Σελίδα 34 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 2429303132333435363738394484134 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #496
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εγώ που όσον αφορά τα εργαλεία χειρός είμαι σκράπας, έχω μέχρι στιγμής αυτό το σετ της Rothewald : https://www.louis.eu/artikel/rothewa...umber=10003583
    Αυτό που χρειάζομαι είναι σίγουρα καλύτερα bits γιατί τις μύτες κατσαβιδιού αυτής της κασετίνας τις έχω ολίγον γαμεύσει. Όμως μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τη κασετίνα.

    Παρ'ολαυτά χρειάζομαι όπως έγραψα ήδη ένα καλό σετ bits τα οποία να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και με μπαταρίας ή ηλεκτρικό δραπανοκατσάβιδο και σίγουρα ένα καλό σετ κατσαβίδια.

    Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω πολλούς από τους όρους που χρησιμοποιείται αν και νομίζω ότι τους καταλαβαίνω. Έτσι προς επιβεβαίωση όταν αναφέρετε 1/2 , 1/4 και άλλα σχετικά προφανές εννοείται το πάχος του εργαλείου, σωστά;
    Το πάχος του καρέ μιας καστάνιας μπορεί να είναι 1/4=25.4/4=6.35mm, 3/8=(25.4/8)x3=9.5mm, 1/2=25.4/2=12.7mm, 3/4 και 1 ίντσα. Τα δυο τελευταία ξέχνα τα είναι για άλλες δουλειές. Αν μετρήσεις τα καρέ με ένα παχύμετρο θα βρεις αυτούς τους αριθμούς.
    Τώρα στις μύτες υπάρχουν 1/4=6.35mm και 5/16=(25.4/6)x5=7.93mm.
    Εσένα σε απασχολούν οι πρώτες που είναι για power tools (yeah)!
    Εκεί υπάρχουν οι C6 που δεν έχουν το λούκι για να κλειδώνουν στο εξάγωνο του εργαλείου...
    και οι Ε6 που το έχουν. Και τα δυο είδη βγαίνουν σε διάφορα μήκη αναλόγως τη χρήση. Αν είναι να πάρεις παλμικό κατσαβίδι θα πάρεις μακριές Ε6. Να τις βάζεις κατευθείαν στο εργαλείο χωρίς χρήση αντάπτορα. Το καλό με τον αντάπτορα είναι ότι έχει μαγνήτη και κρατάει τη βίδα για να τη βιδώσεις
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20150513_007.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	81,2 KB 
ID:	346012
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #497
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Μας έχετε καταστρέψει πραγματικά με όλα αυτά που ανεβάζετε!

    Πέρασα χθες μια πρώτη αναγνωριστική βόλτα από Σπύρου Πάτση στα μαγαζιά να δω από πρώτο χέρι διάφορα εργαλεία. Εξυπηρετικότατοι όλοι μπορώ να πω. Μερικές εντυπώσεις:
    - Τα Facom φαίνονται τουλάχιστον ένα κλικ πάνω απ' όσα είδα. (δεν είδα Gedore, Snap-On, Stahlwille, Bahco)
    - Πένσες μου πρότειναν σχεδόν όλοι Knipex.
    - Κατσαβίδια Facom και μια άλλη μου πρότειναν.
    - Πολύ έξυπνη λύση η κασετίνα της Facom που βλέπεις τα εργαλεία αν είναι στην θέση τους και δεν ξέχασες κάποιο και η προέκταση που είναι και λαβή για μεταλλική αβή και μείωση του όγκου. Επίσης το R-Nano σετ πρέπει να είναι ότι πρέπει για μοτοσικλετιστές.
    - Carolus από κοντά ακόμα καλύτερα, καμία σχέση με τα Tactix/Stnaley/Proxxon που είχα δει κατά καιρούς σε Praktiker/Leroy Merlin.

    Το θέμα είναι ότι πρέπει να διαβάσω πολύ αναλυτικά το Service Manual μάλλον για να ξέρω τι πρέπει να πάρω.
    Η 3/8" κασετίνα πχ φάνηκε η μέση λύση. Αλλά καλύπτει τις βασικές δουλειές, ή θα χρειαστείς και έξτρα καρυδάκια, οπότε καλύτερα 1/2"+1/4" ξεχωριστά?

    - Επίσης, κάτι που δεν είχα πάρει πρέφα. Περιστρεφόμενη καστάνια (το λέω σωστά?). Αυτή που περιστρέφεις την λαβή και βιδώνει/ξεβιδώνει. Τι μαγκιά είναι αυτή??. Σαν αυτή εδώ: http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=1198
    Είναι όμως το ίδιο αντοχής σαν την κλασσική? Γιατί στο πιάσιμο η κλασσική μου φάνηκε πιο στιβαρή κατασκευή. Έχει εγγύηση εφ'όρου ζωής βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.

    - Κάνοντας μια εκκαθάριση στο πατάρι βρήκα ένα σετ γερμανοπολύγωνα του πατέρα μου, μάρκας Izeltas. Πρώτη φορά τα είδα, δεν ήξερα καν ότι τα είχαμε.. Τι λένε αυτά, China?

  3. #498
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Μας έχετε καταστρέψει πραγματικά με όλα αυτά που ανεβάζετε!

    Πέρασα χθες μια πρώτη αναγνωριστική βόλτα από Σπύρου Πάτση στα μαγαζιά να δω από πρώτο χέρι διάφορα εργαλεία. Εξυπηρετικότατοι όλοι μπορώ να πω. Μερικές εντυπώσεις:
    - Τα Facom φαίνονται τουλάχιστον ένα κλικ πάνω απ' όσα είδα. (δεν είδα Gedore, Snap-On, Stahlwille, Bahco)
    - Πένσες μου πρότειναν σχεδόν όλοι Knipex.
    - Κατσαβίδια Facom και μια άλλη μου πρότειναν.
    - Πολύ έξυπνη λύση η κασετίνα της Facom που βλέπεις τα εργαλεία αν είναι στην θέση τους και δεν ξέχασες κάποιο και η προέκταση που είναι και λαβή για μεταλλική αβή και μείωση του όγκου. Επίσης το R-Nano σετ πρέπει να είναι ότι πρέπει για μοτοσικλετιστές.
    - Carolus από κοντά ακόμα καλύτερα, καμία σχέση με τα Tactix/Stnaley/Proxxon που είχα δει κατά καιρούς σε Praktiker/Leroy Merlin.

    Το θέμα είναι ότι πρέπει να διαβάσω πολύ αναλυτικά το Service Manual μάλλον για να ξέρω τι πρέπει να πάρω.
    Η 3/8" κασετίνα πχ φάνηκε η μέση λύση. Αλλά καλύπτει τις βασικές δουλειές, ή θα χρειαστείς και έξτρα καρυδάκια, οπότε καλύτερα 1/2"+1/4" ξεχωριστά?

    - Επίσης, κάτι που δεν είχα πάρει πρέφα. Περιστρεφόμενη καστάνια (το λέω σωστά?). Αυτή που περιστρέφεις την λαβή και βιδώνει/ξεβιδώνει. Τι μαγκιά είναι αυτή??. Σαν αυτή εδώ: http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=1198
    Είναι όμως το ίδιο αντοχής σαν την κλασσική? Γιατί στο πιάσιμο η κλασσική μου φάνηκε πιο στιβαρή κατασκευή. Έχει εγγύηση εφ'όρου ζωής βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.

    - Κάνοντας μια εκκαθάριση στο πατάρι βρήκα ένα σετ γερμανοπολύγωνα του πατέρα μου, μάρκας Izeltas. Πρώτη φορά τα είδα, δεν ήξερα καν ότι τα είχαμε.. Τι λένε αυτά, China?
    -Πένσες knipex είναι η καλύτερη λύση
    -Κατσαβίδια υπάρχουν πολλές μάρκες καλές π.χ. wera, felo, facom, wiha(η καλύτερη λαβή που έχω πιάσει ποτέ μου) vessel( τα παιδιά λένε ότι είναι φοβερά, εγώ δεν τα έχω δουλέψει αλλά τους εμπιστευτούμε) κ.αλ.
    -Για καστανιά τώρα η 3/8 είναι η μέση λύση για όλα, αλλά δεν είναι δυνατή όσο η 1/2 και αρκετά μικρή όσο η 1/4. Αν είναι μόνο για μοτο τότε οκ αλλά αν πιάνεις και το αυτοκίνητο ή δουλείες που χρειάζεσαι μεγάλα νούμερα ή πολύ μικρά τότε θα πρωτινά 1/2 για αρχή και όταν μπορέσεις 1/4
    -υπάρχει μια προσφορά για facom που τα έχει και τα δύο θα ψάξω να την βρω .

  4. #499
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Για τα izeltaς ρώτησε ο μισκιν για μια συλλογή λίγες σελίδες πριν.

    Ήταν ισπανικά και τώρα είναι ταιβαν.

    Αν αυτά που έχεις είναι παλιά πρέπει να γράφουν made in spain. Πάντα είχαν ένα μικρό προβληματάκι με το χρώμιο που ξεφλούδιζε σχετικά εύκολα αλλά σε ερασιτεχνική χρήση δεν είναι και άσχημα. Δεν συγκρίνονται με ακριβότερες μάρκες.
    Τα carolus τα εμπιστεύομαι πιο πολύ (από τις υπόλοιπες φθηνομάρκες) γιατί έχουν συνέχεια την πιο σταθερή ποιότητα. Και μέσα στον κατάλογό τους δεν θα βρεις κάτι εντελώς ψέυτικό στην μια σελίδα και κάτι μέτριο στην άλλη. Τα καρυδάκια τα δουλεύει χρόνια ένας φίλος σε συνεργείο. Έχει και gedore και carolus. Δεν συγκρίνονται με τα gedore αλλά είναι πολύ τίμια σε σχέση με την τιμή τους. Bacho θα βρεις σε διάφορες ποιότητες γιατί δεν έχει "φθηνή" εταιρία να πουλάει. Η τιμή είναι κατά κάποιο τρόπο ενδεικτικό του τι παίρνεις σε bahco. Λίγες σελίδες πριν πόσταρα μια κασετίνα με 22 ευρώ και μια άλλη με λιγότερα κομμάτια με 44. Αυριο μπορεί να βρεις μια μόνο καστάνια σε αυτή την τιμή. Αυτή η καστάνια που έχει 40 ευρώ είναι ίδια με της snap on. (Όχι ίδιας ποιότητας, είναι η ίδια καστάνια). Μια λεπτομέρεια είπαμε είναι το ψαράκι με το αγγίστρι που όπως λέει η ίδια το βάζει μόνο στα καλά της εργαλεία.

    Την περιστρεφομενη δεν την έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω τι λέει. Σε καστάνιες υπάρχουν πολλές επιλογές αλλά αν σας τις πω όλες θα με βρίζει ο βασκα γιατί τις περισσότερες δεν τις έχει και θα πρέπει να τις πάρει.
    Αν δεις snap on στην Ελλάδα να μου το πεις και εμένα.
    Stahlwille επίσης.
    Bacho θα βρεις μόνο τις φθηνές σειρές της.
    Gedore βρωμάει ο τόπος.

    Για τα 3/8 τα είχα γράψει πάλι πιο πίσω.

    Καλύπτει πάρα πολές εργασίες και μάλιστα είναι το ιδανικοτερο μέγεθος από θέμα όγκου και αντοχής αλλά δεν μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως τις 1/4 και 1/2. Οπότε θεωρείται πολυτέλεια απ' τους περισσότερους αφού τη δουλειά τους την κανουν με 1/4 και 1/2.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/11/2015 στις 15:58.
    Sent from me using a computer.

  5. #500
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για τα izeltaς ρώτησε ο μισκιν για μια συλλογή λίγες σελίδες πριν.

    Ήταν ισπανικά και τώρα είναι ταιβαν.

    Αν αυτά που έχεις είναι παλιά πρέπει να γράφουν made in spain. Πάντα είχαν ένα μικρό προβληματάκι με το χρώμιο που ξεφλούδιζε σχετικά εύκολα αλλά σε ερασιτεχνική χρήση δεν είναι και άσχημα. Δεν συγκρίνονται με ακριβότερες μάρκες.
    Τα carolus τα εμπιστεύομαι πιο πολύ γιατί έχουν συνέχεια την πιο σταθερή ποιότητα. Και μέσα στον κατάλογό τους δεν θα βρεις κάτι εντελώς ψέυτικό στην μια σελίδα και κάτι μέτριο στην άλλη. Τα καρυδάκια τα δουλεύει χρόνια ένας φίλος σε συνεργείο. Έχει και gedore και carolus. Δεν συγκρίνονται με τα gedore αλλά είναι πολύ τίμια σε σχέση με την τιμή τους. Bacho θα βρεις σε διάφορες ποιότητες γιατί δεν έχει "φθηνή" εταιρία να πουλάει. Η τιμή είναι κατά κάποιο τρόπο ενδεικτικό του τι παίρνεις σε bahco. Λίγες σελίδες πριν πόσταρα μια κασετίνα με 22 ευρώ και μια άλλη με λιγότερα κομμάτια με 44. Αυριο μπορεί να βρεις μια μόνο καστάνια σε αυτή την τιμή. Αυτή η καστάνια που έχει 40 ευρώ είναι ίδια με της snap on. (Όχι ίδιας ποιότητας, είναι η ίδια καστάνια). Μια λεπτομέρεια είπαμε είναι το ψαράκι με το αγγίστρι που όπως λέει η ίδια το βάζει μόνο στα καλά της εργαλεία.

    Την περιστρεφομενη δεν την έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω τι λέει. Σε καστάνιες υπάρχουν πολλές επιλογές αλλά αν σας τις πω όλες θα με βρίζει ο βασκα γιατί τις περισσότερες δεν τις έχει και θα πρέπει να τις πάρει.
    Αν δεις snap on στην Ελλάδα να μου το πεις και εμένα.
    Stahlwille επίσης.
    Bacho θα βρεις μόνο τις φθηνές σειρές της.
    Gedore βρωμάει ο τόπος.

    Για τα 3/8 τα είχα γράψει πάλι πιο πίσω.

    Καλύπτει πάρα πολές εργασίες και μάλιστα είναι το ιδανικοτερο μέγεθος από θέμα όγκου και αντοχής αλλά δεν μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως τις 1/4 και 1/2. Οπότε θεωρείται πολυτέλεια απ' τους περισσότερους αφού τη δουλειά τους την κανουν με 1/4 και 1/2.

    Να τι http://www.tbs-aachen.de/SALE/Facom_...i863_55980.htm ιδανική για μένα με κάποια εξτρά είσαι άρχοντας και η τιμή της σουπερ

  6. #501
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος

    Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω πολλούς από τους όρους που χρησιμοποιείται αν και νομίζω ότι τους καταλαβαίνω. Έτσι προς επιβεβαίωση όταν αναφέρετε 1/2 , 1/4 και άλλα σχετικά προφανές εννοείται το πάχος του εργαλείου, σωστά;
    Μιχάλη η κασετίνα που έχεις έχει και απ' του τρεις τύπους! Αναφερόμαστε στο μέγεθος του καρέ. 1/4 της ίντσας 3/8 και 1/2 που αντίστοιχα είναι όσο έγραψε ο μισκιν. 6,3 - 8 - 12,7 χιλιοστά.
    Από κει και πέρα έχουμε τα μεγάλα 3/4 της ίτσας και 1 ίντσα. Αυτά ορίζουν το μέγεθος του τετραγώνου που έχει η καστάνια ή η προέκταση και αντίστοιχα την θυλική τετράγωνη υποδοχή που έχει το καρυδάκι. το μέγεθος των εργαλείων είναι αντίστοιχο.

    1/4, 3/8, 1/2, 3/4, 1"
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8578.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	46,1 KB 
ID:	346030

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8570.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	42,8 KB 
ID:	346031

    1/4,3/8,1/2
    Το πάχος της κάθε προέκτασης είναι στο μέγεθος του καρέ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8577.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	346033
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/09/2016 στις 03:43.
    Sent from me using a computer.

  7. #502
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αυτά λέγονται νομίζω καρυδάκια κατσαβιδιου.

    Από δεξιά 1/4, 3,/8, 3/8, 1/2
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8576.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	50,4 KB 
ID:	346034

    το ίδιο από κάτω προς τα επάνω.
    Το μικρό 1/4 είναι αλλεν 5μμ. Το δευτερο 3/8 είναι αλλεν 5mm μεσαίου μήκους με λάμα 2 επιπέδων ώστε να μην πάθει αυτό που έπαθε το τελευταίο 1/2. Τ τρίτο είναι πάλι 3/8 αλλεν 6μμ μακρύ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8575.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	47,6 KB 
ID:	346036
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/11/2015 στις 16:01.
    Sent from me using a computer.

  8. #503
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Σπαστή μανέλα 3/8 δλδ το καρέ της είναι 3/8 της ίτσας και σπαστή μανέλα 1/4.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8581.jpg 
Προβολές:	285 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	346038

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8582.jpg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	346039
    Sent from me using a computer.

  9. #504
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αντάπτορας που κάνει ένα γερμανοπολύγωνο καστάνιας να πέρνει καρυδάκια όπως μια κανονική καστάνια.
    Καρέ 1/4 με 10 χιλιοστά εξάγωνο για γερμανοπολύγωνο καστάνιας 10μμ
    Καρέ 3/8 με 13 χιλιοστά εξάγωνο για γερμανοπολύγωνο καστάνιας 13μμ (Υπάρχει και με 15 και με 17mm όπως αυτό που έχω στη μηχανή μου)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8584.jpg 
Προβολές:	285 
Μέγεθος:	44,9 KB 
ID:	346040

    Το ίδιο καρέ μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σε ένα απλό γερμανοπολύγωνο ή μακρύ πολύγωνο. Γλιτώνουμε έτσι την ανάγκη της μανέλας (όχι εντελώς) ενώ έχουμε μικρότερο όγκο και μεγαλύτερη αντοχή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8585.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	47,3 KB 
ID:	346042
    Sent from me using a computer.

  10. #505
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spyrious Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που ψάχνω είναι μια καλή θήκη,διότι η παρούσα είναι υφασμάτινη και σχίζετε συνέχεια.
    και εγω ψαχνω κατι αντιστοιχο

  11. #506
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Μύτες έχουμε διάφορες.

    Οι δύο πρώτες ειναι 1/4 μακριές. Δεν είναι τετράγωνο 1/4 όπως στα καρυδάκια αλλά εξάγωνο 1/4. Ο ένας τύπος είναι C1/4 o άλλος Ε1/4.
    Οι επόμενες όπως βλέπετε είναι πιο χοντρές. Δεν είναι 1/4, είναι 5/16. Είναι για μεγαλύτερα μεγέθη και τις χρησιμοποιούμε πολύ συχνά στα σφυροκατσάβιδα. Η πρώτη είναι ΤΧ (δηλαδή torx) 30 και η δεύτερη είναι ΤΧ40.
    Δίπλα ακριβώς, οι άλλες δύο, είναι 1/4 ΤΧ30 και ΤΧ40. Βλέπετε την διαφορά.
    Η τελευταία είναι 1/4 ΧΖΝ10

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8586.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	346044

    Αυτοί οι αντάπτορες είναι..
    ο μικρός 1/4 εξάγωνο σε 1/4 καρέ.
    ο μεγάλος 1/4 εξάγωνο σε 3/8 καρέ.
    Τους χρησιμοποιούμε πολύ συχνά ώστε σε ένα δραπανοκατσάβιδο αντί για μύτη να βάλουμε καρυδάκι.
    Δίπλα είναι σταυρού ph2 και ph3 οι δύο πρώτες 5/16 για σφυροκατσάβιδο και οι άλλες δύο 1/4 για δράπανο και εργαλεία χειρός.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8587.jpg 
Προβολές:	315 
Μέγεθος:	44,0 KB 
ID:	346045
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/11/2015 στις 02:06.
    Sent from me using a computer.

  12. #507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Όχι αυτό, είναι κινέζικο και βγαίνει από budget εταιρείες στα 50-60 €.
    Αν πας στον Πικούνη θα πάρεις το Norbar 100 €.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    - Επίσης, κάτι που δεν είχα πάρει πρέφα. Περιστρεφόμενη καστάνια (το λέω σωστά?). Αυτή που περιστρέφεις την λαβή και βιδώνει/ξεβιδώνει. Τι μαγκιά είναι αυτή??. Σαν αυτή εδώ: http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=1198
    Είναι όμως το ίδιο αντοχής σαν την κλασσική? Γιατί στο πιάσιμο η κλασσική μου φάνηκε πιο στιβαρή κατασκευή. Έχει εγγύηση εφ'όρου ζωής βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.

    - Κάνοντας μια εκκαθάριση στο πατάρι βρήκα ένα σετ γερμανοπολύγωνα του πατέρα μου, μάρκας Izeltas. Πρώτη φορά τα είδα, δεν ήξερα καν ότι τα είχαμε.. Τι λένε αυτά, China?
    Τέτοια καστάνια έχει και η Facom την είχα δει στον ηλεκτρολόγο μου. Πολύ καλή πατέντα για να μαζεύεις τα μποσικα σε δυσκολα σημεία.
    Τα Izeltas είναι τούρκικα.
    Έχω την υποψία ότι πολλά εργαλεία της Matador τα φτιάχνει αυτή η εταιρεία. Για τις μέγγενες είμαι σχεδόν σίγουρος.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #508
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Οδηγοί καρυδάκια για μύτες.
    Καρέ 1/4 για μύτες 1/4
    Καρέ 3/8 για μύτες 1/4
    Καρέ 1/2 για μυτες 1/4
    Καρέ 1/2 για μύτες 5/16

    Οι μαυροι είναι για σφυροκατσάβιδο αλλά δεν είναι σούπερ απαραίτητοι αν δεν βρίσκετε φθηνούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8589.jpg 
Προβολές:	316 
Μέγεθος:	41,7 KB 
ID:	346048

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8590.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	346049

    1/4 και 3/8. Το ένα με μύτη κατσαβιδιού το άλλο με τον αντάπτορα που είπαμε πριν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8591.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	346050
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/11/2015 στις 18:57.
    Sent from me using a computer.

  14. #509
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αντάπτορες για να παίρνουν μύτες κατσαβιδιού τα γερμανοπολύγωνα καστάνιας.
    Ο ένας για 10αρι πολύγωνο που παίρνει μύτες 1/4 και ο άλλος για 13αρι πολύγωνο που παίρνει μύτες 5/16.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8597.jpg 
Προβολές:	316 
Μέγεθος:	39,3 KB 
ID:	346051
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8598.jpg 
Προβολές:	316 
Μέγεθος:	37,9 KB 
ID:	346052
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8599.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	43,4 KB 
ID:	346053
    Sent from me using a computer.

  15. #510
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Οδηγοί 1/4 με υποδοχή για μύτες 1/4.

    Πρότυπο σύνδεσης Ε6,3 (ή αλλιώς Ε1/4 αφού το 1/4της ίντσας είναι 6,3mm) και πρότυπο C6,3.

    Διάφορα μήκη και άλλοι κλειδώνουν την μύτη για να μη φεύγει άλλοι όχι.
    Αλλοι έχουν δαχτυλίδι για να συγκρατεί την μύτη και άλλοι έχουν μαγνήτη.
    Οι μαγνητικές ιδιότητες που συγκρατούν την μύτη περνάνε και στην ίδια τη μύτη η οποία συκρατεί την βίδα. Μερικές φορές αυτό δεν το θέλουμε αλλά τις περισσότερες το θέλουμε. Χρησιμοποιούνται συνήθως με δραπανοκατσάβιδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8606.jpg 
Προβολές:	316 
Μέγεθος:	34,8 KB 
ID:	346054

    Αλλά όχι μόνο. Μέσα στην κασετίνα του ηλεκτρικού κατσαβιδιού μου έχω πετάξει και αυτή τη κατσαβιδολαβή η οποία παίρνει μύτες ή προεκτάσεις προτύπου C3,6 αλλά και Ε6,3.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8607.jpg 
Προβολές:	315 
Μέγεθος:	44,1 KB 
ID:	346055

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8608.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	40,8 KB 
ID:	346056
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF