Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 128

Θέμα: Τα μηχανάκια που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες φταίνε σε περίπτωση ατυχήματος.

  1. #76
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drspeed Προβολή μηνύματος
    Ειδικά στην Γερμανία δεν θα σου κάνουν τίποτα!!!! Εκεί ο κοκ είναι σαφέστατος!!! Περνάς ανάμεσα σε σταματημένα και μέχρι αυτά να αναπτύξουν ταχύτητα 30χλμ/ω! Πίσω από σταματημένο δεν σταματάς ποτέ! Απλά πολλοί Γερμανοί δεν έχουν εξοικείωση και δεν το κάνουν!
    Εκεί όντως ο ΚΟΚ είναι σαφέστατος.
    Βέβαια εκεί δεν υπάρχει ο καρκίνος που λέγεται "διατεταγμένη υπηρεσία" , με αποτέλεσμα ΟΛΟΙ οι οι ενόργανοι -τροχαίοι και μη - να γράφουν οτιδήποτε βλέπουν.
    Μέ σταμάτησανε πριν βγω εθνική και μου κάνανε ενημέρωση-κύρηγμα επί 20 λεπτά επειδή φορούσα μόνο κράνος και μπουφάν (επιτρέπεται, αλλά συνιστά συνυπαιτιότητα αν γίνει η στραβή).

    την εβδομάδα που μας πέρασε, καταδικάστηκαν 2 οδηγοί σε ΙΣΟΒΙΑ αφαίρεση διπλώματος ΚΑΙ ΙΣΟΒΙΑ ΦΥΛΑΚΙΣΗ,
    επειδή σε αυτοσχέδια κόντρα έσφαξαν 2-3 κόκκινα και τρακάρανε και σκοτώσανε έναν 72χρονο.
    Μένει να επικυρωθεί η απόφαση από το ανώτατο δικαστήριο.

    Είμαι περίεργος να δω το αρχίδι που σκότωσε χθες το κοριτσάκι, με ι.χ. χωρίς να έχει δίπλωμα,
    τι ποινή θα εισπράξει (αν εισπράξει.........)






    Υ.Γ. Ο μάτζις το ζητούσε............

  2. #77
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Είμαι περίεργος να δω το αρχίδι που σκότωσε χθες το κοριτσάκι, με ι.χ. χωρίς να έχει δίπλωμα,
    τι ποινή θα εισπράξει (αν εισπράξει.........)
    Θα εισπράξει.
    Αλλά 99% θα καταδικαστεί για αμέλεια, άρα πλημμέλημα.
    Ενώ κανονικά πρέπει να καταδικαστεί για ενδεχόμενο δόλο, άρα κακούργημα.

  3. #78
    Κατσαου!!!!


    Η οδηγός του δικύκλου δεν το βάζει κάτω. Αν λέει αλήθεια βέβαια, είναι μεγάλη λέρα ο νταλικερης.

    http://m.lifo.gr/now/greece/135647

  4. #79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drspeed Προβολή μηνύματος
    Ειδικά στην Γερμανία δεν θα σου κάνουν τίποτα!!!! Εκεί ο κοκ είναι σαφέστατος!!! Περνάς ανάμεσα σε σταματημένα και μέχρι αυτά να αναπτύξουν ταχύτητα 30χλμ/ω! Πίσω από σταματημένο δεν σταματάς ποτέ! Απλά πολλοί Γερμανοί δεν έχουν εξοικείωση και δεν το κάνουν!

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ



    Περιμένουν να δούνε αν πέρασες ανάμεσα και τα αυτοκίνητα έχουν αναπτύξει τα 30 χλμ.,
    εκείνο που ξέρω σίγουρα γιατί ο γιος μου ζει στη Γερμανία και έχει Γερμανούς φίλους είναι ότι,
    ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ,γιαυτό το έγραψα,και η χώρα τους δεν είναι ξέφταγο αμπέλι,
    κοινώς αν δούνε παράβαση ΣΕ ΣΚΙΖΟΥΝ..!!
    Τώρα αν είναι μάγκες οι Γερμανοί μηχανόβιοι ή όχι και οι δικοί μας είναι αλάνια,είναι ένα άλλο θέμα
    νομίζω,όμως το παράδειγμα μου αφορούσε την ΤΑΞΗ στους δρόμους που δεν έχουμε στη χώρα μας,
    ΤΗΝ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ που επικρατεί,και το ΠΑΖΑΡΙ που γίνεται με τους αστυνομικούς όταν κάνουμε παραβάσεις..!!
    Τον ΚΟΚ της Γερμανίας δεν τον ξέρω.

  5. #80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Για τη χώρα μας μιλάμε. Δε θεώρησα ότι έπρεπε να το διευκρινίσω.

    ΑΥΤΗ ΣΟΥ Η ΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ........................




    Αν αποδεχτούμε ότι είμαστε τέτοιο χάλι,δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κουβεντιάζουμε πλέον.
    Όσο υπάρχουν έστω φωνές αντίστασης και διαμαρτυρίας μπορούμε τουλάχιστον να ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ότι κάτι θα αλλάξει ΚΑΠΟΤΕ.
    Αν όμως λάβουμε σαν δεδομένο ότι θα είμαστε ένα ΑΙΩΝΙΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ,τότε προς τι οι συζητήσεις..??

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Η παρουσία της ΛΕΜΟΤ πάντως σε πρωινή εκπομπή του ΣΚΑΙ ή του alpha (Λυριτζής-Οικονόμου που παίζουν δεν θυμάμαι) ήταν επιεικώς αστεία. Ουσιαστικά και αυτοί είπαν... Τϊποτα. Ότι είκοσι χρόνια παλεύουν, ότι είχαν πει σε κάποιο υπουργό του ΠΑΣΟΚ κάποτε επί Ανδρέα κάτι, ότι μπλα μπλα μπλα και επί της ουσίας δεν είπαν ΤΙΠΟΤΑ. Θα περίμενα μιά ανάλυση σαν αυτή που έγινε εδώ, αλλά δεν. Δεν είπαν "η απόφαση του Αρείου Πάγου δεν σημαίνει αυτό που γράφεται" να ακουστεί. Τους ρώτησαν ξανά και ξανά και δεν το είπαν γιατί... είχαν πιο σημαντικά πράγματα να πουν; Ότι η μοτοσικλέτα είναι "ξεχωριστού τύπου όχημα" και δεν την λαμβάνει υπ' όψη σωστά ο ΚΟΚ και μισό λεπτό περιπτερά. Και βγήκαν με μακρυμάνικα μπλουζάκια ΛΕΜΟΤ που δεν λέω, ΟΚ, πλακίτσα έχει (αν και το σήμα δεν φαινόταν αν δεν το ήξερες), αλλά ρε φίλε έλεος, είσαι πενηντακάτι χρονών δικηγόρος ο ένας και ο άλλος (αντιπρόεδρος; πρόεδρος; κάτι) και βγαίνεις σαν τον μπογιατζή πριν πάει για μεροκάματο στην τηλεόραση; Γιατί βρε παλικαράκι μου γλυκό; Ντύσου "τηλεοπτικά" γαμώτο μου, από χτες το ήξερες και το είχες γράψει στο fb και δεν σε βλέπουν μοτοσικλετιστές, σε βλέπει ο κάθε πικραμένος και η κάθε νοικοκυρά που μπορεί να έχουν και επίπεδο IQ σάπιου μήλου, όσο περιμένουν να αρχίσει η Ελένη και ο Λιάγκας και δεν ξέρω 'γω πως το λένε το ζαβό με το γλαρωμένο βλέμμα. Είπες που είπες μιά χαζομάρα, είσαι και ντυμένος όπως να 'ναι, βγήκες και στο κλείσιμο της εκπομπής, καλύτερα να μην έβγαινες καν, ειλικρινά, ζημιά έκανες. Έλεγε και ο Λυριτζής τις εξυπνάδες του (όπως ουκ ολίγοι κουτακαίοι που βρήκαν βήμα και είχαν και την φόρα της "πορσειάδας" από προχτές), η εντύπωση που έμεινε είναι: Οι μοτοσικλετιστές είναι λετσαριά, είναι αγενείς κορνάρουν βρίζουν χώνονται εμποδίζουν όπως τα λέει ο δημοσιογράφος και καλά θα κάνουμε να τους πατάμε ατιμώρητα.


    Καλύτερα ως ΛΕΜΟΤ να οργανωνόσουν και να οργάνωνες κόσμο, μέλη, λέσχες και αντί να πας σαν "είμαι ο κάτι που κάποτε είχε βαρύτητα" να είχες πίσω σου μερικές χιλιάδες ΕΝΕΡΓΟΥΣ μοτοσικλετιστές, όπως κάνουν έξω και φυσικά πετυχαίνουν τον σκοπό τους. Γιατί όταν πας κάπου και είσαι ο "Εκατό Χιλιάδες Ψήφοι" δεν σε αγνοεί κανείς, το νούμερο τυχαίο. Δεν λέω για άλλες δράσεις καν. Δάφνες, επανάπαυση και... μηδέν. Ποιός; Η πιο παλιά και ιστορική λέσχη. Γιατί...; Το να γίνονται δράσεις και να μην τις μαθαίνει κανείς (πλην μελών) μέσω τύπου, ίντερνετ κλπ μέσων το θεωρώ πιθανό (για να προλάβω τους διάφορους) αλλά ξες, αν πέσει το δέντρο στο δάσος όταν δεν είναι κανείς εκεί, κάνει θόρυβο;

    Κοροϊδεύουμε τον Μάτζι μετά, γιατί ήταν γραφικός. Και οι άλλοι είναι σοβαροί. Αν είναι σοβαροί και δεν περνάει "προς τα έξω" έχει καμμιά αξία;

    υ.γ. σε μιά κυβέρνηση που οι μισοί πηγαν στην αρχική ορκωμοσία με μηχανάκια, που η θεσμοθέτηση της διήθησης όπως στην Γαλλία δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ κόστος και που θα κάνουν ένα καλό σε μιά περίοδο που ΟΛΟΙ τους βρίζουν (καλά, πλην Μεϊμαράκη), δεν σκέφτηκε κανείς να χτυπήσει μιά πόρτα και να πει "Γειά σας, έχετε πέντε λεπτά να σας απασχολήσω για τον κύριο ημών Σοϊχίρο";


    ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ 100%


    Και να επιβραβεύσω τα λεγόμενα σου,πικρά λόγια,μεγάλες αλήθειες.
    Ο σημαντικότερος λόγος που δεν μπόρεσα ποτέ να υπαχθώ κάτω από μια παρόμοια λέσχη,
    παρότι το 80 ήταν πολύ της μόδας..!!
    Έγραψες όλα αυτά που μας χαρακτηρίζουν σαν μοτοσυκλετιστές ΜΕ ΔΥΟ ΦΡΑΣΕΙΣ..!!
    Να μην επεκταθώ,γιατί θα γίνω πολύ κακός,και μετά ΘΑΝΑΤΟΝ δεν κάνει...

  7. #82

  8. #83

    Thumbs down ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ

    Μια υπόθεση με ατύχημα που εμπλεκόταν μοτοσικλέτα που κινούνταν ανάμεσα σε αυτοκίνητα έφερε ξανά στη δημοσιότητα το θέμα αυτό. Μετά από αυτό το σοβαρό ατύχημα, κατά το οποίο η αναβάτρια της μοτοσικλέτας, προσπαθώντας να περάσει ανάμεσα σε ένα αυτοκίνητο και μια νταλίκα 18,5 μέτρων, σφηνώθηκε, έπεσε και το μεγάλο όχημα της πάτησε το χέρι, η υπόθεση έφτασε στα δικαστήρια.

    Η γυναίκα αναβάτρια αξίωσε αποζημίωση από τον οδηγό της νταλίκας και κινήθηκε νομικά προκειμένου να την κερδίσει. Ωστόσο, ο Άρειος Πάγος έκρινε ότι την ευθύνη έχει αποκλειστικά η γυναίκα, αφού δεν επιτρέπεται στις μοτοσικλέτες να κινούνται ανάμεσα στα αυτοκίνητα που βρίσκονται νόμιμα ανάμεσα στις λωρίδες κυκλοφορίας.

    Πιο συγκεκριμένα, μόνο οι αναβάτες των μοτοσικλετών που κινούνται μεταξύ των διακεκομμένων διαχωριστικών λωρίδων κυκλοφορίας ευθύνονται για πιθανό τροχαίο ατύχημα και όχι τα αυτοκίνητα που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες. Μάλιστα, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Άρειος Πάγος επιδίκασε στη γυναίκα αναβάτρια και τα δικαστικά έξοδα 2.700 ευρώ.
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  9. #84
    Το έχουμε ήδη συζητήσει, έχεις πέσει μαζί με πολύ κόσμο θύμα παραπληροφόρησης. Μόλις θυμηθώ που είναι το νήμα, θα σε συγχωνεύσω...

    εδιτ: Η συζήτηση είναι εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152192

  10. #85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το έχουμε ήδη συζητήσει, έχεις πέσει μαζί με πολύ κόσμο θύμα παραπληροφόρησης. Μόλις θυμηθώ που είναι το νήμα, θα σε συγχωνεύσω...
    Ναι ε μπραβο για βρες σε παρακαλω το νημα
    "Πώς λέγεται ο ξεκράνωτος μοτοσυκλετιστης?
    Δωρητής οργάνων".

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Θα εισπράξει.
    Αλλά 99% θα καταδικαστεί για αμέλεια, άρα πλημμέλημα.
    Ενώ κανονικά πρέπει να καταδικαστεί για ενδεχόμενο δόλο, άρα κακούργημα.
    Δεν είναι πλημελημα. Είμαι ποινικό. Ανθρωποκτονια από αμελεια . Καταδικάζεσε σε 3 χρόνια φυλακή με αναστολή. Αν κάνεις μέσα στα 3 χρόνια άλλο ποινικό αδίκημα πληρώνεις το προηγούμενο αλλιώς μπαίνεις μέσα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #87
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι πλημελημα. Είμαι ποινικό. Ανθρωποκτονια από αμελεια . Καταδικάζεσε σε 3 χρόνια φυλακή με αναστολή. Αν κάνεις μέσα στα 3 χρόνια άλλο ποινικό αδίκημα πληρώνεις το προηγούμενο αλλιώς μπαίνεις μέσα


    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0...B7%CE%BC%CE%B1

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Το λοιπόν τι πήγα να πάθω χθες (αυτό με τα ραδίκια).Καθημερινά επιστρέφω Χαλάνδρι από νέα Ιωνία από την Καποδιστρίου.Σχετικά φαρδύς δρόμος με 2 άνετες λωρίδες και διάζωμα ανάμεσα.Όταν κινούνται σωστά τα αμαξάκια μένει κενό ανάμεσά τους πες 2 μέτρων που αν σταματήσουν από μποτιλιάρισμα άντε να πάει 1,5.
    Επηρεασμένος από το παρόν νήμα τον τελευταίο καιρό δεν πάω αέρα ανάμεσα τους γιατί και το αμερικάνικο τιμόνι του gs 1100 με τους καθρέφτες δεν μπορεί...
    Χθες που λέτε στην επιστροφή ψιλοκίνηση με τον δρόμο γεμάτο αλλά χωρίς να κολλάει.Στη δεξιά λωρίδα φορτηγό μακρύ και αριστερά του ΙΧ εν κινήσει με καμμιά 50ριά αμφότερα.Κινούμαι ανάμεσα εγώ με 60-65 ξεκινώντας την προσπέραση.Το κενό στα 2 μέτρα οπότε άνετα ,όταν είμαι στην μέση της καρότσας αρχίζει να συγκλίνει το φορτηγό ,ο ΙΧης χαζεύει και σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου το κενό έχει γίνει 50 πόντοι max και μόνο τότε αντιλαμβάνεται το ΙΧ και πάει κι αυτό αριστερά ,εννοείται ότι έχω προλάβει να κόψω αλλιώς θα είχα γίνει χαλκομανία.Το φορτηγό δεν είχε ανάψει φλας και ναι ανοίχτηκε για να προσπεράσει ένα ποδήλατο που καβλάντιζε.
    Άντε γεια και βάσει νόμου φταίω ε ?
    ΥΓ Όταν είδα δε τα βιντεάκια του Μπλίτζερ με το dr είπα ,από τύχη ζούμε...

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.303
    Στον ίδιο δρόμο (στη κάθοδο προς Ν Ιωνία και μετά τα σίδερα), υπό βροχή πήγαινα με το σκούτερ πριν χρόνια και μία κότα έκοψε το τιμόνι αριστερά εντελώς αψυχολόγητα και πήγα με μπλοκαρισμένο τροχό για κλάσματα (μου φάνηκε αιώνας)! Το σαβουριό το γλίτωσα από θαύμα.

    Ίδιες συνθήκες αποστάσεων, δηλ. είχα πολύ αέρα στα δεξιά της καθώς και αριστερά, αλλά φοβάμαι πως αυτά δεν αποδεικνύονται.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Άντε γεια και βάσει νόμου φταίω ε ?
    Η αλήθεια όμως αυτή είναι, πάλι καλά που πρόσεχες να λες.....

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πιλοτικά τα ΤΑΧΙ στις λωρίδες του ΟΑΣΑ.
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 14:23
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2007, 18:52
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:01
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 14:26
  5. Τα τραίνα που φύγαν..
    από wizard στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2004, 15:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF