Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Β Ο Η Θ Ε Ι Α ! ! !

  1. #1

    Β Ο Η Θ Ε Ι Α ! ! !

    Φίλοι Cbάδες και μη . . . Θέλω τις γνώσεις σας γιατί το cb μου σήμερα γυρνώντας από τη δουλειά μου

    τα χάλασε. Εκει που πήγαινα ξαφνικά το νιώθω να μην τραβάει όσο άλλες φορές κοιτάω θερμοκρασία

    και τι να δώ ? ο δείκτης τέρμα κάτω σαν νεκρός πάω να ανάψω φλας και δεν ανάβει πατάω κόρνα

    νεκρή και αυτή. Σταματάω σε μια ακρη να ακούσω τον ήχο του και είναι μια χαρά. Φαντάστηκα ότι

    θα ήταν καμιά ασφάλεια και όντως έτσι ήταν αλλάζω τη δεύτερη την 10αρα ασφάλεια ανοίγω

    διακόπτη δουλευει . . . αλλά μόλις έβγαλα φλας άναψε μία φορά και παλι τα ίδια νέκρα. Κοιτάω πάλι

    ασφάλειες παλι η ίδια καμμένη

    Τι να κάνω ? ? ? Κανένας που να έχει παθει το ίδιο ? ? ? Εχει καμια σχέση ο ανορθωτής που λένε ότι χαλαέι στα super four ? ? ? Please Help . . .
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

  2. #2
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Οι πόλοι της μπαταρίας είναι καλά σφιγμένοι;;

    Γενικότερα αυτό που λες, μου κάνει σε βραχυκύκλωμα.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  3. #3
    Βασικά δεν κοίταξα καθόλου τους πόλους της μπαταρίας αλλά δεν έχω πειράξει ποτέ την

    μπαταρία.Εκτός αν σε καμιά λακούβα των υπέροχων εκπληκτικών δρόμων μας τραντάχτηκε η

    μπαταρία γενικα.

    Μιας που μου το είπες θα κοιτάξω αλλα δεν νομίζω να ειναι αυτό. Μου έκανε εντύπωση ότι με το που

    έβαλα την νεα ασφάλεια την έκαψε με μιας δούλεψε για 2 sec το φλας και μετά την έκαψε. Αλλά το

    ότι πάνω απο τις 5000 το μοτερ είναι ψόφιο ? ? ? Αυτό δεν το καταλαβαίνω με τις λίγες γνώσεις που

    έχω.
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
    Βασικά δεν κοίταξα καθόλου τους πόλους της μπαταρίας αλλά δεν έχω πειράξει ποτέ την

    μπαταρία.Εκτός αν σε καμιά λακούβα των υπέροχων εκπληκτικών δρόμων μας τραντάχτηκε η

    μπαταρία γενικα.

    Μιας που μου το είπες θα κοιτάξω αλλα δεν νομίζω να ειναι αυτό. Μου έκανε εντύπωση ότι με το που

    έβαλα την νεα ασφάλεια την έκαψε με μιας δούλεψε για 2 sec το φλας και μετά την έκαψε. Αλλά το

    ότι πάνω απο τις 5000 το μοτερ είναι ψόφιο ? ? ? Αυτό δεν το καταλαβαίνω με τις λίγες γνώσεις που

    έχω.
    Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με το Four, αλλά ξέρω οτι χωρίς όργανα συμβαίνει αυτό που λές, δηλαδή δεν πάει βήμα.
    Οπότε βγαίνει το συμπέρασμα οτι οταν σου καιγεται αυτη η ασφάλεια, και βλέπεις θερμοκρασία τέρμα κάτω, είναι γιατί τα οργανα δεν παίρνουν ρευμα πλέον.
    Αλλαξες τίποτα τελευταία στην μηχανή?
    πχ φλας αφύ λες οτι συμβαίνει οταν ανάψεις φλάς?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Το super four χωρίς όργανα...δουλεύει σχεδόν σωστά...

    Αφού το πρόβλημα σου παρουσιάζεται όταν ανάβεις το/τα φλας τσέκαρε πρώτα εκεί για κανα βραχυκύκλωμα (τώρα που ξαναέβρεξε) ειδικά άμα έχεις αλλάξει φλας και βαρέθηκες (ή βαρέθηκε ο μάστορας :a31: ) να ανοίξεις το φανάρι να τα ενώσεις στις φύσες και προτίμησες να κόψεις τα καλώδια

    Πια 10αρα σου καίει? Τη δεύτερη?

    Κοίτα μήπως υπάρχει πρόβλημα με τον διακόπτη...Επίσης...μετά από αυτά, καλό θα ήταν να άνοιγες και το φανάρι για ίχνη υγρασίας..στις φίσες κλπ,κλπ...Αυτές που ανήκουν στον αριστερό διακόπτη (φλας, μεσαία μεγάλη σκάλα, κόρνα, σινιάλο) είναι η μαύρη και η μπλε....

    Βασικά, ξέχασα να ρωτήσω......όταν αλλάζεις ασφάλεια, το μηχανάκι στροφάρει σωστά?
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  6. #6
    Πρέπει να έχετε απόλυτο δίκιο μάλλον είναι από το φλάς, γιατι άλλαξα φλασάκια πριν μία βδομάδα και έκανα ακριβώς αυτό που είπες βαρέθηκα να βγάλω το φως και έκοψα το καλώδιο και με την βροχή έγινε ότι έγινε ,μ@λ@κί@ ε? ??
    ΟΚ το πιασα ΠΟΤΕ ξανα πρόχειρες δουλειές στη μηχανή .
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια
    Αυριο θα ασχοληθώ αν κατι δεν πάει καλα θα ξαναενοχλήσω και πάλι thanks παίδες ! ! !
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF