Σελίδα 68 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 1858636465666768697071727378 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.006 έως 1.020 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #1006
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Τα υγρά αντέχουν για κάνα 3μηνο.

  2. #1007
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Χρόνια πολλά σε όλους! Καλά Χριστούγεννα! Ενα μικρό θεματάκι που αντιμετωπίζω είναι οτι εως τώρα 2-3 φορές, βγαίνει η αλυσίδα όταν αλλάζω ταχύτητα σε 3ο δίσκο μπροστά. Το ντεραγιέ δεν γαίνει πολύ έξω, οπότε δεν βλέπω το λόγο να πειράξω τη βίδα του στοπ του. Θυμάμαι στα παλιά ποδήλατα έβαζαν εκεί ένα πλαστικό προστατευτικό που μάλλον έκανε δουλεία για να μην είχα τόσα χρόνια αυτό το θέμα. Υπάρχει αυτό να το αγοράσω? Υπάρχει κάποια λύση γεμικά? Οχι τίποτα άλλο, μου άφησε και γρατζουνιες στο σκελετό η αλυσίδα γιατί χτύπησε σε σημείο που ήταν πριν το προστατευτικό που έχω βάλει.

  3. #1008
    Οταν στις αλλαγες βγαινει η αλυσιδα ,θελει ρυθμισμα το ντεραγιε στα στοπ.
    Ειναι κατι που θα στο κανει καποιος ειδικος και οχι μονος σου ,εκτος και αν νομιζεις πως θα τα καταφερεις ή το χεις γενικα .
    Μπορεις να δεις και εδω

    https://youtu.be/SvXu_k_DCsE

  4. #1009
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    φυσικα και θα ρυθμισεις το στοπ με το βιδακι
    αυτη ειναι η δουλεια του αλλωστε
    1/2 στροφη ισως αρκει....

  5. #1010
    Νέο μέλος Το avatar του/της orfeas92
    Εγγραφή
    03/11/2013
    Μηνύματα
    0
    Το ρύθμισα. Έπαιρνε λίγο ακόμη μέσα τελικά. Λογικά το θέμα το λύθηκε. Ενα άλλο ερώτημα, έχει προσπαθήσει κάνεις να επιδιορθώσει μικρές γρατζουνίες με τα ειδικά στυλό χρώματος αυτοκινήτου?

  6. #1011
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παρέλαβα το Specialized Turbo Vado SL τη προηγούμενη εβδομάδα και πήγαμε μία κοντινή βόλτα χτές.
    Απλά τέλειο!
    Σε 16χλμ βόλτας στο 95% της διαδρομής το μοτέρ ήταν κλειστό.
    Μόνο σε 2-3 ανηφόρες βοήθησε τη γυναίκα μου
    Ειδικά σε μία ανηφόρα ενώ εγώ είχα πετάξει τη γλώσσα έξω και τελικά κατέβηκα και το πήγα με τα πόδια αυτή συνέχιζε σαν σε ευθεία.
    450μέτρα μήκος, 46μετρα ανάβαση, 10% κλίση

    Έκανα βέβαια το λάθος να προσπαθήσω να την ακολουθήσω και για αυτό τα έπαιξα, αλλά δε τη λές και εύκολη ανηφόρα

    Επειδή είναι ελαφρύ μπορείς να το έχεις σαν κανονικό ποδήλατο και μόνο σε μεγάλες ανηφόρες να σε βοηθάει.
    Ζήλεψα αλλά θα το παλέψω!
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  7. #1012
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Παρέλαβα το Specialized Turbo Vado SL τη προηγούμενη εβδομάδα και πήγαμε μία κοντινή βόλτα χτές.
    Καλορίζικο. Αν επιτρέπεται, που το πήρες, πόσο και αν χρησιμοποίησες την επιδότηση.

    Τα CTM που ήθελα να αγοράσω μου είπαν ότι θα αργήσουν πολύ και αν έρθουν οπότε πρέπει ξανά να ψάξω. Αν κάποιος έχει πρόταση για ebike 2000-3000€ είτε εγχώρια είτε μέσω εξωτερικού (Ε.Ε.), θα βοηθούσε. Η χρήση είναι καθημερινό πηγαινέλα στη δουλειά κέντρο αθήνας, τωρα 6+6χμ, μελλοντικα ισως 11+11χμ.

  8. #1013
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orfeas92 Προβολή μηνύματος
    Το ρύθμισα. Έπαιρνε λίγο ακόμη μέσα τελικά. Λογικά το θέμα το λύθηκε. Ενα άλλο ερώτημα, έχει προσπαθήσει κάνεις να επιδιορθώσει μικρές γρατζουνίες με τα ειδικά στυλό χρώματος αυτοκινήτου?
    Βερνίκι νυχιών.
    Modenas Kriss 125

  9. #1014
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από batig0al Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο. Αν επιτρέπεται, που το πήρες, πόσο και αν χρησιμοποίησες την επιδότηση.

    Τα CTM που ήθελα να αγοράσω μου είπαν ότι θα αργήσουν πολύ και αν έρθουν οπότε πρέπει ξανά να ψάξω. Αν κάποιος έχει πρόταση για ebike 2000-3000€ είτε εγχώρια είτε μέσω εξωτερικού (Ε.Ε.), θα βοηθούσε. Η χρήση είναι καθημερινό πηγαινέλα στη δουλειά κέντρο αθήνας, τωρα 6+6χμ, μελλοντικα ισως 11+11χμ.

    Ευχαριστώ.
    Με την επιδότηση ναί. Αύριο θα καταθέσω για την πληρωμή.

    €3500 - €800 της επιδότησης

    Και εμένα μου είχαν πεί να το ξεχάσω αλλά βρέθηκε ένα.

    Πάντως όταν βαρεθώ το δικό μου μάλλον θα πάω σε κάτι τέτοιο.
    https://www.specialized.com/us/en/tu...ext=98120-6002

    Το ότι το ηλεκτρικό κομμάτι χάνεται και έχεις κατα 99% ένα κλασσικό ποδήλατο εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.
    Βασικά αυτό με κέρδισε.

    Η γυναίκα μου που το πάει βόλτες το έχει στο 95% της διαδρομής χωρίς υποβοήθηση και το βάζει μόνο σε ανηφόρες μιας και είναι και αρχάρια ακόμα.
    Κυρίως το πήραμε για να πηγαίνει στη δουλειά οπότε στο πήγαινε δεν θέλει να ιδρώνει.

    Τα χιλιόμετρα που λές αν δεν έχουν ανηφόρες γίνονται εύκολα και με μή ηλεκτρικό πάντως.

    Έγώ πηγαινοέρχομαι στα 11.5 χλμ και μόνο μία ανηφόρα με ζορίζει αλλά τελευταία της έχω πάρει τον αέρα
    Πέρασα και έναν με στολή με κουρσάκι ενώ κουβαλούσα και 3 κιλά τσάντα πλάτης
    (το ξέρω ότι δε λέει κάτι αυτό!)
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  10. #1015
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Και στη δουλειά, αν δεν υπάρχει χώρος που το αφήνεις?
    Δεν είναι για να το αφήνεις έξω κλειδωμένο και στο ίδιο σημείο κάθε μέρα.
    Και δε μιλάω μόνο για τα ηλεκτρικά ποδήλατα. Ενός συναδέλφου του έκλεψαν ένα single speed, μηδενικής αξίας που είχε μόνο για τα πήγαινε έλα στη δουλεία.

  11. #1016
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Στη δική μου δουλειά έχω χώρο είτε μέσα στο κατάστημα είτε και στο πεζοδρόμιο γιατί έχω οπτική επαφή το 99% του ωραρίου.

    Στης γυναίκας μου πάλι θα βρεθεί αφού θα μιλήσουμε σε έναν γνωστό και θα μπεί σε εσωτερικό φυλασσόμενο χώρο.

    Είμαστε επαρχία οπότε οι περισσότεροι γνωριζόμαστε και έχουμε και καλές σχέσεις οπότε λύσεις βρίσκονται.

    Η επιδότηση για μένα ήταν πολύ καλό μέτρο γιατί θα σπρώξει και άλλο τα ποδήλατα (έξτρα απο τον κοροναιό) οπότε το επόμενο βήμα είναι και οι υποδομές να αναβαθμιστούν (ποδηλατόδρομοι, θέσεις στάθμευσης σε επιχειρήσεις) και να δοθούν και άλλα κίνητρα σε επιχειρήσεις και εργαζόμενους τύπου
    https://www.evanscycles.com/b2b/ride-to-work-employee

    Η διαφορά στην κοινωνία αν εδραιωθεί η αυξημένη ποδηλασία θα είναι τεράστια και στο θέμα σωματικής υγείας και ψυχολογικής.

    Και εγώ και η μάνα μου θυμάμαι πριν 20 χρόνια περίπου είχαμε σταματήσει το ποδήλατο γιατί μετακομίσαμε σε σημείο με 500μ τεράστιας ανηφόρας.
    Τέτοια όπου και με τα πόδια μέρα μεσημέρι μετά το σχολείο με τη τσάντα στην πλάτη να υποφέρω.

    Αν υπήρχε ένα ηλεκτρικό τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  12. #1017
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2020
    Μηνύματα
    0
    Τα έχω αλλά μου φαίνονται πολλά τα 3500€ για ένα ebike. Θα συνεχίσω το ψάξιμο στα ~2500 αν οι επιπλοκές στην αγορά από την πανδημία και την επιδότηση έχουν δυσκολέψει την κατάσταση.

    Το είχα δει αυτό που βγαίνει το μοτέρ, είναι το Fazua και το έχουν οι περισσότερες κούρσες. Όντως ακούγεται πολύ καλό.

    Εγώ ήδη χρησιμοποιώ φθηνό συμβατικό ποδήλατο καθημερινά για τα 6+6χμ και όχι απλά δεν έχω κανένα θέμα αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την όλη εμπειρία. Απλά με την επιδότηση είναι ευκαιρία να πάρεις κάτι πολύ καλό και κάπως διαφορετικό.

    Το μέτρο της επιδότησης, είναι πολυδιάστατο θέμα. Από το να πηγαίνουν τα λεφτά σε άλλα άκυρα πράγματα, ναι είναι καλύτερο αλλά θα μπορούσε να είχε εφαρμοστεί καλύτερα. Π.χ. να επιδοτούνταν και τα κανονικά ποδήλατα που είναι αρκετά πιο value for money συν πιο υγιεινά ή τα λεφτά να πήγαιναν στο να φτιαχτούν καλοί ποδηλατόδρομοι στην Αθήνα.

  13. #1018
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Μπερδεύτηκα λίγο.
    Στο specialized δεν βγαίνει το μοτέρ αλλά όταν κλείνεις την υποβοήθηση είναι σαν κλασσικό ποδήλατο με μόνο συν 3 κιλά βάρος περίπου.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  14. #1019
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    μόνο λες; ~ 60ε το γραμμάριο πληρώνουμε μέσο όρο απο τα 8,5 κιλά και κάτω.

  15. #1020
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    μόνο λες; ~ 60ε το γραμμάριο πληρώνουμε μέσο όρο απο τα 8,5 κιλά και κάτω.
    εσείς

    Εγώ κουβαλάω σχάρα και βάζω τη τσάντα μου με το λάπτοπ μέσα μήπως και χρειαστεί.
    Δεν ψάχνω να κάνω ρεκόρ

    Το συγκρίνω με τα περισσότερα ηλεκτρικά των >20 κιλών
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 20:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 11:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF