Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 139

Θέμα: Επισκευή ελαστικού τιούμπλες στο πουθενά.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει σε μοτοσυκλέτα, αλλά σε λάστιχο ποδηλάτου βουνού. Δε μιλάω για απλή φορητή τρόμπα ποδηλάτου των 5-20€, αλλά για πτυσσόμενη τρόμπα εδάφους-χεριών, που μπορεί να ανεβάσει χωρίς μεγάλη προσπάθεια υψηλές πιέσεις. Φαντάζομαι ότι στο λάστιχο της μοτοσυκλέτας κερδίζεις από τη μικρότερη πίεση, αλλά χάνεις σημαντικά από την επιπλέον ποσότητα του αέρα που χωράει. Το δεύτερο, απλά θέλει χρόνο τρομπαρίσματος.

    Συμφωνώ πάντως με τους από πάνω, ότι με τις αμπούλες ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Άλλωστε πόσες φορές θα σου σκάσει λάστιχο για να αποσβέσεις τα χρήματα της τρόμπας;

    Για χρήση στο σπίτι, ώστε να φουσκώνω τα λάστιχα κρύα, χρησιμοποιώ τρόμπα εδάφους-χεριών, που έχει μεγάλο θάλαμο συμπίεσης και κάνει το φούσκωμα παιχνιδάκι. Και σε αμάξι με τέτοια προσθέτω αέρα. Πολύ πιο γρήγορη από τα μικρά ηλεκτρικά κομπρεσέρ που θέλουν αρκετή ώρα αναμονής. Αυτή βέβαια δεν είναι για να την κουβαλάς πάνω σε ποδήλατο ή μοτοσυκλέτα.

    [off-topic]Οι δύο κατηγορίες τρόμπας που αναφέρω είναι πρακτικά μονόδρομος για λάστιχα ποδηλάτων δρόμου που χρειάζονται πίεση 120-160 psi. Τα κομπρεσέρ στα βενζινάδικα συνήθως ανεβάζουν μέχρι 60 άντε 90 psi.[/off-topic]
    Τώρα τα είπες σωστά. By the way η πρώτη τρόμπα που έβαλες δεν είναι πτυσσόμενη, απλά μικρή .




    Επίσης περιμένω κάποιον να κάνει τα μαθηματικά για να δείτε πόσες αμπούλες χρειάζεται ένα άδεια λάστιχο για να γεμίσει αέρα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Όταν είχα πάθει λάστιχο στην μηχανή, έβαλα μία αμπούλα και ίσα που πήρε λίγο. Δεν έβαλα άλλη γιατί το βενζινάδικο ήταν κάπου στο 1 χλμ και την οδήγησα σιγά σιγά μέχρι εκεί. Λογικά θα θέλει πάνω από 2 αμπούλες για να γεμίσει σωστά. Εξαρτάται βέβαια και τι διάσταση έχει το λάστιχο.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Όταν είχα πάθει λάστιχο στην μηχανή, έβαλα μία αμπούλα και ίσα που πήρε λίγο. Δεν έβαλα άλλη γιατί το βενζινάδικο ήταν κάπου στο 1 χλμ και την οδήγησα σιγά σιγά μέχρι εκεί. Λογικά θα θέλει πάνω από 2 αμπούλες για να γεμίσει σωστά. Εξαρτάται βέβαια και τι διάσταση έχει το λάστιχο.
    3 το λιγότερο, ότι λάστιχο και να έχει.


    Υ.Γ. Εσένα σε καλωσορίσαμε εδώ μέσα, για δε θυμάμαι. ...
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Οι αμπούλες έχουν όλες το ίδιο σπείρωμα;
    Για να παραγγείλω από τους Κινέζους ένα αντάπτορα με διακόπτη, που ρυθμίζεις πόσο θα αδειάσεις την αμπούλα.

    Συνημμένο 414188

    Συνημμένο 414189
    τα σοβαρα κιτ των 20-25 € εχουν μεσα.

  5. #20
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    3 το λιγότερο, ότι λάστιχο και να έχει.
    Εδώ λένε για 4 το ελάχιστο για να φθάσεις τα 20 psi σε μοτοσακό adventure και απλά να πας σε σημείο που θα βρεις κομπρεσέρ. Για σωστή πίεση λένε από 6 έως 12 αμπούλες των 16 γραμμαρίων.

    Κι εδώ λέει για 4 τουλάχιστον.


    Spoiler: Εμφάνιση
    Για τη σύγκριση, ένα ποδήλατο δρόμου χρειάζεται λιγότερο από μία αμπούλα, ενώ ένα βουνού μεταξύ μία και δύο. Άρα χρειάζεσαι πολύ τρομπάρισμα στη μοτοσυκλέτα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Αμάν, ευτυχώς που άνοιξα το νήμα.
    Τα κιτ έχουν μέσα 3 αμπούλες και νόμιζα ότι θα φτάνουν να φουσκώσεις το λάστιχο καλά, τουλάχιστον δύο φορές.

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Όποιος έχει φουσκώσει λάστιχο μηχανής (τέρμα ξεφούσκωτο) με μικρή τρόμπα ποδηλάτου και δεν καταράστηκε την ώρα και την στιγμή, να σηκώσει το χέρι του ......

    θα μας τρελάνετε εσείς εδώ μέσα .....


    Μοτοσυκλέτας, αυτοκινήτου και πρόσφατα στρώμα διπλό
    Έχει να κάνει με την αυτονομία για εμένα, και ναι, φουσκώνεις κανα δεκάλεπτο αν είσαι προσεκτικός και δεν ανάψεις την τρόμπα.
    Μπορεί και παραπάνω αλλα γιατι να ενοχληθώ αφενός, αφετερου έχω την σιγουριά πως θα φουσκώσει υπο οποιεσδήποτε συνθήκες.
    Οι αμπούλες με έχουν προδώσει αρκετά στις κούρσες, ακόμα και στην σαντιγύ.
    Κομπρεσέρ δεν το χωράει ο νούς μου, όσον αφορά το αν θα δουλέψει, την εξάρτηση από ρεύμα αλλά και σαν όγκος.

    Μια ζυγαριά είναι όλα. ο καθένας με τον τρόπο του

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    δυσκολεύομαι να καταλάβω την λογική σας.
    οι αμπούλες είναι emergency βάζεις 1-2-3 και πας βενζινάδικο ή εκεί που θα σε μαζέψει η οδική δεν είναι για να φουσκώνουμε ελαστικα.
    μέσα έχουν CO2 (Διοξείδιο του άνθρακα) και όχι ατμοσφαιρικό αέρα.
    αν θες να επισκευάσεις την ζημια και οχι να λύσεις προσωρινά το πρόβλημα σου κουβαλάς μαζί αλλα πράγματα και οχι ενα απλο repair kit.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    3 το λιγότερο, ότι λάστιχο και να έχει.


    Υ.Γ. Εσένα σε καλωσορίσαμε εδώ μέσα, για δε θυμάμαι. ...

    Όχι και μπορεί να φταίω εγώ που δεν έγραψα στο θέμα αυτό.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Τώρα μου ήρθε η ιδέα.
    Μπορώ να γεμίζω το λάστιχο με βουτάνιο που έχει το γκαζάκι που έχω μαζί μου στις εκδρομές.
    Εύκολα θα φτιάξω έναν αντάπτορα, βιδωτά γκαζάκια χρησιμοποιώ.

    Δεν πιστεύω να λαμπαδιάσω;

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Τώρα μου ήρθε η ιδέα.
    Να γεμίζω το λάστιχο με βουτάνιο που έχει το γκαζάκι που έχω μαζί μου στις εκδρομές.
    Εύκολα θα φτιάξω έναν αντάπτορα, βιδωτά γκαζάκια χρησιμοποιώ.

    Δεν πιστεύω να λαμπαδιάσω;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8977350066206.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	414191

  12. #27
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Τώρα μου ήρθε η ιδέα.
    Να γεμίζω το λάστιχο με βουτάνιο που έχει το γκαζάκι που έχω μαζί μου στις εκδρομές.
    Εύκολα θα φτιάξω έναν αντάπτορα, βιδωτά γκαζάκια χρησιμοποιώ.

    Δεν πιστεύω να λαμπαδιάσω;
    Απλά θα την επόμενη φορά που θα σου ξανασκάσει το λάστιχο, θα αποκτήσει κυριολεκτική σημασία ο όρος "έσκασε το λάστιχο".
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εαν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες (αν δεν εχει να του βαλεις, λυνουν χερια), μια εξυπνη λυση
    ειναι μαζι με το σετακι επισκευης να εχεις και το εργαλειακι που ξεβιδωνει τη βελονα της βαλβιδας
    (βαλβιδολογος λεγεται). χωρις τη βελονα μεσα στη βαλβιδα, το κομπρεσερακι χρειαζεται το μισο
    χρονο για να φουσκωσει το λαστιχο.. ανεβαζεις πιεση 10-15psi παραπανω, βγαζεις ακρο, βιδωνεις
    βελονα, και αμα χρειαζεται μετα συπληρωνεις αερα και εισαι κομπλε..
    αυτο δεν πεζει. Στο πουθενα να εχει σκασμενω λαστιχο, να το φτιαξει με μπαλωμα σε σαμπρελα, η κορδονι σε Tubeless , να βγαλει την βελονα για να παρει ποιο γρηγορα αερα, να παει να βαλει την βελονα και η πιεσει του αερα του την εστειλε απο εκει που ηρθε.τον φανταζεσαι την ωρα εκεινη.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    αυτο δεν πεζει. Στο πουθενα να εχει σκασμενω λαστιχο, να το φτιαξει με μπαλωμα σε σαμπρελα, η κορδονι σε Tubeless , να βγαλει την βελονα για να παρει ποιο γρηγορα αερα, να παει να βαλει την βελονα και η πιεσει του αερα του την εστειλε απο εκει που ηρθε.τον φανταζεσαι την ωρα εκεινη.
    Το σκέφτηκα και εγώ, γι αυτό μαζί με τον βαλβιδολόγο παράγγειλα προ ολίγου και μερικές βαλβίδες για να έχω μαζί μου. Αμελητέο το κόστος και ο όγκος τους.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    αυτο δεν πεζει. Στο πουθενα να εχει σκασμενω λαστιχο, να το φτιαξει με μπαλωμα σε σαμπρελα, η κορδονι σε Tubeless , να βγαλει την βελονα για να παρει ποιο γρηγορα αερα, να παει να βαλει την βελονα και η πιεσει του αερα του την εστειλε απο εκει που ηρθε.τον φανταζεσαι την ωρα εκεινη.

    Μετά θα ψάχνει βελόνα στα άχυρα στην κυριολεξία!!!

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα στο πουθενά. 27-6-2010
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 10:46
  2. Επισκευή ελαστικού Θεσσαλονίκη
    από vstromgr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2009, 22:37
  3. Σ' ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ...
    από tilo_wolff στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 15:42
  4. Tips & Tricks για επισκευη ελαστικου
    από edie στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 11:18
  5. Επισκευη Ελάστικου
    από troulis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 13:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF