Σελίδα 35 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435363738394045 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 734

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #511
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αφού τα σκ@τωσα με τα άλλα δύο που έχω, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ελέγξω την ακρίβεια (ή την ανακρίβεια) τους.
    Να μη κάνεις τίποτα. Κανούρια είναι ακόμα, ότι ποσοστό σφάλματος και να έχουν είναι αποδεκτό στις εφαρμογές που το χρησιμοποιούμε συνήθως. Και εξηγώ.

    Εξίσου σημαντικό με το να μετράει σωστά, είναι να μετράει το ίδιο. Δλδ, όλα τα κλικ που σου δίνει όταν το βάζεις στο 100 να είναι στα 95Nm και όχι το ένα στο 95 και το άλλο στο 105. Πιστεύω πως όσο είναι καινούριο δε θα έχεις πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα. Από κει και πέρα το ποσοστό απόκλισης είναι αυτό που είναι και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μπορεί να είναι μικρό, μπορεί να είναι μεγάλο, μπορεί να αυξηθεί δυσανάλογα.

    Επίσης σημαντικό είναι να το χρησιμοποιείς σωστά. Πχ σε αλουμίνιο θέλει πολύ, πολύ αργό γύρισμα. Και μερικές φορές θέλει σταμάτημα για μερικά δευερόλεπτα

    Καλό είναι επίσης να αποφεύγεις τα άκρα της κλίμακας. Αυτο είναι καλό για όλα τα δυναμόκλειδα, καθότι εκεί θα παρουσιάσουν το μεγαλύτερο σφάλμα αλλά κάποια απ' αυτά έχουν πολύ περιορισμένη κλίμακα. πχ μερικά μετράνε 20-100, άλλα είναι για 10-110 και υπάρχουν και αυτά με 10-200. Όπως καταλαβαίνεις το πρώτο είναι κομμένο απ' τον κατασκευαστή, το δεύτερο θα δώσει μεγαλύτερη απόκλιση στα 10nm τις κλίμακας και το τρίτο μας δουλεύει ψιλό γαζί.

    Για να το μετρήσεις πρέπει να πας σε κάποιον που έχει μηχάνημα ακριβείας και να του ζητήσεις να κάνει 3 μετρήσεις στην αρχή της κλίμακας, 3 στο μαξιμουμ και 3 στη μέση.
    Αν θέλεις πάνε πλήρωσε για να το κάνεις.
    Αλλά μετά από 1 χρόνο και καμιά 50αρια ερασιτεχνικά κλικ, πάλι δε θα είσαι σίγουρος τι κάνει.

    Απ' την άλλη, κάποιοι μπορεί να πιστεύουν οτι υπερβάλω! Μπορεί να έχουν δίκιο.

    Είπες πιο πάνω ότι το 40-200 θα έχει μεγαλύτερο εύρος εφαρμογών από το 60-300, προφανώς εννοείς για μοτό.
    Σωστά το κατάλαβα;
    5-200 είναι το πιο συνηθισμένο εύρος για τις περισσότερες εφαρμογές σε αμάξι και μηχανή. Πολύ κοντά σε αυτό το εύρος εισαι με ένα 8-50 και ένα 40-200.
    Τωρα, αν έχεις σκοπό να λύσεις τη βίδα του ιμιαξονίου στο αμάξι σου και δε ξέρεις αν θέλει πάνω από 200nm τσέκαρε το πριν πάρεις οτι πάρεις.

    Κοιτώντας χθες τα δυναμόκλειδα μου είδα ότι το ένα από τα δύο έχει αυτοκόλλητο ελέγχου.
    Σημαίνει κάτι αυτό;
    Το ένα είναι δηλαδή ελεγμένο και το άλλο όχι;
    Δε ξέρω αλλά αν θέλεις εκτύπωσε ένα χαρτάκι και κόλλα το και στο άλλο.
    Γιατί η πιστοποίηση είναι άλλο πράγμα. Εχει το δυναμόκλειδο χτυπημένο κωδικό επάνω? Υπάρχει πιστοποίηση με σφραγίδες, υπογραφές και με τις μετρήσεις που σου περιέγραψα παραπάνω, για τον κωδικό που είναι χαραγμένος επάνω στο δυναμόκλειδο? Αν όχι, μη κοιτάς τίποτε άλλο. Είτε σου κόλλησαν αυτοκόλλητο επάνω είτε όχι, δε κάνει τη διαφορά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 03/06/2020 στις 15:14.
    Sent from me using a computer.

  2. #512
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ...
    RESPECT!

    Τα ξεκαθάρισες σε σημείο "πέραν οιασδήποτε αμφιβολίας".

  3. #513
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί η πιστοποίηση είναι άλλο πράγμα. Εχει το δυναμόκλειδο χτυπημένο κωδικό επάνω? Υπάρχει πιστοποίηση με σφραγίδες, υπογραφές και με τις μετρήσεις που σου περιέγραψα παραπάνω, για τον κωδικό που είναι χαραγμένος επάνω στο δυναμόκλειδο? Αν όχι, μη κοιτάς τίποτε άλλο. Είτε σου κόλλησαν αυτοκόλλητο επάνω είτε όχι, δε κάνει τη διαφορά.
    Παραγγέλθηκε και παρελήφθη το Norbar.

    Χθες ψάχνοντας λίγο τα κιτάπια μου βρήκα αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Foce_Certificate.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	77,9 KB 
ID:	418836

    Ο αύξων αριθμός ταυτίζεται με αυτό του κουτιού, (δεν υπάρχει αριθμός πάνω στο δυναμόκλειδο) αλλά διαφορετικός από αυτόν που υπάρχει στο αυτοκόλλητο.
    Δεν ξέρω καν αν αναφέρονται στο ίδιο πράγμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wrench.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	63,0 KB 
ID:	418837

    Από τα παραπάνω γραφόμενα υποθέτω ότι αμφισβητείται η αξιοπιστία τους.

  4. #514
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Παραγγέλθηκε και παρελήφθη το Norbar.

    Χθες ψάχνοντας λίγο τα κιτάπια μου βρήκα αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Foce_Certificate.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	77,9 KB 
ID:	418836

    Ο αύξων αριθμός ταυτίζεται με αυτό του κουτιού, (δεν υπάρχει αριθμός πάνω στο δυναμόκλειδο) αλλά διαφορετικός από αυτόν που υπάρχει στο αυτοκόλλητο.
    Δεν ξέρω καν αν αναφέρονται στο ίδιο πράγμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wrench.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	63,0 KB 
ID:	418837

    Από τα παραπάνω γραφόμενα υποθέτω ότι αμφισβητείται η αξιοπιστία τους.
    Όταν θα έρθει το norbar ξαναβάλε τις ίδιες φωτό.
    Sent from me using a computer.

  5. #515
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NorBar_Certifiacte.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	418881

  6. #516
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Ο σειριακος αριθμός που φαίνεται στο χαρτί δεν είναι χαραγμένος πάνω στο δυναμοκλειδο;

  7. #517
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Κανονικά και με το νόμο.

    Οφείλω να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια σου.

    Πάρε ένα ψηφιακό μπυράκι τώρα και χρωστάω και κανονικό κάποια στιγμή.

  8. #518
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Κανονικά και με το νόμο.
    Το άλλο που έβαλες παραπάνω δεν έχει περάσει καμία πιστοποίηση. Η πιστοποίηση έγινε στο μοντέλο. Οι μετρήσεις στο χαρτί αυτό, δεν είναι καν οι δικές του. Είναι αυτού που πέρασε την πιστοποίηση.

    Αυτό που πουλάνε δεν έχει καμία πιστοποίηση και δεν σου δίνουν καν τις μετρήσεις που έκαναν. Αν έκαναν. Απλά του βάζουν ένα αυτοκόλλητο που λέει ότι κάποιος το τσεκαρε και μετράει σωστά. Εγώ τους πιστευω, αλλά αυτό δεν είναι ούτε πιστοποίηση ούτε απόδειξη ελέγχου, ούτε τίποτα. Έχει όση αξία έχει και ένα αυτοκόλλητο σε παιδικό αυτοκινητάκι.

    Τα είχαμε ξαναπεί κάπου σε αυτό το θρεντ, αλλά όταν μπαινουν και φωτό είναι καλύτερα.

    Ευχαριστώ για το μπυρονι.

  9. #519
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2020
    Μηνύματα
    5
    Daz καλησπέρα και απο μένα. Καινούργιος στο φόρουμ 1η φορά γράφω.Θα μπορούσες μήπως να μου πεις την γνώμη σου για την μάρκα SONIC ? Το δυναμόκλειδο που με ενδιαφέρει είναι αυτό "http://www.paraskevas-m.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=93&flypage=flypage.tpl&product_id=185&option=com_vir tuemart&Itemid=2&vmcchk=1&Itemid=2"

    Χρήση που προορίζεται είναι για τα service της μοτο μου. Αν έχεις και τπτ να προτείνεις ...ρίχτο
    Norbar που τσεκαρα δεν ειχε κατι παρόμοιο, μόνο 4-20 nm & 10-60...(θέλω και τις ροπές κατω των 10nm)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  10. #520
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Από μια γρήγορη ματιά που έριξα (αν και στο λινκ που έβαλες δεν παραπέμπει στο δυναμόκλειδο που ήθελες) τα Sonic φαίνονται rebranded άλλων εταιρειών, πλην όμως καλής ως πολύ καλής ποιότητας. Άποψή μου, επειδή τα χρήματα που ζητάνε δεν είναι λίγα (πχ δυναμόκλειδο 20-100ΝΜ 3/8'' στα 132 ευρώ) με αυτά τα λεφτά έχεις αρκετές επιλογές, και προσωπικά σίγουρα θα κοιτούσα κάτι πχ σε Norbar ή ανάλογη εταιρεία που φτιάχνει αποκλειστικά δυναμόκλειδα. Πχ κάτι τέτοιο, (μια που το εύρος 20-100ΝΜ είναι συνήθως το πιο χρήσιμο για μηχανάκια):
    https://www.skroutz.gr/s/5358028/%CE...A%CF%8C-3.html

    Φαντάζομαι και οι "ειδικοί" του φόρουμ τα ίδια θα σου πουν.

  11. #521
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πολύ προτιμότερη μια τέτοια αγορά Norbar από τον Πικουνη που σου προσφέρει εγγύηση, επισκευή και δωρεάν ελεγχο κάθε χρόνο. Εξάλλου με το Norbar ξέρεις τι αγοράζεις.
    Όσον αφορά το εύρος, αφού θέλεις και κάτω από 10 μάλλον θα χρειαστείς δύο δυνομοκλειδα πχ 4-20 και 20-100.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 01/08/2020 στις 08:55.

  12. #522
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2020
    Μηνύματα
    5
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!
    Έχει κ 2 norbar ο Πικούνης 10-60nm & 5-25 nm. Θα το σκεφτω λιγο ακόμα ...

  13. #523
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim44 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!
    Έχει κ 2 norbar ο Πικούνης 10-60nm & 5-25 nm. Θα το σκεφτω λιγο ακόμα ...
    Κάτω από 10 πιστεύω χρειάζεται σε ποδήλατα πιο πολύ. Δες αν σου είναι απαραίτητο σε μηχανάκι.

  14. #524
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Το 10-60 σε μοτό σε καλύπτει παντού εκτός από άξονες τροχών και ίσως καμπάνα και βολάν αν φτάσεις μέχρι εκεί
    Κάτω από 10 έχει ελάχιστες και μικρής σημασίας εφαρμογές

  15. #525
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Έχω δυο Norbar αγορασμένα από τον Πικούνη, το 10-60 και το 40-200 γιατί είναι στις πιο συνηθισμένες κλίμακες. Έχω αφήσει τελευταίο το 5-25 που θα το πάρω και αυτό κάποια στιγμή γιατί δε θέλω να παίζω στις ακραίες τιμές κάθε δυναμόμετρου.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF