Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: λγο info!!!

  1. #1

    λγο info!!!

    Για σε ολους! Να πω πρωτα οτι αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ και δεν ειμαι σιγουρος οτι εκανα ποστ στο σωστο μερος, οποτε εαν εχω κανει λαθος, σρ!

    Λοιπον εγω βασικα μενω Σουηδια αλλα επειδη και η Ελλαδα και η Σουηδια ειναι στην Ε.Ε ειναι λογικα ιδιοι οι νομοι. Και ιδου το ερωτημα μου. Σε λιγους μηνες γινομαι 18 και αναρωτιομουνα τι κυβισμο μπορει να εχει μια μηχανη που θα μπορω να αγορασω? Εχω διαβασει αρκετα αρθρα αλλα δεν εχω βρει καμμια ακριβης απαντηση. Απο οτι εχω καταλαβει, μετα τα δεκαοκτο, μπορω να εχω μεχρι 600cc αλλα μεχρι ενα συγκεκριμενο οριο αλογων. Δεν ειμαι σιγουρος εαν εχω καταλαβει σωστα, οποτε πειτε μου ακριβως πως εχει το πραγμα XD.
    Eπισης στα δεκαοχτο, για πειτε τι μοντελα μπορω να αγορασω? Θα ηθελα καλυτερα 600c γιατι εχουν πιο ωραιο ηχο απο τα 125cc αλλα εαν γινεται τιποτα για να γινει πιο καλος ο ηχος τον 125cc τοτε το ξανασκευτομαι XD !!!

    Ευχαριστω προκαταβολικα, και καλως σας βρηκα!!!

  2. #2
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Απο τι ξερω δεν ειναι τα κυβικα πλεον ο περιορισμος αλλα η ιπποδυναμη του κινητηρα Η ο λογος της ιπποδυναμης/βαρους(<25kw Η <ο.16kw/kg)αν ενα μοτο ειναι πχ. 1300 κυβικα αλλα βγαζει 24.9kw τοτε μπορεις να το οδηγας.αν παλι ενα μοτο βγαζει 28kw αλλα ζυγιζει 300 κιλα παλι μπορεις να το οδηγησεις.τωρα εχω ακουσει οτι σε αλλες χωρες απο την ελλαδα γινεται να περιορισεις εναν κινητηρα ωστε να βγαζει την απαραιτητη ιπποδυναμη.ετσι πρακτικα οδηγας οποια μηχανη θες.(αν αυτη περιοριζεται φυσικα) ετσι δεν χρειαζεται να παιρνεις μεγαλητερη μηχανη οταν παρεις το "μεγαλο" διπλωμα.

  3. #3
    Πρωτα απο ολλα, ευχαριστω για την απαντηση σου!

    Υπαρχουν τροποι να βελτιωσεις τον ηχο απο 125cc για να φερνει πιο πολυ σε 600 η παραπανω cc?

  4. #4
    οχι

    ειχα το ιδιο προβλημα.... το μονο π μπορεις να κανεις για να ακουγεσαι αξιοπρεπως ειναι να παρεις 2κυλινδρο και να βαλεις καμια εξατμιση

    τα μονοκυλινδρα ακουγονται χαλια απο μονα τους αν κανουν κ φασαρια γμστ

    εννοειται πως 3κυλινδρο κ πανω για Α1 δν υπαρχει
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  5. #5
    Ευχαριστω τασσοκ! Αν και νομιζω ειναι λιγο ακριβη λυση.
    Μοντελα 600cc, πια μπορω να εχω στα 18 μου, πες 19?

  6. #6
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
    οχι

    ειχα το ιδιο προβλημα.... το μονο π μπορεις να κανεις για να ακουγεσαι αξιοπρεπως ειναι να παρεις 2κυλινδρο και να βαλεις καμια εξατμιση

    τα μονοκυλινδρα ακουγονται χαλια απο μονα τους αν κανουν κ φασαρια γμστ

    εννοειται πως 3κυλινδρο κ πανω για Α1 δν υπαρχει
    ναι δυστυχως δεν γινεται ενα μονοκυλινδρο 125 να ακουστει σαν ενα in-line 4 600cc
    νομιζω ομως οτι το hornet 250(ισως και το cbr 250) μπορει να οδηγηθει με το α1.
    με αυτον τον ορο... kw/kg (kw στον τροχο/kg γεματη(ο νομος δεν εξηγει τιποτα και το αφηνει ακαλυπτο αρα σε περιπτωση δικαστηριου λογικα θα αθωοθεις))

  7. #7
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    α και για τα μοντελα που ρωτας γραψε στο google "33bhp bikes"κτλ.
    θα βρεις πολλα και διαφορα τα περισοτερα "καλα"600ρια "φιμωνονται" για το α1.δεν ειναι κατι που κοστιζει ακριβα.τυχεροι οι "γνησιοι" ευρωπαίοι.

  8. #8
    Xιλια ευχαριστω για την απαντηση!!! Εσεις στην Ελλαδα καλυτερα περνατε απο εμας παντως XD !!!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    ναι δυστυχως δεν γινεται ενα μονοκυλινδρο 125 να ακουστει σαν ενα in-line 4 600cc
    νομιζω ομως οτι το hornet 250(ισως και το cbr 250) μπορει να οδηγηθει με το α1.
    με αυτον τον ορο... kw/kg (kw στον τροχο/kg γεματη(ο νομος δεν εξηγει τιποτα και το αφηνει ακαλυπτο αρα σε περιπτωση δικαστηριου λογικα θα αθωοθεις))
    δεν μπορει φιλε

    τοχω ψαξει διεξοδικα το θεμα

    αν θες να μοιαζεις με μεγαλη μηχανη παρε 1 hyosung με το v2 χωσε και μια εξατμιση και εισαι αρχοντας

    ψαξε στο youtube k θα καταλαβεις
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  10. #10
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    εχω ενα brosaki και ειναι μηχανη.αλλα ο l4 με τον v2 καμια σχεση....ισως και να γινεται αυτο με το hornet.αν το εχεις δει οτι δεν γινεται και εισαι σιγουρος μπορεις να μου πεις γιατι?ψηνομαι για ενα hornetaki.

  11. #11
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από partyboy
    Xιλια ευχαριστω για την απαντηση!!! Εσεις στην Ελλαδα καλυτερα περνατε απο εμας παντως XD !!!
    καλυτερα???
    δεν ξερω....

Παρόμοια θέματα

  1. 36ωρο +info
    από wild_cat/anima στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 06:15
  2. Xromata Info
    από Suner στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 11:09
  3. Transalp service & info
    από xaris78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 18:50
  4. Brake lines-info
    από Krokodilos001 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 20:12
  5. LC8 info
    από darkCount στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF