Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Λύση στο συντονισμό????

  1. #1

    Λύση στο συντονισμό????

    Έχω τη γλυκιά μου εδώ και τρεις μήνες. Μετά το στρώσιμο και αφού άρχισα να ανεβάζω πιο πολλές στροφές παρατήρησα το γνωστό σε όλους μας συντονισμό. Εμένα ήταν μεταξύ 4.500 με 5.000 στροφές.

    Έτσι από περιέργεια έβαλα μια από τις βενζίνες των 100 οκτανίων. Δεν θα πω από πια γιατί δεν με ενδιαφέρει να κάνω διαφήμιση. Το έκανα κυρίως για να δω αν θα «καιει» λιγότερο και να αξίζει η διαφορά στην τιμή με τα χιλιόμετρα που θα έβγαζα Τρελό ίσως αλλά μου αρέσει να βγάζω τέτοια συμπεράσματα....

    Για το αν είναι πιο οικονομική θα πρέπει να περιμένετε (αν θέλετε) να κάνω μέτρηση στα χιλιόμετρα. Το σημαντικό είναι ότι είδα τη μηχανή να έχει πιο γλυκό ήχο, να έχει πιο καλή απόκριση στις χαμηλές.... Ε, και πιο το πρόβλημα, αναμενόμενο θα μου πείτε. Ε λοιπόν έχουν εξαφανιστεί (τουλάχιστον στις στροφές αυτές ο συντονισμός). Δυστυχώς με τον κ***καιρο δεν μπόρεσα να πάω πιο ψηλά λόγω της γ**μοκίνησης για να δω αν « μετακινήθηκαν» παραπάνω.

    Θα ήθελα πριν ενθουσιαστούμε όλοι, να δοκιμάσει και άλλος για να δει αν έχει τα ίδια συμπεράσματα ή απλά κατάλαβα αυτά που ήθελα να ακούσω ή στην περίπτωση αυτή να μην ακούσω...

    Ίσως γι’αυτό η Suzuki να μην έκανε ποτέ τίποτα γιατί χρησιμοποιώντας καλύτερες ποιοτικά βενζίνες να μην είχε ποτέ συντονισμό.

    Να ζητήσω συγνώμη αν το θέμα έχει καλυφθεί στο παρελθόν. Οι mods ξέρουν τι να κάνουν αν έχει επαναληφθεί. Αν όχι, περιμένω τις απόψεις σας οι και αν μπορείτε τη δική σας δοκιμή....
    Η απάντηση μου είναι ίσως και είναι οριστική.

  2. #2
    Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο την έχω και εγώ περίπου 3 μήνες, από την πρώτη μέρα βάζω 100αρα βενζίνη.

    ποτέ δεν είχα κανένα συντονισμό !!
    "There are two ways of spreading light:
    to be the candle, or the mirror that reflects it."

  3. #3
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Καταρχην ο συντονισμος που συζηταμε απο καιρο αφοραν τα καγκελα κατω απο απο το ψυγειο!!
    Και οτι βαζεις 100αρα βενζινη πιστεψε με δεν παιζει κανεναν ρολο!!!

  4. #4
    Γνωρίζω για τι συζητάμε εδώ και καιρό....

    Επειδή διαφωνώ αλλά δεν έχω κάποιο όφελος να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον, θέτω το ερώτημα: έβαλες 100αρα και δεν είδες αποτέλεσμα; Ναι ή όχι; Γιατί αν λες "δε νομίζω" έτσι απλά, λυπάμαι αλλά δεν βοηθάει σε τίποτα αυτό...
    Η απάντηση μου είναι ίσως και είναι οριστική.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από V-tsokn1
    Γνωρίζω για τι συζητάμε εδώ και καιρό....

    Επειδή διαφωνώ αλλά δεν έχω κάποιο όφελος να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον, θέτω το ερώτημα: έβαλες 100αρα και δεν είδες αποτέλεσμα; Ναι ή όχι; Γιατί αν λες "δε νομίζω" έτσι απλά, λυπάμαι αλλά δεν βοηθάει σε τίποτα αυτό...

    δηλαδη τωρα αμα βάλεις κανονική θα αρχίσει να συντινίζει?/??????







  6. #6
    Για να σε βοηθήσω γιατί βλέπω ότι δεν είσαι και πολύ «γρήγορος» εν αντιθέσει με τη μηχανή που καβαλάς.

    Οι επιλογές είναι οι εξής:

    Α). Έβαλα 100αρα και δεν είδα διαφορά στο συντονισμό.
    Β). Έβαλα 100αρα και είδα διαφορά στο συντονισμό.
    Γ). Δεν θα βάλω 100αρα γιατί δεν πιστεύω ότι θα δω διαφορά.
    Δ). Δεν θα βάλω 100αρα είτε βοηθάει στο να μην έχω συντονισμό είτε όχι, γιατί είναι ακριβή η
    βενζίνη....
    Ε). Δεν γνωρίζω δεν απαντώ.
    ΣΤ). Θα περιμένω να δω τι θα κάνουν οι άλλοι.

    Νομίζεις ότι μπορείς να καταφέρεις να περιοριστείς σε εποικοδομητικές απαντήσεις ;
    Η απάντηση μου είναι ίσως και είναι οριστική.

  7. #7
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Εγώ πάντα ακολουθώ το εγχειρίδιο χρήσης όσο πιο πιστά μπορώ...

    Εκεί λοιπόν αναφέρεται ότι το ενδεικνυόμενο καύσιμο για το V-strom 650 είναι η απλή αμόλυβδη των 95 οκτανίων.

    Από ΄κει και πέρα έχω επιλέξει ένα συγκεκριμένο πρατήριο, το οποίο γνωρίζω ότι έχει καινούριες δεξαμενές, και βάζω αποκλειστικά εκεί βενζίνη. Φυσικά για νοθείες κτλ κάνω το σταυρό μου...τουλάχιστον θα ξέρω ποιος θα φταίει, αν αντιμετωπίσω πρόβλημα.

    Προς το παρόν, όλα καλά. Θεωρώ βασικό για τη λειτουργία του κινητήρα να εξασφαλιστεί σταθερή ποιότητα καυσίμου (όσο είναι δυνατόν). Αυτό κατά τη γνώμη μου επιτυγχάνεται μόνο με το να μην αλλάζουμε βενζινάδικα και τύπο καυσίμου. Ίσως να είμαι υπερβολικός, αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο στην εφαρμογή...

    Για την κατοστάρα και το συντονισμό δεν έχω προσωπική άποψη, αν και δεν νομίζω να έχει καμιά σχέση...Θυμάμαι όμως κάπου στο φόρουμ να αναφέρονται υψηλότερες θερμοκρασίες και κάποια ¨τραχύτητα¨ κατά τη λειτουργία του κινητήρα με τη χρήση της...

    Σε κάθε περίπτωση, αν πειθόμουν να αλλάξω καύσιμο, θα άλλαζα σε μόνιμη βάση και πάντα από το ίδιο πρατήριο...

    Κάπου στα τεχνικά υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον ποστ του SF με τον τίτλο ¨Περί βενζινών¨ή κάπως έτσι.....αναζήτησέ το.

    Edit: το βρήκα > Βενζίνη και βενζίνες

    'Ενα Jameson με πάγο...

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από V-tsokn1
    Νομίζεις ότι μπορείς να καταφέρεις να περιοριστείς σε εποικοδομητικές απαντήσεις ;
    Επειδή δεν κάνεις quote, να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στον Vezouvio...

    Πες μου (αν θέλεις..) αν όντως περιμένεις σοβαρή και επικοδομητική συζήτηση σε θέμα που αφορά στην παύση του συντονισμού με την χρήση 100άρας βενζίνης ??

    Ο οποιοσδήποτε έχει στοιχειώδεις γνώσεις πάνω στο θέμα ή θα αρκεστεί σε κάποιο μειδίαμα ή θα σου κάνει χοντρή πλάκα !!

    (μου θυμίζεις κάτι γραφικούς τύπους που επιμένουν ότι είδαν UFO και ενώ δεν μπαίνουν καν στον κόπο να το εξετάσουν επιστημονικά, προκαλούν τους άλλους να τους αποδείξουν την ΜΗ ύπαρξή τους...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Επειδή το όλο θέμα πήρε περίεργη τροπή και ξέφυγε από τον αρχικό σκοπό του, θα ήθελα να το κλείσω εδώ...Ας μην το συνεχίσουμε και αν θέλουν ο/οι Moderator(s) ας το σβήσουν τελείως.

    Σας ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα εσένα athandin για το post που μου έδειξες, ήταν πολύ ενημερωτικό.
    Η απάντηση μου είναι ίσως και είναι οριστική.

  10. #10
    Anyway, για την ιστορία και μόνο* και αφού συμφωνήσω με τον Atlantin στο ό,τι: " έχω επιλέξει ένα συγκεκριμένο πρατήριο, το οποίο γνωρίζω ότι έχει καινούριες δεξαμενές, και βάζω αποκλειστικά εκεί βενζίνη. Φυσικά για νοθείες κτλ κάνω το σταυρό μου...τουλάχιστον θα ξέρω ποιος θα φταίει, αν αντιμετωπίσω πρόβλημα.

    Προς το παρόν, όλα καλά. Θεωρώ βασικό για τη λειτουργία του κινητήρα να εξασφαλιστεί σταθερή ποιότητα καυσίμου (όσο είναι δυνατόν). Αυτό κατά τη γνώμη μου επιτυγχάνεται μόνο με το να μην αλλάζουμε βενζινάδικα και τύπο καυσίμου. Ίσως να είμαι υπερβολικός, αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο στην εφαρμογή... "

    *θα σου πω πως για καιρό έβαζα 100άρα (3-4 μήνες περίπου) και πράγματι δεν είχα συντονισμούς. Όχι λόγο 100άρας, αλλά λόγο κωλοφαρδίας!!!.. εωσότου σπάσαν, τα έφτιαξα και έκτοτε ανήκω και εγώ στο club του συντονισμού.

    Το μόνο διαφορετικό που κατάφερα να "δω" με τη χρήση 100άρας είναι πιό ωραίο ήχο και ελαφρύτερη τσέπη. Κάτι που ασφαλώς διόρθωσα, βάζοντας απλή + ΒMC φίλτρο μια και δεν είχα την υπομονή (ως συνήθως) να περιμένω το KN που θα ερχόταν σε κανα 3 μέρες. (που και πάλι αμφιβάλω στο αν θα έβλεπα κάτι επιπλέον με τη χρήση του δεύτερου)
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  11. #11
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από V-tsokn1
    Για να σε βοηθήσω γιατί βλέπω ότι δεν είσαι και πολύ «γρήγορος» εν αντιθέσει με τη μηχανή που καβαλάς.

    Οι επιλογές είναι οι εξής:

    Α). Έβαλα 100αρα και δεν είδα διαφορά στο συντονισμό.
    Β). Έβαλα 100αρα και είδα διαφορά στο συντονισμό.
    Γ). Δεν θα βάλω 100αρα γιατί δεν πιστεύω ότι θα δω διαφορά.
    Δ). Δεν θα βάλω 100αρα είτε βοηθάει στο να μην έχω συντονισμό είτε όχι, γιατί είναι ακριβή η
    βενζίνη....
    Ε). Δεν γνωρίζω δεν απαντώ.
    ΣΤ). Θα περιμένω να δω τι θα κάνουν οι άλλοι.

    Νομίζεις ότι μπορείς να καταφέρεις να περιοριστείς σε εποικοδομητικές απαντήσεις ;
    Eφοσων δεν θελεις να ερθεις σε αντιπαραθεση με καποιον

    Α)Δεν τον προκαλεις
    β)κανεις quote στο ατομο που θελεις να ερωτησεις του τεστ ιν παραθεση

    το οτι βαζω κατοσταρα βενζινη απο την πρωτη μερα που αποκτησα το (ΓΡΗΓΟΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ) ειναι και ο λογος που ανεφερα οτι δεν παιζει ρολο η κατοσταρα!
    Οταν λεμε κατι εννοειτε οτι το εχουμε τεσταρει κιολας!
    Εκτος και εαν το αρχικο σου thread ηταν περι αερολογιας!!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
    Eφοσων δεν θελεις να ερθεις σε αντιπαραθεση με καποιον

    Α)Δεν τον προκαλεις
    β)κανεις quote στο ατομο που θελεις να ερωτησεις του τεστ ιν παραθεση

    το οτι βαζω κατοσταρα βενζινη απο την πρωτη μερα που αποκτησα το (ΓΡΗΓΟΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ) ειναι και ο λογος που ανεφερα οτι δεν παιζει ρολο η κατοσταρα!
    Οταν λεμε κατι εννοειτε οτι το εχουμε τεσταρει κιολας!
    Εκτος και εαν το αρχικο σου thread ηταν περι αερολογιας!!

    ρε βεζουβιε μην του την λες του παιδιού!

    εγώ πάντως αν και ακόμα δεν είχα ποτέ συντονισμό πήγα και έβαλα 100αρα να δω την διαφορα!

    Δεν θα το πιστέψεις!!!!!

    Το μηχανάκι φρενάρει πιο καλα!Ακαριαία σχεδόν!!

    Ρε αυτή η 100αρα θαύματα κάνει!!!



  13. #13
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    ρε βεζουβιε μην του την λες του παιδιού!

    εγώ πάντως αν και ακόμα δεν είχα ποτέ συντονισμό πήγα και έβαλα 100αρα να δω την διαφορα!

    Δεν θα το πιστέψεις!!!!!

    Το μηχανάκι φρενάρει πιο καλα!Ακαριαία σχεδόν!!

    Ρε αυτή η 100αρα θαύματα κάνει!!!



    ρε συ κωστα,δοκιμασα ενισχυτικο οκτανιων,,,αποτελεσμα......
    Βελτιωθηκε κατα 90% η αποτελεσματικοτητα των αμορτισερ και η ενταση του φωτισμου στο καντραν!!!!!!!
    περαν τις πλακας τωρα,ο φιλος V-tsokn1 προφανως δεν ξερει οτι εδω μεσα μιλαμε σε φιλικο παντα κλιμα,και χωρις ιχνος κακιας,ασχετως που ειμαστε Νο1 στα πειραγματα!
    Εαν διαβασες το ποστ του oldman θα καταλαβεις και την θεση μου πανω στο θεμα!!!



    Καλωσηρθες V-tsokn1 και καλα χλμ!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
    ρε συ κωστα,δοκιμασα ενισχυτικο οκτανιων,,,αποτελεσμα......
    Βελτιωθηκε κατα 90% η αποτελεσματικοτητα των αμορτισερ και η ενταση του φωτισμου στο καντραν!!!!!!!
    περαν τις πλακας τωρα,ο φιλος V-tsokn1 προφανως δεν ξερει οτι εδω μεσα μιλαμε σε φιλικο παντα κλιμα,και χωρις ιχνος κακιας,ασχετως που ειμαστε Νο1 στα πειραγματα!
    Εαν διαβασες το ποστ του oldman θα καταλαβεις και την θεση μου πανω στο θεμα!!!



    Καλωσηρθες V-tsokn1 και καλα χλμ!

    και εμένα δεν ακούγετε τόσο η αλυσίδα!!!


    έλα φιλαράκι το παρακάναμε!!

    welcome φιλε και μην μασας ολα καλα!

Παρόμοια θέματα

  1. ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ!!
    από costas81 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2014, 23:06
  2. Λύση στο συντονισμό????
    από V-tsokn1 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2007, 16:57
  3. Λυση στο κυκλοφοριακο
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 19:02
  4. Λυση στο οικονομικο προβλημα της Ελλαδος
    από Boxer στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 01:35
  5. Λυση στο προβλημα parking
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2004, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF