Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Εξωτερικό χωρίς πινακίδα !!!!!

  1. #1

    Εξωτερικό χωρίς πινακίδα !!!!!

    Θα ήθελα να σας πω το πόνο μου φίλοι μου....

    Πριν αγοράσω τη καινούργια μου moto στις 10/5 ρώτησα την αντιπροσωποία πότε θα έχω πινακίδες και μου είπαν σε μια βδομάδα. έχουν περάσει 13 μέρες σήμερα πήγα στο Χολαργό και μου είπαν πως δεν έχουν πινακίδες που ξεκινούν με ΧΡΖ.
    Φίλος ρώτησε στη Τροχαία και του είπαν πως και με το χαρτί που σου δίνουν από το Υπουργείο δε μπορείς να κυκλοφόρήσεις !!!!! ο Αστυνομικός μπορεί να σε γράψει, ποιον κοροϊδεύουν τελικά. Αν δεν έχουν πινακίδες να μη δίνουν άδειες κυκλοφορίας.
    Θα μου πείτε όμως πως θα "κονομήσουν" οι έμποροι - και το κράτος από τα τέλη κυκλοφορίας ??

    Στις αρχές Ιουνίου φεύγω για εξωτερικό έχω ήδη πληρώσει χιλιάδες Euro, θα εκπροσωπήσω τα Ελληνικά χρώματα και όλα κρίνονται από ένα τσίγκο.
    αν τελικά δεν έχουν πινακίδες μέχρι τότε ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βγώ εξωτερικό χωρίς πινακίδα ???

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GLIAKAKOS
    αν τελικά δεν έχουν πινακίδες μέχρι τότε ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βγώ εξωτερικό χωρίς πινακίδα ???
    Πολύ φοβάμαι πως αυτό δεν γίνεται, είχε αναφερθεί και στο παρελθόν παρόμοιο περιστατικό χωρίς ευχάριστα μαντάτα για τον άνθρωπο που ήθελε να ταξιδέψει.. δεν ξέρω τι απέγινε τελικά με τη δική του περίπτωση αλλά ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς πινακίδες χλωμό..

    Ας σου πει κάποιος που ξέρει λεπτομέρειες τι θα μπορούσες να κάνεις σ'αυτή την περίπτωση..

    Καλά ξεμπερδέματα και καλό σου ταξίδι από μένα

  3. #3
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    θα εκπροσωπήσω τα Ελληνικά χρώματα και όλα κρίνονται από ένα τσίγκο.
    ??????????????????????????????

    Που θα συμμετέχεις αδερφέ;...





    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #4
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Δική μου άποψη,
    Φτιάξε τσίγκο ίδιο με τις νέες πινακίδες.
    Κόλλα και τα τέλη επάνω στην νέα σου πινακίδα.
    Από την όχι τεράστια εμπειρία μου στο εξωτερικό ποτέ δεν ασχολήθηκαν με την πινακίδα μου.
    Καλά χιλιόμετρα!

    Όντως τι εκπροσωπείς;
    edit: Άκυρο. είδα την προσωπική σελίδα που έχεις δηλώσει στο προφίλ σου και κατάλαβα.

  5. #5

    Τα έχω παίξει

    Σκέφτομαι να κάνω κίνηση σε διαικπερεωτή να δω τι θα μου πεί. Εννοείται θα πληρωθεί μόνο αν μου φέρει πινακίδα.

    Gandalf dr685sm είμαι μέλος του Honda Deauville Club (www.deauville.gr).

    Θα πάμε 9 moto στη DMD2007 (Πανευρωπαϊκή Συγκέντρωση Ιδιοκτητών Deauville) στη Βόρειο Ιταλία - Αυστρία στις 10/6. Η πλάκα είναι πως είμαι και στην οργανωτική ομάδα του DMD2007 και μου έχουν αναθέσει εργασίες κατά τη διάρκεια της Συγκέντρωσης. Θα ξεφτιλιστούμε σίγουρα

  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Δική μου άποψη,
    Φτιάξε τσίγκο ίδιο με τις νέες πινακίδες.
    Κόλλα και τα τέλη επάνω στην νέα σου πινακίδα.
    Από την όχι τεράστια εμπειρία μου στο εξωτερικό ποτέ δεν ασχολήθηκαν με την πινακίδα μου.
    Καλά χιλιόμετρα!
    +++
    μια απο τα ίδια απο την ταπεινή μου πορεία στο εξωτερικό...
    μόνο πρόσεχε όπου μπεις autostrada πάρε εισητήριο μην ξεχαστείς ή ψάχνεσαι τι γίνεται...
    γιατί τότε θα την χρειαστείς την πινακίδα...

  7. #7
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    27/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Φεύγω αύριο το βράδυ με φτιαχτή τσίγκινη πινακίδα ίδια με την κανονική και με το χαρτί του υπουργείου καλού κακού επίσημα μεταφρασμένο από την Ιταλική πρεσβεία Θεωρητικά δεν θα έχω - έχεις πρόβλημα.
    Από τις λιμενικές αρχές στην Πάτρα πάντως είναι τσεκαρισμένο οτι δεν έχεις πρόβλημα.




  8. #8
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    Απέναντι από την τροχαία αθηνών είναι ένα μαγαζί που βγάζει πινακίδες σχεδόν ίδιες με του υπουργείου.
    Βάλε μία τέτοια και νομίζω ότι ίσως να είσαι ΟΚ!
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  9. #9
    καλό ταξίδι, Vasilis_Strom.

    Είχα πάει το 2005 στη Γερμανία πάλι στο DMD2005 και οι μόνοι που μας σταμάτησαν ήταν οι Αυστριακοί όταν κατεβαίναμε διότι δε μας είχε σταματήσει κανείς στα σύνορα της Αυστρίας στο ανέβασμα. Πληρώσαμε 30 euro και τίποτα άλλο.

    Καλή κίνηση η μετάφραση, αν δε βγάλω άκρη θα το κάνω και εγώ.

  10. #10
    Εχω και τηλέφωνο pissaman.

    Εκανα κίνηση και με διεκπεραιωτή, θα ξέρω τη Παρασκευή το πρωί. Αν δε κάνει τίποτα θα πάω εκεί που λές.

    Οψόμεθα

  11. #11
    Ο διεκπαιρωτής μου είπε πως δεν υπάρχει ούτε τσίγκος από καπάκι κοκακόλας!!!!!!!!!

    Αρχές Ιούνη και βλέπουμε......τη βλέπω τη δουλειά, θα φτιάξω δικιά μου και άντε να μεταφράσω και το χαρτί του Υπουργείου....

    Οι προμηθευτές του τσίγκου δε ενδιαφέρονται να είναι επαγγελματίες, να κλείσουν τη δουλειά και βλέπουμε....άλλωστε έτσι δε γίνεται σε όλες τις Υπηρεσίες για κάφρους.....συγνώμη Ελληνόφωνους.......συγνώμη.....κατοίκους της Ελλάδας.......συγνώμη...που είναι τελικά οι Έλληνες.......μάλλον στο εξωτερικό!!!!!!!.

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Εξωτερικό χωρίς πινακίδα !!!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GLIAKAKOS

    αν τελικά δεν έχουν πινακίδες μέχρι τότε ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βγώ εξωτερικό χωρίς πινακίδα ???

    Σας ευχαριστώ

    στον χριστοδουλο !!!!!!



    τι να πω ρε γμτ....
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Στο εξωτερικό δεν ξέρουν εαν η πινακίδα σου είναι γνήσια ή όχι.

    Το μόνο που θα τσεκάρουν σε πιθανό έλεγχο είναι εαν τα στοιχεία της πινακίδας σου συμφωνούν με τα στοιχεία που αναγράφονται στην αδεια κυκλοφορίας σου.

    Εγώ κυκλοφόρησα σε Ιταλία και με σταμάτησαν κι όλας με πινακίδα "Μ" προσωρινή 2 ημερών (που επίσημα μόνο στην Ελλάδα μπορεί να κυκοφορήσει) και όλα πήγαν ΟΚ. Απλά τσέκαραν τα χαρτιά και τους εξήγησα σχετικά και δεν είχαν πρόβλημα.

    ειδικά με επίσημη μετάφραση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

    ΦΤΙΑΞΕ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ και να περάσεις καλα

  14. #14
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα..

    Οι Ιταλοί στα τέτοια τους.. Εγώ με τους Γερμανούς (γάτες!!) είχα ένα θεματάκι με την πινακίδα του αυτοκινητου..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  15. #15
    Παρατηρητης... .
    Εγγραφή
    17/03/2003
    Μηνύματα
    9
    Το εκανα περσι. Αγορασα μια πλαστη καθ οδον για πατρα (απο τη θηβων) και την εβαλα στο σακιδιο μου γιατι δεν ειχα βιδες πανω μου και δεν προλαβαινα το καραβι. Χωρις πινακιδα λοιπον περασα Ιταλια (απο Ανκωνα), μπηκα οτοστραντα, εφτασα Μπολονια και τελικα τη επιασα με ζελοτειπ την επομενη μερα στο ξενοδοχειο...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβίβαση χωρίς πινακίδα - ασφάλεια
    από archi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 10:18
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2005, 16:48
  3. Μηνες χωρις ΠΙΝΑΚΙΔΑ
    από Lazio στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 13:27
  4. Χωρίς πινακίδα.....
    από stako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 13:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF