Σελίδα 79 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 2969747576777879808182838489129 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.171 έως 1.185 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #1171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTHRHS Προβολή μηνύματος
    carolous,teng κλπ δε δουλεψα ποτε, οποτε δε μπορω να εκφερω αποψη
    τα force ειναι κατι παραπανω απο καλα για τον ερασιτεχνη
    και στην προκειμενη περιπτωση για οποιον θελει να ασχοληθει με τη μοτο του προσωπικα..
    απο προσωπικη επαγγελματικη εμπειρια με εργαλεια θα πω το χιλιοειπωμενο...οτι δινεις παιρνεις, απλα και χωρις πολλα πολλα....
    τα usag σε κλειδια και καρυδακια απλα ειναι για μια ζωη....το ιδιο λεω και για τα beta επισης...
    μια παρεξηγημενη εταιρια ειναι η izeltas
    της οποιας οτι εργαλειο(γερμανοπολυγωνο η καρυδακι )εχω δε με πουλησε ποτε και εξακολουθουν μετα απο χρονια χρηση να λειτουργουν με σωστη εφαρμογη..

    αυτα τα ολιγα....
    Για τα Τουρκικα Izeltas έχω κάποιες διαφωνίες: Είναι τεράστια και όχι μόνο μακριά όπως φαίνεται στην φωτογραφία αλλά και χονδρά-πλατειά κτλ. Από αντοχή καλούτσικα. Η φωτο 3 γερμανοπολύγωνα #15: Από πάνω προς τα κάτω Βeta σειρά 42 Inox, USAG σειρά 285Ν, Izeltas... Και που να έβγαζα και το πολύγωνο άκρο από κοντά αλλά με το κινητό δυσκολεύομαι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160520_211715.jpg 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	57,6 KB 
ID:	359286

  2. #1172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160520_231607.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	359297
    οσο αφορα τα izeltas

    δεν ειχα ποτε προσεξει το παχος τουλαχιστον
    οκ ειπαμε συγκριτικα με τα αλλα της φωτο δεν εχουν καμια σχεση
    απλα ειναι τιμια η τιμη τους
    τα εικονιζομενα usag τα εχω 18 χρονια αν θυμαμαι καλα....
    δουλευουν συνεχεια και η κατασταση τους νομιζω κατι παραπανω απο καλη
    το unior περιμενω να δειξει...μεχρι τωρα καλα και με σφυριες που χει φαει

  3. #1173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα κατσαβίδια της gedore καλά είναι αλλά δεν είναι αυτά που ήταν κάποτε.
    Είμαι λίγο φλύαρος απόψε αλλά...

    Για εμένα ένα παράδειγμα του παραπάνω είναι η Facom:

    Οχι οτι δεν είναι καλά, η εγγύηση είναι από τοις καλύτερες αλλά κάτι δεν μου κολάει πάντα. Ας πούμε με τα γερμανοπολύγωνα. Προτιμω 1-2 παλιά σειράς 40 σαν αυτό:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160520_234321.jpg 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	13,2 KB 
ID:	359298
    από αυτό το 440
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Facom 440-17.JPG 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	5,4 KB 
ID:	359299

    Ώρα για ύπνο τώρα να ονειρευτώ ότι πήρα καινούργιο μηχανάκι και έναν ΓΕΜΑΤΟ εργαλειοφόρο της Ηazet (179XXXXXXL)
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 20/05/2016 στις 23:09.

  4. #1174
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Είμαι λίγο φλύαρος απόψε αλλά...

    Για εμένα ένα παράδειγμα του παραπάνω είναι η Facom:

    Οχι οτι δεν είναι καλά, η εγγύηση είναι από τοις καλύτερες αλλά κάτι δεν μου κολάει πάντα. Ας πούμε με τα γερμανοπολύγωνα. Προτιμω 1-2 παλιά σειράς 40 σαν αυτό:

    ....

    Ώρα για ύπνο τώρα να ονειρευτώ ότι πήρα καινούργιο μηχανάκι και έναν ΓΕΜΑΤΟ εργαλειοφόρο της Ηazet (179XXXXXXL)
    Αυτά μου αρέσουν περισσότερο απ' όλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10-22022007-104225L.gif 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	20,1 KB 
ID:	359329



    Αν πάρεις τον 179XXXXXXXXL μετά θα πρέπει να τον γεμίσεις κιόλας!
    Sent from me using a computer.

  5. #1175
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.867
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτά μου αρέσουν περισσότερο απ' όλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10-22022007-104225L.gif 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	20,1 KB 
ID:	359329



    Αν πάρεις τον 179XXXXXXXXL μετά θα πρέπει να τον γεμίσεις κιόλας!
    Αρρώστια είναι ρε πστ μου.....

  6. #1176
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτά μου αρέσουν περισσότερο απ' όλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10-22022007-104225L.gif 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	20,1 KB 
ID:	359329



    Αν πάρεις τον 179XXXXXXXXL μετά θα πρέπει να τον γεμίσεις κιόλας!
    Πάντως γεμάτο τον ονειρεύομαι Προς το παρόν βέβαια πρέπει να πάρω το station-wagon του πατέρα μου και να πάω μέχρι την Labo για τον Carolus Mechanic που έχει έρθει και με περιμένει.

  7. #1177
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Πήγα σημερα απο Μητροπουλο να παρω 2 νουμερα pastorino T μανελες να συμπληρώσω κατι νούμερα που ηθελα και με ενημέρωσε οτι pastorino τελος, αγοράστηκε απο καποια expert και πλέον βγαίνουν με αυτο το όνομα, ευτυχώς είχε απόθεμα κ πήρα αυτά που ηθελα

  8. #1178
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Sent from me using a computer.

  9. #1179
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Πήγα σημερα απο Μητροπουλο να παρω 2 νουμερα pastorino T μανελες να συμπληρώσω κατι νούμερα που ηθελα και με ενημέρωσε οτι pastorino τελος, αγοράστηκε απο καποια expert και πλέον βγαίνουν με αυτο το όνομα, ευτυχώς είχε απόθεμα κ πήρα αυτά που ηθελα
    Πάλι αδιάβαστος πήγες ρε?

    Το είχα γράψει πιο πίσω όταν συζητούσαμε για την pastorino. Η παραγωγή έχει σταματήσει να γίνεται απ' την pastorino. Για μεγάλο μέρος είχε σταματήσει και πριν την εξαγορά της αλλά τώρα άλλαξε και η μάρκα. Ακόμα υπάρχει μεγάλο απόθεμα από real pastorino στην αγορά.

    Έχω προσπαθήσει καμποσες φορές να ξεχωρίσω κι άλλα θεματάκια απ' το tool adict's αλλά χωρίς επιτυχία. Δε θα ήταν ωραίο να χαθεί η συνοχή.
    Sent from me using a computer.

  10. #1180
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Στην δουλειά μου που χρησιμοποιούμε εργαλεία τα καλύτερα είναι πρώτα τα snapon μετά τα hazet και τέλος έρχονται τα facom. Τα facom έχουν καθιερωθεί γιατί έχουν εγγύηση εφ όρου ζωής. Εφόσον υπάρχει τιμολόγιο για επαγγελματική χρήση και μόνο.
    Βέβαια για να σου τα αντικαταστήσουν σου βγάζουν το λάδι.
    Το θέμα όμως με την facom είναι η τιμή. Είναι σαν να έχεις αγοράσει τρεις φορές το ίδιο εργαλείο...οπότε.. μια η άλλη. Για ερασιτεχνική χρήση δεν συμφέρει με τίποτα.

  11. #1181
    3 φορες η τιμή;
    Πως προκύπτει αυτό; Σε top branded εργαλεία τουλάχιστον, οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες. Χώρια που με τις τιμές που μας κάνει ο Η.Βραττης, δεν υπάρχει σύγκριση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #1182
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Μάλλον εννοεί ότι οι τιμές είναι 3 φορές επάνω σε σύγκριση με τις φθηνές μάρκες όπως force κτλ.

    Αλλά με τις τιμές που μας κάνει ο Βράττης ακόμα κι έτσι, υπάρχει σύγκριση.


    coyote σαν ερασιτέχνες ψάχνουμε τις προσφορές και σπάνια αγοράζουμε με τιμές καταλόγου. Για τους επαγγελματίες πάλι υπάρχει η ανάλογη έκπτωση λόγο μεγάλης παραγγελίας.

    Σίγουρα πληρώνουμε κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον το αγοράζουμε μια φορά και απολαμβάνουμε και όλα τα οφέλη ενός επαγγελματικού εργαλείου. Μπορεί το εργαλείο να μη βγάζει λεφτά αλλά μας γλιτώνει μερικά. Αν δε το χάσουμε δύσκολα θα βάλουμε ξανά το χέρι στην τσέπη για το ίδιο εργαλείο.

    Όσο για την σύγκριση μεταξύ hazet snapon facom δε μπορώ να συμφωνήσω. Τι κριτήρια έχει ο καθένας για το "καλό" εργαλείο? Την αντοχή του χρωμίου? Την αντοχή του κλειδιού? Τις διαστάσεις?
    Η αντοχή είναι και θέμα σχεδιασμού και διαστάσεων. Ο σχεδιασμός εξυπηρετεί ανάγκες όχι μόνο εμφάνιση και οι διαστάσεις ειναι ένας απ' τους κυριότερους τομείς σήμερα.
    To snap on δεν είναι πιο ανθεκτικό απ' το hazet ενώ το hazet έχει και πιο λεπτό δαχτυλίδι. Ακόμα και αν το snap on είναι πιο ανθεκτικό, το hazet έχει μικρότερο δαχτυλίδι! Δε με ενδιαφέρει αν το 13αρι αντέχει 300 ή 280 ή 320νμ? Το δαχτυλίδι όμως ή το ανοιχτό άκρο θα μου χρειαστεί να είναι λεπτότερο! Εσύ που δουλεύεις στη βιομηχανία και όχι σε συνεργείο δε σε ενδιαφέρουν οι διαστάσεις.
    Το snap on θα φθαρεί λιγότερο στο πέρασμα των χρόνων, θα σπάσει όμως και πιο εύκολα -> γι αυτό έχει και πιο χοντρό δαχτυλίδι οπότε δε θα σπάσει πιο εύκολα (ίσως) αλλά δε θα χωράει εκεί που θα μπει το άλλο.
    Ωραιο το γυαλιστερό χρώμιο αλλά γλιστράει με λαδωμένα - βρώμικα χέρια. Καθαρίζεται όμως πιο εύκολα!

    Οι περισσότεροι κρίνουν μόνο με βάση την αντοχή σε απόλυτα νούμερα αλλά αυτό είναι πιο πολύ θέμα διαστάσεων. (και κράματος και θερμικής επεξεργασίας, αλλά στις μεγάλες μάρκες είναι κυρίως θέμα διαστάσεων).
    Μετά κρίνουν με βάση το βαθμό φθοράς στην εντατική χρήση αλλά αυτό που δεν ξέρουν είναι ότι αυτό που φθείρεται περισσότερο δε θα σπάσει ποτέ. Όσο για το βαθμό φθοράς θα κάνει πολλές φορές απόσβεση σε επαγγελματικό περιβάλλον. Το άλλο δε θα φθαρεί το ιδιο στον ίδιο χρόνο αλλά κάποια στιγμή θα σπάσει (και θα είναι σα καινούριο).

    Όλα τα παραπάνω είναι μια συνταγή. Δεν υπάρχει καλό και κακό. Αν κερδίσεις σε έναν τομέα θα χάσεις σε έναν άλλο. Δε γίνεται να στρίβεις σαν τρένο και να έχεις σταθερότητα στην ευθεία. Κάποιοι λοιπόν θέλουν γρήγορη γεωμετρία να κερδίζουν χρόνο στις στροφές και άλλοι μεγάλο μεταξόνιο να έχουν σταθερότητα στην ευθεία. Άλλοι επιλέγουν την μέση οδό. Στο τέλος όλοι θα κάνουν τον ίδιο χρόνο με διαφορετικό τρόπο. Επιλέγεις αυτό που σου αρέσει και ταιριάζει στις ανάγκες σου.

    Σε επαγγελματικό περιβάλλον δε θα σπάσει κανένα αν χρησιμοποιείται σωστά.
    Επειδή όμως ποτέ δε χρησιμοποιούνται σωστά στο τέλος όλο και κάποιο μας αφήνει χρόνους.

    Και έχω εμπειρία με τα περισσότερα γερμανικά, γαλικά ιταλικά και αμερικάνικα κλειδιά. Ειδικά τα γερμ/να! Δεν μπορώ όμως να τα βάλω σε σειρά. Όλα καλά είναι και όλα κάπου πάσχουν.
    Sent from me using a computer.

  13. #1183
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Από αυτά που βρίσκεις σχετικά εύκολα η Hazet είναι λίγο ακριβότερη ( περίπου 5% σε τιμές τιμοκαταλόγου) από Gedore και Facom. Σίγουρα όχι 3 φορές. Και τα Beta κάπου εκεί κοντά είναι. Μιλάμε για κλειδιά και καρυδάκια μόνο δηλαδή αυτά που όλοι αυτοί οι κατασκευαστές φτιάχνουν μονοι τους (μερικοί φτιάχνουν και άλλα). To 3 φορές ούτε για Force vs Facom δεν ισχύει.

  14. #1184
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Για το ¨καλό¨ εργαλείο θα συμφωνήσω με τον κύριο σουπιά !
    Για το εργοστάσιο ,στο όποιο μόνιμα έχω λαδωμένα χεριά, αγόρασα μια σειρά από carolous με σαγρέ ματ χρώμιο.
    Ένα πρωί βρήκα στον πάγκο μου ένα beta 22 ,κάποιος το ξέχασε και το πήρα να το δουλέψω. Μου γλίστρησε 2 φορές από τα χεριά , κόντεψα να κτυπήσω,. Το παράτησα και πήρα το carolous.
    Ποιο είναι πιο καλό???
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  15. #1185
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Αν δουλεύεις με γάντια το beta!

    BTW τα beta που κατασκευάζονται στην Ιταλία δεν είναι καθρέφτες. Έχουν πιο ματ χρώμιο και δεν είναι τόσο λεία. Και ας έχουν καταργήσει το made in Italy.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF