Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 94

Θέμα: Προσοχή στους ποδηλάτες...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Προσοχή στους ποδηλάτες...

    είναι γνωστό τοις πάση ότι το ποδηλατικό κίνημα έχει φουντώσει στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια...
    από κει που έβλεπες σπάνια κανένα πάνω σε ποδήλατα,τώρα έχουν γίνει αρκετοί-και μπράβο τους.

    Προσωπικά χαίρομαι για τους ποδηλάτες και μακάρι κι εγώ να ξαναβάλω αυτό το προσφιλές δίτροχο στη ζωή μου απλά θα πω ένα-δυό πράγματα σαν μοτσυκλετιστής.

    Ένα μέγα κακό είναι η χαμηλή ταχύτητα που αναπτύσσουν τα ποδήλατα,πολλοί ναι κάνουν πετάλι στην άκρη του δρόμου κάποιοι άλλοι όμως πηγαίνουν γυρεύντας

    πχ1. την Κυριακή-βραδυ σε κεντρικό δρόμο στο κουκάκι 2ποδηλάτες (προβλεπέ με τα κράνη τους)
    πήγαιναν δίπλα-δίπλα με 20 χλμ την ώρα. άντε να ερχόταν καμιά μηχανή/αμάξι ψιλοσβέλτα...


    πχ2. σήμερα το απόγευμα στην πανεπιστημίου ποδηλάτης ακράνωτος πήγαινε τα ζώα μου αργά ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ της λεωφόρου! στ'@@ του τελείως...

    Επίσης σπαστικό είναι που συνήθως δεν σέβονται τους φωτεινούς σηματοδότες και γενικά τον ΚΟΚ..





    Τέσπα θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες-παρατηρήσεις από συνάδελφους ή/και ποδηλάτες,
    πιστεύω θα είναι καλό για όλους μας μιας και που συνοδηγούμε στους ίδιους δρόμους


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Ο ποδηλατης θεωρειται πεζος ή οδηγος;;

    Στην γερμανια παντως αν πατησεις ποδηλατη, την εχεις γ@μησει ασχημα.

  3. #3
    Banned Το avatar του/της WebD
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    405
    Είναι ακόμη αρχή.... σιγά σιγά θα αποκτήσουμε και ποδηλατική συνείδηση... αν και ακόμα δεν έχουμε αποκτήσει μοτοσυκλετιστική συνείδηση.

    Πάντως κακά τα ψέματα είναι ωραίο να βλέπεις το απόγευμα να γεμίζουν οι δρόμοι με ποδήλατα (τουλάχιστον εδώ στο Ηράκλειο) μακάρι να γίνουν και περισσότερα και να λιγοστέψουν τα αυτοκίνητα.

  4. #4
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Καταρχην ολοι κανουν ποδηλατο σαν ελληναρες .. στην μεση του δρομου ασχετα αν ο δρομος ειναι μεγαλος η στενακι στα @@ τους ... Νομιζουν οτι κανουν ποδηλατο στην κινα .. μεχρι να τους πατήσει κανεις.. Σπανια να δω καποιον να πηγαίνει σωστά.

    Και εχουμε και τα κουτια και τους ταριφες που παρκαρουν στις γραμμες για το ποδήλατο χαμος γενικα

    Γενικα αυτος ο αερας που εχουν , εγω οδηγαω ποδηλατο εχω προτεραιότητα παντου και δωσε τα κόκκινα και διαβασεις θα τους βγει σε κακο μια μερα .

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    ποιες γραμμές για ποδήλατο

    edit: τώρα είδα ... Θεσσαλονίκη

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Ο ποδηλατης θεωρειται πεζος ή οδηγος;;
    Ο ποδηλάτης είναι ... οδηγός ποδήλατου. Σε καμία περίπτωση δεν ταυτίζεται με τον πεζό.

    Έχει δικαίωμα να βρίσκεται στον δρόμο αλλά οφείλει να τηρεί τον ΚΟΚ.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Στην γερμανια παντως αν πατησεις ποδηλατη, την εχεις γ@μησει ασχημα.
    Στην Γερμανία φαντάζομαι ότι οι ποδηλάτες οδηγούν κάπως διαφορετικά από τους περισσότερους δικούς μας...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Ο ποδηλατης θεωρειται πεζος ή οδηγος;;
    Δεν ξερω τι θεωρειται ο ποδηλατης, αλλα βασει κοινης λογικης ο οδηγος οποιουδηποτε οχηματος υποχρεουται να φερει διπλωμα, και σιγουρα στα δικυκλα πρεπει να ειναι και ανω των 16 ετων.
    Τωρα, αφου αγορασεις ποδηλατο, δεν χρειαζεται διπλωμα, δεν υπαρχει περιορισμος κατωτερης ηλικιας, ουτε υπαρχει σχετικη νομοθεσια για μετρα ασφαλειας, οποτε βγαινεις στον δρομο χωρις να εισαι υποχρεωμενος νομοθετικα να εχεις οποιαδηποτε οδηγικη εμπειρια.

    Προσωπικα ποδηλατω (και οχι ''οδηγω'' ποδηλατο) απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, και ενω ειμαι επαγγελματιας οδηγος και χρειαστηκε να βγαλω διπλωμα για καθε κατηγορια, για ποδηλατο ουδεποτε μου ζητηθηκε κατι σχετικο, αλλα ουτε και ποτε η νομοθεσια ξεκαθαρισε το θεμα αυτο, τουλαχιστον εδω και 30 χρονια.

    Γνωμη μου, βασει των παραπανω, ειναι να αντιμετωπιζουμε τους ποδηλατες χωρις να απαιτουμε οποιαδηποτε οδηγικη συμπεριφορα βασει ΚΟΚ, οπως και τους πεζους δηλαδη που κινουνται πλειοψηφικα εν πληρει αγνοια.
    Ετσι, εμεις που γνωριζουμε τους κανονες οδηγικης ασφαλειας, προστατευουμε τους ποδηλατες, αλλα και τον εαυτο μας, συμβαλλοντας σε λιγοτερα ατυχηματα και στην ψυχικη μας ηρεμια.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  8. #8
    Στην Γερμανία φαντάζομαι ότι οι ποδηλάτες οδηγούν κάπως διαφορετικά από τους περισσότερους δικούς μας...
    Στη Γερμανια , απο μικρα στο σχολειο, κανουν μαθηματα ποδηλατικης οδηγησης.
    Βγαινουν οι δασκαλοι κ ακολουθουν κ τα μικρα απο πισω με κιτρινα μπλουζακια σε ομαδες 4-5 ατομων.
    Οχι just βολτα, κανονικα μαθημα! δλδ σινιαλα με χερια ποδια, σημεια προσοχης,ταχυτητες κτλπ

    Σημερα ειδα κ γω εναν στη μαραθωνος. Καλο το ποδηλατο , αλλα σε τετοια κυκλοφορια δεν θα το εβγαζα με τπτ.

  9. #9
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    ποιες γραμμές για ποδήλατο edit: τώρα είδα ... Θεσσαλονίκη

    χαμος με αυτες.. ολοι παρκαρουν εκει και μια διαδρομη βγαζει ταμαμ στα μπουρδελα δηλαδη ο τουριστας που θα κανει την ποδηλαταδα του θα περασει πανω απο 2 ταριφες, τα ασθενοφόρα του αχεπα , και θα καταλήξει στο prive. Θα φαει και ενα βρόμικο να στανιαρει

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  10. #10
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Από τον ΚΟΚ

    Άρθρο 2: Ορισμοί

    Ποδήλατο: Το όχημα δύο τουλάχιστον τροχών το οποίο κινείται με τη μυϊκή δύναμη εκείνων που επιβαίνουν και μπορεί να υποβοηθείται με βοηθητικό ηλεκτροκινητήρα μέγιστης συνεχούς ονομαστικής ισχύος 0,25 KW και η ισχύς του οποίου μειώνεται σταδιακά και τελικά μηδενίζεται όταν η ταχύτητα του οχήματος φθάσει τα 25 χλμ/ώρα ή νωρίτερα, εάν σταματήσει η ποδηλάτηση.


    2. Θεωρoύνται ως πεζoί τα πρόσωπα που σπρώχνουν ή σύρουν:
    α) βρεφικά οχήματα,
    β) καθίσματα ασθενών ή Ατόμων με Αναπηρίες (ΑμεΑ),
    γ) οποιοδήποτε μικρό όχημα χωρίς κινητήρα ή δίκυκλο ή τρίκυκλο όχημα
    με κινητήρα, ο οποίος δεν είναι σε λειτουργία,
    δ) ποδήλατο.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: "σπρώχνουν ή σύρουν" ΟΧΙ "οδηγούν"

    Άρθρo 59
    Tρoχoπέδηση πoδηλάτων
    1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με δύo συστήματα τρoχoπέδησης, ανεξάρτητα μεταξύ τoυς, άμεσης και απoτελεσματικής ενέργειας, εκ των oπoίων τo μεν ένα θα επενεργεί στo μπρoστινό, τo δε άλλo στoν πίσω τρoχό.
    2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, που δεν είναι εφοδιασμένο με σύστημα τροχοπέδησης, το οποίο να λειτουργεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο αυτό, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.

    Άρθρo 76
    Φώτα πoδηλάτων
    1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με ένα λευκό ή κίτρινo φως μπρoστά και ένα ερυθρό φως και αντανακλαστικό στoιχείo πίσω, ως και με έναν τoυλάχιστoν αντανακλαστήρα σε κάθε πλευρά. Oμoίως αντανακλαστικό στoιχείo κίτρινoυ χρώματoς επιβάλλεται να τoπoθετείται σε κάθε πoδoμoχλό.
    Eξαιρoύνται της υπoχρέωσης να φέρoυν τα ως άνω φώτα, εφόσoν δεν κυκλoφoρoύν τη νύκτα, τα πoδήλατα των oπoίων η διάμετρoς τρoχoύ δεν υπερβαίνει τα 500 χιλιoστά, τα αγωνιστικά και τα oρειβατικά πoδήλατα.
    2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, το οποίο δεν είναι εφοδιασμένο με τα πιο πάνω προβλεπόμενα φώτα και αντανακλαστικά στοιχεία, που να λειτουργούν σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.

    Παλιότερα, τα ποδήλατα ήθελαν και πινακίδα και άδεια κυκλοφορίας, αλλά πλεον έχει καταργηθεί.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

    Γνωμη μου, βασει των παραπανω, ειναι να αντιμετωπιζουμε τους ποδηλατες χωρις να απαιτουμε οποιαδηποτε οδηγικη συμπεριφορα βασει ΚΟΚ, οπως και τους πεζους δηλαδη που κινουνται πλειοψηφικα εν πληρει αγνοια.
    Ετσι, εμεις που γνωριζουμε τους κανονες οδηγικης ασφαλειας, προστατευουμε τους ποδηλατες, αλλα και τον εαυτο μας, συμβαλλοντας σε λιγοτερα ατυχηματα και στην ψυχικη μας ηρεμια.
    Δεν συμφωνώ απόλυτα γιατί συνήθως οι πεζοί πάνε από τα πεζοδρόμια ενώ ο ποδηλάτης μοιράζεται το δρόμο μαζί σου. Καλό θα ήταν και οι ποδηλάτες να ξέρουν 1-2 πράγματα π.χ. μην πηγαίνεις μες τη μέση με 20 χλμ γιατί όλοι εδώ στην Ελλάδα βιάζονται, θα τους τσαντίσεις και θα γίνει η στραβή.
    Πάντως εγώ με το ποδήλατο μου αποφεύγω δια ροπάλου λεωφόρους φοβάμαι. Εδώ φοβάμαι με το 125 στη δεξιά με 80χλμ στην εθνική κάθε πρωί που με περνάνε όλοι σαν σταματημένο.

  12. #12
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Άρθρo 59 Tρoχoπέδηση πoδηλάτων 1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με δύo συστήματα τρoχoπέδησης, ανεξάρτητα μεταξύ τoυς, άμεσης και απoτελεσματικής ενέργειας, εκ των oπoίων τo μεν ένα θα επενεργεί στo μπρoστινό, τo δε άλλo στoν πίσω τρoχό. 2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, που δεν είναι εφοδιασμένο με σύστημα τροχοπέδησης, το οποίο να λειτουργεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο αυτό, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ. Άρθρo 76 Φώτα πoδηλάτων 1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με ένα λευκό ή κίτρινo φως μπρoστά και ένα ερυθρό φως και αντανακλαστικό στoιχείo πίσω, ως και με έναν τoυλάχιστoν αντανακλαστήρα σε κάθε πλευρά. Oμoίως αντανακλαστικό στoιχείo κίτρινoυ χρώματoς επιβάλλεται να τoπoθετείται σε κάθε πoδoμoχλό. Eξαιρoύνται της υπoχρέωσης να φέρoυν τα ως άνω φώτα, εφόσoν δεν κυκλoφoρoύν τη νύκτα, τα πoδήλατα των oπoίων η διάμετρoς τρoχoύ δεν υπερβαίνει τα 500 χιλιoστά, τα αγωνιστικά και τα oρειβατικά πoδήλατα. 2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, το οποίο δεν είναι εφοδιασμένο με τα πιο πάνω προβλεπόμενα φώτα και αντανακλαστικά στοιχεία, που να λειτουργούν σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.

    Αμα βαλω ενα μπουκαλακι νερο αναμεσα στην πισω ροδα και τον σκελετο για θορυβο οπως παλια λες να με γραψουν ?

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Επειδη κανω σχεδον σε καθημερινη βαση ποδηλατο και σε κεντρικους και σε παραδρομους και σε πεζοδρομους οπου δυστυχως μπαινουν αυτοκινητα και μαλιστα κορναρουν επιδεικτικα σαν να ειμαστε στην ζουγλα και επειδη εχουν περισσοτερο ογκο νομιζουν οτι εχουν και προτεραιοτητα.Να θυμαστε μονο οτι το MAX της ταχυτητας στην πολη ειναι το 50κμ ενας ποδηλατης παει απο 25-40 οποτε κινηται σε λογικα πλαισια.

    Τωρα εαν ολοι οι υπολοιποιι πανε με 100 μαλλον ολοι εκεινοι παρανομουν.Για το κρανος δεν εχω να πω τιποτα αν και θα επρεπε να φοραμε εγω δεν εχω ουτε προκειται.Σε λιγο θα πρεπει να φοραμε κρανος και οταν ειμαστε πεζοι εχω ενα απο την κατοχη.Απαραιτητο ειναι να εχει ανακλαστικα και γιλεκο γιατι το βραδυ δεν φαινεσαι με τιποτα.Οσο για το διπλωμα,παλια υπηρχε και νομιζω πως και ο νομος ειναι ακομα σε ισχυει,ειναι ενας νομος του 1937 αν θυμαμαι καλα.

    Αλλα δεν νομιζω πως ειναι λογικο να υπαρχει σαν διπλωμα με την λογικη των υπολοιπων οχηματων.Ισως να το εβγαζαν οι πιτσιρικαδες στο δημοτικο με την λογικη της κυκλοφοριακης αγωγης.Για να γινουν καλυτεροι οδηγοι στο μελλον.


    edit.Δεν σας προλαβαινω με τιποτα
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  14. #14
    Wannabe......rider Το avatar του/της timotas
    Εγγραφή
    30/07/2010
    Μηνύματα
    40
    Καταρχην καλησπερα σας....

    ωραιο θεμα με πολυ συζητηση....

    Απο προσωπικη εμπειρια ξερω πως ο νομος για την αδεια κυκλοφοριας...στα ποδηλατα ειναι ακομα σε ισχυη....ειχα τρακαρει καποτε και επειδη το συνεχισα δικαστικα εχασα γτ δν ειχα αδεια κυκλοφοριας.

    Οσο αφορα την κυκλοφορια με ποδηλατο για μενα , ο καλυτερος τροπος ειναι να τηρεις τον κοκ....και να εχεις και καμποσο αμυντικο χαρακτηρα στο τροπο που ποδηλατεις......δλδ δν ειναι τοσο καλο να ποδηλατεις στην ακρη ακρη του δρομου για αν γινει κατι δν θα εχει περιθωριο αντιδρασης....

    Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα ποδηλατεις στην μεση της αριστερης λωριδας.....:hypnotize :hypnotize :hypnotize

    Γι αυτο λοιπον ....πολυ προσοχη....και παντα να κανουμε αισθητη την παρουσια μας στο δρομο...

    ....

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
    Δεν συμφωνώ απόλυτα γιατί συνήθως οι πεζοί πάνε από τα πεζοδρόμια ενώ ο ποδηλάτης μοιράζεται το δρόμο μαζί σου. Καλό θα ήταν και οι ποδηλάτες να ξέρουν 1-2 πράγματα π.χ. μην πηγαίνεις μες τη μέση με 20 χλμ γιατί όλοι εδώ στην Ελλάδα βιάζονται, θα τους τσαντίσεις και θα γίνει η στραβή.
    Πάντως εγώ με το ποδήλατο μου αποφεύγω δια ροπάλου λεωφόρους φοβάμαι. Εδώ φοβάμαι με το 125 στη δεξιά με 80χλμ στην εθνική κάθε πρωί που με περνάνε όλοι σαν σταματημένο.
    Εννοειται οτι θα εχεις και την δικια σου γνωμη φιλε Volo.

    Eγω απλα θεωρω οτι η ανακυκλωση της ημιμαθειας απο καποιον ποδηλατη - ή μη - που τσατιστηκε επειδη του προτεινα μια οδικη συμβουλη υστερα απο δικια του μαλακια, ειναι σχεδον παντα δεδομενη, συνοδευεται απο ''γλυκολογα'' και στο τελος εγω που κραταω το τιμονι βραζω απο τον θυμο μου, ενω εκεινος εχει εξαφανιστει μεσα στην κινηση.

    Συμφωνω και επαυξανω οτι οι ποδηλατες πρεπει να ξερουν τα βασικα, αλλα μενω στο σημειο οτι κανεις δεν τους υποχρεωνει να εχουν γνωσεις ΚΟΚ.

    Ετσι προτιμω οταν βλεπω ποδηλατη να τον αντιμετωπιζω σαν ασχετο, ωστε να βρισκομαι σε εγρηγορση και να αφηνω τα υπογλωσσια σπιτι.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2008, 16:24
  2. προσοχη στους δρόμους λεμε!!!
    από gkats στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2007, 09:46
  3. Προσοχή στους... ευγενικούς
    από anf125 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2006, 09:16
  4. Προσοχή Στους μαλ@κες με τα κ*λόκουτα
    από Vandarero στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 07:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF