Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Προβλημα με θερμοκρασία ή Πρόβλημα με Παράκρουση ??

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    27

    Προβλημα με θερμοκρασία

    Καλησπέρα σε όλους!Βασικά είχα τόσο καιρό να μπω στο φορουμ που αναγκάστικα να ξανακάνω λογαριασμό..Anyway..
    Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως μπορώ να μετρήσω τις στροφές με τις οποίες γυρνάει το βεντιλατέρ του ψυγείου..Αν δηλ γυρνάει με τις σωστές στροφές ή έχει κάποιο πρόβλημα και δεν ρουφάει καλά τον αέρα με αποτέλεσμα όταν είμαι σταματημένος ακόμα και να λειτουργεί το fan και πάλι η θερμοκρασία δε λέει να κατέβει αντιθέτως ανεβαίνει..
    Στον ανοιχτό δρόμο όταν το ανοιγω η θερμοκρασία πέφτει και δεν ανεβαινει δηλ όλα είναι κανονικά..Το πρόβλημα παρουσιάζεται στην κίνηση σταμάτα ξεκίνα..
    Εχω ελέγξει τα πάντα άπο τρόμπα νερού,φλάτζα κεφαλής,πολικότητα του fan,ψυγείο,υγρά κτλ..Όλα είναι οκ..Ο μηχανικός που μου το έφτιαξε σηκώνει τα χέρια ψηλά και μου είπε πως το μόνο που μένει είναι το fan το οποίο όμως δεν μπορεί να μου το ελέγξει αν γυρνάει σωστά..
    Καμιά ιδέα κανείς??
    Έλεγα να πάρω το αλουμινένιο fan της Muzzy (αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα) αλλά δε το βρίσκω..

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Αν δεν βαριέσαι, κατ'αρχήν έλεγξε την τάση που πηγαίνει στην φίσα του ανεμιστήρα (αν έχει σκάλες -αργό - γρήγορο κ.λ.π. μπλέκουν τα πράγματα...).

    Μετά μπορείς να συνδέσεις ένα Αμπερόμετρο σε σειρά μεταξύ των άκροδεκτών του Θετικού καλωδίου της φίσας και να μετρήσεις το ρεύμα που τραβάει ο ανεμιστήρας όταν δουλεύει.

    Αν το ρεύμα που μέτρησες συμφωνεί με αυτό που γράφει ο ανεμιστήρας επάνω του, είσαι Ο.Κ. !!!
    (Υπάρχει περίπτωση να είναι μικρότερο από το ονομαστικό αν η τάση είναι μεγαλύτερη από 12 Volts - γενικά, το Μετρούμενο γινόμενο Τάσης επί Φορτίο να είναι το ίδιο με το Αναγραφόμενο στον ανεμιστήρα (Ισχύς).

    Υ.Γ.
    Μερικοί ανεμιστήρες γράφουν Τάση και Ισχύ. Στην περίπτωση αυτή διαιρείς την Ισχύ διά της Τάσης και βρίσκεις το Ρεύμα.

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    27
    Thanks για τα ηλεκτρολογικά στοιχεία!!Αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετος και για να μην κάνω καμιά ζημιά λέω να το πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να μου το κοιτάξει!Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται γιατί ο μηχανικός μου είναι λίγο κούκου!!
    Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κανα μοτεράκι που κάνει τον ανεμνιστήρα να γυρνάει πιο γρήγορα , ουσιαστικά από ότι κατάλαβα δηλ να δίνει παραπάνω ρεύμα?
    Τhanx και μια ευχή-συμβουλή.....
    Μακριά απο μάστορες που δεν ξέρουμε!!!!!!!!!


    Είναι βρυκόλακες ειδικά αν τους δείξεις εμπιστοσύνη και δεν ζητήσεις εγγράφως τις εγγυήσεις τους!!
    Εχω ράμματα για τη γούνα πολλών γνωστών και "καλών" μαστόρων...Αnyway..Αν κάποιος έχει πάθει το ίδιο πρόβλημα και θέλει να βοηθήσει είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτος!!!

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosZX9
    Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κανα μοτεράκι που κάνει τον ανεμνιστήρα να γυρνάει πιο γρήγορα , ουσιαστικά από ότι κατάλαβα δηλ να δίνει παραπάνω ρεύμα?
    :rotflmao:

    Δεν χρειάζεται μοτεράκι !!!

    Μπορείς να μικρύνεις την αντίσταση του ανεμιστήρα, βάζοντας παράλληλα μια άλλη (αλλά άστο για τον ηλεκτρολόγο καλύτερα )

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    27
    Ε οχι!! και περίμενα πως και πως να βάλω κανα μοτεράκι μήπως και το κάνω ελικόπτερο στο τέλος!!
    Πάντως στέκει αυτό που μου είπε ότι και καλά φταίει το fan το οποίο επειδή δε γυρνάει γρήγορα και γιαυτό δεν ρίχνει την θερμοκρασία αν και δουλεύει αρκετά γρήγορα απο ότι βλέπω και ακούω ή με δουλεύει ο μάστορας και εγώ κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου??
    :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

  6. #6
    ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΤΣΕΚΑΡΕΣ?ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΝΟΙΓΕΙ(ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΗΛ.ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ)

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
    ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΤΣΕΚΑΡΕΣ?ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΝΟΙΓΕΙ(ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΗΛ.ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ)
    Σωστή η διαδικασία ελέγχου του θερμοστάτη, αλλά ....

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση (και εφόσον το βεντιλατέρ έχει 1 σκάλα..), ο θερμοστάτης δουλεύει μια χαρά !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    27
    Βασικά ο μηχανικός μου έχει βγάλει τον θερμοστάτη!!!
    Μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι είναι καλύτερα χωρίς..
    Εγώ τι να του πώ?Οτι και να του πω μου λέει τα δικά του..

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Τώρα ρε μάστορα, τι να σου πούμε....

    Ο μηχανικός έβγαλε τον θερμοστάτη για να έχει "ήσυχο το κεφάλι του" στην περίπτωση που δεν δούλευε σωστά (αντί να τον ελέγξει - αλλάξει...).

    Τα μηχανάκια (όταν είναι κρύα) δουλεύουν με ΚΛΕΙΣΤΟ τον θερμοστάτη, ώστε το ψυκτικό να ΜΗΝ κυκλοφορεί στις ψύκτρες και να έρχεται σε θερμοκρασία λειτουργίας πιο γρήγορα...

    Όταν φτάσει στους 70 βαθμούς (ανάλογα με τον κατασκευαστή..) ΑΝΟΙΓΕΙ ο θερμοστάτης και αρχίζει η προβλεπόμενη κυκλοφορία του ψυκτικού...

    Προφανώς ( και ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ !!!) ο "μάστορας" σκέφτηκε ότι, αφού το μηχανάκι ανεβάζει θερμοκρασία (γρήγορα και πολύ...) καλό θα ήταν να το "κρυώνουμε" όσο γίνεται πιο γρήγορα!!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    27
    Δηλαδή υπάρχει περίπτωση το μηχανάκι να πάθει ζημιά?Εχω δώσει κάπου 2000 ευρώ στον συγκεκριμένο "μάστορα" αν έκανε τόσο χοντρή λαλακία θα πάω απο εκεί να του την πώ για αλλη μια φορά...Δυστυχώς απο οτι καταλαβαίνω έχω μπλέξει με επαγγελματία!!!

  11. #11
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Με μια μικρη επιφυλαξη θα σου πω οτι ο θερμοστατης χρειαζετε αναλογα με το τι στυλ οδηγησης κανεις! Αν το μηχανακι κυκλοφορει χαλαρα ή μεσα σε πολη χρειαζετε, αν ομως ειναι μονο για γρηγορες και ταξιδια δεν ειναι απαραιτητος. πχ οταν παιζουμε σε πιστες τα μηχανακια τα εχουμε χωρις θερμοστατες...
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosZX9
    Δηλαδή υπάρχει περίπτωση το μηχανάκι να πάθει ζημιά?
    Όχι ακριβώς (τουλάχιστον όχι ΑΜΕΣΗ ζημιά...) !!!

    Με την αφαίρεση του θερμοστάτη, το μοτέρ αργεί να ζεσταθεί.

    Αν στο δικό σου "ανεβάζει" θερμοκρασία γρήγορα, it's O.K.

    Σίγουρα όμως θα υπάρξει πρόβλημα σε ΠΟΛΥ κρύες συνθήκες !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    ................................ (πάει αυτό !!!)
    an travei swsta watt to vedilater pios ma egiate oti kataligoun osa prepei se peristrofiki kinisi? tha borouse p.x. na exei piasei poli skoni to moter (tou vedilater) kai na zwrizete...

    Μπορείς να μικρύνεις την αντίσταση του ανεμιστήρα, βάζοντας παράλληλα μια άλλη (αλλά άστο για τον ηλεκτρολόγο καλύτερα )
    epidei varieme na kanw prajeis... ise sigouros re paidi oti etsi tha anevasei strofes to vedilater????????

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    [Bepidei varieme na kanw prajeis... ise sigouros re paidi oti etsi tha anevasei strofes to vedilater???????? [/B]
    Στο χωριό μου, όταν βάζαμε παράλληλα μια αντίσταση σε μια υπάρχουσα, μίκραινε η ΣΥΝΟΛΙΚΗ αντίσταση του κυκλώματος !!!
    (Επιτρέποντας έτσι να "περάσει" ρεύμα μεγαλύτερης έντασης).

    Στο δικό σου χωριό, πιθανόν να ήταν διαφορετικά τα πράγματα (αλλά εγώ προσωπικά δεν θα επιθυμούσα να το μάθω...)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Διαβάζοντας το post καταλήγω στο συμπέρασμα οτι
    α) η Kawa δεν μπορεί να διαστασιολήσει ένα ψυγείο η
    β) οτι έχει χαλάσει ο ανεμιστήρας.

    Απο την άλλη αφού δεν έχουμε θερμοστάτη πώς γνωρίζουμε πια είναι η θερμοκρασία λειτουργίας?
    Γιατί τώρα στο χαλαρό ταξίδι χειμώνα με μεγάλη ταχύτητα στο κιβώτιο και χαμηλές στροφές στον κινητήρα ο κινητήρας λειτουργεί σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο αυτή που θα είχε με θερμοστάτη, άρα δεν είναι αυτή η σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.
    Οπότε για αρχή θα πρότεινα να διαπιστωθεί αν πραγματικά υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν συζητάμε αηδίες.

    Να λάβεται υπ όψην σας οτι κάτι τέτοια κόλπα τα κάναν μόνο οι ταξιτζήδες αλλά τον χειμώνα τον ξαναβάζαν και αυτοί τον θερμοστάτη.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 16:32
  2. προβλημα στη θερμοκρασια
    από orion στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2010, 12:32
  3. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ?!
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 09:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF