφαλιστικών, υπάρχει συνήθως και η επιλογή της κατάθεσης, είτε φυσικά σε ΑΤΜ, είτε μέσω web banking. Κι αυτό κάνεις άμα θέλεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ πολύ θα το τσεκαρω , η μόνη μου έγνοια πάντως είναι οι online πληρωμές... είναι ασφαλές?
    Οι πληρωμές είναι ασφαλές και η πληρωμή είναι ασφαλή;

    Κατά τ'άλλα, ό,τι έγραψε στην πρώτη γραμμή από πάνω ο τελέγκονος.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Ευχαριστώ πολύ telegonos

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    2 χρόνια τώρα κάνω ετήσιο συμβόλαιο μέσω του Cosmote Insurance : https://www.cosmote.gr/insurance/moto/details
    Πληρώνεις με κάρτα και σε 1 λεπτό έχεις τα πάντα στο mail σου. Πέρυσι που χρειάστηκα κάτι όλα λειτούργησαν άψογα.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Κάνε μεταφορά τα χρήματα στον ασφαλιστή που το έχεις τώρα ασφαλισμένο κ πες του να σου στείλει την ασφάλεια με pdf κ τέλειωσες..

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.535
    Ασφαλιζω online τα οχηματα μου απο το 2009 τουλαχιστο.
    Εχω διαδικτυακή τραπεζικη προαβαση για τις συναλλαγές μου απο το 2008.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ασφαλιζω online τα οχηματα μου απο το 2009 τουλαχιστο.
    Εχω διαδικτυακή τραπεζικη προαβαση για τις συναλλαγές μου απο το 2008.
    Η ιστοσελίδα που έγραψα στο αρχικό μου ποστ είναι έμπιστη;

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Η ιστοσελίδα που έγραψα στο αρχικό μου ποστ είναι έμπιστη;
    Σε αυτους ασφαλιζω τελευταία 4 χρονια. Κανενα προβλημα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Σε αυτους ασφαλιζω τελευταία 4 χρονια. Κανενα προβλημα.
    Έριξα μια ματιά αλλά βρε φίλε με προβληματίζει ότι πατάς να κάνεις πληρωμή , δεν ανοίγει νέα καρτέλα επίσημης τράπεζας η κάτι τέτοιο , ζητάει απλά τα στοιχεία της κάρτας σου πολύ μπακαλιστικα , δεν ανοίγει δηλαδή νέα ασφαλή καρτέλα

    Στα ζητάει χύμα λες και κάνεις login στο moto.gr λέμε τώρα ενώ άλλες εταιρίες φαίνονται πολύ πιο ασφαλείς

    Εσύ εκεί πληρώνεις μέσο κάρτας?Αφού βάλεις τα στοιχεία της κάρτας ανοίγει καμία ασφαλή σελίδα η γίνεται όντως έτσι η πληρωμή;

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Οι πληρωμές είναι ασφαλές και η πληρωμή είναι ασφαλή;

    Κατά τ'άλλα, ό,τι έγραψε στην πρώτη γραμμή από πάνω ο τελέγκονος.
    Συνημμένο 417158
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Grammar_Nazi_Icon.svg.png‎  
    Τελευταία τροποποίηση από Shinigami Ryuk; 03/04/2020 στις 13:49.

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Έριξα μια ματιά αλλά βρε φίλε με προβληματίζει ότι πατάς να κάνεις πληρωμή , δεν ανοίγει νέα καρτέλα επίσημης τράπεζας η κάτι τέτοιο , ζητάει απλά τα στοιχεία της κάρτας σου πολύ μπακαλιστικα , δεν ανοίγει δηλαδή νέα ασφαλή καρτέλα

    Στα ζητάει χύμα λες και κάνεις login στο moto.gr λέμε τώρα ενώ άλλες εταιρίες φαίνονται πολύ πιο ασφαλείς

    Εσύ εκεί πληρώνεις μέσο κάρτας?Αφού βάλεις τα στοιχεία της κάρτας ανοίγει καμία ασφαλή σελίδα η γίνεται όντως έτσι η πληρωμή;
    Αγχώνεσαι ιδιαίτερα για κάτι που χρησιμοποιείται στο πλανήτη τουλάχιστον μια δεκαετία. Τα site που γράφτηκαν είναι όλα safe.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Δεν θα με αγχωνε αν είχα μια δεύτερη κάρτα για αυτά τα πράγματα , η κάρτα που μιλάμε έχει όλες μου τις οικονομίες , 5ψηφιο αριθμό..

    Βρήκα μια εταιρία στην οποία μπορώ να κάνω αντικαταβολή απλά κοστίζει 15€ παραπάνω , θα το κάνω έτσι για τώρα μίας και λόγο κοροναιου δεν μπορώ να τρέχω σε τράπεζες και να ψάχνω πως βγάζω δεύτερη κάρτα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως να καθησυχάσω τους δικούς μου για την μηχανή?
    από Swoozm8 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2019, 12:29
  2. Πως να σβήνω την μηχανη?
    από sakattack στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2012, 17:47
  3. Πού μαστορεύετε την μηχανή σας???
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 17:30
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF