Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Wrapping μοτοσυκλετας..

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    195

    Wrapping μοτοσυκλετας..

    Δεν ξέρω ποσοι το έχετε σκεφτεί και πόσοι το δοκιμάσατε, αλλα μιας που τελείωνει η εξεταστική μου αποφάσισα μαζι με τους κάγκουρες φιλούς μου να χρησιμοποιήσουμε το γκαραζ του ιδιοκτητη τζιξερ ωστε να δοκιμάσουμε να κάνουμε wrap την μηχανή μου τελος Ιουνιου...
    Το προτζεκτ ειναι απλό. Two Face με υλικα της Oracal.

    Επειδη δεν θελω να φαινεται σκαλι θα χρησιμοποιησω το Μαυρο της Oracal με κωδικο 970-070 GRA https://www.carfoil.ch/en/oracal/109...-running_meter και για την αλλη πλευρα δεν εχω αποφασισει αν θα παω για το τιρκουαζ με κωδικο 970-989GRA http://https://www.carfoil.ch/en/oracal/14-3454-oracal-970-989gra-lavender-turquoise-gloss-rapid-air.html#/26-running_meter-running_meter ή για το κοκκινο με κωδικο 970-961 https://www.carfoil.ch/en/oracal/22-...-running_meter

    Εννοειται πως θα χρησιμοποιησω knifeless tape.

    Αμα καποιος εχει tips και tricks που πιθανων να μην τα εχω σκεφτει ας τα πει.
    Για τους υπολοιπους θα κανω λεπτομερες ποστ αφου γινει για το πως γινεται!

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.204
    Τα υλικά είναι καλά δεν περιμένεις σφάλματα.
    Η τοποθέτηση έχει να κάνει και με την εμπειρία σου με αυτά.

    Θα έχετε τα φερινγκ στον πάγκο ή πάνω στην μοτό;

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τα υλικά είναι καλά δεν περιμένεις σφάλματα.
    Η τοποθέτηση έχει να κάνει και με την εμπειρία σου με αυτά.

    Θα έχετε τα φερινγκ στον πάγκο ή πάνω στην μοτό;
    Τα φερινγκ πανω στον παγκο, το ντεποζιτο πανω στην μηχανη! Τωρα εμπειρια δεν εχουμε, αλλα κανενας δεν ειχε πριν ξεκινησει!
    Το μονο που σκεφτομαι ειναι το ποσο υλικο χρειαζομαι!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.108
    τι κανει αυτη η ταινια?

    πανω στην μηχανη θα ειναι πιο ευκολο γιατι αλλιως πρεπει να κρατανε 2 ατομα και ενας να ζμπρωχνει. το σωστο μαντζουνι να φτιαξετε. εκει ειναι ολο το μυστικο, να ειναι σωστο το υγρο που θα βαλεις.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τι κανει αυτη η ταινια?

    πανω στην μηχανη θα ειναι πιο ευκολο γιατι αλλιως πρεπει να κρατανε 2 ατομα και ενας να ζμπρωχνει. το σωστο μαντζουνι να φτιαξετε. εκει ειναι ολο το μυστικο, να ειναι σωστο το υγρο που θα βαλεις.
    Μπρο ακουστηκε καπως περιεργο αυτο που ειπες.. Ειναι Τεταρτη σημερα....
    Η ταινια σε βοηθαει στο να μην χρησιμοποιησεις νυστερι/κοπιδι και τα κανεις ολα ταναπου...

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.204
    Τα στάδια είναι τρία:
    Καθαρισμός των φαιρινγκ.
    Υγρό μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό με λίγο σαπούνι σε μπουκάλι με μπεκ.
    Εφαρμογή και φινίρισματα.
    Πιθανά θα χρειαστείς πιστολάκι μαλλιών
    για να το ξεχειλωσετε να καθίσει σωστά στους αεραγωγούς κ.λπ.
    Γάντια δερμάτινα γιατί ξεχειλωνει στους 90C αν δεν κάνω λάθος.

    Θα χρειαστείς πιθανά 2μ την κάθε πλευρά. Μπορεί και 1.5μ αν είσαι κοντά στο κατάστημα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    796
    Καλησπέρα !

    Αρχικά καλή επιτυχία !

    Έχω εμπειρία απο wraping σε ενα Tuono V4 2014, τόσο ντεπίζιτο όσο και φαιρινγκ, οποια έχει τελος πάντων.

    Όπως και στο αυτοκίνητο που έχω κάνει οροφή, καπό stripes, προφυλακτήρα, κλπ κλπ

    Τα κατάφερα μια χαρα !!! Με αρκετό πόνο στα ακροδάχτυλα ιδίως το ντεπόζιτο
    Εχω δοκιμάσει διάφορες εταιρίες (Avery, 3M και μια άλλη που δεν θυμάμαι) κατά καιρούς και δεν ειναι το ίδιο, κάποια ειναι πιο μαλακά και κάποια πιο σκληρά.

    Ενώ και καλα λενε οτι το "μαλακο" που μαλακώνει με λίγη ζέστη ειναι για αρχάριο, εμένα μου φανηκε πιο δύσκολο.

    Σκέψου οτι το Avery το εβαλα με πιστολάκι μαλλιών και δεν είχα κανένα θέμα και δεν ζάρωνε αμέσως όπως τα μαλακά.

    Το kniveless cut που προτειμώ ειναι της 3Μ, ενα που πήρα απο Ελλάδα (Θεσσαλονίκη) δεν ειναι κακό αλλά δεν ειναι 3Μ.
    Επίσης υπάρχουν 2 τύποι, ενα για να κοψεις απλά και ενα για σχέδια - δεν κατάλαβα την διαφορά τους.

    Τώρα το έβγαλα όλο και τα έβαψα σε επαγγελματία καθώς μετά απο 4-5 χρόνια το ντεπόζιτο είχε αρχίσει να πολυμερίζεται το wraping + κάτι βενζίνες κλπ κλπ.

    Το συμπέρασμα μου ειναι οτι δεν αξίζει, ειναι ίδια ή σχεδόν ίδια λεφτα με το βάψιμο στις τιμές ελλάδος (το wraping το έκανα στο εξωτερικό και εκεί δεν συνέφερε) και αν βαλεις την μονιμότητα της βαφης τότε το κόστος ειναι υπερ της βαφης.

    Κάτι να προσέξεις στο ντεπόζιτο, το wraping θα χαλάσει γρήγορα αν σε ανεφοδιασμό πάει/τρέχει βενζίνη επάνω, έστω και σταγόνες !

    Μπορείς να το προστατέψεις αν του περάσεις ενα επαγγελματικό βερνίκι έστω σε σπρέι αλλά να ειναι 2 συστατικών.
    Εγώ είχα βάλει ενα κοινο του εμπορίου απο τύπου praktiker μιας και δεν το ήξερα και εκανε κιτρινίλες απο την βενζίνη με το που έτρεξε.


    Αυτά απο εμένα, και πάλι καλή επιτυχία !

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Μπρο ακουστηκε καπως περιεργο αυτο που ειπες.. Ειναι Τεταρτη σημερα....
    Η ταινια σε βοηθαει στο να μην χρησιμοποιησεις νυστερι/κοπιδι και τα κανεις ολα ταναπου...
    xaxaxa

    παντως το υγρο παιζει ρολο γιατι αν ειναι πολυ καλοκαιρι εκει θα στεγνωσει νωριτερα και απλα την εκατσες. υπαρχει ειδικο σπρευ αλλα νομιζω δεν ειναι και τοσο ειδικο. ενα αζαξ πρεπει να ειναι. εχω δοκιμάσει και αζαξ και σαπουνονερο και ενα αλλο που δεν εχω ιδεα τι ηταν. αν εισαι νουμπας το σαπουνονερο ειναι το καλυτερο γιατι στεγνωνει μια μερα μετα αλλα αν βαλεις πολυ δεν στεγνώνει ποτε και σπαει νευρα. δεν ξερω το kniveless cut αλλα ενα νυστερακι καλο ειναι να εχεις. κοβει σαν διαολος αλλα αξιζει. επισης υπαρχει και ειδικη σπατουλα σπωξιματος, μην βαλετε τιποτε αιχμηρα, πιστωτικες κτλ.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τα στάδια είναι τρία:
    Καθαρισμός των φαιρινγκ.
    Υγρό μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό με λίγο σαπούνι σε μπουκάλι με μπεκ.
    Εφαρμογή και φινίρισματα.
    Πιθανά θα χρειαστείς πιστολάκι μαλλιών
    για να το ξεχειλωσετε να καθίσει σωστά στους αεραγωγούς κ.λπ.
    Γάντια δερμάτινα γιατί ξεχειλωνει στους 90C αν δεν κάνω λάθος.

    Θα χρειαστείς πιθανά 2μ την κάθε πλευρά. Μπορεί και 1.5μ αν είσαι κοντά στο κατάστημα.
    Θα χρησιμοποιησουμε heat gun ειναι ομαδικη προσπαθεια οπως καταλαβες.. Απλα εγω ειμαι αυτος με τις ηλιθιες ιδεες που παρασερνει τους παντες! Καθαρισμο των fairing μαζι με decontamination ή απλο καθαρισμα??

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα !

    Αρχικά καλή επιτυχία !

    Έχω εμπειρία απο wraping σε ενα Tuono V4 2014, τόσο ντεπίζιτο όσο και φαιρινγκ, οποια έχει τελος πάντων.

    Όπως και στο αυτοκίνητο που έχω κάνει οροφή, καπό stripes, προφυλακτήρα, κλπ κλπ

    Τα κατάφερα μια χαρα !!! Με αρκετό πόνο στα ακροδάχτυλα ιδίως το ντεπόζιτο
    Εχω δοκιμάσει διάφορες εταιρίες (Avery, 3M και μια άλλη που δεν θυμάμαι) κατά καιρούς και δεν ειναι το ίδιο, κάποια ειναι πιο μαλακά και κάποια πιο σκληρά.

    Ενώ και καλα λενε οτι το "μαλακο" που μαλακώνει με λίγη ζέστη ειναι για αρχάριο, εμένα μου φανηκε πιο δύσκολο.

    Σκέψου οτι το Avery το εβαλα με πιστολάκι μαλλιών και δεν είχα κανένα θέμα και δεν ζάρωνε αμέσως όπως τα μαλακά.

    Το kniveless cut που προτειμώ ειναι της 3Μ, ενα που πήρα απο Ελλάδα (Θεσσαλονίκη) δεν ειναι κακό αλλά δεν ειναι 3Μ.
    Επίσης υπάρχουν 2 τύποι, ενα για να κοψεις απλά και ενα για σχέδια - δεν κατάλαβα την διαφορά τους.

    Τώρα το έβγαλα όλο και τα έβαψα σε επαγγελματία καθώς μετά απο 4-5 χρόνια το ντεπόζιτο είχε αρχίσει να πολυμερίζεται το wraping + κάτι βενζίνες κλπ κλπ.

    Το συμπέρασμα μου ειναι οτι δεν αξίζει, ειναι ίδια ή σχεδόν ίδια λεφτα με το βάψιμο στις τιμές ελλάδος (το wraping το έκανα στο εξωτερικό και εκεί δεν συνέφερε) και αν βαλεις την μονιμότητα της βαφης τότε το κόστος ειναι υπερ της βαφης.

    Κάτι να προσέξεις στο ντεπόζιτο, το wraping θα χαλάσει γρήγορα αν σε ανεφοδιασμό πάει/τρέχει βενζίνη επάνω, έστω και σταγόνες !

    Μπορείς να το προστατέψεις αν του περάσεις ενα επαγγελματικό βερνίκι έστω σε σπρέι αλλά να ειναι 2 συστατικών.
    Εγώ είχα βάλει ενα κοινο του εμπορίου απο τύπου praktiker μιας και δεν το ήξερα και εκανε κιτρινίλες απο την βενζίνη με το που έτρεξε.


    Αυτά απο εμένα, και πάλι καλή επιτυχία !
    Ευχαριστώ για την λεπτομερη απαντηση, δεν εχω σκοπο να το κρατησω πανω απο μιση σεζον το wrap. Για την επομενη σεζον αν εχω το ιδιο μηχανακι (αμφιβαλω) θα βαλω κατι αλλο... Οποτε βερνικι λιγο δυσκολο εως απιθανο! Θελουμε απλα να το κανουμε γιατι με το ενα παιδι εχουμε ιδιο χομπυ (detailing) και εδω το wrap κοστιζει απο 950-1200 ευρω οποτε λεμε αν μπορεσουμε να βγαλουμε χαρτζιλικι που θα πληρωσει την επομενη χαζη ιδεα γιατι οχι! (Εβαψα το μηχανακι προσφατα και το βαψιμο ενος ΖΧ ειναι 1800 φραγκα..)

    Ενημερωτικα, το παιδι με το τζιξερ ειπε οτι θα κανουμε και το δικο του και ηρθε και αλλος ενας με ΜΤ.. Εν ολιγης 3 απ τα 6 μηχανακια στην εταιρια...

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    xaxaxa

    παντως το υγρο παιζει ρολο γιατι αν ειναι πολυ καλοκαιρι εκει θα στεγνωσει νωριτερα και απλα την εκατσες. υπαρχει ειδικο σπρευ αλλα νομιζω δεν ειναι και τοσο ειδικο. ενα αζαξ πρεπει να ειναι. εχω δοκιμάσει και αζαξ και σαπουνονερο και ενα αλλο που δεν εχω ιδεα τι ηταν. αν εισαι νουμπας το σαπουνονερο ειναι το καλυτερο γιατι στεγνωνει μια μερα μετα αλλα αν βαλεις πολυ δεν στεγνώνει ποτε και σπαει νευρα. δεν ξερω το kniveless cut αλλα ενα νυστερακι καλο ειναι να εχεις. κοβει σαν διαολος αλλα αξιζει. επισης υπαρχει και ειδικη σπατουλα σπωξιματος, μην βαλετε τιποτε αιχμηρα, πιστωτικες κτλ.
    Ναι το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποση ωρα πρεπει να το αφησω να στεγνωσει! Θα ειμαι στο γκαραζ του φιλου μου και μενω 30 λεπτα μακρια! Εκτος απ το σκουιτζι λες να παρω και τις αλλες τις παπαριτσες που ειναι σαν τσιγκελι?? Γυρω απ το ντεποζιτο εκει που ειναι το πορτακι πως το περναω μεσα?

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.204
    Λες το ajax antistatic για οθόνες
    Όντως δουλεύει και αυτό (νερό απιονισμένο είναι το περισσότερο) αλλά σε καμία περίπτωση εφαρμογή σε συνθήκες που στεγνώνει το νερό.
    Μην το προσπαθήσει κανείς. Το νερό φεύγει μόνο με την σπάτουλα.

    Και δεν την έκατσες, το σηκώνεις ξαναβρέχεις και συνεχίζεις. Τα oracal είναι τα μονα που έχουν προδιαγραφές για αεροπλάνα κλπ.
    Είναι λεπτά και μαλακά (κωδικοί χωρίς μεταλλα) και έχουν το μικρότερο ποσοστό συρρίκνωσης λόγο θερμότητας.

    Αν ξεκινήσουν από την ουρά, θα καταλάβουν ευκολότερα πως λειτουργεί και αν μπορούν να το κάνουν.

    @ the regulator
    αυτό που λες να γυρνά μέσα, να τυλίγει δηλαδή το κομμάτι είναι απο τα δυσκολότερα.
    Όπου θέλεις να πατά σωστά, να "κολλήσει" το αυτοκόλλητο δηλαδή, χρειάζεται να είναι λείο και καθαρό.

    Η εφαρμογή στους 21C θα χρειαστεί μισή ώρα + να στεγνώσει.
    Χρειάζεσαι σπάτουλες με τσόχα στα άκρα για να σκουπίσεις το νερό σε όλη την επιφάνεια εφαρμογής
    και όταν το έχεις βγάλει όλο ξεκινά το στέγνωμα.

    Δεν είναι απλό για πρώτη σας φορά, θέλει λίγο προπόνηση να μάθετε το υλικό, να μη το φοβάστε.
    Δες βιντεο με αντίστοιχη κάλυψη.
    Βγάζεις την τάπα και γυαλίζεις - καθαρίζεις για να το γυρίσεις εκεί.

    υγ2: το 636 δεν έχεις; είναι σε καλή κατάσταση τα πλαστικά σου, είναι λίγο βάρβαρο να τα κάνεις wrap.
    Νομίζω βρίσκεις φαίρινγκ από τοπικές βιοτεχνίες. Πολύ καλύτερη λύση και σχετικά εύκολο να τα βάψετε μόνοι σας
    με πολύ μικρό κόστος.
    Τεπόζιτο θα είναι άλλα τόσα αλλά και να βάψεις το υπάρχον αν το χαλάσετε, τόσα θα πάει
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 05/06/2024 στις 21:54.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Ναι το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποση ωρα πρεπει να το αφησω να στεγνωσει! Θα ειμαι στο γκαραζ του φιλου μου και μενω 30 λεπτα μακρια! Εκτος απ το σκουιτζι λες να παρω και τις αλλες τις παπαριτσες που ειναι σαν τσιγκελι?? Γυρω απ το ντεποζιτο εκει που ειναι το πορτακι πως το περναω μεσα?
    δεν το ξερω το υλικο σας. εγω με θερμοπιστολο το ψιλοέλιωνα για να μπει σε τέτοιες τρυπες. βεβαια μπορεις να κανεις και 4 τομες εκει και να βαλεις τα 4 αυτακια μεσα. αλλωστε δεν θα το βλέπεις.

    @john το απλο αζαξ για τα τζάμια λεω.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Λες το ajax antistatic για οθόνες
    Όντως δουλεύει και αυτό (νερό απιονισμένο είναι το περισσότερο) αλλά σε καμία περίπτωση εφαρμογή σε συνθήκες που στεγνώνει το νερό.
    Μην το προσπαθήσει κανείς. Το νερό φεύγει μόνο με την σπάτουλα.

    Και δεν την έκατσες, το σηκώνεις ξαναβρέχεις και συνεχίζεις. Τα oracal είναι τα μονα που έχουν προδιαγραφές για αεροπλάνα κλπ.
    Είναι λεπτά και μαλακά (κωδικοί χωρίς μεταλλα) και έχουν το μικρότερο ποσοστό συρρίκνωσης λόγο θερμότητας.

    Αν ξεκινήσουν από την ουρά, θα καταλάβουν ευκολότερα πως λειτουργεί και αν μπορούν να το κάνουν.

    @ the regulator
    αυτό που λες να γυρνά μέσα, να τυλίγει δηλαδή το κομμάτι είναι απο τα δυσκολότερα.
    Όπου θέλεις να πατά σωστά, να "κολλήσει" το αυτοκόλλητο δηλαδή, χρειάζεται να είναι λείο και καθαρό.

    Η εφαρμογή στους 21C θα χρειαστεί μισή ώρα + να στεγνώσει.
    Χρειάζεσαι σπάτουλες με τσόχα στα άκρα για να σκουπίσεις το νερό σε όλη την επιφάνεια εφαρμογής
    και όταν το έχεις βγάλει όλο ξεκινά το στέγνωμα.

    Δεν είναι απλό για πρώτη σας φορά, θέλει λίγο προπόνηση να μάθετε το υλικό, να μη το φοβάστε.
    Δες βιντεο με αντίστοιχη κάλυψη.
    Βγάζεις την τάπα και γυαλίζεις - καθαρίζεις για να το γυρίσεις εκεί.

    υγ2: το 636 δεν έχεις; είναι σε καλή κατάσταση τα πλαστικά σου, είναι λίγο βάρβαρο να τα κάνεις wrap.
    Νομίζω βρίσκεις φαίρινγκ από τοπικές βιοτεχνίες. Πολύ καλύτερη λύση και σχετικά εύκολο να τα βάψετε μόνοι σας
    με πολύ μικρό κόστος.
    Τεπόζιτο θα είναι άλλα τόσα αλλά και να βάψεις το υπάρχον αν το χαλάσετε, τόσα θα πάει
    Ναι το 636 εχω και ειναι φρεσκοβαμμενο αλλα απ την μια δεν ειμαι χαρουμενος με την δουλεια του μαν και απ την αλλη θελω να πειραματιστω. Ενημερωτικα εχω ταπα quick release της bonamici, πως την βγαζουμε? (Ναι ξερω ειμαι ασχετος! Δεν το εχω ξανακανει!) Πως το στεγνωνουμε?

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.204
    Θέλει κανα 6μηνο να ωριμάσει η βαφή στις βόρειες χώρες.

    Η τάπα βγαίνει ξεβιδώνοντας τις βίδες που έχει γύρω της. Θα χρειαστείς ελαφριά κόλα σπειρωμάτων για να την τοποθετήσεις πίσω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 2η Έκθεση Μοτοσυκλέτας
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 22:28
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 21:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF