Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Jacket για αρχάριο!

  1. #1

    Jacket για αρχάριο!

    Καλημέρα σε όλη την παρέα.

    Ψάχνω μπουφανάκι δερμάτινο για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη κατά κύριο λόγο και για μικροταξιδάκια ΣΚ με την παρέα, στροφιλίκια κτλ (ξέρετε τώρα )

    Βρήκα ένα κορυφαίο Alpinestars RC-1 στο FC-moto αλλά σκέφτομαι μήπως είναι too much το προστατευτικό στο πανω μέρος της πλάτης.

    ορίστε το link: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...lectSubProduct

    η ερώτηση μου είναι: Είναι υπερβολή για εναν σχετικά αρχάριο σαν εμένα για την χρήση που το θέλω να έχει αυτό το πράγμα στην πλάτη;

    Εναλλακτικες που ειδα ειναι αυτά:

    1. http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...lectSubProduct

    2. http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...lectSubProduct

    Η τιμή του RC-1 ειναι πραγματικά ευκαιρία μιας και έχει 40% εκπτωση και γενικώς και τα υπόλοιπα κυμαίνονται στην ίδια τιμή.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    The R is for Respect.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Δεν υπαρχει υπερβολη στο θεμα της προστασιας.
    Το μονο που θα πρεπει να σκεφτεις ειναι μηπως τα χρηματα αυτα που θα δαπανισεις, τα χρειαζεται αλλου.

    Στα υποψη οτι θες, μποτες/γαντια (και προφανως κρανος)

  3. #3
    Θέμα με τα χρήματα δεν υπάρχει, απο την πρώτη στιγμή που αγόρασα την μηχανή είπα οτι για προστασία θα βάλω το χέρι στην τσέπη. Θα πάρω και τα πρόσθετα που έχει στο στήθος και στην πλάτη για να είμαι κομπλέ

    Λόγω απειρίας όμως δεν ξέρω τι ειναι λογικό και τι υπερβολικό.

    Για παράδειγμα αυτή η καμπούρα δεν έχω ιδέα τι ρόλο βαράει αλλά την έχω δεί μόνο στο MotoGP που φεύγουν "φετα" με την πλάτη και σβαρνιούνται κανα χιλιόμετρο.

    Υποθέτω οτι έχει εφαρμογή κυρίως σε πίστες γιαυτό δεν θέλω να το παίξω Valentino Rossi της πόλης.

    Μπορεί να γελάτε με αυτά που γράφω αλλά σαν αρχάριος είναι λογικό να το σκέφτομαι...
    The R is for Respect.

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Εφοσον οικονομικα αντεχεις, παρε το καλυτερο, παρε οτι γουσταρεις

    Μη ξεχνας και τα υπολοιπα που ανεφερα παραπαν

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    κατ' αρχην καλα κανεις και τα σκεφτεσαι και ακομα καλυτερα που ρωτας.οποιος γελαει που καποιος ρωταει κατι που δεν γνωριζει ειναι αξιοθρηνητος.η καμπουρα ειναι λιγο υπερβολικη κατ' εμε αλλα οπως ειπε παραπανω και ο sapadak δεν υπαρχει υπερβολη στην προστασια (δεδομενου οτι ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει).

    εσυ αποφασιζεις
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να δοκίμαζες το μπουφάν πριν το αγοράσεις... Πέρα από την προστασία, είναι πολύ σημαντικό να σε βολεύει και να μη σου περιορίζει τις κινήσεις κατά την οδήγηση.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην παραγγείλεις από το fc-moto με τίποτα
    για κοίτα λίγο εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128714
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  8. #8
    Οι τιμές σε όλους τους υπόλοιπους για τα ίδια πράγματα είναι 50% ακριβότερες...προτιμώ να το ρισκάρω παρά να μου πιάσουν τον κώλο.

    Επίσης βρήκα και αυτό: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...lectSubProduct που μου άρεσε πάρα πολυ το οποίο δεν έχει καμπούρα, είναι πιο στυλάτο και τα μανίκια του δεν κάνουν τόσο μεγάλη κούρμπα. Το μόνο κακό είναι οτι δεν έχει θερμική επένδυση όπως το RC-1 και δεν ξέρω αν μπαίνει έξτρα και πόσο κάνει
    Τελευταία τροποποίηση από Vice; 08/09/2012 στις 14:03.
    The R is for Respect.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    για κοιτα και σε αυτά τα 2 www.motocard.com και www.motorama.it
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  10. #10
    φιλε μου το rc1 ηθελα να το παρω και εγω απο fc-moto μεχρι που ειδα οτι δεν εχει νουμερα!!!!! για ψαξε λιγο το νουμερο σου....αν σου κοκκινιζει το κουτακι που γραφει το νουμερο και το χρωμα παει να πει οτι δεν υπαρχει πια!!

  11. #11
    Μετά απο πολύ μελέτη πρόσεξα οτι τα περισσότερα δερμάτινα είναι διάτρητα για καλύτερο αερισμό. Τι επιπτώσεις έχει αυτό έχοντας υπόψην τον καιρό της Ελλαδίτσας μας;

    Εγώ πχ ζω στην Καστοριά και τα βράδια μπορουν να γίνουν πολύ κρύα. Ειδικά με το που πέφτει ο ήλιος αρχίζεις να το δαγκώνεις πάνω στην μηχανή.

    Δεν το είχα προσέξει αυτό και αλλάζει όλο το concept της αγοράς πλέον.
    The R is for Respect.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Μετά απο πολύ μελέτη πρόσεξα οτι τα περισσότερα δερμάτινα είναι διάτρητα για καλύτερο αερισμό. Τι επιπτώσεις έχει αυτό έχοντας υπόψην τον καιρό της Ελλαδίτσας μας;

    Εγώ πχ ζω στην Καστοριά και τα βράδια μπορουν να γίνουν πολύ κρύα. Ειδικά με το που πέφτει ο ήλιος αρχίζεις να το δαγκώνεις πάνω στην μηχανή.

    Δεν το είχα προσέξει αυτό και αλλάζει όλο το concept της αγοράς πλέον.
    Οι κορντούρες είναι κατά κανόνα πιο ζεστές, αλλά προσφέρουν λιγότερη προστασία από ένα δερμάτινο. Το RC-1 (έρωτας! :a07: ) που πόσταρες παραπάνω, δεν νομίζω ότι είναι διάτρητο.
    Κατά τα άλλα, είναι "πολεμικό" μπουφάν. Αν έχεις τα λεφτά για την αγορά του, πάρτο με χίλα!
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  13. #13
    Έπειτα είδα το Alpinestar GP-R και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ! στο FC-Moto το έχει 2 φορές, μια σαν "Alpinestars GP-R Leather Jacket" και μία σαν "Alpinestars GP-R Perforated Leather Jacket" με διαφορετικά σχέδια και χρώματα το ένα απο το άλλο, αλλά ίδια τιμή! Στο Site της alpinestars έχει μόνο ένα και είναι διατρητο....μπερδευτηκαααααα
    The R is for Respect.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Έπειτα είδα το Alpinestar GP-R και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ! στο FC-Moto το έχει 2 φορές, μια σαν "Alpinestars GP-R Leather Jacket" και μία σαν "Alpinestars GP-R Perforated Leather Jacket" με διαφορετικά σχέδια και χρώματα το ένα απο το άλλο, αλλά ίδια τιμή! Στο Site της alpinestars έχει μόνο ένα και είναι διατρητο....μπερδευτηκαααααα

    Μπες στο site της alpinestars. Πιστεύω εκεί θα σου λυθούν οι απορίες.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  15. #15
    εναλλακτικά μπορεις να δεις το dainese santa monica το οποιο εχει θερμικη επενδυση μεχρι το καρπο και οχι μεχρι τον ώμο που εχουν τα alpinestars....μιας και εκει που μενεις κανει πολυ κρυο.... εγω αυτο θα παω να παρω από βδομαδα..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF