Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Πτώση μπαγκαζιέρας

  1. #1

    Πτώση μπαγκαζιέρας

    Την πρώτη φορά μου έπεσε όταν πάτησα λακκούβα/φρεάτιο μέσα στην πόλη (ταχύτητα <50Km/h, σχεδόν άδεια) και τα έβαλα με τον εαυτό μου που ξέχασα να ασφαλίσω τη μπαγκαζιέρα - δεν πίστευα πως θα μπορούσε να φύγει απ τη βάση εξαιτίας του τραντάγματος αν και κλειδωμένη κανονικά!
    Όταν την πάτησα για δεύτερη φορά - πάλι σε λακκούβα με χαμηλή ταχύτητα και ελάχιστο φορτίο - άρχισα να ανησυχώ σοβαρά. Από τότε πάντα βάζω ιμάντα σε κάθε ταξίδι, ενώ πριν δεν έβαζα ποτέ και συχνά ελέγχω ακόμα και τη στιγμή που οδηγώ αν είναι στερεωμένη καλά.

    Είναι η Κ49 με βάση Kappa. Να είναι ελαττωματικός ο συνδυασμός βάση + μπαγκαζιέρα η είναι φυσιολογικό; Έχετε ανάλογη εμπειρία; Ούτος η άλλως καλά είναι να παίρνουμε τα μέτρα μας...
    suzuki bandit K8 650s ABS

  2. #2
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Μαλλον δεν την κουμπωνεις σωστα στη βαση.Εκτος κι αν αυτη εχει τζογο και δεν ασφαλιζει καλα.Το κλειδωμα δεν εχει σχεση.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  3. #3
    Με την ίδα μπαγκαζιέρα, δεν έχω πρόβλημα, ακόμη και με βαριά φορτώματα και πολλά χλμ και σε χάλια δρόμους (θα μου πεις, πού τους βρήκα τους χάλια δρόμους...). Και να σκεφτείς ότι έχει και δύο πτώσεις στο CV της και έχει ψιλοστραβώσει η βάση. Μάλλον γι'αυτό κουμπώνει καλύτερα?

  4. #4
    Δεν βοηθάει στην καθημερινή πρακτική αλλά... ανοξειδ. λάμα κάτω από τη βάση, ανοξειδ. λάμα μέσα στην μπαγκαζιέρα, ανοξείδωτες 8άρες βίδες και 2 πεταλούδες για σφίξιμο και δεν ξαναφεύγει ποτέ. Απλά θα ξεβιδώνεις από μέσα τις πεταλούδες κάθε φορά που θέλεις να τη βγάλεις από το μηχανάκι.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #5
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Πάντως όταν την κουμπώνω και τη δοκιμάζω με το χέρι αν έχει τζόγο δίχνει στιβαρή. Αυτό με τις λάμες και τις βίδες καλό ακούγεται...
    suzuki bandit K8 650s ABS

  6. #6
    Κάτι δεν πάει καλά φίλε, 200άρες και βάλε και μπόλικα κιλά επί τρία χρόνια και δεν είχε κουνηθεί καν. Να σου φύγει δύο φορές; Δεν το έχω ξανακούσει.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Κάτι δεν πάει καλά φίλε, 200άρες και βάλε και μπόλικα κιλά επί τρία χρόνια και δεν είχε κουνηθεί καν. Να σου φύγει δύο φορές; Δεν το έχω ξανακούσει.
    Κι εγώ πάω 200+ άνετα επί δύο χρόνια και δεν παρουσιάζει το παραμικρό σε "καλό" δρόμο... Οι λακκούβες που πάτησα ήταν στη μέση σχεδόν του δρόμου και ερχόμενος πίσω από αυτοκίνητο δεν μπόρεσα να τις αποφύγω, πολύ απότομες - η μηχανή τραντάχτηκε ολόκληρη! Είναι αυτά τα φρεάτια ύδρευσης (στρογγυλά μαντεμένια καπάκια) που "κάθισαν" από τα πατήματα των αυτοκινήτων . Ίσως στην κάθετη απότομη δύναμη να οφείλεται το γεγονός, πάντως είναι αλήθεια πως μετά απ αυτό είμαι επιφυλακτικός ακόμα και στην Εθνική. Θα το ψάξω βέβαια καλύτερα μήπως υπάρχει κανένα προβληματάκι στα σημεία που δένει η βαλίτσα με τη βάση...
    suzuki bandit K8 650s ABS

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    εγω με 46αρα kappa κανενα προβλημα , μηπως εχεις βάση givi η καμια no name βαση , αυτο που λες είναι επικυνδινο καλυτερα να αγορασεις μια αλλη βαλίτσα φίλε θα σκοτώσεις κανεναν καημενο .
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
    εγω με 46αρα kappa κανενα προβλημα , μηπως εχεις βάση givi η καμια no name βαση , αυτο που λες είναι επικυνδινο καλυτερα να αγορασεις μια αλλη βαλίτσα φίλε θα σκοτώσεις κανεναν καημενο .
    Η βάση είναι της kappa, ήδη όταν κάνω αποστάσεις βάζω ιμάντα η χρησιμοποιώ tank bag, στις κοντινές διαδρομές τη βγάζω.
    Κοιτάζω λίγο το μηχανισμό κουμπώματος μπας και βρω που είναι το πρόβλημα και αν διορθώνεται, πάντως εν στάση όσο κι αν την πιέζω κι αν την τραβάω δείχνει στιβαρή, τι να πω...
    suzuki bandit K8 650s ABS

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Σου μοιάζει σφικτή αλλά ίσως η ίδια η βάση να δουλεύει σαν ελατήριο, αν έχει σφιχτεί λάθος και έχει πάρει λίγο.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  11. #11
    Στη βάση τα τέσσερα σινεμπλόκ είναι πάνω η έχουν φύγει ;;


  12. #12
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakiskoz
    Η βάση είναι της kappa, ήδη όταν κάνω αποστάσεις βάζω ιμάντα η χρησιμοποιώ tank bag, στις κοντινές διαδρομές τη βγάζω.
    Κοιτάζω λίγο το μηχανισμό κουμπώματος μπας και βρω που είναι το πρόβλημα και αν διορθώνεται, πάντως εν στάση όσο κι αν την πιέζω κι αν την τραβάω δείχνει στιβαρή, τι να πω...
    Ένας τρόπος για να μηδενίσεις τους τζόγους από το "δόντι" του κουμπώματος της βαλίτσας επάνω στην βάση, είναι να κολλήσεις κάτω από την βαλίτσα ένα κομμάτι λάστιχο διάστασης 10mmX6mm και πάχος 5-8mm.
    Όσους κραδασμούς και να έχεις η "γλώσσα" της βαλίτσας θα είναι καλά κουμπωμένη στην θέση της βάσης.
    Αν δεν κατάλαβες θα βάλω μια φωτό το απόγευμα να δεις τι εννοώ.

  13. #13
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Στη βάση τα τέσσερα σινεμπλόκ είναι πάνω η έχουν φύγει ;;

    Ακη τα σινεμπλοκ αν δεν έχουν φύγει η .... τα έχουν πάρει, (εγώ τα βγάζω όταν δεν έχω βαλίτσα), συνήθως "κάθονται" κι ίσως να έχουν χάσει την ιδιότητα τους.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Ακη τα σινεμπλοκ αν δεν έχουν φύγει η .... τα έχουν πάρει, (εγώ τα βγάζω όταν δεν έχω βαλίτσα), συνήθως "κάθονται" κι ίσως να έχουν χάσει την ιδιότητα τους.
    Σωστός Νίκο ... γι' αυτό του γράφω να τσεκάρει και αυτά (αν υπάρχουν) και ας τα αλλάξει - καινούργια πρέπει να έχουν κάνα δεκάρικο τα τέσσερα

    βάλε και λίγο WD40 στην μεταλλική γλώσσα που είναι κάτω από την κλειδαριά και πίεσε την με το χέρι μέσα έξω να καθαρίσει ... μπορεί να έχει πιάσει μάκα και να μην ασφαλίζει μέχρι μέσα


  15. #15
    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Έλεγξα τα σινεμπλόκ, είναι στη θέση τους με μικρά σημάδια φθοράς, θα αλλαχτούν άμεσα. Θα βάλω και λίγο WD40 η κάτι ανάλογο κι ελπίζω όλα καλά. Θα το αναφέρω και στην αντιπροσωπεία μπας κι έχουν κι αυτοί καμιά λύση.
    Powerphot δεν πολυκατάλαβα που να κολλήσω το λάστιχο, σκεφτόμουν μήπως τα μικρά στρογγυλά αυτοκόλλητα - που βάζουν κάτω από καρέκλες για να μη φθείρουν το πάτωμα - βοηθούσαν προς αυτή την κατεύθυνση...
    suzuki bandit K8 650s ABS

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μια γερη πτωση..
    από mbjp στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 21:11
  2. Πτώση στο χιόνι
    από kaps στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 17:23
  3. πτωση του... ηθικου...!!!
    από sotosfz6 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 13:22
  4. κράνος και "πτωση"
    από tzanismille στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 00:41
  5. Πτώση...παραλίγο
    από THEOD στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF