Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ohlins

  1. #1
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183

    Exclamation Ohlins

    re paidia apo bdomada tha paw na allaxw ellatiria sto mprostino kai tha balw OHLINS 160 eurw mou zitise o dikos mou kala einai? posi diafora tha dw sto kratima? prepei na to allaxw se sindiasmo me to pisw gia na exw kalitera kratimata? ktl ktl? gia pete kamia gnwmi?
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Καλά κάνεις. Θα δείς διαφορά. Να επιμείνης μαζί με τα ελατήρια να αλλαχτουν ΚΑΙ τα λάδια με αυτά που δίνει σαν σετ η Ολινς

  3. #3
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183

    Exclamation na sou pw

    ela re theod mou eipe oti tha allaxei kai ta ladia alla den dieukrinise ti ladia einai auta kai an einai tis ohlins!!!! re si mono mprosta elatiria tha dw diafora? i prepei kai to pisw?
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ότι βελτιώνεις καλό είναι... Με τα ελατήρια-λάδια μπροστά θα δείς διαφορά. Το αν σου αρκεί, θα το κρίνεις εσύ.
    Αν σε παίρνει οικονομικά άλλαξε και το πίσω ελατήριο-αμορτισέρ. Αν όχι άστο για αργότερα. Δυστυχώς το πίσω Ολίνς πάει πάνω από 500ευρώ. Τουλάχιστον θα το έχεις για μια ζωή μιας και είναι πλήρως ρυθμιζόμενο και επισκευάσιμο.
    Μην αλλάξεις πίσω μόνο ελατήριο. Δεν αξίζει τον κόπο. Κάνε υπομονή και πάρε σετ ελατήριο-αμορτισέρ.

  5. #5
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Διορθωση η ohlins δεν επιμενει να τοποθετηθουν λαδια ohlins.
    Τα ελατηρια της εχουν σχεδιαστει για να δουλευουν με τη ποσοτητα και ιξωδες του κατασκευαστη της μοτοσυκλεττας.
    Αν θες βαζεις ohlins αλλα δεν αλλαζει κατι...μπορεις να βαλεις και motul και οτι θες.
    Τα αντιθετα συμβαινουν με white power
    Εννοειται οτι θα δεις διαφορα μονο με τα ελατηρια

  6. #6
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αν θες πας και ριχνεις μια ματια στο K-SHOCK

    Ραγκαβη 97 τηλ. 210-6468349 Ζητα τον Αντωνη η τον Γιωργο.

    Ειναι best φτιαχνουν πολλα αγωνηστικα.



  7. #7
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183

    Talking hmmm

    ancogsxr apo saloniki eimai kaneis an exei kamia idea? gia kaliteri timi? nai 600 eura paei nomizw to pisw full ohlins! re sis me tis tapes mprosta trompes ktl den xerw kai gw gia na rithmizete kai to mprostino ti paizei? axizei? egw to thelw to mixanaki oxi aneto alla stathero opote mallon mia rithmisi thelw kai mono!
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Εχω ξαναπει οτι για μενα το πισω αμορτισέρ θελει αλλαγη και οχι το μπροστινο στο FZ6 Fazer

    Ειχα παρατηρήσει οτι με μεγαλη κληση «χοροπηδούσε» ελαφρως ο κωλος, ενω το μπροστινο ηταν «καρφωμενο» κατω...

    Η ρύθμιση δεν ειναι ειναι πανάκεια , π.χ. στο μηχανάκι μου δε πειράζω την εργοστασιακή ρύθμιση γιατι φοβάμαι μη τη κανω χειροτερη απο του εργοστασιου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Θα σου συνιστούσα να μην μπλέξεις με "ειδικούς μάστορες"
    Αφού η Ολινς (που πλέον ανήκει στην Yamaha) έχει έτοιμα aftermarket ελατήρια-αμορτισέρ ειδικά για το Φειζερ , τότε θα είναι καλά και κυρίως δοκιμασμένα πάνω στο μηχανάκι σου.
    Κοίτα επίσης μήπως δίνει το ίδιο πίσω ελατήριο-αμορτισέρ σε οικονομικότερη έκδοση χωρίς πολλές δυνατότητες ρυθμίσεων (όχι ότι δεν θα διαθέτει κάμποσες).
    Μην νομίζεις ότι οι πολλές ρυθμίσεις κάνουν πάντα καλό.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    ..

  11. #11
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183

    Question hmm

    en oligis diladi allazw mprosta ellatiria kai mazeuw kai gia to pisw... mono elatirio pisw i olo to sistima omos? den me endiaferei na allazw tis rithmiseis mono na rithmistei mia fora gia to beltisto kratima kai meta telos!!!
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Πίσω πας δυστυχώς για σετ ελατήριο-αμορτισέρ. Έτσι θα δεις μεγάλη διαφορά. Προσωπικά βρίσκω καλή την σκληρότητα του μαμά ελατηρίου. Στην απόσβεση πάσχει λίγο...

  13. #13
    Tamis ψαξε το λιγο μονο γιατι κι εγω σκεφτομαι να κανω το ιδιο στη hornet μου. Ρωτησα τη Yamaha και μου ειπαν γυρω στα 110 για τα ελατηρια και μαλιστα μερικοι συνεργατες σου κανουν την εγκατασταση δωρεαν. Στειλε ενα email στη Υamaha Ελλας να σου πουν ποιος ειναι πιο κοντα σου, ηταν πολλοι εξυπηρετικοι

  14. #14
    Φίλε Τάσο εγώ σου προτείνω να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις στον Θεοφυλάκτου (Yamaha Service Center) 2310548379 στον Μερεμεντσάκη (Yamaha Service Center) 2310329468 και στον Μαρκόπουλο (Μοτοδίκτυο Β.Ελλάδος) 2310865068 και να πάρεις τιμές από αυτούς γιατί τα 160 μου φαίνονται πολλά. Ο Θεοφυλάκτου μου είπε γύρω στα 130 με 140 euro μαζί με τα περαστικά.

Παρόμοια θέματα

  1. ohlins 2D trac από WR
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 16:57
  2. z750 + Ohlins thread
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 157
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 15:17
  3. Ohlins!!!
    από gixxerpap στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 11:39
  4. Ohlins για GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2005, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF