Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: ΜΑΛΛΟΝ ΒΑΡΕΣΑ ΜΠΙΕΛΑ ΣΤΟ ΕΚΣΩΤΕΡΙΚΟ! Need Help!

  1. #1

    ΜΑΛΛΟΝ ΒΑΡΕΣΑ ΜΠΙΕΛΑ ΣΤΟ ΕΚΣΩΤΕΡΙΚΟ! Need Help!

    Καλησπερα σε ολους και σε ολες.
    Παιδια εχω ενα προβλημα και θελω επειγοντως τη βοηθεια σας!

    Λοιπον, εχω ενα HONDA INNOVA 125cc και το εχω φερει Ιταλια οπου ζω. Εκει που πηγαινα αρχισε να

    κανει εναν μηχανικο θορυβο απο μπροστα και μετα απο λιγες ωρες μουλαρωσε εντελως!

    Ο μηχανικος (ο οποιος ως Ιταλος δεν εχει καμια πειρα απο παπακια, οπως και εγω δηλαδη) μου ειπε

    οτι εχει σπασει το μετταλικο κομματι που ενωνει τον εκκεντροφορο με το πιστονι. Αυτο σημαινει οτι

    εχω βαρεσει μπιελα? Δηλαδη μπιελα λεγεται αυτο το μεταλλικο κομματι? Αν ναι παιδια, παρακαλω

    πολυ οποιος απο εσας μπορει να μου πει τι ανταλλακτικα πρεπει να παραγγειλω απο ελλαδα (γιατι

    εδω δεν εχουνε για παπια), και επειδη γενικα εχω τρομαξει με κατι τιμες που εχω βρει στο internet

    αν καποιος εχει να μου προτεινει καποια φτηνοτερη λυση!

    ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων! P.S. παιδια βοηθηστε γιατι ειμαι ασχετος.....

  2. #2
    Λιγο υπομονη κανε, καποιος θα απαντησει...
    Τα ιταλικα σου πως ειναι?
    Σιγουρα σου ειπε "εκκεντροφορο" και "πιστονι" ??

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Τίποτα δεν ενώνει τον εκκεντροφόρο με το πιστόνι...

    Προφανώς θα σου είπε αυτό που ενώνει τον στροφαλοφόρο με το πιστόνι που όντως είναι η μπιέλα...
    Την στιγμή που μιλάμε για Ινόβα δεν μου κάνει εντύπωση...Είναι κοινό μυστικό ότι η μπιέλα ανήκει στα πιο κινήσιμα ανταλλακτικά του...

  4. #4
    τα ιταλικα μου ειναι τελεια, μαλλον τα ελληνικα μου εχουν καποιο προβλημα φιλε NIKOS1400!
    THEOD ευχαριστω για την διευκρινηση, και απ οσο κοιταω τωρα στο net διαπιστωνω οτι ειναι συχνο προβλημα στα innova. Ξερουμε τιποτα τιμες?

  5. #5

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  6. #6
    δεν μου ανοιγει με τιποτα το link.

    το προβλημα παραμενει, ακομα δεν εχω μαθει τι ακριβως πρεπει να παραγγειλω απο HELLAS και ποσο πανω κατω θα κοστισουν.....
    ευχαριστω!

  7. #7
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από LaRoCcia
    [B]δεν μου ανοιγει με τιποτα το link.



    Δοκίμασες να κλικάρεις πάνω του ;

  8. #8
    ναι, δυστυχως τιποτα!
    εσενα ανοιγει? τι να πω... να φταιει ο server εδω?
    ολα στραβα πανε σημερα......
    μεχρι και ο γαυρος προκριθηκε στους 16 :P

  9. #9
    γι'αυτο βαρεσε το μηχανακι σου μπιελα φιλε μου.....


    γιατι περασε ο θρυλος στους 16

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Γιατί ντε και καλά παραγγελία απο Ελλάδα και οχι απο Ιταλία;.. που θα είναι και πιο γρήγορα εκεί και πιο φτηνά πιθανώς (δεν θα έχει μεταφορικά);;;

    Καταρχάς ρώτα τον μηχανικό σου αν μπορεί να παραγγείλει τέτοιο ανταλλακτικό.

    Αν δεν μπορεί , πάρε απευθείας Σαρακάκη και πάρε μια τιμή απο το τμήμα ανταλλακτικών.

    τηλ HONDA...

    Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη
    Λεωφόρος Αθηνών 71
    101 73 Αθήνα
    Τηλέφωνο: 210 348 3300
    Fax: 210 346 7329
    E-mail: info@saracakis.gr


    Καλά ξεμπερδέματα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    με τα κοστολογια της εργασιας και την μη γνωση που υπαρχει στην Ιταλια ισως να σε συμφερει να το στειλεις να το φτιαξουν εδω....σε ποια πολη εισαι???

  12. #12
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις, GANDALF στην Ιταλια δεν υπαρχουν παπακια(αφου να φαντασεις οταν κυκλοφορω γυρνανε ολοι σαν να βλεπουν εξωγηινο). Οποτε ανταλλακτικα πολυ δυσκολο να υπαρχουν. Παντως πηρα στο τηλ που μου εδωσες και αφου μιλησα μου βγηκε μια 200αρα + φ.π.α. για τα ανταλλακτικα που χρειαζομαι.... Εκτος απ οτι ειπε ο τυπος αν θελει ρεκτιφιε που παλι δεν ξερω τι ειναι κ ποσο κοστιζει.....
    Παιζει αγορα μετεχειρισμενων σε αυτα τα κομματια( μπιελλα+ στροφαλος περισσοτερο γιατι τα αλλα ειναι φτηνα) η παλι χαζομαρα λεω?
    Φιλε blackusa, απ οτι φενεται κατι ξερεις απο Ιταλια..... οπως τα λες, ασχετοσυνη και πανακριβα. Εγω μενω Ναπολη, αλλα το σεναριο να στειλω κατω το παπι κ να το ξαναπαρω ειναι καπως ασυμφορο και πολυ χρονοβορο.... Θα προτιμουσα να την εκανα εδω την δουλεια.... Υποτιθεται ο μηχανικος ειναι ΟΚ.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LaRoCcia
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις, GANDALF στην Ιταλια δεν υπαρχουν παπακια(αφου να φαντασεις οταν κυκλοφορω γυρνανε ολοι σαν να βλεπουν εξωγηινο). Οποτε ανταλλακτικα πολυ δυσκολο να υπαρχουν. Παντως πηρα στο τηλ που μου εδωσες και αφου μιλησα μου βγηκε μια 200αρα + φ.π.α. για τα ανταλλακτικα που χρειαζομαι.... Εκτος απ οτι ειπε ο τυπος αν θελει ρεκτιφιε που παλι δεν ξερω τι ειναι κ ποσο κοστιζει.....
    Παιζει αγορα μετεχειρισμενων σε αυτα τα κομματια( μπιελλα+ στροφαλος περισσοτερο γιατι τα αλλα ειναι φτηνα) η παλι χαζομαρα λεω?
    Φιλε blackusa, απ οτι φενεται κατι ξερεις απο Ιταλια..... οπως τα λες, ασχετοσυνη και πανακριβα. Εγω μενω Ναπολη, αλλα το σεναριο να στειλω κατω το παπι κ να το ξαναπαρω ειναι καπως ασυμφορο και πολυ χρονοβορο.... Θα προτιμουσα να την εκανα εδω την δουλεια.... Υποτιθεται ο μηχανικος ειναι ΟΚ.
    προτιμας να κανεις την δουλεια στην Napoli απο καποιον μηχανικο που δεν εχει γνωσεις???και ποσες εργατοωρες θα σε χρεωσει???τι θα εκανα εγω στην θεση σου....??
    Α) θα εβαζα τον μηχανικο να κατεβασει τον κινητηρα και θα τον πηγαινα οδικος Brindisi,Bari...καραβι για Πατρα...συνενοηση με καποιον Πατρινο μηχανικο για το ρεκτιφιε (σημαινει στο περιπου ξαναφτιαχνω τον κινητηρα απο την αρχη)...και παλι πισω το ιδιο....
    Β)θα εψαχνα για μεταχειρισμενο κινητηρα σε καλη κατασταση...ιδιο σκηνικο με το καραβι...και μονταρισμα απο τον μηχανικο...

    το μονταρισμα για καποιον που ξερει απο μηχανακια δεν ειναι πολυ δυσκολο...για ποια απο τις 2 λυσεις δεν ξερω ποια ειναι καλυτερη...η πρωτη πιο ακριβη μεν αλλα θα εχεις new μηχανακι...το δευτερο θα εχεις παλι μηχανακι που κυκλοφορει...λογικα θα εκανα το Α να ειμαι σιγουρος εκτος αν εβρισκα κινητηρα σε πολυ καλη κατασταση και με λιγα χλμ και αρκετα οικονομικο βεβαια...


  14. #14
    προτιμας να κανεις την δουλεια στην Napoli απο καποιον μηχανικο που δεν εχει γνωσεις???και ποσες εργατοωρες θα σε χρεωσει???τι θα εκανα εγω στην θεση σου....?? Α) θα εβαζα τον μηχανικο να κατεβασει τον κινητηρα και θα τον πηγαινα οδικος Brindisi,Bari...καραβι για Πατρα...συνενοηση με καποιον Πατρινο μηχανικο για το ρεκτιφιε (σημαινει στο περιπου ξαναφτιαχνω τον κινητηρα απο την αρχη)...και παλι πισω το ιδιο.... Β)θα εψαχνα για μεταχειρισμενο κινητηρα σε καλη κατασταση...ιδιο σκηνικο με το καραβι...και μονταρισμα απο τον μηχανικο... το μονταρισμα για καποιον που ξερει απο μηχανακια δεν ειναι πολυ δυσκολο...για ποια απο τις 2 λυσεις δεν ξερω ποια ειναι καλυτερη...η πρωτη πιο ακριβη μεν αλλα θα εχεις new μηχανακι...το δευτερο θα εχεις παλι μηχανακι που κυκλοφορει...λογικα θα εκανα το Α να ειμαι σιγουρος εκτος αν εβρισκα κινητηρα σε πολυ καλη κατασταση και με λιγα χλμ και αρκετα οικονομικο βεβαια... __________________
    οπως ειπα και πριν σεναρια και τα δυο πολυ χρονοβορα και δυσκολα στην εφαρμογη τους...
    μιλησα με ενα μαγαζι με ανταλλακτικα στην καλλιθεα που μου δινει τιμη για μπιελλα original 28 ευρω και για στροφαλο οχι original 35 ευρω! καμια σχεση δηλαδη με τις τιμες της αντιπροσωπιας...
    Καπως ετσι λεω να κινηθω......

  15. #15
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    κατα τη γνώμη μου, μετά απο "βάρεμα μπιέλας" θα χρειαστείς και πιστόνι και κύλινδρο. (εκτός απο μπιέλα και στρόφαλο που αναφέρεις. Αν και ο στρόφαλος δεν "παίρνει" τόσο εύκολα, αλλά πρέπει να τον ελέγξει ο μηχανικός. Μπορεί να μην ξέρει απο παπάκια που λες.. αλλά η φιλοσοφία σε όλα τα μονοκύλινδρα τετράχρονα ίδια είναι, οπότε θα ξέρει.)

    Ρεκτιφιέ στον κύλινδρο δεν ξερω αν αξίζει οικονομικά, γιατι αφου λογικα δεν θες να μεγαλώσεις την χωρητικότητα του κινητήρα σου θα πρέπει να τον ανοίξεις κάποια χιλιοστά, να τον γεμίσεις πάλι και να τον λειάνεις. Γιατί σκέτη λείανση δεν είναι ενδεδειγμένη.

    Κύλινδρος για να καταλάβεις είναι ο χώρος που κινείτε το πιστόνι. Οταν "βαράει πιέλα" σημαίνει ότι αυτό που κρατάει το πιστόνι (μπιέλα) στράβωσε οπότε το πιστόνι δεν κινείτε μεσα στον κύλινδρο σωστά και γδέρνει το τοίχωμα του.

    Τώρα οσο αναφορά τα μαγαζιά που λές οτι θα σου στείλουν γνήσια με 28?, ασε με να έχω τις αμφιβολίες μου.
    Εγω την έχω πατήσει απο ιμιτασιόν ανταλλακτικά και δεν θα στο συνιστούσα.
    Ο κύλινδρος που είχα πάρει δεν είχε την ίδια διάμετρο σε όλο το μηκος του με συνεπεία να ζορίζετε το μηχανάκι. Βεβαια μου τον άλλαξε δωρεαν, αλλα στην περιπτωσή σου???

    Ελπίζω να βοηθησα! Εδω είμαστε πατριώτη αν χρειαστείς!

    Ποτέ δεν ξέρεις... μπορεί να χρειαστούμε και εμείς τίποτα.... ας πούμε φιλοξενεία....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4s_seq.jpg 
Προβολές:	1072 
Μέγεθος:	25,1 KB 
ID:	182850
    Δεν ξέρω που είναι τα όρια μου, αλλά ξέρω που δεν είναι. - Josef Ajram

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Need Help
    από DT_Bear στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 00:20
  2. Need Help
    από DT_Bear στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 11:32
  3. Need help plz
    από BobPsathas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 16:59
  4. need help
    από wild_cat/anima στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 22:39
  5. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF