Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: xt 600 για αρχαριο??

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17

    xt 600 για αρχαριο??

    Καλησπερα! σκεφτομαι εδω και λιγο καιρο να αποκτησω την πρωτη μου μηχανη και καθως ειμαι 21, και απεχθανομαι τα παπια κ σκουτερ , σκεφτομουν να τσιμπησω το χτ 600 μεταχειρισμενο καθως το μπατζετ μου δν ξεπερνα τα 2000 μαζι με εξοπλισμο και διπλωμα..διαφωτιστε με λοιπον ... πως ειναια το χτ απο οδηγηκη συμπεριφορα , αξιοπιστια, κοστος συντηρησης και κινησης ??? επισης θα μπορω να κανω κανα ταξιδακι δικαβαλος με την κοπελα??
    τελοσ ποια η γνωμη σας γι αυτο το μοντελο?
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5401064/


    ευχαριστω προκαταβολικα και παντα ορθιοι!!

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.358
    Αν απο αποψη υψους πστας καλα κατω, μια χσρα ειναι το xt για ξεκινημα...
    εγω ομως θα σου προτεινα να δεις και τα bmw f650 funduro και suzuki freewind που ειναι εντως του μπατζετ σου και προσωπικα τα θεωρω πιο ανετα.. καλοριζικος.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17
    1.87 ειμαι! τα εχω δει αλλα απο εμφανιση μου φαινοντε σαν βαρκες το συγκεκριμενο εργαλειο πως σου φαινεται??

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    To ΧΤ ειναι μια εξαιρετικη μοτο για να ξεκινησεις. Ειναι ευκολη, ενδοτικη και πολυ αξιοπιστη, δεν ειναι αποτομη στο γκαζι και εχει αρκετη ροπη χαμηλα. Μαζι της μπορεις να κανεις τα παντα. Απο το να την εχεις για παπι μεσα στην πολη μεχρι το γυρο της Ελλαδας δικαβαλος.
    Η συντηρηση της ειναι πολυ οικονομικη και ανταλακτικα παιζουν ΠΑΝΤΟΥ σε καλες τιμες.

    Το συγκεκριμενο που κοιτας δεν θα το προτεινα καθολου.
    Εχει βαφτει ολοκληρη, κινητηρας, πλαισιο, αναρτησεις, ψαλιδια, καλαμια πλαστικα κλπ που σημαινει οτι καποια στιγμη το μηχανακι εγινε βιδες και ξαναμονταριστικε. Το λογο δεν τον ξερουμε ουτε και ποιος εκανε τη δουλεια.
    Εχει τουλαχιστον μια (στατικη πιθανον) πτωση απο δεξια εξου και η σπασμενη μανετα φρενου.
    Τα 25.000 χιλιομετρα που λεει για μηχανακι και ειδικα ΧΤ απο το 2001 ειναι ανεκδοτο πραγματικα. Υπολογισε κατι κοντα στα 80.000 τουλαχιστον.
    Η αναρτηση πισω ειναι ακομα με το μαμα ελατηριο, απ'οτι βλεπω, δηλαδη χεσε μεσα, ουτε στα μπροστα δεν παιζει να 'χει αλλαξει αλλιως θα το ελεγε, οποτε χεσε μεσα x2.
    Το πιθανοτερο ειναι πως την εχει πιτσιρικας που δεν ειναι και οτι καλυτερο για την υγεια μιας μοτοσυκλετας και τη συντηρουσε με χαμηλο μπατζετ.
    Επισης σιγουρα δεν ειναι 1ο χερι που ουτε αυτο ειναι καλο.

    Εγω θα σου ελεγα μακρια απο το συγκεκριμενο. Βρες καποιο που να ειναι οσο το δυνατον μαμα, απο ανθρωπο μεγαλυτερης ηλικιας. Καλο ειναι να εχει μια αφτερμαρκετ εξατμιση και καμια βελτιωση στα φρενα. Αν βρεις και με αφτερ ελατηρια WP κλπ ακομα καλυτερα. Το μοτερ κοιτα να ειναι μαμα. Θα σου αρκει για τωρα σιγουρα. Μετα παιρνεις αλλο μοτορι. Τα πειραγμενα απο καγκουρες απεφυγε τα οπωσδηποτε!

    Αυτα!
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    Αν απο αποψη υψους πστας καλα κατω, μια χσρα ειναι το xt για ξεκινημα...
    εγω ομως θα σου προτεινα να δεις και τα bmw f650 funduro και suzuki freewind που ειναι εντως του μπατζετ σου και προσωπικα τα θεωρω πιο ανετα.. καλοριζικος.
    Ρε συ Μικε!! Εχεις δει κανα παιδι 21 χρονων να οδηγαει f650 ή freewind?? Θα τον κοροϊδευουν οι φιλοι του!!
    Καλα μηχανακια, δε λεω αλλα μεγαλιστικα ειναι η αληθεια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.358
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ρε συ Μικε!! Εχεις δει κανα παιδι 21 χρονων να οδηγαει f650 ή freewind?? Θα τον κοροϊδευουν οι φιλοι του!!
    Καλα μηχανακια, δε λεω αλλα μεγαλιστικα ειναι η αληθεια.
    Νταξ ρε μαστορα, δεν του πηρα κα βιογραφικο πριν απαντησω....

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Θα τον κοροϊδευουν οι φιλοι του!!
    Από τη μία κάπως πάω να το καταλάβω, από την άλλη, είναι σοβαρό κριτήριο αυτό του να κάνεις ότι σου επιβάλλουν οι γύρω σου; Μα, για κάτσε, τι λέω...

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παιδες εδω που τα λεμε ειναι λιγο παππουδιστικα , αλλα καλα εργαλεια. Εγω θα εβαζα και το KLE 500 στη κουβεντα που νομιζω για αρχαριο ειναι και αυτο οτι πρεπει.


    markopolo to ΧΤακι κανει ολα οσα ζητας και ειναι μια χαρα για πρωτο μηχανακι αρκει και εσυ να εχεις το μυαλο μεσα στο κεφαλι σου και αυτο μεσα σε ενα καλο κρανακι!!!
    Το ΧΤ της αγγελιας το ξεχνας, με αυτα τα λεφτα παιρνεις ενα πολυ καθαρο ΧΤ. Αυτο εχει φαει ουκ ολιγες τουμπες. Βρες ενα ¨οσο πιο μαμα" γινεται, με καλα λαστιχακια και τα υπολοιπα σιγα σιγα τα φτιαχνεις. Και τα ταξιδακια σου δικαβαλος θα κανεις και για ψωνια θα πας, και για μπανακι και για ολα. Σιγουρα ομως θα το περασεις και απο εναν μηχανικο πριν το παρεις γιατι απο οτι βλεπω κοιτας αυτα που γυαλιζουν και συνηθως τα πληρωνεις περισσοτερο απο τα αλλα στη πορεια .....

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17
    για αυτο εχει ενα μηνα η αγγελια... κρανακι εννοειτε κανα αβτζ σκεφτομαι αφου βγαλω πρωτα το διπλωμα! απο δευτερα ξεκιναω...εχω ακουσει ο,τι οι τιμεσ πεφτουν τον οκτωμβριο στις μηχανες. ισχυει?? επισης εχετε να μου αντιπροτεινετε καποιο αγγελια να δω περιπου τι πρεπει να κοιταξω??
    οσο για τα αλλα μοντελα που προτεινατε δν τα γουσταρω...εγω θελω οταν βλεπω την μηχανη να γκαβλωνω οχι να ξενερωνω!!!

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5435655/ Nα ενα που φαινεται καλο και σε καλα λεφτα αλλα δεν θα παιζει για καιρο υποθετω. Για μοταρντ υποθετω ψαχνεις ε;;
    Τον Οκτωβριο δεν ειναι τοσο οτι πεφτουν οι τιμες οσο το οτι αυξανεται η προσφορα και παιζουν περισσοτερες αγγελιες. Τουτεστιν εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις κατι καλο σε καλα λεφτα.
    Παντως το ΧΤ επειδη πουλαει τρελα στην Ελλαδα το χτυπανε αρκετα σε τιμες γι'αυτο που ειναι οποτε δεν ειναι ακριβως αυτο που λεμε value for money.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    μαρκοπολε όρμα στο ΧΤ αφοβα.
    θα σε πάει,θα σε φέρει,και ξανα πάλι αν αντέχει ο κώλος σου.
    Συντήρηση πανεύκολη.
    Ακόμα και να μην ξέρεις,θα σου δείξει κάποιος και τα βασικά τουλάχιστον θα τα κάνεις μόνος σου.
    ότι πρέπει για εισαγωγικό μηχανάκι νομίζω.

    Με διπλωμα στην τσέπη όμως γιατί η φάση έχει ξεφύγει.



    Ρε μαστρομπομπ,αν δεν είναι το ΧΤ βάλιου φορ μάνυ,τότε ποιο είναι;;;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος



    Ρε μαστρομπομπ,αν δεν είναι το ΧΤ βάλιου φορ μάνυ,τότε ποιο είναι;;;
    Θα ηταν value for money αν επαιζαν ολα (απο 3000-1000 ευρω) ενα 500αρικο λιγοτερα. Αυτο το 500αρικο ειναι αερας κατα τη γνωμη μου γιατι ειναι μηχανακι που πουλαει παρα πολυ Ελλαδα και φευγει ευκολα.
    Γιατι πχ ενα DR 650 SE που αντικειμενικα ειναι καλυτερο σαν μηχανακι να ειναι κοντα στο 1000αρικο σε πολυ καλη κατασταση και ενα ΧΤ χρεπακι στα 1500 περιπου;;; Γιατι τα KLR 650 που ειναι και υδροψυκτα βρισκεις του 2005 με 1500;;;
    Προσωπικα προτιμω το ΧΤ απο τα παραπανω απλα βλεπω οτι υπερκοστολογειται σε πολλες περιπτωσεις.
    Και αμα φυγουμε απο μονοκυλινδρα 80's και παμε σε αλλες κατηγοριες παιρνεις πολυ περισσοτερο μηχανακι με 2000.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    πριν κανα μηνα συνταξιδεψα για λίγο στην Κρήτη με φιλο με Ντιαρ650 ΣΕ.οντως ειναι καλύτερο απο το ΧΤ.
    ειναι όμως ήδη εικοσι χρονών μηχανάκι(του '96 μοντελο. δεν ξερω αν συνεχισε ν βγαινει και πιο μετα),σε αντιθεση εμ το ΧΤ που μόλις έγινε 11 (το δικό μου).

    Επισης,για να του βρουμε φλάτζα καύσεως χρειάστηκε να κάνω εγω προσωπικά,τηλεμαραθώνιο πανελλαδικής εμβέλειας (χωρίς καμία υπερβολή).
    Για το ΧΤ ανταλλακτικά βρίσκεις βρίσκεις και στο περιπτερο που λέει ο λόγος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17
    ναι μπομπ για σμ ψαχνω!! πολυ ωραιο το εργαλειο που μου εδειξες αν μπορουσα θα το επερνα αυριο κιολλας!
    τι εννοεις η φαση εχει ξεφυγει γαυρε??
    τι αλλα εξοδα να υπολογιζω περα απο τηνμηχανη το διπλωμα και τον εξοπλισμο???
    τα διπλωματα ποσο πανε? Ανμπορειτε προτεινετε και αλλα μοντελα να υπαρχει ποικιλια!!

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    πριν κανα μηνα συνταξιδεψα για λίγο στην Κρήτη με φιλο με Ντιαρ650 ΣΕ.οντως ειναι καλύτερο απο το ΧΤ.
    ειναι όμως ήδη εικοσι χρονών μηχανάκι(του '96 μοντελο. δεν ξερω αν συνεχισε ν βγαινει και πιο μετα),σε αντιθεση εμ το ΧΤ που μόλις έγινε 11 (το δικό μου).

    Επισης,για να του βρουμε φλάτζα καύσεως χρειάστηκε να κάνω εγω προσωπικά,τηλεμαραθώνιο πανελλαδικής εμβέλειας (χωρίς καμία υπερβολή).
    Για το ΧΤ ανταλλακτικά βρίσκεις βρίσκεις και στο περιπτερο που λέει ο λόγος.
    Γιατι δεν βαλατε φλατζοκολλα;;
    Βγαινει ακομα το DR αλλα Αμερικα μονο, εχω την εντυπωση. Παντως δεν εισαγεται εδω.
    Σιγουρα για το ΧΤ βρισκεις τα παντα αμεσα αλλα και το DR δεν νομιζω να ειναι δυσκολη περιπτωση μιας και φοραει το μοτερ το freewind.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαστιχα για xt 600?
    από alexandrosm στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 12:09
  2. λάστιχα για XT 600 motard
    από blackpit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 22:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF