Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Διαγραμμίσεις για σωστές γραμμές στις στροφές

  1. #1
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.320

    Διαγραμμίσεις για σωστές γραμμές στις στροφές

    To Αυστριακο Συμβούλιο για την Οδική Ασφάλεια, εκμεταλλευομενο τη συνήθεια των μοτοσυκλετιστων να αποφεύγουμε τις διαγραμμίσεις, σχεδίασε σε συγκεκριμένες στροφές ελλειπτικά σχήματα με σκοπό να τους καθοδηγήσει να πάρουν σωστή γραμμή, μακριά από τη διαχωριστική.

    Το αποτέλεσμα ήταν 80% μείωση των ατυχημάτων.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1720976669588.jpg 
Προβολές:	324 
Μέγεθος:	37,8 KB 
ID:	454459

    Περισσότερα εδώ...
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 15/07/2024 στις 11:35.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    425
    Και εδώ βόρεια Ελλάδα που είμαι είδα τέτοια που είναι και από ανακλαστικό αντιολισθητικό χρωμα κάτω.
    Ώπα, κάτσε όχι στον ύπνο μου το είδα

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.182
    Τόσο απλή (και φθηνή θα έλεγα) λύση και τόσο αποτελεσματική!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.330
    Στην Ελλάδα παίζει να μειώναμε τα ατυχήματα αν απλά κάναμε φρεσκάρισμα στις υπάρχουσες γραμμές. Όχι να βαψουμε και καινουργιες!

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα παίζει να μειώναμε τα ατυχήματα αν απλά κάναμε φρεσκάρισμα στις υπάρχουσες γραμμές. Όχι να βαψουμε και καινουργιες!
    Τώρα με το 6ήμερο θα μπορέσουν να γίνουν και αυτά τα θαυμαστά έργα.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    678
    Έχουμε κάτι ανάλογο και εδώ στα Λουξεμβούργα. Ορίστε και το σχετικό άρθρο και μία φωτό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	safety-marking-2029-default-large-1.jpeg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	70,5 KB 
ID:	454500

    Απλά, προς ενημέρωση σας, και γνωρίζοντας ότι είναι ψιλο-άσχετο με το θρεντ, εδώ δεν επιτρέπονται αφτερ μαρκετ ζελατίνες, καθρέπτες, φλασάκια, κάγκελα, βαλίτσες, τελικά, αναρτήσεις εκτός αν είναι homologated για τη μοτοσυκλέτα και έχουν περαστεί από εξειδικευμένο συνεργείο. Επίσης, όλα αυτά θεωρούνται μετατροπές και πρέπει να δηλώνονται στο αντίστοιχο ΚΤΕΟ..Επίσης αν φοράς κράνος ηλικίας άνω των 5 ετών, σε γράφουν..και πολλά άλλα τέτοια παρόμοια..

    Θέλω να πω, ωραίος και ο μοτοσυκλετισμός στην Β.Ευρώπη αλλά... ωραίος και στην Ελλάδα

    pick and choose

    εντιτ: το ανωτέρω "εξτραδάκι" κείμενο δεν μπαίνει ως απάντηση ή αντίλογος στον Χάρη. Μπαίνει για όλους τους υπόλοιπους που μπορεί να σκέφτονται "πόσο πίσω" μπορεί να είμαστε στην Ελλάδα. Δεν είμαστε. Είμαστε δλδ αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Οι διαγραμμίσεις αυτές είναι άπειρα βοηθητικές και όντως σε προδιαθέτουν να κρατήσεις πιο καλή γραμμή και να μην κινδυνέψεις να κλείσεις/ανοίξεις τη γραμμή σου νωρίς.
    Τελευταία τροποποίηση από Viking; 15/07/2024 στις 20:41.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Έχουμε κάτι ανάλογο και εδώ στα Λουξεμβούργα. Ορίστε και το σχετικό άρθρο και μία φωτό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	safety-marking-2029-default-large-1.jpeg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	70,5 KB 
ID:	454500

    Απλά, προς ενημέρωση σας, και γνωρίζοντας ότι είναι ψιλο-άσχετο με το θρεντ, εδώ δεν επιτρέπονται αφτερ μαρκετ ζελατίνες, καθρέπτες, φλασάκια, κάγκελα, βαλίτσες, τελικά, αναρτήσεις εκτός αν είναι homologated για τη μοτοσυκλέτα και έχουν περαστεί από εξειδικευμένο συνεργείο. Επίσης, όλα αυτά θεωρούνται μετατροπές και πρέπει να δηλώνονται στο αντίστοιχο ΚΤΕΟ..Επίσης αν φοράς κράνος ηλικίας άνω των 5 ετών, σε γράφουν..και πολλά άλλα τέτοια παρόμοια..

    Θέλω να πω, ωραίος και ο μοτοσυκλετισμός στην Β.Ευρώπη αλλά... ωραίος και στην Ελλάδα

    pick and choose

    εντιτ: το ανωτέρω "εξτραδάκι" κείμενο δεν μπαίνει ως απάντηση ή αντίλογος στον Χάρη. Μπαίνει για όλους τους υπόλοιπους που μπορεί να σκέφτονται "πόσο πίσω" μπορεί να είμαστε στην Ελλάδα. Δεν είμαστε. Είμαστε δλδ αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Οι διαγραμμίσεις αυτές είναι άπειρα βοηθητικές και όντως σε προδιαθέτουν να κρατήσεις πιο καλή γραμμή και να μην κινδυνέψεις να κλείσεις/ανοίξεις τη γραμμή σου νωρίς.
    Πώς ξέρει το αστυνομικό όργανο σε ένα έλεγχο, ποτέ αγόρασες το κράνος σου, ώστε να κρίνει αν είναι άνω των 5 ετών;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πώς ξέρει το αστυνομικό όργανο σε ένα έλεγχο, ποτέ αγόρασες το κράνος σου, ώστε να κρίνει αν είναι άνω των 5 ετών;
    Δεν τον ενδιαφέρει πότε το αγόρασες. Κοιτάει απλά την ημερομηνία κατασκευής. Το ίδιο κάνουν και σε πολλά εργοτάξια με τα κράνη εργασίας.
    Είναι πολύ πιο εύκολο να ακολουθήσεις μία οδηγία του στυλ "απαγορεύονται τα κράνη άνω των 5 ετών" από μία οδηγία που λαμβάνει υπόψη τόσο την ημερομηνία παραγωγής όσο και την ημερομηνία πώλησης όπως ορίζουν μερικοί κατασκευαστές.
    Η κάθε χώρα έχει τους δικούς της κανόνες πχ στην Γαλλία πέραν του κράνους είναι υποχρεωτικό το ανακλαστικό γιλέκο και τα γάντια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.889
    Εγώ έτσι όπως το βλέπω στη φωτογραφία, εκμεταλλεύονται τον φόβο των μοτοσικλετιστών, προκειμένου να μην πάρουν την γρήγορη γραμμή.
    Η μείωση των ατυχημάτων προφανώς προέρχεται από την μείωση της ταχύτητας στη στροφή.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εγώ έτσι όπως το βλέπω στη φωτογραφία, εκμεταλλεύονται τον φόβο των μοτοσικλετιστών, προκειμένου να μην πάρουν την γρήγορη γραμμή.
    Η μείωση των ατυχημάτων προφανώς προέρχεται από την μείωση της ταχύτητας στη στροφή.
    Δεν νομίζω πως είναι αυτός ο λόγος. Πολλοί μοτοσυκλετιστές έχουν την τάση να θεωρούν πως απλά δεν πρέπει να πατήσουν την διαχωριστική γραμμή αγνοώντας το γεγονός πως λόγω της κλίσης ουσιαστικά όλη η μοτοσυκλέτα μαζί με τον αναβάτη είναι στο αντίθετο ρεύμα ακόμα και αν οι τροχοί δεν περάσουν την διαχωριστική γραμμή.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω πως είναι αυτός ο λόγος. Πολλοί μοτοσυκλετιστές έχουν την τάση να θεωρούν πως απλά δεν πρέπει να πατήσουν την διαχωριστική γραμμή αγνοώντας το γεγονός πως λόγω της κλίσης ουσιαστικά όλη η μοτοσυκλέτα μαζί με τον αναβάτη είναι στο αντίθετο ρεύμα ακόμα και αν οι τροχοί δεν περάσουν την διαχωριστική γραμμή.
    Κάπου εδώ μέσα είχα βάλει μια σχετική, πολύ παραστατική φωτό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    799
    Ναι οι σωστές γραμμές στον επαρχιακό μας μάραναν

    Μονο εγω βλεπω την νεα γενειά να :
    - οδηγάει αργα μεσα στην μέση
    - να οδηγάει και να χαζευει ή να μιλάει στο κινητό
    - να θέλει να παρανομήσει ουσιαστικά και να παει μπροστα - μπροστα στην σειρά που το φαναρι στριβει αριστερα αλλά να πηγαίνει απελπιστικά αργα δημιουργώντας μποτιλιάρισμα στο ρευμα που πηγαινει ευθεία (κατι σαν καθυστερημένο οδηγό ΙΧ)

    Και στο κάτω - κάτω της γραφής, αν δεν πάρει σωστά την στροφή στον επαρχιακό και ........................ ας πρόσεχε

    Σάμπως και με τις μεσσαίες ασπρες γραμμες τις ακολουθούν ??

    Πέραν της πλάκας, μιας και μπήκε και το Lux και εχω +5 χρονια εμπειρία εκει σε γρήγορη οδηγηση επαρχιακού, το σημαντικό για εμένα δεν ειναι η διαγράμμιση.

    Το σημαντικό ειναι η σωστή σήμανση να ξερεις τι είδους στροφή ειναι και πόσο κλειστή / ανοιχτή ειναι καθώς και η ολισθηρότητα της ασφάλτου.
    Εγω χωρίς να ξέρω τον δρόμο δεν είχα πρόβλημα να οδηγήσω γρήγορα γιατι ειχα καλή σήμανση και ήξερα τι στροφή ειναι που σε συνδιασμό με την καλή άσφαλτο δεν μου έκανε ποτε πρόβλημα.

    Απο την άλλη, οι άσπρες γραμμές ακομα και στο Lux (χωρα πρότυπο σε άσφαλτο χαλί) ΓΛΥΣΤΡΟΥΣΑΝ !

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    898
    Να ηταν μονο η νεα γενεια που τα κανει αυτα που λες.....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Δεν τον ενδιαφέρει πότε το αγόρασες. Κοιτάει απλά την ημερομηνία κατασκευής.
    Και που την βλέπει την ημερομηνία κατασκευής στον τυχαίο έλεγχο στον δρόμο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    898
    Μολις τσεκαρα το δικο μου κ εχει αυτοκολλητο
    με ημερομηνια παραγωγης κατω απο τα εσωτερικα μαξιλαρακια
    εχει κενο για να φαινεται ευκολα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 21:46
  2. 7+1 Tips για σωστές Αγγελίες ! ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ
    από Nik0s στο forum Αγγελίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 09:29
  3. Αποσύρομαι για να αναπαυθώ στις δάφνες μου...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 09:59
  4. Thread για σωστες εκδρομες
    από sotpag στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2005, 07:37
  5. Συναντηση Δελεαρ για coca-amstel στις 9:00...
    από life_dab στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2004, 13:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF