Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Διόδια, απάνθρωπη συμπεριφορά

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137

    Διόδια, απάνθρωπη συμπεριφορά

    Οι παλαιοί θα θυμούνται πως τις περισσότερες φορές στον δρόμο Θεσσαλονίκη - Αθήνα στα περισσότερα διόδια μας άφηναν να περνάμε τζάμπα. Πλέον τα πράγματα έχουν σφίξει και δεν αφήνουν ούτε κουνούπι να περάσει χωρίς να πληρώσει.. Ως εδώ μια χαρά.

    Επιστρέφω που λέτε την Κυριακή από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη. Λίγο πριν την Λάρισα αρχίζει να βρέχει και σε λίγα λεπτά αρχίζει να ρίχνει καρέκλες...(έπεφταν κεραυνοί κλπ) Πολλά αυτοκίνητα αρχίζουν να σταματάνε στις εσοχές (υποτιθέμενα παρκινγκ) που υπάρχουν στην Εθνική οδό. Εγώ φυσικά τι να σταματήσω.. αφού κανένα παρκιγκ δεν έχει υπόστεγο.. Φτάνω που λέτε στα διόδια.. Το αδιάβροχο παντελόνι φαντάζει πλέον λινό μιας και το νερό έχει φτάσει μέχρι το βρακί. Το μπουφάν δε, δείχνει μόλις να έχει βγει από το πλυντήριο.
    Φτάνω στο υπόστεγο των διοδίων και μια ψαρωμένη κυρία, υπάλληλος των διοδίων με κοιτάει. Ανοίγω το κράνος και της λέω...

    Δεν πιστεύω να θέλεις λεφτά?? (πωπω λες και της είπα πως η κόρη της θα κάνει έκτρωση)

    Ε, ναι μου λέει θέλω..

    Προσπαθώ που λέτε να συνέλθω από την πρώτη σφαλιάρα και ταυτόχρονα κάνω λίγο στην άκρη, κατεβαίνω από τη μηχανή να δω η γυναίκα μου άμα έχει βγάλει αφρούς από το νερό. Ευτυχώς για μένα το διασκέδαζε το γεγονός. Λέω άντε να κάνω ένα τσιγάρο μιας και βρήκαμε υπόστεγο, λίγο να στανιάρουμε από την απίστευτη βροχή.
    Πετάγεται που λέτε το βούρλο από τα διόδια και μας λέει..

    "Ελπίζω στάση να κάνετε και να μην κάτσετε πολύ ώρα εδώ."

    Πωςςςςςςςςςςςς???? Τι γαμ....... κύριε πρόεδρε ή όχι....??????

    Παίδες τρελάθηκα.. πως μπορεί να υπάρχει τέτοιος ηλίθιος κόσμος.....

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Διόδια, απάνθρωπη συμπεριφορά

    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    ...........Παίδες τρελάθηκα.. πως μπορεί να υπάρχει τέτοιος ηλίθιος κόσμος.....
    ευκολα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Σορυ αλλα θα διαφωνήσω

    Δε ξερω το σημειο που έκατσες αν ηταν ασφαλές αλλα σε τετοια σημεία (διόδια) γίνονται πολλα ατυχήματα ποσο μάλιστα σε συνθήκες μειωμένης ορατότητας (βροχη)

    Για μενα μονο σε παρκινγκ μπορεις να σταματήσεις επι της εθνικης οδου ... η καλύτερα σε σημειο ανασυγκρότησης

    Τα αλλα ειναι λογια της παρηγοριάς και να εχουμε να λεμε και να γκρινιάζουμε

    Η ασφάλεια ειναι πανω απο ολα! Πανω απο το αν βράχηκες και πανω απο την ανεση μας...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    Σορυ αλλα θα διαφωνήσω

    Δε ξερω το σημειο που έκατσες αν ηταν ασφαλές αλλα σε τετοια σημεία γίνονται πολλα ατυχήματα ποσο μάλιστα σε συνθήκες μειωμένης ορατότητας (βροχη)

    Για μενα μονο σε παρκινγκ μπορεις να σταματήσεις επι της εθνικης οδου ... η καλύτερα σε σημειο ανασυγκρότησης

    Τα αλλα ειναι λογια της παρηγοριάς και να εχουμε να λεμε και να γκρινιάζουμε

    Η ασφάλεια ειναι πανω απο ολα! Πανω απο το αν βράχηκες και πανω απο την ανεση μας...
    Σταμάτησα στα διόδια... ακριβώς εκεί που σταματάς να πληρώσεις.. Εκεί που δίνεις τα λεφτά και παίρνεις το απόκομα. Σε πάρκινκ να σταματήσεις να κανεις τι? μπάνιο βλέποντας τα σταματημένα αυτοκίνητα??? δεν ξέρω άμα σε έχει πιάσει τέτοια βροχή ποτέ.. και ελπίζω να μην σε πιάσει.

  5. #5
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    εισαι λαθος.+_

    δε σταματας εκει για κανενα λογο. η ασφαλεια πανω απο ολα. τελος.

    σσ. με εχει πιασει βροχη για ωρες δεν εισαι ο πρωτος που καβαλας μηχανη με βροχη....

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    εισα λαθος.+_

    δε σταματας εκει για κανενα λογο. η ασφαλεια πανω απο ολα. τελος.

    σσ. με εχει πιασει βροχη για ωρες δεν εισαι ο πρωτος που καβαλας μηχανη με βροχη....
    Κάτσε ρε,, γιατί θα με τρελάνεις.. Κατάλαβες που λέω.. εκεί που όλοι έχουν κόψει ταχύτητα και πάνε με πρώτη.. Εκεί που σταματάνε για να πληρώσουν. Πως θα γίνει ατύχημα άμα είναι όλοι σταματημένοι???

  7. #7
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171

    Re: Διόδια, απάνθρωπη συμπεριφορά

    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    Οι παλαιοί θα θυμούνται πως τις περισσότερες φορές στον δρόμο Θεσσαλονίκη - Αθήνα στα περισσότερα διόδια μας άφηναν να περνάμε τζάμπα. Πλέον τα πράγματα έχουν σφίξει και δεν αφήνουν ούτε κουνούπι να περάσει χωρίς να πληρώσει.. Ως εδώ μια χαρά.

    Επιστρέφω που λέτε την Κυριακή από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη. Λίγο πριν την Λάρισα αρχίζει να βρέχει και σε λίγα λεπτά αρχίζει να ρίχνει καρέκλες...(έπεφταν κεραυνοί κλπ) Πολλά αυτοκίνητα αρχίζουν να σταματάνε στις εσοχές (υποτιθέμενα παρκινγκ) που υπάρχουν στην Εθνική οδό. Εγώ φυσικά τι να σταματήσω.. αφού κανένα παρκιγκ δεν έχει υπόστεγο.. Φτάνω που λέτε στα διόδια.. Το αδιάβροχο παντελόνι φαντάζει πλέον λινό μιας και το νερό έχει φτάσει μέχρι το βρακί. Το μπουφάν δε, δείχνει μόλις να έχει βγει από το πλυντήριο.
    Φτάνω στο υπόστεγο των διοδίων και μια ψαρωμένη κυρία, υπάλληλος των διοδίων με κοιτάει. Ανοίγω το κράνος και της λέω...

    Δεν πιστεύω να θέλεις λεφτά?? (πωπω λες και της είπα πως η κόρη της θα κάνει έκτρωση)

    Ε, ναι μου λέει θέλω..

    Προσπαθώ που λέτε να συνέλθω από την πρώτη σφαλιάρα και ταυτόχρονα κάνω λίγο στην άκρη, κατεβαίνω από τη μηχανή να δω η γυναίκα μου άμα έχει βγάλει αφρούς από το νερό. Ευτυχώς για μένα το διασκέδαζε το γεγονός. Λέω άντε να κάνω ένα τσιγάρο μιας και βρήκαμε υπόστεγο, λίγο να στανιάρουμε από την απίστευτη βροχή.
    Πετάγεται που λέτε το βούρλο από τα διόδια και μας λέει..

    "Ελπίζω στάση να κάνετε και να μην κάτσετε πολύ ώρα εδώ."

    Πωςςςςςςςςςςςς???? Τι γαμ....... κύριε πρόεδρε ή όχι....??????

    Παίδες τρελάθηκα.. πως μπορεί να υπάρχει τέτοιος ηλίθιος κόσμος.....
    Φιλε παροτι εσυ εχεις τα δικαια σου,δεν με εκπλησει τετοια συμπεριφορα...Παλια που τα διοδια ηταν κρατικα δεν τους ενοιαζε,και για να μην υπαρχει καθυστερηση μας αφηναν να περναμε αερα.Απο τοτε που εγιναν ιδιωτικα φαινεται οτι τους εβαλαν το δαχτυλο βαθια και δεν θελουν ουτε σεντσι να χασουν.Εγω αυτο που κανω ειναι να τους σπαω τα νευρα οσο ποιο πολυ μπορω..Ααααααρρρργαααααααα....σβυνω,βγαζω τα γαντακια μου σιγα σιγα,ψαχνω για τα ψιλα ακομα ποιο αργα και παει λεγοντας...
    Τωρα για το οτι ηθελε να κατσεις στην νεροποντη....
    The Ace of Spades

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    Κάτσε ρε,, γιατί θα με τρελάνεις.. Κατάλαβες που λέω.. εκεί που όλοι έχουν κόψει ταχύτητα και πάνε με πρώτη.. Εκεί που σταματάνε για να πληρώσουν. Πως θα γίνει ατύχημα άμα είναι όλοι σταματημένοι???
    και ομως γινονται παρα πολλα ατυχηματα στα διοδια.... ρωτα καποιον που δουλεύει εκει να σου πει τι εχουν δει τα ματια του....

    ξερεις πχ ποσες φορες εχουν σκασει πανω στα διαχωριστικά (τα υπερ-ενισχυμένα) με πολλα χλμ ?

    για την πληρωμη δεν επιμενω ..χεστηκα για τα λεφτα τους... επιμενω στην ασφαλεια

  9. #9
    Κι όμως ο idi έχει δίκιο.

    Απλά παρατηρήστε τις γρατζουνιές και τα χτυπήματα στους τοίχους και στα διαχωριστικά των διοδίων...

    Χίλιες φορές καλύτερα να φάω 10 λεπτά ακόμα βροχή και να την πέσω σε κανά βενζινάδικο...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    Κάτσε ρε,, γιατί θα με τρελάνεις.. Κατάλαβες που λέω.. εκεί που όλοι έχουν κόψει ταχύτητα και πάνε με πρώτη.. Εκεί που σταματάνε για να πληρώσουν. Πως θα γίνει ατύχημα άμα είναι όλοι σταματημένοι???

    κατσε να βρω ενα βιντεακι στο youtube να δεις τι εννοει ο idi!


  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Χωρίς να είμαι σίγουρος , νομίζω οτι στα περισσότερα διόδια , το τερματικό που έχουν τέρμα δεξιά είναι για φορτηγά άρα έχει και περισσότερο χώρο τόσο στην άκρη όσο και το οτι είναι καλυμμένο. Τουλάχιστον αυτό νομίζω ισχύει στα διόδια των Αφιδνών , Σχηματαρίου αλλά και στην Αττική Οδό. Σαφώς και εκεί δεν είναι ασφαλές, αλλά σίγουρα είναι πιο ακίνδυνο απο το να σταθείς στην μέση.

    Γενικά πάντως συμφωνώ με τα παιδιά για το θέμα ατυχημάτων στα διόδια. Έχω δεί με τα μάτια μου σε βροχή , όπως ερχόταν κάποιος να μην μπορεί να το κρατήσει ίσιο και να χτυπάει στο διάζωμα ανάμεσα στα περίπτερα.. με λίγα χιλιόμετρα μεν, αλλά αν είσαι εκεί σε έχει ισοπεδώσει κανονικότατα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    Αν παρατηρήσετε στην ακρή εκεί που είναι τα γραφεία έχει ανταλακτικές μπάρες! Είναι πάρα πολλοι αυτοί που αφαιρούνται και την παίρνουν σβάρνα!!! Εχω γνωστό που το έκανε γιατί νόμιζε ότι δεν πλήρωνε στα συγκεκριμένα διόδια!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: Διόδια, απάνθρωπη συμπεριφορά

    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    Φτάνω στο υπόστεγο των διοδίων και μια ψαρωμένη κυρία, υπάλληλος των διοδίων με κοιτάει. Ανοίγω το κράνος και της λέω...

    Δεν πιστεύω να θέλεις λεφτά?? (πωπω λες και της είπα πως η κόρη της θα κάνει έκτρωση)

    Ε, ναι μου λέει θέλω..

    φίλε με συγχωρεις αλλα με τέτοια ερώτηση (αν διατυπώθηκε ακριβώς έτσι) ήταν πολύ ευγενική η απάντησή της....

    επίσης δεν ξερω αν δεν σας αφησε να παραμεινετε για λογους ασφάλειας, αλλα καλά έκανε γιατί οπως τα περιγράφεις υπήρχαν λογοι ασφάλειας....
    επίσης δεν κατάλαβα ακριβως που σταθμεύσατε...ετσι οπως τα περιγραφεις ειναι σαν να κοψατε την κυκλοφορια στα διοδια ....

    εκτος αν ήταν η δεξια λωριδα των φορτηγών όπου οπως ειπε ο φιλος εχει χώρο....αλλα και παλι εγω δεν θα σταμάταγα εκει με τιποτα...
    να ερθει κανενας Βαλκάνιος ξενυχτισμένος νταλικιερης και να με κανει αλοιφή...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    δε ξερω τι παιζει με τα διοδια,αλλα την Κυριακη γυρνωντας και ο πατερας μου απο το ιδιο σημειο μου ειπε πως δεν εχει ξαναδει τετοια καιρικα φαινομενα ποτε στη ζωη του-Και για 10 χρονια γυρνουσε ολη την Ελλαδα..



  15. #15
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162

    Re: Re: Διόδια, απάνθρωπη συμπεριφορά

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Buenaventura
    Απο τοτε που εγιναν ιδιωτικα φαινεται οτι τους εβαλαν το δαχτυλο βαθια και δεν θελουν ουτε σεντσι να χασουν.Εγω αυτο που κανω ειναι να τους σπαω τα νευρα οσο ποιο πολυ μπορω..Ααααααρρρργαααααααα....σβυνω,βγαζω τα γαντακια μου σιγα σιγα,ψαχνω για τα ψιλα ακομα ποιο αργα και παει λεγοντας...
    Το έκανα κι εγώ αυτό που λες μερικές φορές αλλά μετά κατάλαβα πως οι μόνοι χαμένοι από αυτό είναι οι οδηγοί που περιμένουν από πίσω και όχι οι εταιρίες, και έτσι το σταμάτησα...

    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περιεργη συμπεριφορά
    από jp79 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 14:16
  2. διόδια
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 10:01
  3. Πάλι τα διόδια....
    από powerphot στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 13:13
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 18:19
  5. διοδια
    από alex14 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 10:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF