Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Απότομο Φρενάρισμα-Θέση του σώματος

  1. #1

    Απότομο Φρενάρισμα-Θέση του σώματος

    Πιάνω τον εαυτό μου σε ένα φρενάρισμα ανάγκης να ανασηκώνω το σώμα μου. Είναι σωστό αυτό που κάνω; Θα ήθελα μία ενημέρωση σχετικά με τη σωστή θέση του σώματος κατα τη διάρκεια ενός απότομου φρεναρίσματος.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607

    Re: Απότομο Φρενάρισμα-Θέση του σώματος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Semiaz
    Πιάνω τον εαυτό μου σε ένα φρενάρισμα ανάγκης να ανασηκώνω το σώμα μου. Είναι σωστό αυτό που κάνω; Θα ήθελα μία ενημέρωση σχετικά με τη σωστή θέση του σώματος κατα τη διάρκεια ενός απότομου φρεναρίσματος.


    Γενικα.... σφιγγεις τα πόδια στο τεπόζιτο και χαλαρώνεις τα χέρια!


  3. #3

    Re: Re: Απότομο Φρενάρισμα-Θέση του σώματος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Γενικα.... σφιγγεις τα πόδια στο τεπόζιτο και χαλαρώνεις τα χέρια!

    καλά τα πόδια ........αλλα αμα χαλαρώσεις τα χέρια πως κρατάς κόντρα στην δύναμη της αδράνειας που σε "πετάει" εμπρός????
    Λέμε για φρενάρισμα ανάγκης (που μπορεί να φτάσει σε εντο) έτσι?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Re: Re: Απότομο Φρενάρισμα-Θέση του σώματος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    καλά τα πόδια ........αλλα αμα χαλαρώσεις τα χέρια πως κρατάς κόντρα στην δύναμη της αδράνειας που σε "πετάει" εμπρός????
    Λέμε για φρενάρισμα ανάγκης (που μπορεί να φτάσει σε εντο) έτσι?
    Tα χερια δεν χρειαζονται να ειναι χαλαρα.Απλα να μην ειναι τεντωμενα σαν σκουποξυλα.
    Που σημαινει οτι θα πρεπει πρωτα απ'ολα να καθομαστε σωστα στην μοτο...αλλα για αυτο υπαρχουν αλλα θρεντ.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Aφου για τα χερια ο καθενας θα σου πει το δικο του, μονο για φρενο πανικου σφιγγεις την περιοχη του ωλενειου και πετας τους αγκωνες προς τα εξω
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    και πετας τους αγκωνες προς τα εξω
    Με βοηθας να το καταλαβω αυτο;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533

    Re: Απότομο Φρενάρισμα-Θέση του σώματος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Semiaz
    Πιάνω τον εαυτό μου σε ένα φρενάρισμα ανάγκης να ανασηκώνω το σώμα μου.
    ...το οποίο σημαίνει ότι τεντώνεις τα χέρια σου, μεταφέροντας όλη την αδράνεια του σώματός σου στα τιμόνι και κατ'επέκταση στο μπροστινό σου.Φορτίζεις έτσι περισσότερο το μπροστινό και αυξάνεις την πιθανότητα μπλοκαρίσματος και πτώσης.

    Οδηγάμε με τον κώλο μας τοποθετημένο τουλάχιστον στην μέση (και όσο πιο πίσω καλύτερα) της σέλας.Οι έχοντες μοτό με ενιαία σέλα ,βλ.Hornet,Fazer,Versys,Vstrom κλπ μην πάτε και κάτσετε στην θέση του συνοδηγού
    Τα γόνατα να είναι λίγο σφιχτά στο ρεζερβουάρ για να περάσουν την επιβράδυνση του φρεναρίσματος στο σώμα της μοτοσυκλέτας και όχι κατευθείαν στο μπροστινό.

    Οι αγκώνες πρέπει να είναι πάντα υπό γωνία και όχι τεντωμένοι.

    Μια καλή άσκηση για σωστό φρενάρισμα και στήριξη στο ρεζερβουάρ είναι το φρενάρισμα με το ένα χέρι στο τιμόνι (στην μανέτα του φρένου δλδ).
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  8. #8
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Επίσης βοηθάει το εσσωτερικό μέρος των αστραγάλων να βάζει αντίσταση στο προστατευτικό των μαρσπιέ (δεν ξέρω πώς λέγεται εκείνο το πράγμα που φαίνεται στην φώτο πιο κάτω σε κοκκινο κύκλο). Για να πιάσουν σωστά όμως τα πόδια (οι μπότες) στο σημείο εκείνο, πρέπει να πατάμε το μαρσπιέ με τις "μπίλιες" του πέλματος και όχι με το τακούνι σχεδόν

    φώτο:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	footpeggalimg_8505.jpg 
Προβολές:	1801 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	139588
    Chris

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    "μπίλιες"
    βαλε μια φωτο και απο αυτο γιατι δεν το πιασα...
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    βαλε μια φωτο και απο αυτο γιατι δεν το πιασα...
    Εννοώ το "στρογγυλοπό" μέρος της πατούσας, όπως ο λεβέντης στην φώτο. Η φώτο είναι από εδώ όπου έχει πολύ καλές συμβουλές για θέση σώματος στην μηχανή γενικότερα. Έχει ξαναμπεί στο φόρουμ

    Πάρε και την φώτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	1722 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	139703
    Chris

  11. #11
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Πετας τους αγκωνες προς τα εξω, θα πει οτι ανασηκωνεις ελαφρα τους ωμους, λυγιζοντας τους αγκωνες ωστε να μετριασεις την δυναμη που δινεις στο μπροστινο. Πρακτικα το αναποδο απ' αυτο που κανεις. Εσυ τεντωνεις τα χερια με τους ωμους να κανουν κατι σα μικρη γουβα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  12. #12
    Ρακόμελος Το avatar του/της bZrOo
    Εγγραφή
    30/06/2008
    Μηνύματα
    52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    βαλε μια φωτο και απο αυτο γιατι δεν το πιασα...
    "μπίλιες"


    Όσο για την φωτο που έβαλες από το guide για σωστή τοποθέτηση τον ποδιών , εγώ που το δοκίμασα γιατί είμαι εντελώς νεοπας με την μηχανή όντως με βόλεψε καλύτερα , και πιο σφιχτά μπορούσα να δένω τους προσαγωγούς μου στο ντεπόζιτο και πιο σωστή σε αίσθηση μου φάνηκε η οδήγηση , αλλά εγώ έχω street μηχανή είναι σίγουρο πως έτσι πρέπει να τοποθετείσαι σε όλα τα είδη μηχανών και για όλα τα στυλ οδήγησης ;

    Ένα μείον που με ψιλοαγχώνει στην θέση αυτή τον ποδιών είναι ,λόγο της μικρής μου εμπειρίας ,ο χρόνος απόκρισης για χρήση του πίσω φρένου για ιδανικό φρενάρισμα σε ώρα ανάγκης , βέβαια μπορεί να λέω μπαρούφες αλλά αν μπορείτε δώστε τα φώτα σας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	taka_taka.jpg 
Προβολές:	1707 
Μέγεθος:	12,5 KB 
ID:	139707
    I make good milkshake !!!

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Εννοώ το "στρογγυλοπό" μέρος της πατούσας, όπως ο λεβέντης στην φώτο. Η φώτο είναι από εδώ όπου έχει πολύ καλές συμβουλές για θέση σώματος στην μηχανή γενικότερα. Έχει ξαναμπεί στο φόρουμ

    Πάρε και την φώτο
    σωστος

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo
    Ένα μείον που με ψιλοαγχώνει στην θέση αυτή τον ποδιών είναι ,λόγο της μικρής μου εμπειρίας ,ο χρόνος απόκρισης για χρήση του πίσω φρένου για ιδανικό φρενάρισμα σε ώρα ανάγκης , βέβαια μπορεί να λέω μπαρούφες αλλά αν μπορείτε δώστε τα φώτα σας.
    σε ώρα ανάγκης τα μπροστά φρένα ειναι που θα δαγκώσεις αρχικά (αρκεί να μη μπλοκάρεις το τροχό)... το πίσω δεν θα κάνει και πολλά την αρχική στιγμή

  15. #15
    Ρακόμελος Το avatar του/της bZrOo
    Εγγραφή
    30/06/2008
    Μηνύματα
    52
    Ναι λογικό μου ακούγεται ,απλά θεωρητικά ξέρω πως και το πίσω φρένο πρέπει να συνδράμει σε σημείο να μπλοκάρει , ή κάνω λάθος ;

    Πάντως έχω ABS για το θέμα του μπλοκαρίσματος μπροστά και ελπίζω να με γλιτώσει από πολλές κακοτοπιές
    I make good milkshake !!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ
    από AKIS BUSA στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2009, 13:10
  2. Θεση σωματος
    από GTZ750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 02:29
  3. Vfr ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Fazer S 600?????
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2005, 12:06
  4. Vfr ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Fazer S 600?????
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2005, 11:09
  5. Η θλίψη του σώματος
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF