Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: R 1250GS VS R 1200 GS

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    326

    R 1250GS VS R 1200 GS

    Εγκυκλοπαιδικο ποστ γιατι εχω αδυναμια τα GS.. και δηλωσα παραιτηση απ την δουλεια οποτε εχω χρονο για χαζολογημα...

    Εχει ιδεα κανενας ποσο αξιοπιστο ειναι το 1200adv (2014-onwards) σε συγκριση με το 1250adv (μεχρι 2023)?
    Τι προβληματα βγαζουν?
    Τι εξτρα εχουν απο ηλεκτρονικα?
    Τι σερβις intervals εχουν?

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    2.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Εγκυκλοπαιδικο ποστ γιατι εχω αδυναμια τα GS.. και δηλωσα παραιτηση απ την δουλεια οποτε εχω χρονο για χαζολογημα...

    Εχει ιδεα κανενας ποσο αξιοπιστο ειναι το 1200adv (2014-onwards) σε συγκριση με το 1250adv (μεχρι 2023)?
    Τι προβληματα βγαζουν?
    Τι εξτρα εχουν απο ηλεκτρονικα?
    Τι σερβις intervals εχουν?
    Θα σου πω για το 1200 του 2014,όχι το adve αλλά το απλό,ουσιαστικές διαφορές άλλωστε δεν έχουν εκτός από τα 10 επιπλέον λίτρα στο ρεζερβουάρ και τα 20 mm υψηλότερη ανάρτηση.
    Γκάζια έχουν και τα 2 (125 ίππους το 1200 και 136 το 1250),αρκούν υπέρ το δέον για την τουριστική χρήση που σχεδιάστηκαν.Αναρτήσεις-κρατήματα-φρένα είναι περίπου στα ίδια.
    Το 1200 δεν έχει βγάλει θέματα που να σε προβληματίσουν εκτός από την περίπτωση του άξονα που στον αλλάζουν προληπτικά δωρεάν.Με σχολαστική συντήρηση θα σε βγάλει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα.

    Αυτό που δεν αρέσει σε μένα προσωπικά στο 1250 είναι τα πολλά ηλεκτρονικά,όπυ πολλά ηλεκτρονικά σημαίνει πολλά πιθανά κοκομπλόκα.Γι αυτό το λόγο διάλεξα το δικό μου με αναλογικά όργανα,όχι οθόνη (είναι και πιο κομψά για μένα) και με κλειδί κανονικό,όχι keyless και μλκίες.

    Σέρβις το βιβλίο λέει λάδια αυστηρά συνθετικά 5/40 ανά 10.000 χλμ,φίλτρα-υγρά-ξύδια όπως όλες οι άλλες μοτοσυκλέτες.Λάδια,φίλτρα λαδιού-αέρος,μπουζί,βαλβολίνες αλλάζεις μόνος σου πανεύκολα και κάθε 20.000 χλμ πηγαίνεις σε ένα επίσημο για το μεγάλο σέρβις και στο μπριζώνουν κιόλας με λογικό κόστος,στην Πάτρα την τελευταία φορά πλήρωσα 140 € για αλλαγή λάδια,φίλτρο και βαλβίδες.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 24/07/2024 στις 07:31.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Θα σου πω για το 1200 του 2014,όχι το adve αλλά το απλό,ουσιαστικές διαφορές άλλωστε δεν έχουν εκτός από τα 10 επιπλέον λίτρα στο ρεζερβουάρ και τα 20 mm υψηλότερη ανάρτηση.
    Γκάζια έχουν και τα 2 (125 ίππους το 1200 και 136 το 1250),αρκούν υπέρ του δέοντος για την τουριστική χρήση που σχεδιάστηκαν.Αναρτήσεις-κρατήματα-φρένα είναι περίπου στα ίδια.
    Το 1200 δεν έχει βγάλει θέματα που να σε προβληματίσουν εκτός από την περίπτωση του άξονα που στον αλλάζουν προληπτικά δωρεάν.Με σχολαστική συντήρηση θα σε βγάλει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα.

    Αυτό που δεν αρέσει σε μένα προσωπικά στο 1250 είναι τα πολλά ηλεκτρονικά,όπυ πολλά ηλεκτρονικά σημαίνει πολλά πιθανά κοκομπλόκα.Γι αυτό το λόγο διάλεξα το δικό μου με αναλογικά όργανα,όχι οθόνη (είναι και πιο κομψά για μένα) και με κλειδί κανονικό,όχι keyless και μλκίες.

    Σέρβις το βιβλίο λέει λάδια αυστηρά συνθετικά 5/40 ανά 10.000 χλμ,φίλτρα-υγρά-ξύδια όπως όλες οι άλλες μοτοσυκλέτες.Λάδια,φίλτρα λαδιού-αέρος,μπουζί,βαλβολίνες αλλάζεις μόνος σου πανεύκολα και κάθε 20.000 χλμ πηγαίνεις σε ένα επίσημο για το μεγάλο σέρβις και στο μπριζώνουν κιόλας με λογικό κόστος,στην Πάτρα την τελευταία φορά πλήρωσα 140 € για αλλαγή λάδια,φίλτρο και βαλβίδες.
    Μαλιστα, υπαρχει καποια επισημη οδηγια της μπεμβε για τον αξονα? Οχι οτι δεν υπαρχει εμπιστοσυνη στην μπεμβε ελβετιας καθως εμενα προσωπικα μου εχει συμπεριφερθει υπεροχα αν εξαιρεσεις 2 μικρα θεματακια αλλα ειναι πραγματικα first world problems (Ακυρωση του αιτηματος για Welt delivery λογο Swixit και ακυρωση του αιτηματος personalized και οχι individual σε carbon seats)..

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    2.963
    Ναι υπάρχει παγκόσμια καμπάνια για την αλλαγή του,πας στον αλλάζουν και στα 60.000 χλμ διανυθέντα (του άξονα όχι της μηχανής) σου τον ξανα-αλλάζουν.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ναι υπάρχει παγκόσμια καμπάνια για την αλλαγή του,πας στον αλλάζουν και στα 60.000 χλμ διανυθέντα (του άξονα όχι της μηχανής) σου τον ξανα-αλλάζουν.
    Το οποίο είναι προς τιμήν της BMW δεν ξέρω αν άλλος κατασκευαστής έχει κάνει κάτι αντίστοιχο.

    Η Honda πάντως στο TA700 που τα πρώτα μοντέλα είχαν πρόβλημα με τις μπουζόπιπες και το μάτι στροφάλου δεν έκανε ανάκληση απλά όσα ήταν τυχερά και το πάθανε μέσα στην εγγύηση τους κάλυψε , οι υπόλοιποι έμειναν με τα μπουζί στο χέρι.
    The Dirty Harry.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ναι υπάρχει παγκόσμια καμπάνια για την αλλαγή του,πας στον αλλάζουν και στα 60.000 χλμ διανυθέντα (του άξονα όχι της μηχανής) σου τον ξανα-αλλάζουν.
    Μπράβο στην Μπεμβε!
    Ερώτηση από θέμα ύψους οδηγού τι παίζει για το Adv?
    Καταναλώσεις?
    Κρουζ και τέτοιες μαλακιτσες παίζουν? Και αν ναι παίζουν και στο 1200 ή μόνο στο 1250?

  7. #7
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    177
    To 1250 έχει μπει στην ηλεκτρονική εποχή όπως αυτή ορίzεται από το marketing.

    Θέλεις γκατζετακια, ανεσεις κλπ. πας εκεί. Θες πιο απλά πράγματα πας στο 1200.

    Πάντως και στα δύο χέρι δεν μπορεις να βάλεις και εαν ξαφνικά ενα πρωί δεν παίρνουν μπροστά δεν μπορείς να κάνεις πολλά (παθών).

    Εγώ με το μόνο BMW που δεν έχω μείνει στο δρόμο ήταν το R1150GS μετά από 40Κ χλμ.

    Παρεμπιπτόντως και τα δύο πωλούνται σε υψηλές τιμές που για μένα δεν αξίζουν.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ναι υπάρχει παγκόσμια καμπάνια για την αλλαγή του,πας στον αλλάζουν και στα 60.000 χλμ διανυθέντα (του άξονα όχι της μηχανής) σου τον ξανα-αλλάζουν.
    Θα αντικατασταθει την πρωτη φορα τζαμπα, σωστα? Για ολα τα μοντελα απο το 2013 εως το GS1300?
    Μετα θα πληρωνει ο ιδιοκτητης καθε 60Κ ή 80Κ(GS1300) την αλλαγη εως αναλωσιμο.
    Ή κανω λαθος.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    To 1250 έχει μπει στην ηλεκτρονική εποχή όπως αυτή ορίzεται από το marketing.

    Θέλεις γκατζετακια, ανεσεις κλπ. πας εκεί. Θες πιο απλά πράγματα πας στο 1200.

    Πάντως και στα δύο χέρι δεν μπορεις να βάλεις και εαν ξαφνικά ενα πρωί δεν παίρνουν μπροστά δεν μπορείς να κάνεις πολλά (παθών).

    Εγώ με το μόνο BMW που δεν έχω μείνει στο δρόμο ήταν το R1150GS μετά από 40Κ χλμ.

    Παρεμπιπτόντως και τα δύο πωλούνται σε υψηλές τιμές που για μένα δεν αξίζουν.

    Το θέμα είναι ποσά λιγότερα "ηλεκτρονικά γκατζετακια" που σου κάνουν την ζωή ευκολότερη έχει?
    Δεν θεωρώ πως είναι υψηλές οι τιμές των 1200 στην Ελβετία.. ειδικά με τα σημερινά δεδομένα δύσκολα βρίσκεις μηχανάκι αυτης της κατηγοριας 4ψηφιο.. Ναι τα υπερφορτωμένα 1250 παίζουν στα 17κ αλλά και πάλι αν σκεφτείς που είναι τα αφρικα και τι εξοπλισμό έχουν, δεν το λες κακό deal!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.446
    Με τα πηνία τι παίζει?

    Έχω δει στο συνεργείο κάμποσα lc λυμένα για τέτοια αλλαγή. Είναι κάποια συγκεκριμένη χρονιά που πονάνε εκεί?

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    2.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Μπράβο στην Μπεμβε!
    Ερώτηση από θέμα ύψους οδηγού τι παίζει για το Adv?
    Καταναλώσεις?
    Κρουζ και τέτοιες μαλακιτσες παίζουν? Και αν ναι παίζουν και στο 1200 ή μόνο στο 1250?
    Με 1,80 πατάς γερά στο adv (εγώ είμαι 1,84) αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αν είσαι κοντύτερος,μπορείς να αλλάξεις τηυ πάρχουσα σέλα με χαμηλώτερη και ακόμα υπάρχει lowered option από τη bmw,ένα σετάκι χαμηλής σέλας + άλλο αμορτισέρ πίσω,κοντύτερο.
    Καταναλώσεις για γέλια,σε ταξίδι με 150χ/ω έχεις γύρω στο 6,5λ ενώ αν πέσεις στα 120-130 μουαγιέν τότε πας στα 5,5λ/100.
    Cruise control έχει ήδη βάλει από τα 1200 LC του 2013,εφόσον μπήκε το ηλεκτρόγκαζο,αυτά πάνε μαζί.(είναι απόλαυση το ρδέλο,μια φορά άλλαξα επάνω ρούχα οδηγώντας με αμπολητά τιμόνια)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Θα αντικατασταθει την πρωτη φορα τζαμπα, σωστα? Για ολα τα μοντελα απο το 2013 εως το GS1300?
    Μετα θα πληρωνει ο ιδιοκτητης καθε 60Κ ή 80Κ(GS1300) την αλλαγη εως αναλωσιμο.
    Ή κανω λαθος.
    Τα 1200 και 1250 είναι τσάμπα για όλες τις αλλαγές δόκτορ.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Με 1,80 πατάς γερά στο adv (εγώ είμαι 1,84) αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αν είσαι κοντύτερος,μπορείς να αλλάξεις τηυ πάρχουσα σέλα με χαμηλώτερη και ακόμα υπάρχει lowered option από τη bmw,ένα σετάκι χαμηλής σέλας + άλλο αμορτισέρ πίσω,κοντύτερο.
    Καταναλώσεις για γέλια,σε ταξίδι με 150χ/ω έχεις γύρω στο 6,5λ ενώ αν πέσεις στα 120-130 μουαγιέν τότε πας στα 5,5λ/100.
    Cruise control έχει ήδη βάλει από τα 1200 LC του 2013,εφόσον μπήκε το ηλεκτρόγκαζο,αυτά πάνε μαζί.(είναι απόλαυση το ρδέλο,μια φορά άλλαξα επάνω ρούχα οδηγώντας με αμπολητά τιμόνια)


    Τα 1200 και 1250 είναι τσάμπα για όλες τις αλλαγές δόκτορ.
    Χαιρομαι που υπαρχουν κι αλλοι λατρεις του κρουζ!

    Νταξει οντως αστεια καταναλωση ειναι αυτη! Θελω να το δοκιμασω γιατι ειμαι κοντος (1,74-1,75 αναλογα την μερα).

    Ετσι για την ιστορια, εχω φαει ΤΡΕΛΗ ΗΤΤΑ που ερχομαι με το αμαξι διακοπες και οχι με το μηχανακι...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Ετσι για την ιστορια, εχω φαει ΤΡΕΛΗ ΗΤΤΑ που ερχομαι με το αμαξι διακοπες και οχι με το μηχανακι...

    Μην το ξαναπείς. Ήττα θα έτρωγες αν ερχόσουν με το μηχανακι διακοπές.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Μην το ξαναπείς. Ήττα θα έτρωγες αν ερχόσουν με το μηχανακι διακοπές.
    Καλά με το μηχανάκι που έχω σίγουρα ναι
    Η αλήθεια είναι ότι πάντα μου άρεσε σαν ιδέα αλλά μου φαινόταν μακρινό και δύσκολο, τώρα φεύγω χωρίς το μηχανάκι με μισή καρδιά.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Καλά με το μηχανάκι που έχω σίγουρα ναι
    Η αλήθεια είναι ότι πάντα μου άρεσε σαν ιδέα αλλά μου φαινόταν μακρινό και δύσκολο, τώρα φεύγω χωρίς το μηχανάκι με μισή καρδιά.
    φίλε έβγαινα από τους 18C μόνο όταν τα παιδιά ήθελαν goody's και λυπήθηκα τον έναν που είδα με μοτοσυκλέτα σε ολόκληρη τη διαδρομή (διέσχισα τη μισή ηπειρωτική ελλάδα)

    αξία ανεκτίμητη να βλέπεις 42 και ταυτόχρονα να παγώνει το χέρι σου. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ Μ2!!!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TIGER 1200 VS BMW 1250 GS
    από billstr στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 22:04
  2. HP4 vs 1200 GS ALMERIA 2013
    από foogr01 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2013, 19:06
  3. Ktm 990 Vs 1200 Gs?
    από electronics στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2009, 15:07
  4. 1200 Gs Vs 1200 Gs Adventure
    από Spike στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 11:55
  5. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF