Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Δαγκανες για africa twin

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122

    Δαγκανες για africa twin

    σκέφτομαι να αλλαξω και τις μπροστά δαγκανες σε συνδυασμό με σωληνάκια υψηλής κ μεγαλυτερη τρομα(πηρα μια απο z1000 16αρα αλλα δεν ειναι ακτινικη).
    οι δισκοπλακες μου δεν ειναι μανισιες(δεν γνωρίζω τι ειναι τις ειχε πανω οταν το πηρα)
    φυσικά κοιταω μονο για μεταχειρισμενες δαγκανες.
    θα ηθελα να μου πειτε:
    1)αν εξαρτατε το τι δισκοπλακα εχω ωστε να κανει η δαγκανα?
    2)απο ποια μοντελα οι δαγκανες ταιριαζουν στην αφρικα, ή κανουν ολες απλα θέλουν τους κατάλληλους αποστάτες?
    3)τι μαρκα προτεινετε?
    4)οι μανισιες ποσα πιστονια εχουν? μην παρω παλι με τα ιδια!
    5)κατα την αγορα τι να προσεξω ωστε να μην παρω καμια χαλασμενη?
    6)εφοσον η τρομπα μου δεν ειναι ακτινικη πρεπει κ οι δαγκανες να ΜΗΝ ειναι? η δεν παιζει ρολο?
    7)αξίζει κατα την γνωμη σας αυτη η αναβάθμιση?
    Coolδαγκανες με abs δεν μπαίνουν στην αφρικα ε?

    αυτα τα ολίγα προς το παρόν!

    απαντηστε μου σε ολα αν γνωρίζετε για να κατατοπιστω οσο το δυνατον καλύτερα!

    ααα και επίσης αν κατα τυχη πουλαει κανεις δαγκανες ας μου πει!
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.384
    Τρόμπα 18ρα + σέρβις μαμά δαγκάνες + σωληνακια μεταλλικά + ελατήρια πιο σκληρά μπρος πίσω στις αναρτήσεις και θα σταματαει η αφρικα όπως πρέπει.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    τρομπα εχω πάρει μια 16αρα οχι ακτινική,με τι δαγκανες μπορω να την βαλω γιατί εχω χασει την μπαλα.μπορεί να με κατατοπισει καποιος, μην πάρω καμια κ δεν κανει!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68
    Φίλε μου να με συγχωρείς αλλά οι ερωτήσεις που κάνεις δείχνουν άγνοια σε ένα θέμα που είναι πρωταρχικής σημασίας για τη διατήρηση της σωματικής μας ακεραιότητας.

    Δεν κάνεις αυτά που λέει ο kordix να είσαι και σίγουρος?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    το ξερω οτι εχω άγνοια πανω στο θέμα,γι αυτο ρώταω για να μου πειτε οσοι γνωρίζουν να μην αγοράσω κατι που δεν κανει η ειναι χαλασμενο! δεν ειπα οτι θα τα βαλω πανω μονος μου,θα παω σε μαστορα να το κανει!
    απλα θελω να τα αγορασω κομματι κομμάτι κ μετα τα περναω.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Το να ταιριάξεις άλλες δαγκάνες δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Επίσης τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα αναλόγως με τι δαγκάνες θα επιλέξεις.
    Προτιμότερο είναι να αλλάξεις σωληνάκια, να γίνει κι ενα service στις υπάρχουσες δαγκάνες και να είσαι ΟΚ με πολύ μικρότερο κόστος όπως σου είπε κι ο kordix πιο πανω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    ναι οκ το καταλαβαίνω αυτο,μπορεί ομως καποιος να μου εξηγήσει τι πρεπει να προσέξω να παρω τις σωστες δαγκανες κ καλύτερες απο αυτες που εχει η μαμα στο αφρικα? ωστε να ειναι συμβατές κ με την τρομπα που εχω παρει( 16αρα μη ακτινικη) κ με την μηχανη?

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    ναι οκ το καταλαβαίνω αυτο,μπορεί ομως καποιος να μου εξηγήσει τι πρεπει να προσέξω να παρω τις σωστες δαγκανες κ καλύτερες απο αυτες που εχει η μαμα στο αφρικα? ωστε να ειναι συμβατές κ με την τρομπα που εχω παρει( 16αρα μη ακτινικη) κ με την μηχανη?
    Το Africa εχει 2πίστονες με γλύστρα.
    Αν θέλεις 'καλύτερες' θα πας σε 4πίστονες. Βέβαια αν πας σε χώματα και πατήσεις φρένο πιθανότατα θα σου μπλοκάρει εύκολα.

    Και μια ερώτηση.
    Αν έπαιρνες αλλες δαγκάνες από τις original πού θα πήγαινες να σου φτιάξουν αντάπτορες για να μπούν στο μπροστινό σου?
    Δεν είναι τόσο απλό.

    Oπότε ξαναδιάβασε παραπάνω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    καταρχιν παω μονο σε 4πιστονες μη ακτινικες ετσι? δλδ αν βρω μια 4πιστονη ακτινικη στα ιδια λεφτα δεν μπαινει ε?θα εχει θεμα?
    ξεκαθαρισε μου πρωτα αυτο
    δευτερον δεν υπαρχουν δλδ 4πιστονες δαγκανες που να ταιριάζουν στο αφρικα χωρις ανταπτορες? γνωριζει κανεις να μου πει που το εχει κανει καποιος?
    πχ απο varandero δεν κανουν?
    ολοι οι ανταπτορες ειναι χειροποιητοι? κ παλι δεν μου φαίνεται τοσο δυσκολο,μπορει κ να ειναι,για να το λες κατι παραπανω θα ξες! αλλα λογικα θα γίνεται κ δεν πιστεύω να ειναι τοσο ακριβοι ε?

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    καταρχιν παω μονο σε 4πιστονες μη ακτινικες ετσι? δλδ αν βρω μια 4πιστονη ακτινικη στα ιδια λεφτα δεν μπαινει ε?θα εχει θεμα?
    ξεκαθαρισε μου πρωτα αυτο
    δευτερον δεν υπαρχουν δλδ 4πιστονες δαγκανες που να ταιριάζουν στο αφρικα χωρις ανταπτορες? γνωριζει κανεις να μου πει που το εχει κανει καποιος?
    πχ απο varandero δεν κανουν?
    ολοι οι ανταπτορες ειναι χειροποιητοι? κ παλι δεν μου φαίνεται τοσο δυσκολο,μπορει κ να ειναι,για να το λες κατι παραπανω θα ξες! αλλα λογικα θα γίνεται κ δεν πιστεύω να ειναι τοσο ακριβοι ε?
    Ακτινικές δαγκάνες δεν μπαίνουν.
    Δεν νομίζω να υπαρχουν 4πίστονες να βιδώσουν στις υπάρχουσες βασεις χωρίς αντάπτορες.
    Για να φτιάξεις αντάπτορες θα πληρώσεις περίπου όσα και για μεταχειρισμένες 4πίστονες, γύρω στο 100 ρικο να υπολογίζεις.
    Επίσης πολύ πιθανόν να μην χωράνε κάν να μπούν 4πίστονες γιατί θα βρίσκουν στις ακτίνες.
    Αυτα απο εμένα, καλή συνέχεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν παίζει να παιρνει τετραπιστονες δαγκάνες ακτινωτος τροχός 21. Θα χτυπάνε στις ακτίνες.
    Οι μόνη τετραπιστονη που θα χωράει ενδεχομένως είναι η motomaster.

    Κάνε αυτό που σου είπε ο κορδιξ, η βάλε πλήρες μπροστινό από 950/990 αν θέλεις να τα σκασεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μπορουν να μπουν και τετραπιστονες αλλα θα χρειαστει μια φλατζα τους δισκους για να ερθουν πιο εξω...γενικα εχει πατεντα το θεμα ομως...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    ποπο ζόρικα τα πραγματα δλδ! :-(
    δεν υπάρχει κανεις αφρικανος που να την εχει κανει αυτην την πατεντα δλδ ε?
    υπαρχουν μηπως 3πιστονες? που να χωρανε?
    τι καλύτερο σε δαγκανα μπορω να βαλω λδλ?

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Γιατί τόσο μεγάλο κόλλημα με τις δαγκάνες?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    τι καλύτερο σε δαγκανα μπορω να βαλω λδλ?
    Τι ακριβώς θέλεις να βελτιώσεις, τις δαγκάνες ή τα φρένα σου?
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    ποπο ζόρικα τα πραγματα δλδ! :-(
    δεν υπάρχει κανεις αφρικανος που να την εχει κανει αυτην την πατεντα δλδ ε?
    υπαρχουν μηπως 3πιστονες? που να χωρανε?
    τι καλύτερο σε δαγκανα μπορω να βαλω λδλ?

    κατ αρχην να βαλεις μια τρομπα καταλληλη για τις δαγκανες σου...η 16αρα θα εχει το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που νομιζεις οτι θα εχεις, θα κανει τη μανετα κουτσουρο και θα φρεναρεις και λιγοτερο απο πριν (απλοι νομοι φυσικης)

    με τα μεταλλικα σωληνακια θα βελτιωθει η κατασταση, βαλε και ενα καλο σετ τακακια και βλεπεις μετα αν δεν εισαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF