Σελίδα 31 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334353641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #451
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    φοραω στο αυτοκινητο (Astra H GTC) τα Uniroyal Rainsport 3 (205/55/16). Παρολο που θεωρουνται βροχινα, και οντως ειναι κυριως βροχινα, δεν πιανονται στο στεγνο με μονο τιμημα τα μαλακα πλαινα. Το λεω για τις θυγατρικες που αναφερθηκε. Η Uniroyal ειναι θυγατρικη της Continental ομως στο ιδιο εργοστασιο φτιαχνονται και γενικως ολοι τα αποθεωνουν σαν σπορ λαστιχο. Πριν φοραγα τα Pirelli Cinturato P7. Premium και καλα και εν τελει το πιο τραγικο λαστιχο που ειχα ποτε στο αμαξι. Ακομα και τα μαμα που ειχε τα bridgestone er300 turanza οταν το αγορασα καινουργιο ηταν μακραν καλυτερα. Ολα τα λαστιχα εχουν δοκιμαστει σε ολες τις συνθηκες. (βροχη, επαρχιακους, εντος πολης και γρηγορη οδηγηση σε στροφιλικια, σε σημειο που δουλευε το esp υπερωρια.

    Καθολου σκαρτα λοιπον τα θυγατρικα και πρεπει να σου πω πως το ρισκαρα γιατι και εγω το ιδιο σκεφτομουν αλλα τα αποθεωναν ως ελαστικα οποτε ειπα να τα δοκιμασω. Για την ιστορια τα εβαλα τον Νοεμβρη του 2014. 3 χρονια σχεδον μετα και ακομα δεν με εχουν προδωσει (λιμανακια, πεταλο σεφ κτλ)

  2. #452
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    τα λαστιχα συνοδευονται απο πιστοποιησεις
    νομιζω απο εκει μπορει να γινει μια πρωτη συγκριση οταν προκειται για προιοντα που δεν γνωριζουμε

  3. #453
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasG Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Pirelli P1 280 €
    Toyo 280 €
    Yokohama 280-320 €

    Μεταξύ Matador, Falken & Pirelli που ειναι ετοιμοπαραδοτα, τι λέτε? Να παω σε ενα από αυτά ή να παραγγείλω καποιο από τα άλλα των 280 €??
    Ψηφιζω Yokohama. Απο ολες τις μαρκες που εχω χρησιμοποιησει ηταν η μονη που μεχρι τελευταιου χιλιοστου του πελματος κραταγε (τουλαχιστον στο στεγνο) σχεδον το ιδιο με καινουριο!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    οποιος ειναι εξω απ'το χορο πολλα τραγουδια ξερει..
    μια χαρα ειναι τα θυγατρικα και τιποτα δεν εχουν να ζηλεψουν απο τα επωνυμα..
    Δε θελω να απαντησω στο ιδιο στυλ αλλα θα μου επιτρεψεις φιλε μου να διαφωνησω μιας και ΔΕΝ ειμαι εξω απο το χορο ουτε και τωρα που εχω μηχανη ουτε και τοτε... ουτε και βιογραφικο θα σου δωσω. Οπως ειπα αυτη ειναι η προσωπικη μου διαπιστωση μετα απο παρα πολλες 4δες και εμπειριες.

    Το πως πασαρουν τα ναϋλον σαν θυγατρικες οι λαστιχαδες το ξερουμε ολοι. Το οτι οι θυγατρικες χρησιμοποιουν πιο φτηνιαρικα υλικα για χαμηλοτερο κοστος ειναι λογικο, αν βαζεις εκτος απο τον εαυτο σου, το κοριτσι σου τους φιλους σου και την οικογενεια σου μεσα στο κουτι σου και τους σεβεσαι τοτε πας σε κατι επωνυμο που σου ταιριαζει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τελευταία φορά είχα αγοράσει λάστιχα από Αγγλία, με τα μισά λεφτά σχεδόν και το κατάστημα εδώ με χρέωσε 40€ για την εργασία τοποθέτησης. Ακόμα και με την έξτρα χρέωση, γλίτωσα πάνω από 100€.
    Αθανατο camskill..... ειχα παρει πολλες 4αδες yokohama parada απο κει! Γλυτωνα μεχρι και 250 ευρω την 4αδα μεχρι που σταματησε να στελνει Ελλαδα με 40 ευρω μεταφορικα.... δε ξερω τι κανει τωρα.... στα υπολοιπα λαστιχα στην 215/40/17 δεν εβρισκα αλλο που να συμφερει τοσο... ωραιες εποχες!
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  4. #454
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2017
    Μηνύματα
    0
    O.K. κύριοι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Θα παω να μαθω ποια μοντέλα φερνουν με παραγγελία σε Toyo, Yokohama και λοιπούς επώνυμους . και όταν εχω όλα τα δεδομένα και ειμαι στην τελική επιλογή, θα επανέλθω.

  5. #455
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    685
    Επειδή οι περισσότεροι κινούμε το αυτοκίνητο μόνο όταν βρέχει προτιμήστε τα βρόχινα λάστιχα. Εγω γλυκοκοιτάζω αυτά https://www.skroutz.gr/s/7448067/Uni...60R14-82H.html

  6. #456
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος



    Αθανατο camskill..... ειχα παρει πολλες 4αδες yokohama parada απο κει! Γλυτωνα μεχρι και 250 ευρω την 4αδα μεχρι που σταματησε να στελνει Ελλαδα με 40 ευρω μεταφορικα.... δε ξερω τι κανει τωρα.... στα υπολοιπα λαστιχα στην 215/40/17 δεν εβρισκα αλλο που να συμφερει τοσο... ωραιες εποχες!
    Ακριβώς.
    Ακόμα και τα καλά τα χρόνια, συνέφερε 1000% απο εκεί

  7. #457
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.366
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος



    Δε θελω να απαντησω στο ιδιο στυλ αλλα θα μου επιτρεψεις φιλε μου να διαφωνησω μιας και ΔΕΝ ειμαι εξω απο το χορο ουτε και τωρα που εχω μηχανη ουτε και τοτε... ουτε και βιογραφικο θα σου δωσω. Οπως ειπα αυτη ειναι η προσωπικη μου διαπιστωση μετα απο παρα πολλες 4δες και εμπειριες.

    Το πως πασαρουν τα ναϋλον σαν θυγατρικες οι λαστιχαδες το ξερουμε ολοι. Το οτι οι θυγατρικες χρησιμοποιουν πιο φτηνιαρικα υλικα για χαμηλοτερο κοστος ειναι λογικο, αν βαζεις εκτος απο τον εαυτο σου, το κοριτσι σου τους φιλους σου και την οικογενεια σου μεσα στο κουτι σου και τους σεβεσαι τοτε πας σε κατι επωνυμο που σου ταιριαζει.


    και μονο αυτη η απαντηση που δινεις φωναζει ποσο ασχετος wannabe γνωστης εισαι με το θεμα ελαστικα...
    πληροφοριακα να σε ενημερωσω οτι εγω που 20 φευγα χρονια τωρα ειμαι μεσα στα συνεργεια και τα λαστιχαδικα (αρα κατα το ελληναραδικο σκεπτικο δεν ξερω τη δουλεια μου ) και εχοντας βαλει στα αυτοκινητα μου λαστιχα απο τα κορυφαια μοντελα των καλυτερων εταιρειων, αυτη τη φορα επελεξα να βαλω και στα δυο μια μαρκα που εσυ θεωρεις δευτεραντζα και σκαρταδουρα γιατι ειναι πιο οικονομικη απο τα επωνυμα.. και ξερεις τι? ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχω φορεσει! κλασεις καλυτερο απο τα "κορυφαια" επωνυμα!
    και ο σεβασμος στον εαυτο σου και στους ανθρωπους που βαζεις στο αμαξι σου, δε φαινεται απο το τι μαρκα λαστιχα βαζεις.. φαινεται απο το καθε ποτε τα αλλαζεις και πως τα συντηρεις... τι να τα κανεις τα κορυφια μισελεν πχ αμα τα αλλαζεις καθε 8 χρονια ( η αμα σε κοψουν στο ΚΤΕΟ) και κοιτας τον αερα μια φορα το 6μηνο? η το πας ξεφουσκωτο μεχρι τον λαστιχα γιατι βαριεσαι να βαζεις ρεζερβα?
    Τελευταία τροποποίηση από mikes; 03/10/2017 στις 21:10.

  8. #458
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2017
    Μηνύματα
    0
    Tι γνωμη εχετε για τα Toyo DBR ??

    Τα ξερετε??

  9. #459
    Για FOCUS 1.6 115ps 205/55/16 τι λάστιχο προτείνετε;

    Χρήση επαρχία, ήρεμα πράγματα, κυρίως ευθείες και εγνατία, 15000-20000 χλμ το χρόνο.

    Τωρινό λάστιχο GOOD YEAR EfficientGrip Performance. Πολύ ευχαριστημένος αλλά αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε πιο καλή τιμή γιατί οχι;

    Ps. μπορώ να κατέβω σε πέλμα; ΠΧ 195 ? αν ναι τι χάνω τι κερδίζω;
    The R is for Respect.

  10. #460
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    http://taramigkos.gr/allagh-diastaseon/

    195/60-16
    αλλα δεν ξερω αν συμφερει απο τιμες

  11. #461
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Για FOCUS 1.6 115ps 205/55/16 τι λάστιχο προτείνετε;

    Χρήση επαρχία, ήρεμα πράγματα, κυρίως ευθείες και εγνατία, 15000-20000 χλμ το χρόνο.

    Τωρινό λάστιχο GOOD YEAR EfficientGrip Performance. Πολύ ευχαριστημένος αλλά αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε πιο καλή τιμή γιατί οχι;

    Ps. μπορώ να κατέβω σε πέλμα; ΠΧ 195 ? αν ναι τι χάνω τι κερδίζω;
    Michelin Primacy 3

  12. #462
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Ps. μπορώ να κατέβω σε πέλμα; ΠΧ 195 ? αν ναι τι χάνω τι κερδίζω;
    Χονδρικά, χάνεις πρόσφυση, κερδίζεις κατανάλωση και βάρος. Αλλά και τα 3 εξαρτώνται κι από άλλους παράγοντες.
    Life begins at 45°.

  13. #463
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Για FOCUS 1.6 115ps 205/55/16 τι λάστιχο προτείνετε;

    Χρήση επαρχία, ήρεμα πράγματα, κυρίως ευθείες και εγνατία, 15000-20000 χλμ το χρόνο.

    Τωρινό λάστιχο GOOD YEAR EfficientGrip Performance. Πολύ ευχαριστημένος αλλά αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε πιο καλή τιμή γιατί οχι;

    Ps. μπορώ να κατέβω σε πέλμα; ΠΧ 195 ? αν ναι τι χάνω τι κερδίζω;


    petlas PΤ741
    περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα που αναφερεις toyota auris 1.6 124ps με τις ιδιες διαστασεις ελαστικων...15 με 20 χιλ χλμ τον χρονο και χρηση επαρχια και ηρεμα πραγματα...

    τα φοραω τωρα 4 χρονια και δεν ειχα κανενα προβλημα...δεν εχουν φαγωθει για να τα αλλαξω..οι δεικτες δλδ δεν εχουν ευθυγραμμιστει και κραταει μια χαρα χωρις ακροτητες και υπερβολες...

    η τιμη που τα ειχα βαλει τοτε το 2013 ειναι η ιδια που τα βρισκω και τωρα... 220€ η τετραδα...

  14. #464
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    petlas PΤ741
    περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα που αναφερεις toyota auris 1.6 124ps με τις ιδιες διαστασεις ελαστικων...15 με 20 χιλ χλμ τον χρονο και χρηση επαρχια και ηρεμα πραγματα...

    τα φοραω τωρα 4 χρονια και δεν ειχα κανενα προβλημα...δεν εχουν φαγωθει για να τα αλλαξω..οι δεικτες δλδ δεν εχουν ευθυγραμμιστει και κραταει μια χαρα χωρις ακροτητες και υπερβολες...

    η τιμη που τα ειχα βαλει τοτε το 2013 ειναι η ιδια που τα βρισκω και τωρα... 220€ η τετραδα...
    Τα έχεις κάνει δηλαδή 70k χλμ?

  15. #465
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    και μονο αυτη η απαντηση που δινεις φωναζει ποσο ασχετος wannabe γνωστης εισαι με το θεμα ελαστικα...
    πληροφοριακα να σε ενημερωσω οτι εγω που 20 φευγα χρονια τωρα ειμαι μεσα στα συνεργεια και τα λαστιχαδικα (αρα κατα το ελληναραδικο σκεπτικο δεν ξερω τη δουλεια μου ) και εχοντας βαλει στα αυτοκινητα μου λαστιχα απο τα κορυφαια μοντελα των καλυτερων εταιρειων, αυτη τη φορα επελεξα να βαλω και στα δυο μια μαρκα που εσυ θεωρεις δευτεραντζα και σκαρταδουρα γιατι ειναι πιο οικονομικη απο τα επωνυμα.. και ξερεις τι? ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχω φορεσει! κλασεις καλυτερο απο τα "κορυφαια" επωνυμα!
    και ο σεβασμος στον εαυτο σου και στους ανθρωπους που βαζεις στο αμαξι σου, δε φαινεται απο το τι μαρκα λαστιχα βαζεις.. φαινεται απο το καθε ποτε τα αλλαζεις και πως τα συντηρεις... τι να τα κανεις τα κορυφια μισελεν πχ αμα τα αλλαζεις καθε 8 χρονια ( η αμα σε κοψουν στο ΚΤΕΟ) και κοιτας τον αερα μια φορα το 6μηνο? η το πας ξεφουσκωτο μεχρι τον λαστιχα γιατι βαριεσαι να βαζεις ρεζερβα?


    you are the man!
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF