Σελίδα 6 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Τα αυτοκίνητα με αυτόματο σύστημα, που διαβάζει συνέχεια ότι πινακίδα περνάει μπροστά του, και βρίσκει αν απασχολεί το όχημα, αν απασχολεί ο ιδιοκτήτης, είναι εδώ και μια δεκαετία περίπου στους δρόμους. Μέχρι και αν χρωστάς σε ασφαλιστικό ταμείο-δημόσιο κ.ο.κ. βγάζει ΑΜΕΣΑ. Χωρίς να κάνει κάτι ο οδηγός του αυτοκινήτου.

    Αυτό είναι γνωστό, και ΜΟΝΟ εγώ το έχω ξαναγράψει τόσες φορές. Μηχανή πελάτη στο συνεργείο, παρκαρισμένη έξω, που χρώσταγε στο ΤΕΒΕ μεγάλο ποσό, διάβασε και σταμάτησε το περιπολικό, γύρισε και μπήκε ο αστυνομικός στο μαγαζί να ρωτήσει αν είναι εκεί ο ιδιοκτήτης. Αυτό, προ 5ετίας.

    Δεν χρειάζεται να σε διαβάσει το μηχάνημα όμως. Αρκεί και να κάνεις ατύχημα στον δρόμο με άλλο όχημα ή άνθρωπο, και εκεί ΜΑΚΑΡΙ να είναι μόνο το πρόστιμο που θα φας. Αρκεί επίσης να πέσεις σε τυχαίο μπλόκο της τροχαίας. Αρκεί να σε δώσει ο γείτονας που δεν σε χωνεύει.

    Η ιδέα ''ελα μωρε και τι έγινε να κυκλοφορώ ενώ το έχω δηλώσει ακινησία'' ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, σταματήστε να την λέτε για εξυπνάδα και να την θεωρείτε κάτι που θα γίνει μαζικά.

    Πρέπει να είναι κανείς πολύ απρόσεχτος στην ζωή του για να το κάνει, και μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, δεν θα έχει καλή κατάληξη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #77
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το θέμα δεν είναι ουτε το υψος του προστίμου ουτε το να μην κάνει κανείς τη μαμουνιά. Η ουσία είναι όταν σκέφτεσαι να κάνεις τη μαμουνια να ξέρεις ότι έχεις 60-70-80% πιθανότητα να σε πιάσουν και όχι 10% πχ, όσο βαρύ και να είναι το πρόστιμο.

    Το ρίσκο δεν καθορίζεται μόνο από το πόσο είναι το (κάθε) πρόστιμο αλλά και από το πόσο πιθανό είναι να σε πιάσουν. Έτσι τουλ το βλέπω εγω. Και στην Αγγλία φαίνεται είναι πολυ πιθανό.
    Και εντάξει εσυ κι εγω είμαστε χέζες και δεν ρισκάρουμε ούτε το 10%. Είναι πολλοι εκεί έξω που δεν χαμπαριάζουν.

    Πρόοδος τα περιπολικά, μένει να τα δούμε στην πράξη.
    Κατα την ταπεινή μου άποψη, πρώτα θα έπρεπε να μπουνε σε χρήση και να δοκιμαστει η αποτελεσματικότητα τους και μετά να μπουνε σε εφαρμογή μέτρα του στυλ "ηλεκτρονικη παράδοση πινακίδων".
    Οι έλεγχοι της τροχαιας ειναι δειγματοληπτικοι, δεν μπορούν να ειναι καθολικοί, για να πιαστει το ποσοστό που λες πρεπει να εχεις εναν-προς-εναν καποιον "πανω απο το κεφαλι σου"..
    Και αυτο μαλλον θα μοιάζει με το πολίτευμα που ζησαμε πριν απο 50 χρόνια

    Οι χωρες που λετε εχουν πιο οργανωμένη αστυνόμευση, όμως ασύλληπτα (για εμας)καλυτερες υποδομες αλλα δε παυει και εκει να υπαρχουν (αναλογικα) προβληματικα αντίστοιχα ποσοστα σε τροχαια ατυχήματα-παραβασεις- εγκληματικότητα.

    Το προβλημα εδω στην ελλαδα ειναι προσανατολισμου, "θέλουμε" να γίνουμε σαν αμερικανοί(που ελεγε ο τζιμακος) με βαλκανο-ανατολίτικη κουλτουρα.

    Αυτο βελτιώνεται σιγα σιγα με την παιδεία των νεοτερων γενεών, δε παυει ομως να εχουμε πολυυυυ δρομο μπροστα μας και καθολου υπομονή
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 05/01/2021 στις 15:06.

  3. #78
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παιδεία στις κοπέλες αν θες την γνώμη μου. Αυτό κτυπήθηκε και διαλύσαμε, αυτές κάνουν κουμάντο ρεαλιστικά.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Το ατύχημα είναι άλλη υποθεση, ένα ενδεχόμενο που κανείς δεν το λαμβάνει υπόψη όταν θέλει να κάνει τη λαδιά του όσο πιθανό και να είναι. Και αυτο δεν ισχύει μόνο για τις πινακίδες.

    Προφανως και δεν γίνεται να τρέχει αστυνομικός πίσω από τον καθένα, ουτε επιθυμώ να γυρίσουμε 50 χρόνια πίσω. Απλά θεωρώ ότι σε επίπεδο ελέγχου-πρόληψης η Ελλάδα είναι πίσω. Ίσως να είμαι κι εγω δύσπιστος απέναντι σε τέτοια καινοτόμα σχέδια (που κακά τα ψέματα, σε άλλους τομεις η Ελλάδα ειναι μακράν μπροστα σε σχέση με άλλα προηγμενα κράτη της Ευρώπης) γιατί συνήθως σε παρόμοιες περιπτώσεις πάνε όλα καλά τον πρώτο χρόνο και μετά υπολειτουργούν.

  5. #80
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Εγω θα επιμεινω οτι η διαφορα στις χωρες του εξωτερικου σε σχεση με την Ελλαδα δεν ειναι η αστυνομευση.Ειναι το οτι εξω εχουν χτισει κοινωνιες οι οποιες σε κανουν υπευθυνο για τις πραξεις σου και τις συνεπειες αυτων.

    Το βασικο προβλημα εδω ειναι το ιδιο το κρατος και η επικρατουσα νοοτροπια τοσο σε αυτο οσο και στους πολιτες του,το οποιο ειναι απορροια της Οθωμανο-Σλαβο-Βαλκανικης επιρροης.

    Αυτη η κουλτουρα του
    • "θα πω στον Πασχαλη που ειναι στον δημο να μου σβησει την κληση που εφαγα γιατι παρκαρα το αμαξι στην μεσαια λωριδα της συγγρου"
    • "ελα τωρα κυριε οργανε,θα μου κοψεις κληση επειδη πηγαινα με 130 εκει που εχει οριο 50,κριμα ειμαι μεροκαματιαρης ανθρωπος"
    • "Θα γραψεις εμενα που πηγαινα με +20 απο το οριο ενω αφηνεις τον αλλον που πηγανε με +50"
    • "ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ?"
    • "Τι να σου γραψω τωρα που περασες κοκκινο?Νταξ θα βαλω οτι ειχες το διπλωμα μαζι σου αλλα μην το ξανακανεις"


    Αυτο ειναι το προβλημα.Και οσο δεν υπαρχει πολιτικη βουληση,πρωτιστως,για να αλλαξουν οι κανονες του παιχνιδιου δεν προκειται να αλλαξει τπτ.Και μιλαω για πολιτικη βουληση γιατι νομιζω οτι,δυστυχως,μονο με επιβολη προστιμων και 100% τηρησης των νομων μπορει να δημιουργηθει και εδω στην Ελλαδα κουλτουρα οπου ο καθενας θα αισθανεται υπευθυνος για τις πραξεις του και θα ειναι ετοιμος να πληρωσει τις συνεπειες.Να ξερει οτι οταν κανει την μ@λ@κι@ κανεις δεν θα ειναι εκει για να του σωσει το τομαρι.Τοτε οι πολιτες θα σκεφτονται 2 φορες πριν κανουν την παρανομια
    Τελευταία τροποποίηση από Shinigami Ryuk; 05/01/2021 στις 13:43.

  6. #81
    Shit high and watch! Το avatar του/της s2k_1_
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    81
    Εδώ ταιριάζει κάπως το 'ξέρεις ποίος είμαι εγώ' αλλά σε πιο πολιτισμένη έκδοση!

    https://www.youtube.com/watch?v=iiUkbE_ktHs

    Εντάξει αυτά συμβαίνουν σε όλες τις <πολιτισμένες χώρες> , ας μη γελιόμαστε!!
    Yamaha TDM 900 2004 Galaxy Blue

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Εσείς το ξέρατε ότι υπάρχει προσπάθεια να γυριστεί ''Ο Πανισχυρος Μεγιστάνας των Νιντζα ΤΟ ΔΥΟ'';
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Το ίδιο πράγμα λέμε τελικά. Όταν υπάρχει βούληση τότε κάτι αλλάζει.

    Αφού δεν υπάρχει πολιτική βούληση, έχω δίκιο ή άδικο που είμαι δύσπιστος?

    Η μόνη πολιτική βούληση που υπάρχει είναι να στέλνουν τα ματ να δερνουν κόσμο αλλά αυτή είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία...

  9. #84
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Εχει πλάκα που ακόμα και εσύ, εννοώντας ότι έχεις διάθεση να παλέψεις, θεωρείς τους πολιτικούς
    ότι θα μπορούσαν να εργάζονται για εμάς.

    Διάβασε για αυτούς τους ανθρώπους, παρατήρησε την ζωή και τις επιλογές τους και θα δεις ότι υπάρχει πολιτική βούληση.
    Πράττουν πολύ μεθοδικά, χωρίς να χάνουν λεπτό απο τον χρόνο τους, οτιδήποτε μπορεί να λειτουργήσει ενάντια στους πολλούς.

    παιδεία, ελπίδα, διάθεση, δυνατότητες κ.λπ. είναι μόνιμα οι στόχοι τους.

    Έτσι έχουν γαλουχηθεί, αυτό πιστεύουν και αυτό είναι το κέρδος των προγόνων τους που κατάφεραν να τους δώσουν αυτή την παιδεία χωρίς τύψεις.

    Για παράδειγμα: πόσοι έχουμε τύψεις για τα κοτόπουλα που τρώμε; έτσι ακριβώς, με την ίδια διάθεση μας βλέπουν.
    Το δόγμα τους είναι ή να καπηλεύονται τα πάντα ή να καούν όλα.
    Με την δομή της κοινωνίας που τους επιτρέψαμε να δημιουργήσουν δεν υπάρχουν επιλογές.

    Είναι μια σκακιέρα με βασιλείς - αξιωματικούς απο την μία και μπαλάκια χαρτί απο την άλλη.

    Έτυχε να παραβρεθώ σε μια κουβέντα κλινικού ψυχίατρου με εναν ψυχολόγο.
    Συζητούσαν για το πόσο ξεδιάντροπα και χωρίς καμία κάλυψη πράττουν οι πολιτικοί, αυτό το διάστημα
    που χρησιμοποιούμε υλικές μάσκες και ανέλυαν το ότι η φυσική κάλυψη του εκφραστικού μέσου αναγκάζει
    τον χρήστη να εξωτερικεύσει πράγματα που πριν μπορούσε να κρύψει.

    Δεν υπάρχουν έννοιες όπως πατρίδα, ηθική κ.λπ. σε αυτούς τους ανθρώπους. Θα κάνουν τα πάντα για να διατηρήσουν τον έλεγχο
    και τις απολαβές τους, με κάθε μέσο.

    Δες αυτά τα λίγα που παρουσιάζουν και βγάλε τα συμπεράσματα σου.
    Αν έβλεπες εμένα να υπόσχομαι ότι θα πατάξω τους υφιστάμενους μου σε μια άλλη εταιρεία απο αυτή που εργάζομαι
    αν με έβλεπες να στραγγαλίζω με χαμόγελο ένα γατάκι που μου γρατζούνισε την σέλλα, τι συμπέρασμα θα έβγαζες;
    Θα με ήθελες για διευθυντή σου;

    Αν έβλεπες την σύζυγο μου, να με έχει χωρίσει διατυμπανίζοντας ότι είμαι ηλίθιος και να ζει σε άλλη χώρα με τα παιδιά μου
    να έρχεται πετώντας, ώρες μετά την ανακοίνωση ότι κέρδισα ένα τζακ ποτ, τι συμπέρασμα θα έβγαζες;

  10. #85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εσείς το ξέρατε ότι υπάρχει προσπάθεια να γυριστεί ''Ο Πανισχυρος Μεγιστάνας των Νιντζα ΤΟ ΔΥΟ'';
    Δεν πόσταρε κάτι ο Σέκερης ή δεν το πήρε το μάτι μου. Θα ζητήσω να συμμετέχω και αυτή την φορά με μεγαλύτερο ρόλο όμως!
    done.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Δεν πόσταρε κάτι ο Σέκερης ή δεν το πήρε το μάτι μου. Θα ζητήσω να συμμετέχω και αυτή την φορά με μεγαλύτερο ρόλο όμως!
    https://www.youtube.com/watch?v=Q-WTbzIlzeQ

    και επίσης

    https://www.youtube.com/watch?v=BcauIjcZXUc
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #87
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    ...που κακά τα ψέματα, σε άλλους τομεις η Ελλάδα ειναι μακράν μπροστα σε σχέση με άλλα προηγμενα κράτη της Ευρώπης...
    Σε ποιους τομείς ακριβώς συμβαίνει αυτό;
    Life begins at 45°.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Δεν κατάλαβα που βγήκε το συμπέρασμα ότι παλεύω για κάτι. Δεν είμαι και περήφανος για αυτό δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι παραπάνω από μια κριτική. Μια άποψη εκφράζω και ξέρουμε όλοι τι ισχύει για τις απόψεις
    (θέλω να πιστεύω όμως ότι τις σέβομαι)

    Πάει πολύ μακρυά η κουβέντα, είναι κάπως έτσι αλλά σε θεωρητικό επίπεδο. Πρακτικά όλα αυτά τα χρόνια έχουν γίνει αρκετές αλλαγές προς το καλύτερο (έστω και επιλεκτικά), θα ήταν άδικο να τις παραβλέψουμε επειδή έχουμε συνηθίσει σε αποφάσεις του ποδαριού.
    Και τέτοιες παίρνονται συνήθως γιατί περιμένουμε να λυθεί το (οποιοδήποτε) πρόβλημα την επόμενη μέρα, αδιαφορώντας για τυχόν συνέπειες. Και αυτό φάνηκε ίσως ακόμα περισσότερο τους τελευταίους μήνες με την πανδημία.

  14. #89
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σε ποιους τομείς ακριβώς συμβαίνει αυτό;
    Φέτα,τζατζίκι,μουσακάς,αρνί στη σούβλα,κοκορέτσι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Σαν κάτοικος του εξωτερικού θα έπρεπε εγώ να είμαι ο πιο απαισιόδοξος...

Σελίδα 6 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 18:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 15:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 10:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 16:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF