Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Hayabusa 08 - κομμένη βάση κινητήρα

  1. #16
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa


    φιλε δυστυχως μαλλον ψαχνεις αδικα...αν λες οτι εφυγε η βιδα/ταπα του καρτερ δεν φταει κανενα κατασκευαστικο λαθος...καποιος δεν την εσφιξε σωστα....νομιζω δηλαδη....

    Mα αν η μηχανή ήταν 6 μηνών δηλαδή εντός εγγύησης και τι πιο λογικό τα 1 ή 2 service είχαν γίνει στην αντιπροσωπεία τότε μόνο δική τους μπορεί να είναι η ευθύνη αλλά όχι της μαμάς suzuki.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Mα αν η μηχανή ήταν 6 μηνών δηλαδή εντός εγγύησης και τι πιο λογικό τα 1 ή 2 service είχαν γίνει στην αντιπροσωπεία τότε μόνο δική τους μπορεί να είναι η ευθύνη αλλά όχι της μαμάς suzuki.
    ουτε ξερολας ειμαι και βεβαια δεν εχω τοσες γνωσεις οσο πολλοι αλλοι εδω μεσα....και δεν μου αρεσει να παιζω με εικασιες ενω εχουμε μια ανθρωπινη απωλεια...ο φιλος ψαχνει να βρει γιατι εχασε τον αδερφο του...και προσπαθει να μαθει οσα περισσοτερα γινετε για τους δικους του λογους...αλλα αν οντως η βιδα του καρτερ δεν βρεθηκε δεν μειλαμε για αστοχια υλικου...αλλα μαλλον (λεω μαλλον) για σοβαρο ανθρωπινο λαθος...αλλα και παλι δεν μπορεις να αποδηξεις και πολλα γιατι δεν ξερουμε παραπανω λεπτομεριες (ποτε εγινε το service πχ) και αλλες παραμετρους...


  3. #18
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Ούτε εγώ το παίζω ξερόλας, μάλλον μαστροχαλαστής θα έλεγα. Μιλάω γενικά και όσο μπορώ λογικά. Το ανυπέρβλητο είναι ο χαμός του παιδιού. Από εκεί και πέρα μιλάω με εικασίες.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS SB6R
    Καλημερα Τακη .Διαβασα για το προβλημα στον αξονα και νομιζω οτι πρεπει να βαλεις

    τον δικο του < τον κουφιο > . Νομιζω εχει πιο πολλη αντοχη απο τον μασιφ .

    Καλημερα και παλι
    Γιαννη εχεις δικιο ,,,την επομενη φορα θα σπασει τα καρτερ του με τον μασιφ .και εαν αλλαξει και τους υπολοιπους ..θα κοψει πλαισιο

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    τωρα βλεπω και το σχολιο του ρειν..... απολυτα σωστος , δεν χρειαζεται τιποτε να προσθεσουμε επιπλεον μετα απο αυτο ...το μονο οτι δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μας επικινδυνες πατεντες

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokos08
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    267
    Ρε παιδια τι λεμε τωρα εδω περα? συζητατε ενα θεμα που ειναι οχι απλα σοβαρο,δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψω! Αυτο το πραγμα ειναι εγκληματικη ενεργεια και καποιοι πρεπει να πανε φυλακη γι αυτο! Τι παει να πει μου κοπηκς η βαση,θα βαλω μια αλλη μωρε πιο γερη! Ελεος! Ουτε να δεχεστε την αλλαγη πλαισιου,κανονικα πρεπει να παιξει τρελη αποζημιωσαη και καινουρια μηχανη το λιγοτερο!!! Σαν να λεμε πηρα ενα αμαξι μωρε αλλα του εκανα χειροφρενα και κοπηκε στα 2! ειναι δυνατον?????? Για ψαχτειτε λιγο παραπανω και οπου δεν πιπτει ο λογος πιπτει η ραβδος. Παμε στην αντιπροσωπεια να πλακωσουμε κανα 2 ατομα και αμα λαχει και στην Ιαπωνια φτανω να γαμησω τους κοντοπιθαρους που συναρμολογησαν την μηχανη! Κανονικα ουτε μετα απο τρακαρισμα δεν επρεπε να κοβεται ο αξονας! Ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ το θεμα! εχουν συμβει πολλα τετοια,δεν ειναι ενα και δυο! Ειμαι τρελα εξαγριωμενος!

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2009
    Μηνύματα
    6
    Παιδιά καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Και κατά δεύτερων έχω ακούσει παρά πολλά περιστατικά ατυχημάτων με Suzuki Gsxr έχω ακούσει να κόβονται πλαίσια έχω ακούσει να κόβονται βάσεις κινητήρων έχω ακούσει και άλλο περιστατικό ανθρώπου που του έφυγε η τάπα από τα Κάρτερ έχω ακούσει ότι επί εποχής 1979 περίπου ότι με συγκεκριμένο μοντέλο τις Suzuki το σαμουράι πάλι είχαν σκοτωθεί παρά πολύ άτομα μέχρι που η οικογένεια ενός που σκοτώθηκε το κυνήγησε και απόδειξε ότι ήταν κατασκευαστικό λάθος και ανάγκασαν την Suzuki να αποσύρει το συγκεκριμένο μοντέλο. Παιδιά δεν θέλω ούτε να σας πανικοβάλω ούτε να σας κάνω να πατέ να πουλήσετε της μηχανές σας απλά βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά δεν θέλω να κατηγορήσω ούτε την μαμά Suzuki αλλά ούτε και κάποιον χωρίς να φταίει. Απλά θέλω να βρω αυτόν που ευθύνεται πραγματικά για τον χαμό του αδελφού μου και για να μην την πατήσει ξανά κανένα άλλο παλικάρι. Παιδιά προσέχετε με αυτές της μηχανές και κάντε συχνά έλεγχο σε όλα τα σημεία της μηχανής πριν ξεκινάτε. Γιατί και εγώ έκανα έλεγχο στην μηχανή του αδελφού μου μαζί με τον αδελφό μου πριν ξεκινήσει αλλά δεν είδα τίποτα ανησυχητικό.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2009
    Μηνύματα
    6
    Α και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε μου απαντάτε ΑΝ δεν σφιχτεί καλά η τάπα τον λαδιών η αν δεν έχει μπει η ροδέλα συσφίξεις μαζί με την τάπα τον λαδιών πόση ώρα θα αντέξει το μηχανάκι μέχρι να την πάταξη?????

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF