Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Πωλείται ... CB750 1969

  1. #31
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    βέβαια η μηχανή στο παραπάνω βίντεο είναι πολύ πιο πολύπλοκη
    στο CB κάνανε κάτι ανάλογο η βγάζανε πιο απλά κομμάτια;

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Η χύτευση των μετάλλων είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο της μεταλλουργίας, στα παλιά αυτοκίνητα τα μπλοκ ήταν χυτοσιδηρά δηλ μαντεμένια , πιο ανθεκτικά αλλά και πολύ πιο βαριά.
    Στη χύτευση του μαντεμιού (θερμοκρασία πάνω απο 1000-1200 βαθμούς κελσίου) αναγκαστικά χρησιμοποιείται άμμος (χώμα).
    Αλήθεια γνωρίζει κανείς αν ποτέ κατασκευάστηκε κινητήρας μοτοσυκλέτας με μαντεμένιο μπλοκ ??
    Σήμερα στην κατασκευή διαφόρων (μικρών κυρίως) εξαρτημάτων χρησιμοποιούνται κράματα αλουμινίου (ζαμακ) που έχουν θερμοκρασία τήξης περίπου 400 C και τα καλούπια μπορούν να είναι εκτός απο ατσάλινα και λαστιχένια (ειδικά πυρίμαχα σιλικονούχα λάστιχα).
    Πχ. σας έσπασε μια μανέτα ή κάποιο άλλο εξάρτημα (μικρού μεγέθους) και η αντιπροσωπία δεν το έχει... Πάτε στον χρυσοχόο της γειτονιάς σας (ή τον βιοτέχνη) και με βάση το παλιό, σας φτιάχνει ένα λαστιχένιο καλουπάκι (ή καλούπι στο χώμα) μέσα στο οποίο ρίχνει ζαμακ, έτσι έχετε ένα ακριβές αντίγραφο που με λίγο φινίρισμα δεν θα διαφέρει καθόλου απο το οριτζιναλ..

    Ολα αυτά μέχρι χθές...

    Γιατί σήμερα υπάρχουν 3-διάστατοι εκτυπωτές που αναπαράγουν με ακρίβεια cnc οποιοδήποτε αντικείμενο.

    Τα παιδιά σας θα έχουν απο έναν και δεν θα χρειάζεται να τους αγοράζετε τα παιχνίδια τους γιατί απλά θα τα φτιάχνουν μόνα τους απο σχέδια και προγράματα που θα βρίσκουν δωρεάν στο ιντερνετ..

    Το ίδιο κι εσείς .... "έσπασε η κουτάλα αγάπη μου?" "μη στεναχωριέσαι θα σου τυπώσω μία καινούργια"

    Το πιο ακριβό χειροποίητο θα σκανάρεται και θα αναπαράγεται με εκπληκτική ακρίβεια και ευκολία...

    Τέρμα οι πατέντες , τα μονοπώλια , οι αντιπροσωπίες κλπ.

    Την επανάσταση δεν θα την κάνουν οι σύγχρονοι Τσε Γκεβάρα αλλά οι χάκερς και η τεχνολογία !

    Που το πήρα που το πήγα ο αθεόφοβος

    Καλημέρα σας Κύριοι.


    και κυρίες!

  3. #33
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    Η χύτευση των μετάλλων είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο της μεταλλουργίας, στα παλιά αυτοκίνητα τα μπλοκ ήταν χυτοσιδηρά δηλ μαντεμένια , πιο ανθεκτικά αλλά και πολύ πιο βαριά.
    Στη χύτευση του μαντεμιού (θερμοκρασία πάνω απο 1000-1200 βαθμούς κελσίου) αναγκαστικά χρησιμοποιείται άμμος (χώμα).
    Αλήθεια γνωρίζει κανείς αν ποτέ κατασκευάστηκε κινητήρας μοτοσυκλέτας με μαντεμένιο μπλοκ ??
    Σήμερα στην κατασκευή διαφόρων (μικρών κυρίως) εξαρτημάτων χρησιμοποιούνται κράματα αλουμινίου (ζαμακ) που έχουν θερμοκρασία τήξης περίπου 400 C και τα καλούπια μπορούν να είναι εκτός απο ατσάλινα και λαστιχένια (ειδικά πυρίμαχα σιλικονούχα λάστιχα).
    Πχ. σας έσπασε μια μανέτα ή κάποιο άλλο εξάρτημα (μικρού μεγέθους) και η αντιπροσωπία δεν το έχει... Πάτε στον χρυσοχόο της γειτονιάς σας (ή τον βιοτέχνη) και με βάση το παλιό, σας φτιάχνει ένα λαστιχένιο καλουπάκι (ή καλούπι στο χώμα) μέσα στο οποίο ρίχνει ζαμακ, έτσι έχετε ένα ακριβές αντίγραφο που με λίγο φινίρισμα δεν θα διαφέρει καθόλου απο το οριτζιναλ..

    Ολα αυτά μέχρι χθές...

    Γιατί σήμερα υπάρχουν 3-διάστατοι εκτυπωτές που αναπαράγουν με ακρίβεια cnc οποιοδήποτε αντικείμενο.

    Τα παιδιά σας θα έχουν απο έναν και δεν θα χρειάζεται να τους αγοράζετε τα παιχνίδια τους γιατί απλά θα τα φτιάχνουν μόνα τους απο σχέδια και προγράματα που θα βρίσκουν δωρεάν στο ιντερνετ..

    Το ίδιο κι εσείς .... "έσπασε η κουτάλα αγάπη μου?" "μη στεναχωριέσαι θα σου τυπώσω μία καινούργια"

    Το πιο ακριβό χειροποίητο θα σκανάρεται και θα αναπαράγεται με εκπληκτική ακρίβεια και ευκολία...

    Τέρμα οι πατέντες , τα μονοπώλια , οι αντιπροσωπίες κλπ.

    Την επανάσταση δεν θα την κάνουν οι σύγχρονοι Τσε Γκεβάρα αλλά οι χάκερς και η τεχνολογία !

    Που το πήρα που το πήγα ο αθεόφοβος

    Καλημέρα σας Κύριοι.


    και κυρίες!

    ωραίος (και σωστός....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η τιμή θα είναι 6ψηφιο νούμερο μαλλον.
    Το sand cast CB750 K0 που πωλήθηκε στο αστρονομικό νούμερο πρόσφατα ήταν πολύ πιο σπάνιο απο αυτό το Ducati.
    Ηταν στην ουσία το μόνο ( η ενα απο τα δύο αναλογα ποιον πιστευεις ) απο τα 4 preproduction κομμάτια που έχουν απομείνει.
    Hταν το μπλε στο κατω μερος της παρακάτω σελίδας:
    http://www.cb750sandcastonly.com/lat...oduction02.htm
    Ναι ξέρω την ιστορία, αλλά δεν μιλάω για το pre-production. Και κάποιο απ΄τα πρώτα παραγωγής φθάνει τα 70.000$ εύκολα που πάλι τα θεωρώ πολλά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το sand cast CB750 K0 που πωλήθηκε στο αστρονομικό νούμερο πρόσφατα ήταν πολύ πιο σπάνιο απο αυτό το Ducati.
    Ηταν στην ουσία το μόνο ( η ενα απο τα δύο αναλογα ποιον πιστευεις ) απο τα 4 preproduction κομμάτια που έχουν απομείνει.
    Hταν το μπλε στο κατω μερος της παρακάτω σελίδας:
    http://www.cb750sandcastonly.com/lat...oduction02.htm
    Πάρε και την ιστορία των 4 pre-production

    What ever happened to those rare first four hand built bikes?
    - The Red bike was taken to the crushers in Iowa back in the early 1990s (I know, as we got there literally days too late, coming away with only a small handful of parts from it).
    - The Gold bike made its way to Europe, only to be completely disassembled by its owner (who has no intention of selling) and it has remained in that state for the last 25 years or so.
    - The Dark Green bike has never been heard from, thus leaving this (Blue/Green) bike left of the four.
    - The Blue/Green prototype motorcycle featured in this auction just happens to also be the (only) one American Honda used for all of its initial promotional brochures, flyers, and sales literature. Example photos of these early promotional items can be seen here, and most easily identified by the bike’s very unusual front brake caliper.

    http://www.bike-urious.com/100k-hond...ast-prototype/
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Αντ' αυτού βολευόμαστε και με την παρακάτω...

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CB-196...US_motorcycles


    ΥΓ Βαλτοί είναι οι πουστ@ρ@δες ? (έχω χάσει και το Χρηστάρα από τη μεγαλόνησο...)

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CB-196...US_motorcycles
    Τελευταία τροποποίηση από buckley; 14/09/2014 στις 18:36.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    1. 02/07/2013, 22:27#16
    buckley

    ΟΚ εγώ μισοαστεία μισοσοβαρά είπα ότι έχει πολλά μίλια τι να λέμε τώρα με VIN κάτω από 500 και unrestored είναι άπαιχτο το κομμάτι...ούτε 7500 δεν παρήχθησαν και τα πρώτα πήγαν ΗΠΑ.Μου αρέσει που λέει ότι το μόνο αλλαγμένο πράγμα επάνω του είναι το φιλτροκούτι αλλά λέει ότι δίνει και το δικό του που είναι σπασμένο έλεος ,φαντάσου να είχε φυλαγμένα και τα λάστιχα του 69...Από την άλλη δεν μου άρεσαν οι παραπάνω από μία αναφορές στον Dean μήπως ιντριγκάρει κανέναν νοσταλγό !
    Πάρτε και ένα λινκ να δείτε αυτούς που μπήκαν στο κόπο να κάνουν registry.

    http://www.cb750sandcastonly.com/VIN.htm

    ΥΓ 1 Εγώ Χοντάκιας δεν είμαι αλλά το ρημάδι είναι φετίχ το ομολογώ ,από πέρυσι τα έγραφα ... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129444
    ΥΓ 2 Ο αστικός μύθος λέει ότι υπάρχει ένα Κ0 αφημένο έτσι σε ένα πατάρι στο Κουκάκι που είναι ο Γιώργος (Z power) να βοηθήσει ?
    Το πρώτο πάντως που ταξινομήθηκε Ελλάδα ήταν αργότερα το μηχανάκι του Κουτσουμπού , το είχα βρει πριν 10 χρόνια στον Πειραιά αλλά άθλιο...
    3 Υπάρχει ένα του 70 (όχι δικό μου πάντως) όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει πμ
    4 Τελικά πουλήθηκε αυτό στο ebay ? γιατί το έχασα το επεισόδιο.
    Απάντηση Απάντηση με παράθεση 0
    2. 03/07/2013, 01:59#17
    Λευκάδιος

    πριν 6-7 χρονια ειχα πουλησει μια μηχανη σ'εναν που ειχε καλη συλλογη απο δικυκλα.εκεινες τις ημερες ειχε βρει σε γκαραζ αυτοκινητων ενα κουκουλωμενο CB750 νομιζω του '72.το ειχε ενας Ελληνοαμερικανος που εφυγε απ'τη ζωη εκεινα τα χρονια και η μηχανη ξεμεινε με ελαχιστα μιλια στο γκαραζ.ειχε ακομη τα λαστιχα πρωτης τοποθετησης,το βιβλιαρακι κατοχου και γενικα ηταν σε αριστη κατασταση.το αγορασε σε ξεφτιλα τιμη, του αλλαξε τα ενδοψυχα των καρμπυρατερ και το μοτερ επαιρνε μπροστα με μιση μιζια.τωρα στολιζει την βιτρινα γνωστου συνεργειου των Αθηνων.



    Υεππππ

    Τωρα σας ειδα ...
    Για Κουκακι δεν εχω ακουσει κατι ...μπορω να ρωτησω εναν
    Τοπικο ηρωα , εαν υπαρχει αυτος θα το γνωριζει
    Βυ δε γουευ . ..το κουκακι φημιζοτανε για παρατημενα Ducati-a

    Για το δευτερο του Λευκαδιου

    ενα μπλου χρυσαφι ..σαν αυτο με τα χυτα καρτερια
    Οντως ηταν σε γκαραζ στην γειτονια μου .το γνωριζαμε το μηχανακι πολλα χρονια και εγω που ειχα τοτε ενα cb750 του 75 εαν θυμαμαι καλα .και επισης ενα φιλος απο Μυκονο και αυτος κατοχος cb ( εαν το δειτε πως το εχει το δικο του και σε τι κατασταση ) θα την παιξετε κανονικα
    Κατα καιρους ρωταγαμε για το παρατημενο και ο γκαραζιερης δεν το εδινε με τιποτα . ο δε μυκονιατης σκουπιζε και το καυσαερια και την μπιχλα απο πανω του ..
    εως που ηλθε μια μερα ο συλλεκτης , φιλος και αυτος να μου πει τα ευχαριστα .ξερεις πηρα τελικα το cb απο την ΒP


    Το δικο μου το CB εισαγωγη απο Αμερικη με πολυ λιγα χλμ

    για να παρω μερος σε ενα τοτε τροφυ , ημουν τυχερος που βρηκα πραγματα εδω Ελλαδα και σε μια εβδομαδα ηταν ετοιμο
    Αφου γυρισε κατι βολτες ,και ραλλυ τροφυ με τους κλασσικαριους , πωληθηκε πριν καμια 10 χρονια ? ισως και περισοτερο εχω χασει τελειως μπαλα πια
    σε Πειραια κατα Καμινα μερια ...και εχω χασει επαφη απο τοτε ..

    Αυτο που μου εχει μεινει παντως στο μυαλο
    Ηταν ενα βραδυ στην Λαμια επιδρομη σε στρηπτιτζαδικα μπαρ απο 5 σεμπεδια που ειμασταν παρεα σε ενα τροφυ .....οι υπολοιποι ειχαν παει για κυπελλα και απονομες
    Και μια μοναχικη αναβαση στην πισω πλευρα του Παρνασου ..με τον Καραχαλιο του Μοτο να προσπαθει να με πιασει ...
    Το πως εστριβε το ρημαδι ηταν απιστευτο ...

    Κατσε να μου βγει ενα καλο πατερν ...και βλεπω να το ξανα αγοραζω παλι
    πισω στο σταυλο γρηγορα

    αντε και μια φωτο απο το ρημαδι
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 3123838_1_b.jpg‎  

  8. #38
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αντ' αυτού βολευόμαστε και με την παρακάτω...

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CB-196...US_motorcycles


    ΥΓ Βαλτοί είναι οι πουστ@ρ@δες ? (έχω χάσει και το Χρηστάρα από τη μεγαλόνησο...)

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CB-196...US_motorcycles
    Εδω ειμαι!!!! Στην αλλη μερια του Ατλαντικου τα δινουν πολυ φτηνα!! Και τα ανταλλακτικα τους επισης!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zpower Προβολή μηνύματος
    1. 02/07/2013, 22:27#16
    buckley

    ΟΚ εγώ μισοαστεία .....................................................................
    ........................

    Κατσε να μου βγει ενα καλο πατερν ...και βλεπω να το ξανα αγοραζω παλι
    πισω στο σταυλο γρηγορα

    αντε και μια φωτο απο το ρημαδι
    Γεια σου ρε Γιωργο!!! !!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    για σου ρε Χρησταρα

    τα φιλαρακια μου ειναι κατω Κρητη ....( εγω εδω ξεδιαλεγω βιδες ...γμγτ γμτ γμτ ...)

    εαν δεις κανα Αφρικα 650 Μαραθον .... πες του χαιρετισματα απο το φορουμ ...

    αλλη μια απο τη πρωην μου Σεμπη
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 3123838_b_b.jpg‎  

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    374 vin and not a trailer queen ...

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CB-/33...m=331601646847

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_571.jpg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	338699

    Υπήρχε στα παλιά τα χρόνια μια έκφραση "λεφτά στην τράπεζα" ...

  11. #41
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    374 vin and not a trailer queen ...

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CB-/33...m=331601646847
    Γμτ.. Να μην εχει "buy now" να μην χρονοτριβω με δημοπρασιες...

    Ποσο πραγματικα πανεμορφο μηχανακι... :a07::a07::a07::a32:
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #42
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.511
    https://www.youtube.com/watch?v=IB0FKUWCUyI
    πάρτε ήχο εποχής!
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Εξοργιστική διαφορά , οπότε όταν και αν θα ξαναπάρω four μόνο απέξω (μπορεί όχι από ΗΠΑ από Γερμανία όμως σίγουρα).

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5973647/

    http://www.ebay.com/itm/Honda-CB-/27...m=271943440257

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    ναι βεβαια,γιατι εδω στην ελλαδα, οτι σαραβαλο πουλιεται ειναι μονο για γνωστες...
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. πωλειται εγκυκλοπαιδεια
    από Boxer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 20:12
  2. Πωλειται Κρεβατοκαμαρα
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 14:59
  3. Πωλείται ΚΤΜ...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 18:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF