Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ducati st serries

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    16

    Ducati st serries

    Καλησπέρα αδέλφια, διανύω το δεύτερο καλοκαίρι χωρίς μηχανάκι και έχω τρελαθεί κάπως.
    Λοιπόν σαν πρώιν κάτοχος γιαπώνέζικών κατασκευών (Kawasaki Z750, Yamaha fazer 600 2002, Honda Bros 400) έχω να πω ότι δεν θέλω να κοιτάξω κάτι από αυτήν τη χώρα <<κατασκευής>> αλλά σε κάτι Ιταλικό. Θα ήθελα να επίστρέψω αρκετά χρόνια πίσω όταν ανέβηκα Θεσσαλόνικη για αγορά μηχανής είδα ένα Ducati ST4 και απλά έμεινα έκπληκτος. Η τιμή του τότε ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ για τα δικά μου δεδομένα.(Κατέληξα εν τέλει τότε στο Fazer).
    Επειδή σας κούρασα θα 'ηθελα τις απόψεις σας από αυτή τη σειρα της Ducati και ειδ'ικοτερα ST3 και ST4 καθώς το ST2 είναι αρκετά παλιό.
    Ξέρω ότι το st3 με τον τριβ'αλβιδο είναι πιο ταξιδιάρικο αλλά δεν με χαλάει και το πιο απόλυτο ST4.
    Επιπλέον ξέρω ότι είναι αρκετ'α σπάνια μηχανάκια.
    Κάθε άποψη καλοδεχούμενη.

    Υ.Γ. Προτίμηση δείχνω στα μετά του 2004 μοντέλα αλλά και πιο παλιά δεν με χαλάνε αν είναι κάτι που μαρέσει.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Καλώς τον!

    Για ρώτα ΕΔΩ που είναι πιο σχετικοί με το θέμα. Το ST4 έβγαινε με ξηρό συμπλέκτη μέχρι κάποια χρονιά, κάτι που δεν νομίζω να το θέλεις, οπότε κοιτάς για τα επόμενα.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  3. #3
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Καλώς τον!

    Για ρώτα ΕΔΩ που είναι πιο σχετικοί με το θέμα. Το ST4 έβγαινε με ξηρό συμπλέκτη μέχρι κάποια χρονιά, κάτι που δεν νομίζω να το θέλεις, οπότε κοιτάς για τα επόμενα.
    το αυτο,οι πλεον καταλληλοι
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    16
    OK ευχαριστώ, το έψαξα στο φόρουμ των Ducatisti και βρήκα κάποιες απαντήσεις ίσως όμως είναι καλύτερα να τους ρωτήσω και απευθείας.

  5. #5
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    καθε τεταρτη μαζευονται κατα τις 9 το βραδυ στο συνταγμα,στο ACE KAFE,οπως βγαινεις απο το μετρο στο αριστερο χερι.εχει ενα ducati μονοκυλινδρο κρεμασμενο στη φατσα.atanaz λεγεται αυτος που εχει το μαγαζι.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    καθε τεταρτη μαζευονται κατα τις 9 το βραδυ στο συνταγμα,στο ACE KAFE,οπως βγαινεις απο το μετρο στο αριστερο χερι.εχει ενα ducati μονοκυλινδρο κρεμασμενο στη φατσα.atanaz λεγεται αυτος που εχει το μαγαζι.
    δικύλινδρο εν σειρά, δες και την ανακατασκευή που του είχε κάνει.

    θέλω να περάσω κάποια στιγμή μια βόλτα από εκεί


    Πάντως φίλε υπάρχει υλικό σχετικά με τα ST3-ST4 μιας και έχουν ξανακάνει αρκετοί την ίδια ερώτηση. Ψάξε λίγο στο link που σου έβαλα και θα βρεις αρκετές πληροφορίες.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    16
    Είμαι σχεδόν αποφασισμένος να το πάρω (το φθινόπωρο όμως), έκανα εγγραφή στο ducatisti και ελπίζω να με απαντήσουν, θα ήθελα να μοιραστώ και κάτι άλλο μαζί σας και να το βάλω στην κουβέντα.
    Λοιπόν αν δεν βρω αυτό που θέλω σε st (είτε τιμή είτε κάτι άλλο) σαν δεύτερη εναλλακτική έχω την κατηγορία των mega on-off και ειδικότερα στο Aprilia Caponord,δεν είναι αυτό που γουστάρω τρελά όπως το ducati αλλά ειδικά στην Ελλάδα το βρίσκεις πλέον σε αρκετά χαμηλές τιμές.
    Πάντως αυτό που προκρινω και κοιτάω πρώτο είναι το Ducati και έχω αρκετό χρόνο για να ψαξω και να βρω κάτι αξιόλογο σε σχέση τιμής κατάστασης.
    Επιπλέον σκέφτομαι και τη λύση αγοράς από το εξωτερικό (Ιταλία Γερμανία) είναι φθηνότερα υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία μηχανών.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apegnas Προβολή μηνύματος
    Είμαι σχεδόν αποφασισμένος να το πάρω (το φθινόπωρο όμως), έκανα εγγραφή στο ducatisti και ελπίζω να μOY απαντήσουν, θα ήθελα να μοιραστώ και κάτι άλλο μαζί σας και να το βάλω στην κουβέντα.
    Λοιπόν αν δεν βρω αυτό που θέλω σε st (είτε τιμή είτε κάτι άλλο) σαν δεύτερη εναλλακτική έχω την κατηγορία των mega on-off και ειδικότερα στο Aprilia Caponord,δεν είναι αυτό που γουστάρω τρελά όπως το ducati αλλά ειδικά στην Ελλάδα το βρίσκεις πλέον σε αρκετά χαμηλές τιμές.
    Tόση αποφασιστική ροπή προς το ναυάγιο, ούτε ο Captain Smith... Go ahead and fuck the icebergs :P

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    16
    Θεωρείς με άλλα λόγια το Aprilia ναυάγιο ή το Ducati για να καταλάβω καλά. οκ να πω ότι δεν έχεις άδικο (Aprilia-στο συγκεκριμμένο μηχανάκι αυτό που μαρέσει είναι η άνεση και η τιμή του).
    ¨Εχω σκεφτεί και το multi αλλά το 620 είναι αρκετά αργό, το 1100 με ενδιαφέρει πιο πολύ ξευφευγει οικονομικά.
    Έχωντας κοντά στο τρίμηνο μπροστά μου για να ψάξω πιστεύω ότι θα βρω κάποιο st είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό.

  10. #10
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    δικύλινδρο εν σειρά, δες και την ανακατασκευή που του είχε κάνει.

    θέλω να περάσω κάποια στιγμή μια βόλτα από εκεί


    Πάντως φίλε υπάρχει υλικό σχετικά με τα ST3-ST4 μιας και έχουν ξανακάνει αρκετοί την ίδια ερώτηση. Ψάξε λίγο στο link που σου έβαλα και θα βρεις αρκετές πληροφορίες.
    την πεμπτη που ειμουν εκει μαλλον δεν το χαζεψα καλα,πιασαμε την κουβεντα και με τον atanaz,παντως φιλε apegnas το st ειναι πολυ καλη επιλογη,αλλα εχει το μειονεκτημα των λιγων επιλογων στην ελλαδα,ποσο μαλλον το st3,οσο για το aprilia γνωστη ποσοτητα που εχει λυσει τα παιδικα προβληματα και υπαρχει πια σχετικη τεχνογνωσια.αν πας εκει χτυπα τα μοντελα after 2004 με το abs.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  11. #11
    γιατί δεν κοιτάς και για το πινακλ αξιοπιστίας/τεχνολογίας/καινοτομίας/χρηστικότητας της μοτοσυκλέτας ,το VFR ;
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    δικύλινδρο εν σειρά, δες και την ανακατασκευή που του είχε κάνει.

    θέλω να περάσω κάποια στιγμή μια βόλτα από εκεί


    Πάντως φίλε υπάρχει υλικό σχετικά με τα ST3-ST4 μιας και έχουν ξανακάνει αρκετοί την ίδια ερώτηση. Ψάξε λίγο στο link που σου έβαλα και θα βρεις αρκετές πληροφορίες.
    To δικύλινδτρο GTL καλά έκανε και το κρέμασε, δεν κανει και για τίποτα αλλο εδω που τα λέμε. Ηταν αυτοδιαλυόμενα απο καινούρια.

    Μεταξύ ST2,3,4 υπαρχουν μεγαλες διαφορές τόσο στις επιδόσεις όσο και στο κόστος συντήρησης.
    Διαλέγεις και παίρνεις.
    Εγω προσωπικά για touring μηχανή και πολλά χιλιόμετρα το χρόνο δεν θα διάλεγα το ST4.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από golis Προβολή μηνύματος
    γιατί δεν κοιτάς και για το πινακλ αξιοπιστίας/τεχνολογίας/καινοτομίας/χρηστικότητας της μοτοσυκλέτας ,το VFR ;
    Το εξήγησα όταν άνοιξα το θέμα ότι θέλω να πάω σε κάτι Ιταλικό, έχοντας γενικά στην κατοχή μου 3 Ιαπωνικές κατασκευές πιστεύω ότι ήρθε να πραγματοποιήσω το ''όνειρό μου'' να πάρω μια Ducati.
    Επιπλέον χωρίς να θέλω να προσβάλω τις Ιαπωνικές τις βαρέθηκα σχετικά γρήγορα και το βασικότερα δεν μου λείπουν (είναι δεύτερο καλοκαίρι χωρίς μαχανάκι-έχω 1 σκουτερ αλλά δεν πιανει-) και αυτό είναι που με κάνει να μην σκεφτώ το VFR (αν και άκουσα ότι καίει και πολύ).

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To δικύλινδτρο GTL καλά έκανε και το κρέμασε, δεν κανει και για τίποτα αλλο εδω που τα λέμε. Ηταν αυτοδιαλυόμενα απο καινούρια.

    Μεταξύ ST2,3,4 υπαρχουν μεγαλες διαφορές τόσο στις επιδόσεις όσο και στο κόστος συντήρησης.
    Διαλέγεις και παίρνεις.
    Εγω προσωπικά για touring μηχανή και πολλά χιλιόμετρα το χρόνο δεν θα διάλεγα το ST4.
    Βασικά το st2 σχεδόν το αποκλείω, τώρα ότι βρω (είναι και σπάνια) σε καλύτερη περίπτωση είτε st3 είτε st4 θα το επιλέξω, μικρό προβάδισμα έχει το st3

Παρόμοια θέματα

  1. Ducati monster 800s
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 08:54
  2. Ducati 749 ή Aprillia Mille 2004???
    από angelrsv στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2004, 20:25
  3. Για τους Ducati..
    από niko13g στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2004, 20:14
  4. Πόσο έχει το Ducati
    από Godfather στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 11:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF