Σελίδα 33 από 45 ΠρώτοΠρώτο ... 23282930313233343536373843 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 665

Θέμα: Τελική ταχύτητα V strom 650

  1. #481
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Εγω αυτό που καταλαβα είναι ότι το το αγοράζουν από 2 φορές ο καθένας διότι κοντά στην τελική του εξαυλωνεται . ....



    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #482
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν το απαξιώνουν επειδή είναι ακόμα ένα αδιάφορο τουριστικό μηχανάκι, είναι σωστοί;


    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ........



    Το απαξιώνω έχει ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ έννοια.
    Και για μένα δεν ΝΟΕΙΤΑΙ μηχανόβιος που να απαξιώνει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μηχανάκι..!!
    Από πενηνταράκι μέχρι τον κουβά του μισού τόνου της Χόντα..!!
    Το να μην το πάει το βεστρομάκι επειδή νομίζει ότι με το δικό του σούπερ μηχανάκι
    θα ξύνει την άσφαλτο,δεκτό.
    Ας τον να νομίζει,άλλο γούστο,άλλο να παριστάνω τον Ρόσσι,ο καθένας με την τρέλα του...!!!
    Αλλά........ΑΠΑΞΙΩΝΩ..??
    Γιατί..?? Επειδή έγινε σούπα..??
    Μήπως η αγορά δεν είναι γεμάτη από αδιάφορα τουριστικά μηχανάκια..??
    Δεν πουλάνε όμως όλα όπως το βεστρόμ...!!!

  3. #483
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Λάθος, ενα κοντέρ μπορεί άνετα να έχει μεγαλύτερο σφάλμα στα 60 απ τα 100.
    Εγώ πάλι έχω την αίσθηση-βεβαιότητα ότι τα κοντέρ κλέβουν σταθερά ποσοστιαία από το 1ο χιλιόμετρο, και αυτό προφανώς είναι "εργοστασιακή επιλογή"...
    Στις μοτό το κλέψιμο αυτό παίζει από 6 έως +10%
    Απλά, στα λίγα χιλόμετρα τα 4-5 παραπάνω δεν γίνονται τόσο καραμπινάτα αντιληπτά όσο τα 20-25 παραπάνω της τρίτης εκατοντάδας και μας οδηγεί στο λάθος συμπέρασμα του μεταβλητού κλεψίματος"...

  4. #484
    Πολύ καλά κάνουνε και ασχολούνται με τις τελικές σε μηχανάκια που η τελικη ταχύτητα τους είναι τελείως αδιάφορη.
    Πρέπει να ζήσουν κι αυτοί που υπόσχονται «θαύματα» αύξησης ιπποδύναμης και τελικής.

  5. #485
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Πολύ σοβαρά τα παίρνετε όλοι εδώ μέσα νομίζω, δεν φταίει η πλάκα αλλά η αιμορραγία της περιόδου...






    Υ.Γ δεν λέω για όλα τα θέματα αλλά για αυτά που είναι προφανές ότι ανοίχτηκαν για χαβαλέ.

  6. #486
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι έχω την αίσθηση-βεβαιότητα ότι τα κοντέρ κλέβουν σταθερά ποσοστιαία από το 1ο χιλιόμετρο, και αυτό προφανώς είναι "εργοστασιακή επιλογή"...
    Στις μοτό το κλέψιμο αυτό παίζει από 6 έως +10%
    Απλά, στα λίγα χιλόμετρα τα 4-5 παραπάνω δεν γίνονται τόσο καραμπινάτα αντιληπτά όσο τα 20-25 παραπάνω της τρίτης εκατοντάδας και μας οδηγεί στο λάθος συμπέρασμα του μεταβλητού κλεψίματος"...
    Ως συνήθως ο καθένας έχει την άποψή του.
    Μόνο μια είναι η σωστή όμως και αυτή φαίνεται ποιά είναι, αν καποιος κάνει σωστες μετρήσεις, ή αν διαβάσει τα αποτελέσματα των τεστ έγκριτων περιοδικών με σωστά όργανα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #487
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ως συνήθως ο καθένας έχει την άποψή του.
    Μόνο μια είναι η σωστή όμως και αυτή φαίνεται ποιά είναι, αν καποιος κάνει σωστες μετρήσεις, ή αν διαβάσει τα αποτελέσματα των τεστ έγκριτων περιοδικών με σωστά όργανα.
    οκ, σωστό κι αυτό... Πάντως πριν κάτι (αρκετά) χρόνια πέτυχα βράδι σε ψιλοέρημο δρόμο εν λειτουργία ένα από αυτά τα ραντάρ της τροχαίας - αυτά που σε ενημερώνουν για την ταχύτητα κίνησης σου... επειδή ήμουν σε χαβαλέ φάση, έτσι για πλάκα πέρασα από μπροστά του 3 φορές με σταθερή ταχύτητα 60, 100 και 130 χιλιομέτρων. Όπως ήδη το υποψιαζόμουν, και τις 3 φορές πήρα ποσοστιαία το ίδιο σφάλμα σε σχέση με το κοντέρ μου...

  8. #488
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Όπως ήδη το υποψιαζόμουν, και τις 3 φορές πήρα ποσοστιαία το ίδιο σφάλμα σε σχέση με το κοντέρ μου...
    Αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο για όλα τα μηχανάκια. Το δικό μου πχ δε φαίνεται να "κλέβει" καθόλου. Αλλά θα το μετρήσω και με gps για να το επιβεβαιώσω.
    Life begins at 45°.

  9. #489
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο για όλα τα μηχανάκια. Το δικό μου πχ δε φαίνεται να "κλέβει" καθόλου. Αλλά θα το μετρήσω και με gps για να το επιβεβαιώσω.
    Η τεχνολογία μηδενίζει τα σφάλματα, στην περίπτωσή μας αυτό συνέβη από τότε που τα κοντέρ έγιναν με ηλεκτρονικό μάτι και το μηχανικό με τις ντίζες μπήκε στο ράφι. Αν τώρα το ηλεκτρονικό σου δείχνει απόκλιση προς τα επάνω και μάλιστα μεγάλη τότε είναι θέμα της εκάστοτε κατασκευάστριας εταιρίας για να χαζοχαίρονται ευχαριστημένοι οι πελάτες της.

  10. #490
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο για όλα τα μηχανάκια. Το δικό μου πχ δε φαίνεται να "κλέβει" καθόλου. Αλλά θα το μετρήσω και με gps για να το επιβεβαιώσω.
    Πάντως σύμφωνα με τη κουβέντα που είχα με τον Amyrou στην ετήσια το hornet μου (που δεν είναι γραναζωμένο) πρέπει να κλέβει 20%

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #491
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Είναι και θέμα ρύθμισης. Μερικές φορές μπορεί να μην μπορούν να ρυθμιστούν σωστά το ταχύμετρο με το οδόμετρο οπότε δίνουν βάση στο δεύτερο.

  12. #492
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εγω αυτό που καταλαβα είναι ότι το το αγοράζουν από 2 φορές ο καθένας διότι κοντά στην τελική του εξαυλωνεται . ....



    Μλκ δεν πάνε καλά ένας δικός μου έχει πάρει 3 κι όλα μαύρα ,δεν ξέρω τι ρόλο παίζει αυτό βέβαια...

  13. #493
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Είναι και θέμα ρύθμισης. Μερικές φορές μπορεί να μην μπορούν να ρυθμιστούν σωστά το ταχύμετρο με το οδόμετρο οπότε δίνουν βάση στο δεύτερο.
    Σωστά στο ότι συνήθως το οδόμετρο είναι πολύ πιο ακριβές από το ταχύμετρο... Γιαυτό και όσοι βάζουν speedohealer αναγκαστικά "θυσιάζουν" την ακρίβεια ενός από τα δύο...
    Πάντως είναι γελοίο να υποστηρίζουμε ότι ο κατασκευαστής δεν μπορεί (αν θέλει) να έχει ακρίβεια και στα 2... Μια χαρά μπορεί και παραμπορεί... Απλά έχουν μπεί σε ένα παιχνίδι ικανοποίησης χαζοχαρούμενων-ματαιόδοξων πελατών που ξαφνικά "ανακαλύπτουν με θαυμασμό" ότι ένα δικύλινδο μεσαίο on-off "ταξιδεύει" άνετα με 150-160 φορτωμένο, και σε "αυτά τα χιλόμετρα" δεν καίει, ούτε σπάει-χαλάει...

  14. #494
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο για όλα τα μηχανάκια. Το δικό μου πχ δε φαίνεται να "κλέβει" καθόλου. Αλλά θα το μετρήσω και με gps για να το επιβεβαιώσω.
    Κοίτα ρε που φτάσαμε...

  15. #495
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Τέρενς το θρεντακι είναι απ το 08. Εγώ βλέπω σάτιρα και πλάκα τύπου τσακ Νόρις για τις υπερβολές που έχουν ειπωθεί για αυτό το μηχανάκι. Δε βλέπω λόγο να παίρνει κάποιος στραβά τέτοιες συζητήσεις. Σιγά βρε συ!
    Όσο για την έλλειψη χιούμορ... οι προηγούμενες σελίδες δείχνουν το αντίθετο. Έλλειψη χιούμορ ίσως έχει αυτός που θα τα πάρει όλα της μετρητοίς. Δε βλέπω τον λόγο να παρεξηγουμαστε για τέτοιους λόγους. Τέτοια πειράγματα και υπερβολές πάντα ήταν μέσα στο παιχνιδι.
    Όταν μιλάνμε σοβαρά ακόμα και ο βλιτζ μπορεί να προτείνει vstrom σε κάποιον που ταιριάζει στις ανάγκες του.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF