Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αναπηρη Στροφη

  1. #1
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14

    Αναπηρη Στροφη

    Γεια σε ολους
    Γυρισα παλι απο δρομο μακρυ και ο κολος μου πιασμενος κ φταει το παπι.
    Εχω πολυ μεγαλη περιεργια να μου πειτε κατι..
    Μια στροφη εδω στα ωραια μερη μας, ειναι ας πουμε σα πεταλο, με κατηφορικη κλιση, και επισεις ειναι πως να σας το πω, η κλιση της στροφης ενω επρεπε να ειναι ετσι / ειναι ετσι \ :hypnotize καταλαβατε?
    Και η ασφαλτος γυαλι.. 7 στις 7 φορες που εχω περασει εκει με κατω απο 30 χιλιομετρα χανω το μπροστινο και τη πληρωνει η σολα μου.. Τωρα, οποτε εχω και παρεα κανα φιλο με το μηχανακι του τον μαζευω απο κατω..
    Αλλα σημερα, με 36 βαθμους απο πανω ο ηλιος να ψηνει τα παντα 3 το μεσημερι με 20 χαω και τα λαστιχα ηδη ψημενα απο 25 χιλιομετρα στο καυτο δρομο κ παλι το εχασα.... ΤΙ ΣΤΟ Π..ΤΣΟ!?!?!?

    Η εμφανιση εντομεταξει σε προιδεαζει οτι η στροφη τα σπαει... γιαυτο μαλλον και αποτι βλεπω στην ακρη της στροφης λειπει η μιση χλοριδα..
    ΠΡΟΣΟΧΗ παιδια!

    Και ρωταω τωρα εγω ο αφελης, ΓΙΑΤΙ βρε παπαρες δε βαζει καποιος μια ταμπελα εκει να εχει το νου του ο κοσμος?!?!? Ενα σορο οτιναναι σηματα διαβαζω τωρα, ΓΙΑΤΙ δε βαζουν ενα απο αυτα εκει???

    Και το πιο σημαντικο, ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ στριβει εκει μια μηχανη με δυναμη 80+ αλογα?!!?!? οσο χαμηλες στροφες κ να εχει εκει, πως θα συμπεριφερθει?!?!?



  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Re: Αναπηρη Στροφη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
    Γεια σε ολους
    Γυρισα παλι απο δρομο μακρυ και ο κολος μου πιασμενος κ φταει το παπι.
    Εχω πολυ μεγαλη περιεργια να μου πειτε κατι..
    Μια στροφη εδω στα ωραια μερη μας, ειναι ας πουμε σα πεταλο, με κατηφορικη κλιση, και επισεις ειναι πως να σας το πω, η κλιση της στροφης ενω επρεπε να ειναι ετσι / ειναι ετσι \ :hypnotize καταλαβατε?
    Και η ασφαλτος γυαλι.. 7 στις 7 φορες που εχω περασει εκει με κατω απο 30 χιλιομετρα χανω το μπροστινο και τη πληρωνει η σολα μου.. Τωρα, οποτε εχω και παρεα κανα φιλο με το μηχανακι του τον μαζευω απο κατω..
    Αλλα σημερα, με 36 βαθμους απο πανω ο ηλιος να ψηνει τα παντα 3 το μεσημερι με 20 χαω και τα λαστιχα ηδη ψημενα απο 25 χιλιομετρα στο καυτο δρομο κ παλι το εχασα.... ΤΙ ΣΤΟ Π..ΤΣΟ!?!?!?

    Η εμφανιση εντομεταξει σε προιδεαζει οτι η στροφη τα σπαει... γιαυτο μαλλον και αποτι βλεπω στην ακρη της στροφης λειπει η μιση χλοριδα..
    ΠΡΟΣΟΧΗ παιδια!

    Και ρωταω τωρα εγω ο αφελης, ΓΙΑΤΙ βρε παπαρες δε βαζει καποιος μια ταμπελα εκει να εχει το νου του ο κοσμος?!?!? Ενα σορο οτιναναι σηματα διαβαζω τωρα, ΓΙΑΤΙ δε βαζουν ενα απο αυτα εκει???

    Και το πιο σημαντικο, ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ στριβει εκει μια μηχανη με δυναμη 80+ αλογα?!!?!? οσο χαμηλες στροφες κ να εχει εκει, πως θα συμπεριφερθει?!?!?



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Συγνώμη ρε συ αλλά δεν κρατήθηκα με το "όχι έτσι /, έτσι \"

    Το θέμα ωστόσο είναι σοβαρό, με βάση τα στοιχεία που δίνεις πρόκειται για καρμανιολοστροφή...δεν μας λες όμως που είναι να έχουμε και εμείς το νου μας αν έρθουμε από μέρη σου;

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις καμμία επιστολή στο δήμο και τη τροχαία της περιοχής σου υποδεικνύωντας τους το πρόβλημα και επισημαίνοντας την επικινδυνότητα του σημείου...είναι αναγκασμένοι να σου απαντήσουν εντός 30 ημερών...

  3. #3
    Για πληροφορίες στο: Twist of the wrist I, κεφάλαιο 1: The road you ride... Negative camber

    Ανάποδη (αρνητική) κλήση κατά τα λεγόμενα. Η μηχανή είναι σαν να έχει ήδη παραπάνω κλήση σε σχέση με τον δρόμο, διότι ο δρόμος έχει ανάποδη κλήση από την κατεύθυνση κλήσης της μηχανής. Ελπίζω να τα είπα σωστά :hypnotize
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  4. #4
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Re: Αναπηρη Στροφη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
    ΓΙΑΤΙ βρε παπαρες δε βαζει καποιος μια ταμπελα εκει να εχει το νου του ο κοσμος?!?!?

    Γιατί δυστυχώς με τόσες λάθος ταμπέλες στην Ελλάδα κανείς δεν θα της έδινε σημασία.

    Καλύτερα να βάλει κανείς κανά εκκλησάκι, γιατί μόνο σε αυτά δίνουμε σημασία μου φαίνεται.


  5. #5
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14
    Λοιπον παιδια, ειναι στο νομο ηρακλειου, μετα τη περιοχη των Πεζων προς καστελλι, τορα που ακριβως δε μπορω να ξερω, παντως οταν αρχιζει η απιστευτη θεα με το βουνο δεξια και αριστερα το ματι παει πολυυυ μακρια, ε, εκει καπου ειναι
    Και η μαλακια ειναι οτι η προηγουμενη στροφη τα σπαει, ειναι κυριλε, και μετα κατηφοοοορα και βλεπεις το πεταλο και λες οπα εδω ειμαστε..
    Θυμαμαι πριν 2 χρονια μολις ειχα στρωσει το μηχανακι κ πηγενα απο εκει, βλεπω απο μακρια τη στροφη και ψηθηκα, παω να μπω με 60-70 κ αμεσως τη μυριστηκα τη δουλεια, ε και με τα πολλα κοβω, κραταω το τιμονι ευθεια κανω κ μια επικλιση στο βουδα και μπενω στους αγρους ορθιος... ΤΥΧΗ!
    Αλλα ρε πουστη μου, με μηχανη μεγαλη πως περνας απο κει? Ενταξει, στη κατηφορα κατι γινεται, λιιιγο πισω φρενακι παταω και την περνω οσο πιο ανοιχτα μπορω, ΑΛΛΑ στην ανηφορα, καπου η κλιση ειναι σωστη, οποτε ροπιαζεις το μηχανακι και μετα παλι σκατενιος δρομος οποτε με τις στροφες ψηλα μπενεις στο σκατενιο σημειο και το χανεις.. Λες κ ειναι ετσι επιτηδες!!! Αφηστε δε οτι στο ματι η ασφαλτος φενετε κομπλε..
    Οτι ναναι..

    Ζηταω μηχανη να πειραματιστω εκει πριν παρω τη δικη μου


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    στις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου η (γυαλισμενη) ασφαλτος γλιστραει σαν να εχει πεσει νερο...
    μην νομιζετε οτι επειδη εχει ζεστη και εχετε και ζεστα λαστιχα θα κραταει παντου.

  7. #7
    Mου κάνει εντύπωση οτι τη βρίσκεις πιο εύκολη τη στροφή στην κατηφόρα...

    Ή κατι δε λες σωστά, ή κατι αγνοείς
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Mου κάνει εντύπωση οτι τη βρίσκεις πιο εύκολη τη στροφή στην κατηφόρα...

    Ή κατι δε λες σωστά, ή κατι αγνοείς
    Ενοοεί ότι στην κατηφόρα την παίρνεις που την παίρνεις σαν χέστης δεν έχεις να φοβάσε κάτι απρόοπτο. Αλλά στο ανέβασμα απότι είδες τον πωρώνει να την πάρει με ρόπιασμα, ψηλές στροφές και σουξουμουξου μανταλάκια αγωνιστικά και την τρώει την βούτα.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  9. #9
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14
    Ανιμαλ, εχω περασει απο κει και με βρεγμενο δρομο, και τα δυο ποδια κατω και σιγααα σιγα...
    Καπτεν, σκεπσου εναν μια στροφη καπως ετσι \_ (χοντρα χονρα) οταν πηγενεις κατηφορικα πας αργα και σταθερα δεξια δεξσια και την παλευεις καλα ΑΛΛΑ οταν γυριζεις απο εκει, αναγκαστικα πας απο τη μερια που εχει την κλιση.. Φυσικα και δεν ειμαι απολυτος παιζει ισως οτι πεταει αποτομα τη δυναμη το παπακι ειναι κ ελαφρι κ λαστιχα φλορικα... δε ξερω.. παντος απο καποια χιλιομετρα κ μετα ειναι οντως σκατα! και θα μου πεις ε μη πηγενεις ρε χαμενε με τα οσα, ΑΛΛΑ ενας που δε την ξερει τη στροφη θα παρασυρθει να του παιξει λιγο εκει, σταντε.. εκει ειναι το θεμα, τπτ δε σε προιδεαζει, ισα ισα που εκει που κ που γινοντε κ αγωνες ραλυ.. τι να πω, εσεις ξερετε..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    αναποδη κλιση αμα εχει και θαλασσα λιμανι εκει κοντα = γυαλι
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  11. #11
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14
    Mπααα σε αρκετο υψομετρο ειναι.. κοβουν βολτες λαγοι κ σαυρες στο δρομο
    Απλα η απορια μου ειναι με μια δυνατη μηχανη πως στριβεις εκει

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
    Mπααα σε αρκετο υψομετρο ειναι.. κοβουν βολτες λαγοι κ σαυρες στο δρομο
    Απλα η απορια μου ειναι με μια δυνατη μηχανη πως στριβεις εκει
    με δυνατή μηχανή απλώς πέφτεις με πιο πολλά...

  13. #13
    Λεπα αντικτεντ
    Εγγραφή
    13/08/2010
    Μηνύματα
    14

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171

    Re: Αναπηρη Στροφη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kalopaido3
    Γεια σε ολους
    Γ
    Και η ασφαλτος γυαλι.. 7 στις 7 φορες που εχω περασει εκει με κατω απο 30 χιλιομετρα χανω το μπροστινο και τη πληρωνει η σολα μου.. Τωρα, οποτε εχω και παρεα κανα φιλο με το μηχανακι του τον μαζευω απο κατω..
    Αλλα σημερα, με 36 βαθμους απο πανω ο ηλιος να ψηνει τα παντα 3 το μεσημερι με 20 χαω και τα λαστιχα ηδη ψημενα απο 25 χιλιομετρα στο καυτο δρομο κ παλι το εχασα.... ΤΙ ΣΤΟ Π..ΤΣΟ!?!?!?

    Η εμφανιση εντομεταξει σε προιδεαζει οτι η στροφη τα σπαει... γιαυτο μαλλον και αποτι βλεπω στην ακρη της στροφης λειπει η μιση χλοριδα..
    ΠΡΟΣΟΧΗ παιδια!

    Και το πιο σημαντικο, ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ στριβει εκει μια μηχανη με δυναμη 80+ αλογα?!!?!? οσο χαμηλες στροφες κ να εχει εκει, πως θα συμπεριφερθει?!?!?




    αμα χανεις το μπροστινο με 20 'η πρεπει να αλλαξεις κανα λαστιχο στο παπι
    ή να περνας την στροφη σπρωχνοντας..

    αν και υποψιαζομαι οτι και περπατωντας παλι εξω θα σε βγαλει..


    παντως μαλλον κατι δεν κανεις σωστα..

  15. #15
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Η απάντηση είναι μάλλον ότι και με μεγάλη μηχανή περνάς σα χ *σμένος, αλλιώς συνεισφέρεις στην αποψίλωση της πανίδας που ανέφερες προηγουμένως.

    Έχω μια τέτοια στροφή (αλλά όχι τόσο χάλια όσο λες εσύ) στο δρόμο για τη δουλειά, πηγαίνω με 30-35 και πάλι συχνά νοιώθω να φεύγει το μπροστινό. Μάλλον θα φταίει η κτηνώδης δύναμη του Freewind μου...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πολύ κοντά τη βάλαν τη στροφή
    από Dark Avenger στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 19:38
  2. Με 80km+ 200m πριν τη στροφή..
    από Respect στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 22:39
  3. Απαγορευεται η δεξια στροφη...
    από soundstorm στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:41
  4. (Απο)στροφή...
    από Δίκυκλος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 09:15
  5. στροφη vs spazz 1-0
    από Spazz στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2004, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF