Σελίδα 22 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #316
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Σωστός, παίζει η Hitachi να αγόρασε την Μετάβο για τα τσοκ
    Εχω το μικρό 650αρι. Παίζει το τσοκάκι του να είναι καλύτερο απ' το rohm που είχα στο bosch. Τα τσοκ της μετάβο είναι δικά της, δεν είναι rohm ή άλλης εταιρίας, απ' ότι ξέρω.
    Sent from me using a computer.

  2. #317
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Να υποθέσω προβληματικό τσοκ, και τα καλύτερα σπίτια το παθαίνουν!
    Εγώ παντως δεν θα το έδινα χωρίς να προσπαθήσω να δω τι συμβαίνει και αν επισκευαζεται.
    Καλημέρα. Το ότι το έδωσα τότε δεν έγινε επειδή θεώρησα άχρηστο το συγκεκριμένο εργαλείο, αλλά απλά γιατί συνειδητοποίησα την αξία ενός πνευματικού (που δεν είχα ως τότε) για ανάλογες εργασίες, σε συνδυασμό ότι δεν μου περίσσευαν χρήματα για να κρατήσω και τα 2. Είχα ήδη (κι έχω ακόμα) ένα απλό κρουστικό Black & Decker (αγορασμένο κάπου το 2002, από τα τελευταία σχετικά σοβαρά Black & Decker, Μade in England) κι ένα ελαφρύ δράπανο Hitachi (με μικρό τσοκ 6,5mm) για ψιλοδουλειές, σαν αυτά που έχουν λαμαρινάδες. Εκ των υστέρων βέβαια το μετάνιωσα που το έδωσα γιατί ήταν από τα "σωστά" της Metabo, αλλά δεν βαριέσαι, αυτά έχει η ζωή.

  3. #318
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εχω το μικρό 650αρι. Παίζει το τσοκάκι του να είναι καλύτερο απ' το rohm που είχα στο bosch. Τα τσοκ της μετάβο είναι δικά της, δεν είναι rohm ή άλλης εταιρίας, απ' ότι ξέρω.
    Τόσο δύσκολο είναι πια για μια εταιρία με "ονοματεπώνυμο" να φτιάξει σωστά τσοκ;
    Έχω 2 μποσάκια κρουστικά πρίζας, ακριβώς το ίδιο μοντέλο πράσινα.
    (θα βάλω φωτό αργότερα. το πως Βρέθηκα να έχω 2 ακριβώς ίδια είναι περίεργη και αστεία ιστορία, αν θέτε την λέω )
    το τσοκ του ενός σφίγγει με δυσκολία (και τα 2 είναι χωρίς "κλειδί") και στα ψιλοζόρια μπλοκάρει και το άλλο κρατάει καλά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #319
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τόσο δύσκολο είναι πια για μια εταιρία με "ονοματεπώνυμο" να φτιάξει σωστά τσοκ;
    Έχω 2 μποσάκια κρουστικά πρίζας, ακριβώς το ίδιο μοντέλο πράσινα.
    (θα βάλω φωτό αργότερα. το πως Βρέθηκα να έχω 2 ακριβώς ίδια είναι περίεργη και αστεία ιστορία, αν θέτε την λέω )
    το τσοκ του ενός σφίγγει με δυσκολία (και τα 2 είναι χωρίς "κλειδί") και στα ψιλοζόρια μπλοκάρει και το άλλο κρατάει καλά.....
    Εγώ σε όλα τα ηλεκτρικά μου δραπανα τα Rohm τσοκ έχουν αποδειχθεί αλάνθαστα και αθάνατα.
    Όταν τρυπας μπετόν καλό είναι να σφιγγεις γύρω γύρω και στις τρεις θέσεις του κλειδιού, έτσι είναι πολύ δύσκολο να λασκάρει το διαμαντοτρυπανο.
    Απο ένα σκαπτικο SDS της metabo με δύο τσοκ δεν έχω πολλές εμπειρίες, μέχρι τώρα είναι σωστό.

  5. #320
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τόσο δύσκολο είναι πια για μια εταιρία με "ονοματεπώνυμο" να φτιάξει σωστά τσοκ;
    Έχω 2 μποσάκια κρουστικά πρίζας, ακριβώς το ίδιο μοντέλο πράσινα.
    (θα βάλω φωτό αργότερα. το πως Βρέθηκα να έχω 2 ακριβώς ίδια είναι περίεργη και αστεία ιστορία, αν θέτε την λέω )
    το τσοκ του ενός σφίγγει με δυσκολία (και τα 2 είναι χωρίς "κλειδί") και στα ψιλοζόρια μπλοκάρει και το άλλο κρατάει καλά.....
    Τα μπλε μπος έχουν rohm που ειναι σημείο αναφοράς ποιότητας. Τα πράσινα δεν ξέρω. (edit. νομίζω έχουν μια φθηνότερη σειρά της rohm, με πλαστικό περίβλημα).

    Πες την ιστορία σου, λίγο πολύ όλοι έχουμε γίνει ρεζίλι εδω μέσα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/05/2020 στις 02:11.
    Sent from me using a computer.

  6. #321
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τόσο δύσκολο είναι πια για μια εταιρία με "ονοματεπώνυμο" να φτιάξει σωστά τσοκ;
    Έχω 2 μποσάκια κρουστικά πρίζας, ακριβώς το ίδιο μοντέλο πράσινα.
    (θα βάλω φωτό αργότερα. το πως Βρέθηκα να έχω 2 ακριβώς ίδια είναι περίεργη και αστεία ιστορία, αν θέτε την λέω )
    το τσοκ του ενός σφίγγει με δυσκολία (και τα 2 είναι χωρίς "κλειδί") και στα ψιλοζόρια μπλοκάρει και το άλλο κρατάει καλά.....
    Λόγω κόστους, ένα καλό τσοκ με σαγόνια καρβιδίου και σωστά μέταλλα συν εξειδικευμένο σπείρωμα παιζει να κοστίζει όσο ένα απλό δράπανο Hitachi

  7. #322
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αλήθεια μιας και λέμε για τσοκ. Έχω ένα b&d μπαταρίας που εδώ και καιρό έχει μπλοκάρει το τσοκ κι ούτε σφίγγει ούτε ξεσφίγγει. Από τύχη όμως μπλόκαρε με αυτό το παπαράκι, πώς το λένε, που παίρνει τις μύτες των κατσαβιδιών. Επειδή έχω πλέον διάφορα makita κι επειδή δεν είναι και τίποτα το τρομερό (αν και τότε το χα βρει σε εξαιρετική τιμή κι έβγαλε με το παραπάνω τα λεφτά του) το χρησιμοποιώ αραιά και που για μικροβιδώματα. Δεν θέλω να δοκιμάσω να το φτιάξω χωρίς να ξέρω μην το χαλάσω, αλλά αν έχει κάποιος να προτίνει ίσως το κοιτάξω.

  8. #323
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Στα 2-3 δράπανα που έχω πιάσει η αλλαγή είναι ουσιαστικά υπόθεση μιας βίδας. Στη δική σου περίπτωση, αν η υποδοχή για bit έχει μαγκώσει και δε βγαίνει, δε θα έχεις πρόσβαση διότι η βίδα βρίσκεται στο βάθος του τσοκ, πίσω από εκεί που πιάνουν οι σιαγώνες.

    Με WD40 και ζέστη δοκίμασες;

  9. #324
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Στα 2-3 δράπανα που έχω πιάσει η αλλαγή είναι ουσιαστικά υπόθεση μιας βίδας. Στη δική σου περίπτωση, αν η υποδοχή για bit έχει μαγκώσει και δε βγαίνει, δε θα έχεις πρόσβαση διότι η βίδα βρίσκεται στο βάθος του τσοκ, πίσω από εκεί που πιάνουν οι σιαγώνες.

    Με WD40 και ζέστη δοκίμασες;
    Η βίδα αυτή πρέπει να έχει ανάποδο σπείρωμα αλλά δε νομίζω να θέλει να αλλάξει το τσοκ. Μάλλον για να το φτιάξει ρώτησε, αν κατάλαβα καλά.
    Sent from me using a computer.

  10. #325
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια μιας και λέμε για τσοκ. Έχω ένα b&d μπαταρίας που εδώ και καιρό έχει μπλοκάρει το τσοκ κι ούτε σφίγγει ούτε ξεσφίγγει. Από τύχη όμως μπλόκαρε με αυτό το παπαράκι, πώς το λένε, που παίρνει τις μύτες των κατσαβιδιών. Επειδή έχω πλέον διάφορα makita κι επειδή δεν είναι και τίποτα το τρομερό (αν και τότε το χα βρει σε εξαιρετική τιμή κι έβγαλε με το παραπάνω τα λεφτά του) το χρησιμοποιώ αραιά και που για μικροβιδώματα. Δεν θέλω να δοκιμάσω να το φτιάξω χωρίς να ξέρω μην το χαλάσω, αλλά αν έχει κάποιος να προτίνει ίσως το κοιτάξω.
    Βάλε μια φώτο να καταλαβαινομαστε καλύτερα.
    πχ. Το τσοκ έχει κλειδί για σφίξιμο ή όχι;

  11. #326
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η βίδα αυτή πρέπει να έχει ανάποδο σπείρωμα αλλά δε νομίζω να θέλει να αλλάξει το τσοκ. Μάλλον για να το φτιάξει ρώτησε, αν κατάλαβα καλά.
    Για κάποιο λόγο πήγε το μυαλό μου απ'ευθείας στην αντικατάσταση. Για επισκευή... WD40 και ζέστη τότε

    Αν έχει αφαιρεθεί από το δράπανο, πάρχει δυνατότητα να αποσυναρμολογηθεί ένα τσοκ για να καθαριστούν τα μέρη του;

  12. #327
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	023E4097-5EB9-4D9D-B6A4-EE301F696501.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	418006

    Αυτό είναι.
    Ναι δεν έχω πρόσβαση στη βίδα και δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν το χρησιμοποιώ ως τίποτα άλλα παρά ως βιδωτήρι. Κι αυτό για μικροπράγματα.
    Λέτε το wd40 να κάνει κάτι; Φοβάμαι μην διαλυθεί τελείως και είναι για πέταμα.

  13. #328
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Η μονωτική είναι γιατί το άλλο το θεϊκό έχει χάσει το μαγνητάκι του οπότε έβαλα ένα εξωτερικά αλλά χωρίς ταινία φεύγει.

  14. #329
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Για κάποιο λόγο πήγε το μυαλό μου απ'ευθείας στην αντικατάσταση. Για επισκευή... WD40 και ζέστη τότε

    Αν έχει αφαιρεθεί από το δράπανο, πάρχει δυνατότητα να αποσυναρμολογηθεί ένα τσοκ για να καθαριστούν τα μέρη του;
    εξαρτάται.

    Βασικά, αφού κάποιος έβαλε όλα αυτά τα εξαρτήματα μαζί, σίγουρα κάποιος άλλος μπορεί να τα χωρίσει. Ειδικά αν δεν υπάρχουν πλαστικά μέρη που κουμπώνουν one way.
    Sent from me using a computer.

  15. #330
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	023E4097-5EB9-4D9D-B6A4-EE301F696501.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	418006

    Αυτό είναι.
    Ναι δεν έχω πρόσβαση στη βίδα και δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν το χρησιμοποιώ ως τίποτα άλλα παρά ως βιδωτήρι. Κι αυτό για μικροπράγματα.
    Λέτε το wd40 να κάνει κάτι; Φοβάμαι μην διαλυθεί τελείως και είναι για πέταμα.
    Το ίδιο ακριβώς μοντέλο πήρα ως δώρο στον κουμπάρο μου το καλοκαίρι. Ελπίζω να μην του παρουσιάσει το ίδιο και μου κατεβάσει όλους τους Αγίους....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF