Σελίδα 216 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 116166206211212213214215216217218219220221226266316 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.226 έως 3.240 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα αλλα πιο πολυ πιστευω οι φήμες βγαίνουν λογω οικονομικών συμφεροντων παρα ιατρικων, δεδομενου οτι ολα τα εμβολια δεν ειναι 100% ετοιμα.

    Μπορεις ομως να επιλέξεις να κανεις moderna ή pfizer που δε ακούγεται κατι αμεσα στις κοινότητες
    Δυστυχώς ακόμα δεν μπορούν κάποιες ηλικιακές ομάδες. Προσωπικά, είχα κλείσει ραντεβού για Αστρα αλλά μάλλον θα το ακυρώσω και θα περιμένω να ανοίξουν τα mRNA (Pfizer, Moderna). Καλύτερα να μην με πιάσει 100% παρά να μου δημιουργήσει κάτι
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #3227
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα αλλα πιο πολυ πιστευω οι φήμες βγαίνουν λογω οικονομικών συμφεροντων παρα ιατρικων, δεδομενου οτι ολα τα εμβολια δεν ειναι 100% ετοιμα.
    Τα πράγματα είναι φυσιολογικά περίεργα γιατί το θέμα πουλάει στις ειδήσεις.
    Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση και οι θάνατοι και οι παρενέργειες των φαρμάκων και των εμβολίων
    δεν απασχολούν κανένα και δεν γράφονται πουθενά, παρόλα αυτά υπάρχουν.
    Και δεν είναι θέμα νομίζω αν είναι έτοιμα τα εμβόλια ή όχι.
    Απλά κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

  3. #3228
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παρακολουθώ τα γραφόμενα και η δική μου αίσθηση είναι ότι κακώς κάνουμε που ασχολούμαστε...
    Από την μια φαίνεται ότι οι όποιες παρενέργειες των εμβολίων είναι ελαφρές και χωρίς ακόμα στις περισσότερες περιπτώσεις να μπορεί να επιβεβαιωθεί ότι το εμβόλιο είναι ο ένοχος για αυτές, είναι στατιστικά ασήμαντες και στα πλαίσια που οποιοδήποτε εμβόλιο και οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να εμφανίσει, και από την άλλη το υπερβολικό focus που έχει πέσει στο θέμα πάντα μέσα από τον παραμορφωτικό φακό των media (που δεν αποκλείεται να παίζουν και οικονομικά παιχνίδια στο παρασκήνιο) μας έχει καταντήσει να θεωρούμε σημαντικά πράγματα που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα προσπερνάγαμε με τέρμα γκάζι χαμογελώντας...
    Μάγκες... κάντε το οποιοδήποτε εμβόλιο το ταχύτερο δυνατόν και μην ασχολείστε παραπέρα.
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 11/05/2021 στις 10:24.

  4. #3229
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Παρακολουθώ τα γραφόμενα και η δική μου αίσθηση είναι ότι κακώς κάνουμε που ασχολούμαστε...
    Από την μια φαίνεται ότι οι όποιες παρενέργειες των εμβολίων είναι ελαφρές και χωρίς ακόμα στις περισσότερες περιπτώσεις να μπορεί να επιβεβαιωθεί ότι το εμβόλιο είναι ο ένοχος για αυτές, είναι στατιστικά ασήμαντες και στα πλαίσια που οποιοδήποτε εμβόλιο και οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να εμφανίσει, και από την άλλη το υπερβολικό focus που έχει πέσει στο θέμα πάντα μέσα από τον παραμορφωτικό φακό των media (που δεν αποκλείεται να παίζουν και οικονομικά παιχνίδια στο παρασκήνιο) μας έχει καταντήσει να θεωρούμε σημαντικά πράγματα που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα προσπερνάγαμε με τέρμα γκάζι χαμογελώντας...
    Μάγκες... κάντε το οποιοδήποτε εμβόλιο το ταχύτερο δυνατόν και μην ασχολείστε παραπέρα.
    Για την ιστορια....μια φιλη πριν μια δεκαετια εμφανισε εντονες ταχυκαρδιες, χτυπουσε 200+ rpm σε ασχετες φασεις και σε καθημερινη βαση. Τελικα εκανε μια επεμβαση, καποιο καυτηριασμο στην μια βαλβιδα. Ο ντοκτορ της ειπε πως ειναι επεμβαση ρουτινας. Τα ποσοστα θνησιμοτητας αυτης της επεμβασης ειναι της ταξης του μικρου μονοψηφιου %.
    Οπως δεν κερδιζουμε το λοτο ετσι και δε ψοφαμε απο εμβολια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #3230
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορια....μια φιλη πριν μια δεκαετια εμφανισε εντονες ταχυκαρδιες, χτυπουσε 200+ rpm σε ασχετες φασεις και σε καθημερινη βαση. Τελικα εκανε μια επεμβαση, καποιο καυτηριασμο στην μια βαλβιδα.
    Αν είχε καρδιά που εκτελεί περιστροφές, κακώς τη χάλασε.
    Life begins at 45°.

  6. #3231
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν είχε καρδιά που εκτελεί περιστροφές, κακώς τη χάλασε.
    Η συγκεκριμενη ειναι διβαλβιδη και το στροφαρισμα δεν της παει
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #3232
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Στα 41 μου έχω ραντεβού το Σάββατο για την πρώτη δόση του AstraZeneca.

    Όπως πολλοί από εμάς, έχω κι εγώ τις ανησυχίες μου με όσα ακούγονται και γράφονται για παρενέργειες, θρομβώσεις, κλπ.

    Γιατρός δεν είμαι, μοιράζομαι όμως το παρακάτω μαζί σας με κάθε επιφύλαξη.

    Ο "οικογενειακός" καρδιολόγος συνέστησε για κάθε ενδεχόμενο μια γενική αίματος με έλεγχο αιμοπεταλίων σε πλακίδιο πριν το εμβόλιο και επανάληψη της εξέτασης λίγες μέρες μετά.
    Πρόταση για αντίστοιχη εξέταση μου μεταφέρθηκε και από την αδερφή μου που είναι στο χώρο της υγείας (όχι ιατρός).

    Απ' όσο διαβάζω και μπορώ να καταλάβω κι εγώ, είναι μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας.

    Προσωπικά, πήγα σήμερα το πρωί και έκανα την εξέταση (το κόστος ήταν της τάξης των 10 Ευρώ) και σκοπεύω να την επαναλάβω στα μέσα της άλλης εβδομάδας, ανεξαρτήτως συμπτωμάτων.

    Άντε και καλή μας ανοσία!



    Edit, additional links.
    Ναυτεμπορική
    Capital

  8. #3233
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Τωρα που εβγαλε το ΣΤΕ αποφαση για αποζημιωση απο παρενέργειες θα γινει ενα 2ο κυμα #MeToo. Stay tuned

  9. #3234
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δυστυχώς υπάρχει διχογνωμία και διφορούμενες πληροφορίες-κρίσεις ακόμα και μεταξύ γιατρών και μάλιστα ανθρώπων έμπιστών μου εδώ και χρόνια.
    Οι περισσότεροι βέβαια λένε "κάνε το εμβόλιο το συντομότερο".
    Είμαι και εγώ 41 και έκανα την α' δόση (Pfizer) πριν από μια βδομάδα χωρίς παρενέργειες, εκτός από ένα μικρό και παροδικό πόνο στο σημείο της ένεσης.Το ίδιο και αρκετοί άλλοι συγγενείς με το ίδιο εμβόλιο.
    Όσους ξέρω που έκαναν Astrazeneca είχαν κάποιες παρενέργειες ( πυρετός, κακουχία, τρέμουλο) αλλά όχι κάτι ακραίο.

  10. #3235
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς υπάρχει διχογνωμία και διφορούμενες πληροφορίες-κρίσεις ακόμα και μεταξύ γιατρών και μάλιστα ανθρώπων έμπιστών μου εδώ και χρόνια.
    Οι περισσότεροι βέβαια λένε "κάνε το εμβόλιο το συντομότερο".
    Είμαι και εγώ 41 και έκανα την α' δόση (Pfizer) πριν από μια βδομάδα χωρίς παρενέργειες, εκτός από ένα μικρό και παροδικό πόνο στο σημείο της ένεσης.Το ίδιο και αρκετοί άλλοι συγγενείς με το ίδιο εμβόλιο.
    Όσους ξέρω που έκαναν Astrazeneca είχαν κάποιες παρενέργειες ( πυρετός, κακουχία, τρέμουλο) αλλά όχι κάτι ακραίο.

    Χτες το απόγευμα μίλησα με έμπιστή μου παθολόγο, η οποία είναι και οικογενειακή ιατρός, και μόλις της είπα ότι ήταν να κάνω το εμβόλιο της J&J άρχισε να λέει τι μου ήρθε και δήλωσα αυτό, ότι είναι το πιο άχρηστο εμβόλιο (έτσι ακριβώς το χαρακτήρισε), ότι προσταστεύει λιγότερο απ' όλα τα υπόλοιπα και πως παίζουν πολλές παρενέργειες με αυτό, που δεν έχουν βγει ακόμα στην επιφάνεια. Και καπάκι, μου είπε ΜΟΝΟ Pfizer/Moderna και κανένα άλλο. Ο άντρας της ήταν να κάνει Astra και του το απαγόρευσε, περιμένει να ανοίξει η πλατρφόρμα για να κάνει κι αυτός της Pfizer. Όταν ο γιατρός σου, που υποτίθεται έχει σπουδάσει τόσα χρόνια και πρέπει τον εμπιστεύεσαι, γυρνάει και σου λέει αυτά τα πράγματα...

    Ξαναλέω, η αίσθηση που εγώ αποκομίζω είναι ότι είμαστε όλοι beta testers για τα εμβόλια... διαβάζω ότι τα περισσότερα είναι εμβόλια τα οποία είναι σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ στάδιο, και έχουν πάρει έγκριση καθαρά για λόγους έκτακτης ανάγκης. Μια γαλλική εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας, δεν θυμάμαι ποια, υποστήριξε ότι τα εμβόλια που πήραν πράσινο φως να προχωρήσει η παραγωγή τους, δεν έχουν καμία σχέση με τα εμβόλια που διατίθενται, κι ότι τα πρώτα ήταν πολύ πιο ισχυρά, για να πειστούν οι αρμόδιοι να δώσουν την πολυπόθητη έγκριση, ενώ ένας δεύτερος λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν σε διαθεσιμότητα οι ποσότητες των α' υλών που χρειάζονται για την παραγωγή τους. Δεν ξέρει κανείς που τελειώνει η αλήθεια, και που τελειώνει το ψέμα. Πριν λίγο καιρό εξυμνούσαν τις Σεϋχέλλες, ότι ήταν το πρώτο κράτος που εμβολίασε το 80%+ του πληθυσμού της, σήμερα διάβασα προβληματισμός στις Σεϋχέλλες, γιατί τα κρούσματα άρχισαν να αυξάνονται, ναι μεν χωρίς θανάτους, αλλά η επιδημία φούντωσε πάλι. Άρα μάλλον ισχύει αυτό που είχε υποστηριχτεί από πολλούς επιστήμονες, ότι ναι μεν ο εμβολιασμένος είναι απίθανο να νοήσει σοβαρά, αλλά συνεχίζει να διασπείρει κανονικά τον ιό και να κολλάει βεβαίως...

  11. #3236
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Χτες το απόγευμα μίλησα με έμπιστή μου παθολόγο, η οποία είναι και οικογενειακή ιατρός, και μόλις της είπα ότι ήταν να κάνω το εμβόλιο της J&J άρχισε να λέει τι μου ήρθε και δήλωσα αυτό, ότι είναι το πιο άχρηστο εμβόλιο (έτσι ακριβώς το χαρακτήρισε), ότι προσταστεύει λιγότερο απ' όλα τα υπόλοιπα και πως παίζουν πολλές παρενέργειες με αυτό, που δεν έχουν βγει ακόμα στην επιφάνεια. Και καπάκι, μου είπε ΜΟΝΟ Pfizer/Moderna και κανένα άλλο. Ο άντρας της ήταν να κάνει Astra και του το απαγόρευσε, περιμένει να ανοίξει η πλατρφόρμα για να κάνει κι αυτός της Pfizer. Όταν ο γιατρός σου, που υποτίθεται έχει σπουδάσει τόσα χρόνια και πρέπει τον εμπιστεύεσαι, γυρνάει και σου λέει αυτά τα πράγματα...

    Ξαναλέω, η αίσθηση που εγώ αποκομίζω είναι ότι είμαστε όλοι beta testers για τα εμβόλια... διαβάζω ότι τα περισσότερα είναι εμβόλια τα οποία είναι σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ στάδιο, και έχουν πάρει έγκριση καθαρά για λόγους έκτακτης ανάγκης. Μια γαλλική εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας, δεν θυμάμαι ποια, υποστήριξε ότι τα εμβόλια που πήραν πράσινο φως να προχωρήσει η παραγωγή τους, δεν έχουν καμία σχέση με τα εμβόλια που διατίθενται, κι ότι τα πρώτα ήταν πολύ πιο ισχυρά, για να πειστούν οι αρμόδιοι να δώσουν την πολυπόθητη έγκριση, ενώ ένας δεύτερος λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν σε διαθεσιμότητα οι ποσότητες των α' υλών που χρειάζονται για την παραγωγή τους. Δεν ξέρει κανείς που τελειώνει η αλήθεια, και που τελειώνει το ψέμα. Πριν λίγο καιρό εξυμνούσαν τις Σεϋχέλλες, ότι ήταν το πρώτο κράτος που εμβολίασε το 80%+ του πληθυσμού της, σήμερα διάβασα προβληματισμός στις Σεϋχέλλες, γιατί τα κρούσματα άρχισαν να αυξάνονται, ναι μεν χωρίς θανάτους, αλλά η επιδημία φούντωσε πάλι. Άρα μάλλον ισχύει αυτό που είχε υποστηριχτεί από πολλούς επιστήμονες, ότι ναι μεν ο εμβολιασμένος είναι απίθανο να νοήσει σοβαρά, αλλά συνεχίζει να διασπείρει κανονικά τον ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΟ ιό και να κολλάει βεβαίως...
    FIXED
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #3237
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Παρακολουθώ τα γραφόμενα και η δική μου αίσθηση είναι ότι κακώς κάνουμε που ασχολούμαστε...
    Από την μια φαίνεται ότι οι όποιες παρενέργειες των εμβολίων είναι ελαφρές και χωρίς ακόμα στις περισσότερες περιπτώσεις να μπορεί να επιβεβαιωθεί ότι το εμβόλιο είναι ο ένοχος για αυτές, είναι στατιστικά ασήμαντες και στα πλαίσια που οποιοδήποτε εμβόλιο και οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να εμφανίσει, και από την άλλη το υπερβολικό focus που έχει πέσει στο θέμα πάντα μέσα από τον παραμορφωτικό φακό των media (που δεν αποκλείεται να παίζουν και οικονομικά παιχνίδια στο παρασκήνιο) μας έχει καταντήσει να θεωρούμε σημαντικά πράγματα που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα προσπερνάγαμε με τέρμα γκάζι χαμογελώντας...
    Μάγκες... κάντε το οποιοδήποτε εμβόλιο το ταχύτερο δυνατόν και μην ασχολείστε παραπέρα.

    Κατανοητό το point, δεν υπάρχει φάρμακο και χημεία με ΜΗΔΕΝ παρενέργειες. Κι η "αθώα" ασπιρίνη, είναι υπεύθυνη για χιλιάδες γαστρορραγίες ετησίως, κι αντιβιώσεις που έχουν σώσει ζωές, σε άλλους ασθενείς την έχουν στερήσει, λόγω απρόβλεπτης αλλεργικής αντίδρασης. Εδώ όμως μιλάμε για άλλη περίπτωση, για μια μαζική διαδικασία με χαρακτήρα υποχρεωτικότητας... Εάν -χτύπα ξύλο- η στατιστικά ασήμαντη περνέργεια συνέβαινε σε εμάς ή σε οικογενειακό μας πρόσωπο, φαντάζομαι η αντίδραση δεν θα ήταν "εεεε, τι να κάνουμε, συμβαίνουν κι αυτά". Έτυχε κι είδα σήμερα συνέντευξη του 35χρονου στην Κρήτη, ο οποίος κόντεψε να χάσει το πόδι του από θρόμβωση μετά από το εμβόλιο της Astra. Τον έσωσε η φαρμακοποιός που φώναξαν, η οποία αναγνώρισε πως πρόκειται για θρόμβωση και κάλεσε άμεσα ασθενοφόρο. Ο άνθρωπος είπε ότι ήταν φανατικός του εμβολιασμού και το έκανε δίχως κανένα δισταγμό. Μετά από την περπέτειά του, είπε ότι εννοείται ότι δεν πρόκειται να εμβολιαστεί με κανένα εμβόλιο και πως όλοι οι γιατροί είναι πεπεισμένοι πως πρόκειται για καθαρή σύνδεση της παρενέργειας με τον εμβολιασμό.

    Η πιθανότητα, λέει, για παρενέργεια είναι 1 στις 100.000. Στα 10.000.000 είναι 100 θάνατοι. Οι οικογένειες 100 ανθρώπων δεν θα το έβλεπαν σαν στατιστική νομίζω... Όσο για τα οικονομικά παιχνίδια, σαφώς και παίζονται χοντρά οικονομικά παιχνίδια, φτάνει να αναλογιστούμε παλαιότερες δηλώσεις "φωτισμένων" Ευρωπαίων ότι δεν πρέπει με καμία δύναμη οι Ρώσοι να κυκλοφορήσουν πρώτοι εμβόλιο γιατί θα έχουν στα χέρια τους ένα φοβερό γεωπολιτικό όπλο και πλεονέκτημα... ακόμα και τώρα, ενώ το ρωσικό και το κινέζικο εμβόλιο αναπτύχθηκαν πάνω-κάτω στο ίδιο χρονικό διάστημα με τα δυτικά εμβόλια, εξακολουθούν να θεωρούνται "παρακατιανά" και μη ασφαλή, καθώς δεν υπάρχουν αποδείξεις για την μακροπρόθεσμη ασφάλειά τους... ενώ τα δυτικά παρέχουν... μάλλον σε ΗΠΑ-Ευρώπη ο χρόνος τρέχει με ιλιγγιώδεις ρυθμούς...

  13. #3238
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    FIXED
    Debadable...

  14. #3239
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κατανοητό το point, δεν υπάρχει φάρμακο και χημεία με ΜΗΔΕΝ παρενέργειες. Κι η "αθώα" ασπιρίνη, είναι υπεύθυνη για χιλιάδες γαστρορραγίες ετησίως, κι αντιβιώσεις που έχουν σώσει ζωές, σε άλλους ασθενείς την έχουν στερήσει, λόγω απρόβλεπτης αλλεργικής αντίδρασης. Εδώ όμως μιλάμε για άλλη περίπτωση, για μια μαζική διαδικασία με χαρακτήρα υποχρεωτικότητας... Εάν -χτύπα ξύλο- η στατιστικά ασήμαντη περνέργεια συνέβαινε σε εμάς ή σε οικογενειακό μας πρόσωπο, φαντάζομαι η αντίδραση δεν θα ήταν "εεεε, τι να κάνουμε, συμβαίνουν κι αυτά". Έτυχε κι είδα σήμερα συνέντευξη του 35χρονου στην Κρήτη, ο οποίος κόντεψε να χάσει το πόδι του από θρόμβωση μετά από το εμβόλιο της Astra. Τον έσωσε η φαρμακοποιός που φώναξαν, η οποία αναγνώρισε πως πρόκειται για θρόμβωση και κάλεσε άμεσα ασθενοφόρο. Ο άνθρωπος είπε ότι ήταν φανατικός του εμβολιασμού και το έκανε δίχως κανένα δισταγμό. Μετά από την περπέτειά του, είπε ότι εννοείται ότι δεν πρόκειται να εμβολιαστεί με κανένα εμβόλιο και πως όλοι οι γιατροί είναι πεπεισμένοι πως πρόκειται για καθαρή σύνδεση της παρενέργειας με τον εμβολιασμό.

    Η πιθανότητα, λέει, για παρενέργεια είναι 1 στις 100.000. Στα 10.000.000 είναι 100 θάνατοι. Οι οικογένειες 100 ανθρώπων δεν θα το έβλεπαν σαν στατιστική νομίζω... Όσο για τα οικονομικά παιχνίδια, σαφώς και παίζονται χοντρά οικονομικά παιχνίδια, φτάνει να αναλογιστούμε παλαιότερες δηλώσεις "φωτισμένων" Ευρωπαίων ότι δεν πρέπει με καμία δύναμη οι Ρώσοι να κυκλοφορήσουν πρώτοι εμβόλιο γιατί θα έχουν στα χέρια τους ένα φοβερό γεωπολιτικό όπλο και πλεονέκτημα... ακόμα και τώρα, ενώ το ρωσικό και το κινέζικο εμβόλιο αναπτύχθηκαν πάνω-κάτω στο ίδιο χρονικό διάστημα με τα δυτικά εμβόλια, εξακολουθούν να θεωρούνται "παρακατιανά" και μη ασφαλή, καθώς δεν υπάρχουν αποδείξεις για την μακροπρόθεσμη ασφάλειά τους... ενώ τα δυτικά παρέχουν... μάλλον σε ΗΠΑ-Ευρώπη ο χρόνος τρέχει με ιλιγγιώδεις ρυθμούς...
    Η αιτια ειναι οτι ΔΕΝ εχουν περασει τα δυτικα στανταρ πιστοποιησης,σε αρκουντως αποδεκτα ορια κλινικων δοκιμων συμφωνα με τα πρωτοκολα των ΕΟΦ ,ΗΠΑ και Ε.Ε. και οχι για την μακροπροθεσμη ασφαλεια τους.Οταν θα τα προσκομισουν και εαν ,θα εγκριθουν,αν δεν εχει γινει ηδη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #3240
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Χτες το απόγευμα ....
    Εντωμεταξύ pfizer/moderna είναι εντελώς νέας τεχνολογίας ενώ τα υπόλοιπα "συμβατικά".
    Από την άλλη σκάει η είδηση για τις Σεϋχέλλες αλλά εκεί λέει κάναν κινέζικο εμβόλιο και ινδικό ASTRA.
    Εγώ έχω κλείσει την Παρασκευή ASTRA χωρίς να εμπιστεύομαι καθόλου τους Ευρωπαίους κατασκευαστές
    για τα γνωστά προβλήματα αξιοπιστίας, αλλά ελλείψει Γιαπωνέζικου...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF