Σελίδα 364 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 264314354359360361362363364365366367368369374414464 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.446 έως 5.460 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #5446
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.280

  2. #5447
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.498
    Το 1985 σε φωτιά σε δάσος της Θάσου είχαμε 5 νεκρούς και 2 αγνοούμενους.
    118.000 στρ. δάσους και ελαιώνων. Γράφουν χαρακτηριστικά ''200 τουρίστες αποπειράθηκαν να κολυμπήσουν στην Καβάλα, μη γνωρίζοντας ότι η απόσταση ήταν 17 μίλια. Τελικά περισυνελέγησαν από σκάφη''
    Μεγάλος κατάλογος δυστυχώς .
    when life gets complicated... i ride.

  3. #5448
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.535
    Καλα αυτα που λετε αλλα νομιζω μας λείπει ενα βασικό στοιχειο.
    Δεν θα απαντηθεί απο μμε, ουτε απο τα στατιστικά των πολιτικών, αλλα απο καποια ακαδημαικη ερευνα, αυτοχρηματοδοτουμενο Ινστιτούτο η κατι αντιστοιχο αυτόνομο που ασχολείται με έρευνα.
    Ποσο συμβάλει ο άνθρωπος στις περιπτωσεις πυρκαγιας. Ποσες ακούσια απο την παιδεία του. Ποσες εσκεμμένα.
    Στο εσκεμμένα που θελω να σταθω, εχουμε υποψη ολη την πολιτικη σταση(θεσμικα) στο κομματι εμπρησμού.
    Επισης απο τις περιπτωσεις εμπρησμού ποτε δε έμαθε το κοινο ποια ηταν τα οφέλη ενος εμπρησμού και ποιοι είναι αυτοι που το κινούν.οπως και μακροχρόνια τι απογινεται η περιοχη.και με το ποσοστό ξανα αναγεννιέται απο τους ιδιους τους ανθρώπους.

    Για να σας παω στο προκείμενο.
    Οι περιπτώσεις εμπρησμού ειναι και αυτη μια ταξικη επιλογη. Γιατι πισω απο μια κατεστραμμένη σε χλωριδα πανιδα περιοχη με τα χρόνια βγαίνουν απαλλοτριώσεις και αποχαρακτηρισεις.
    Παραδειγματα παγκοσμίως παρα πολλα οταν ακομη το πιο άκομψο ντουβαρι(σε σχεση με τους δικους μας)προεδρος της βραζιλιας με την εκλογη του ανοιξε τον δρομο σε εμπρησμούς τεράστιων εκτασεων στον Αμαζόνιο(την πλεον χαρακτηρισμένη προστατευόμενη περιοχη).
    Το προβλημα των ανθρώπων ειναι το πλαίσιο και το πλαίσιο της "βιομηχανικης επαναστασης" τους βαζει να πυροβολούν τα παιδιά τους.

    Αυτο πριν 100 χρονια δεν ειχε τετοια επίπτωση στο περιβάλλον, τωρα ειναι διαφορετικά..

  4. #5449
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.498
    καλά τα λεγε ο agent Smith
    when life gets complicated... i ride.

  5. #5450
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πέτα τη μπάλα στην εξέδρα όσο θέλεις.
    Επίσης συνέχισε να μην αναγνωρίζεις τη λάθος επιλογή σου.
    Φεησμπουκ δεν έχω. Έχω όμως ως αγαπημένο προορισμό την εύβοια και τα εχω δει με τα ματια μου.
    κι αυτά ψέμματα μου λένε; ελα ρε φίλε, σε παρακαλώ...

    Καμία λάθος επιλογή μου και καμία μπάλα σε καμία εξέδρα φίλε μου… Απλά εσύ φαντασιώνεσαι συνωμοσίες (και κυρίως φαντασιώνεσαι ότι τις γνωρίζεις…) παρουσιάζοντας μια ανάρτηση που κάποιος έκανε κάπου και θεωρώντας τη βάση προς σοβαρή συζήτηση ή ακόμα χειρότερα ακλόνητο στοιχείο απόδειξης… Και δεν μπαίνεις καν στον κόπο να σκεφτείς μερικά απλά πράγματα και να κρατήσεις μια πισινή πριν εκτεθείς ανεπανόρθωτα…όπως πχ ότι φωτιές έχουμε κάθε χρόνο εδώ και πολλές δεκαετίες πριν καν ανακαλυφθούν οι ανεμογεννήτριες - ναι και στην Β. Εύβοια όπως μια εξίσου τεράστια και καταστροφική πριν καμιά 45αριά χρόνια (ακόμα θυμάμαι πιτσιρίκι τότε την τρομερή εντύπωση που μας κάναν τα πρώτα cacadair που πρώτη φορά στην ζωή μας βλέπαμε όταν βουτάγανε για νερό 150 μέτρα μακριά από εκεί που κάναμε μπάνιο στο Πευκί), όπως και έχουμε αρκετές μικρές/τοπικές κάθε χρόνο…. ή ότι πχ την ίδια στιγμή έχουμε αντίστοιχες φωτιές στην Αττική, στην Μεσσηνία, στην Ηλεία, στα Γρεβενά, στην Φωκίδα και σε άλλα 120 ακόμα σημεία της Ελλάδος και ο καθένας καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί όλη η Ελλάδα να καίγεται επειδή θέλουν να βάλουν παντού αυτές τις γαμημένες τις ανεμογεννήτριες (είναι φαίνεται το καινούργιο μότο μιας και οι οικοπεδοφάγοι μας πάλιωσαν πια…), ή ότι στην φωτό που εσύ ανέβασες (και καλά ως “απόδειξη”...) φαίνονται ήδη τοποθετημένες δεκάδες ανεμογεννήτριες και δεν σου περνάει καν από το μυαλό ότι αυτοί που τις έχουν βάλει προφανώς το τελευταίο που θέλουν είναι να καούν οι ήδη τοποθετημένες μαζί με το δάσος γύρω τους… Και μιλάω μόνο για τα απλά/αυτονόητα… Δεν μιλάω για πιο δύσκολα/σύνθετα πράγματα που απαιτούν μια λίγη παραπάνω γνώση και σκέψη, όπως πχ ότι υπάρχουν απόψεις που λένε ότι η τοποθέτηση ανεμογεννητριών στα Ελληνικά βουνά μπορεί και να δρα θετικά όσο αφορά τις πυρκαγιές μιας και για την τοποθέτησή τους και την συντήρησή τους ανοίγονται δρόμοι που μπορεί να λειτουργήσουν είτε ως αντιπυρικές ζώνες, είτε ως δρόμοι πρόσβασης των πυροσβεστικών δυνάμεων, ενώ η φύλαξή τους και η συντήρησή τους λόγω των σημείων που βρίσκονται μπορεί να προσφέρει μια πολύτιμη έγκαιρη προειδοποίηση κατά την έναρξη μια φωτιάς πριν αυτή γιγαντωθεί… Όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα για εσένα που είσαι σίγουρος ότι έχεις πλήρη σιγουριά και γνώση της “συνωμοσίας” (λες και αν ακόμα υπήρχε κάποια τέτοια εσύ θα ήσουν αυτός που θα την ήξερε…) επειδή "το λένε τα social"… Και μου λες εμένα για μπάλα στην εξέδρα και για λάθος επιλογή... Καλά κρασιά….

    Α…. και μην το ξεχάσω… Τα ψυχοπονιάρικα για τον αγαπημένο σου τόπο προορισμού άστα κατά μέρος… Τυχαίνει να έχω οικογενειακό σπίτι 50 χρόνια στην Βορ. Εύβοια λίγα χιλιόμετρα μακριά από εκεί που βρίσκονται τα μέτωπα αυτή την στιγμή (γιαυτο και η αγωνία μου και ο εκνευρισμός μου διαβάζοντας παπαριές), έχω περάσει δεκάδες καλοκαίρια στην περιοχή, έχω γυρίσει είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο σχεδόν όλους τους δρόμους και παραλίες της περιοχής, και ουκ ολίγες φορές έχω βοηθήσει εθελοντικά είτε σε φωτιές, είτε σε καθαρισμούς... Να είσαι σίγουρος λοιπόν ότι αν κάποιος την “πονάει” πολύ αυτός δεν είσαι εσύ…

  6. #5451
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.692
    Να σκεπαζεσαι.
    Άμα εγώ περνάω για συνομοσιολόγος, τότε δεν οδηγεί πουθενά η κουβέντα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #5452
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    Έχει πάρει φωτιά το google πόσο κάνει ένα Beriev, πόσο κάνει ένα Canadair και πόσο κάνει ένα Rafale, κάνουν και μια απλή μέθοδο των τριών οι πιο ψαγμένοι και τσουπ! στο φατσοβιβλίο εμπεριστατωμένη ανάλυση πόσα Canadair θα μπορούσαμε να είχαμε αγοράσει... βέβαια, το γεγονός ότι δεν κατασκευάζονται πλέον Canadair είναι μια μικρήήήή λεπτομέρεια, αλλά ασήμαντη.

  8. #5453
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.121
    ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ.

    Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά πως «Αφορμή για αυτό το άρθρο μου είναι η αγάπη και η ανάγκη μου να προστατεύσω το Πυροσβεστικό Σώμα από τις στρατιές άσχετων, ανίδεων, (ερευνητών) του Διαδικτύου, από ανθρώπους με κοντό μυαλό, ιδεοληπτικούς και κομματόσκυλα που δεν έχουν τη γνώση να δουν το φαινόμενο της πυρκαγιάς πέρα από φυσικό αλλά και ως παγκόσμιο φαινόμενο».

    Αναλυτικά η ανάρτηση του:
    ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΜΥΑΛΟ ΕΝΟΣ ΠΥΡΑΓΟΥ Αφορμή για αυτό το άρθρο μου είναι η αγάπη και η ανάγκη μου να προστατεύσω το Πυροσβεστικό Σώμα από τις στρατιές άσχετων, ανίδεων, (ερευνητών) του Διαδικτύου, από ανθρώπους με κοντό μυαλό, ιδεοληπτικούς και κομματόσκυλα που δεν έχουν τη γνώση να δουν το φαινόμενο της πυρκαγιάς πέρα από φυσικό αλλά και ως παγκόσμιο φαινόμενο.

    Δεν έχουν τις βασικές γνώσεις είναι ο ένας λόγος, είτε οι μικροπολιτικοί τους σκοποί και συμφέροντα τους κάνουν να χειραγωγούν την κοινή γνώμη.

    Η παραπάνω φωτό είναι από τη NASA και απεικονίζει τι συμβαίνει σήμερα σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ στον πλανήτη από ενεργά μέτωπα πυρκαγιάς.

    Η κλιματική κρίση πλέον είναι πιο ορατή από ποτέ.

    Την στιγμή που μιλάμε καίγονται οι: Ανατολική Μεσόγειος, η μισή Νότια Αμερική, μικρότερα τμήματα σε ΗΠΑ, Καναδά, Ανατολική Κίνα, Ινδονησία, Ρωσία, Κεντρική και Νότια Αφρική, ο Αραβικός κόλπος, πολλές χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας, της Ρουμανίας, Ιταλίας που έχουν παραδοθεί στις φλόγες.

    Μέχρι στιγμής στην Ιταλία έχουν καεί πάνω από 53.000 εκτάρια δάσους, στην Ρωσία 1,3 εκατομμύρια εκταρίων κάηκαν και χιλιάδες κόσμου απομακρύνθηκαν.

    Επίσης εκατομμύρια στρέμματα σε ΗΠΑ και ΚΑΝΑΔΑ!! ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ; ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ; ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ; ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΛΗΨΗ;; ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ; ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΗΛΙΘΙΕ!!!!

    Πάμε τώρα στα δικά μας γιατί η λέξη ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ είναι μια λέξη άγνωστη σε αυτή τη χώρα!!!!.

    Λοιπόν ζούμε σε μια χώρα όπου ΕΠΙΣΗΜΑ δεν έχουμε δασικές πόλεις. ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ όμως έχουμε.

    Το πρόβλημα είναι ΔΑΣΙΚΟ, ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ και ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ κυρίως.

    Οικισμοί και πόλεις μέσα σε κωνοφόρα με τα κλαδιά να αγγίζουν τα μπαλκόνια.

    Πήγαμε και εγκατασταθήκαμε άναρχα με ΑΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ μέσα σε ΔΑΣΙΚΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ όπου μέσα στο διαρκώς μεταβαλλόμενο μεσογειακό περιβάλλον τα δάση αυτά μοιραία ανανεώνονται – αναφλέγονται ανά 50 χρόνια και λιγότερο.

    Η κλιματική αλλαγή και η σταδιακή μετατροπή του Μεσογειακού κλίματος σε Τροπικό είναι εμφανέστερη και παρούσα από ποτέ!

    Είμαστε μια χώρα με προϊστορία 200 χρόνων ΑΥΘΑΙΡΕΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ όπου για να αφαιρεθούν αυτές οι περιουσίες πλέον που φτιάχτηκαν μέσα σε ΔΑΣΙΚΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ θα χρειαστούν χιλιάδες στρεμμάτων απαλλοτριώσεων και 1 εκατομμυρίων αστέγων, ΠΡΑΓΜΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟ και αδύνατο!

    Φτιάξαμε σπίτια μέσα στην μπαρουταποθήκη των κωνοφόρων δέντρων και βρισκόμαστε στο έλεος των πυρομανών εμπρηστών, ασυνείδητων πολιτών που ψήνουν, κάνουν θερμές εργασίες, αποψιλώνουν εκτάσεις χωρίς αποκομιδή των προϊόντων αποψίλωσης δημιουργώντας εκρηκτικούς σωρούς καύσιμης ύλης, αφήνοντας τα οικόπεδα τους τα ίδια απεριποίητα, αφήνοντας το πεύκο να ακουμπάει τη στέγη τους, αφήνοντας τους εαυτούς τους ανεκπαίδευτους και χωρίς ούτε τα στοιχειώδη μέτρα πυροπροστασίας ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.

    Μιλάτε για καθαρισμό δασών, ξέρετε γιατί κονδύλια κάθε χρόνο μιλάμε;

    ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ λοιπόν κύριες και κύριοι γιατί αν θες εξοχικό μέσα στο δάσος θα πρέπει να αποδεχτείς και τους κινδύνους.

    Μπήκαμε μέσα στα δάση έχοντας το θράσος και την αλαζονεία να θέλουμε όταν αυτά βλάπτονται εμείς να μην έχουμε καμμία απολύτως συνέπεια!!!.

    Ναι το Σώμα έχει ελλείψεις, ναι το Σώμα έχει γηρασμένο και ελλιπή εξοπλισμό, ναι είμαστε αδικημένοι και κακοπληρωμένοι, είμαστε και ρομαντικοί όμως πολύ κάποιοι να αγαπάμε αυτόν τον τόπο και να λεμε αλήθειες που ενοχλούν ώστε να κόβουμε την όρεξη των ιντερνετικών πανεπιστημόνων να σπιλώνουν τις υπεράνθρωπες προσπάθειες του Πυροσβεστικού Σωματος με τα λιβελογραφήματα τους.

    ΔΕΝ ΣΒΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΛΕΕΙ ΜΕ ΔΥΟ ΜΠΟΦΩΡ..

    Πάμε και σε αυτό: Γνωρίζετε μήπως ή έχετε ακούσει κάπου για το ΕΙΔΙΚΟ ΜΙΚΡΟΚΛΙΜΑ που δημιουργείται από την ίδια την πυρκαγιά και πόσο αυξάνονται τα μποφόρ και οι στροβιλισμοί του αέρα; ΜΠΑ!!!!

    Όποιος θεωρεί εύκολη την κατάσβεση να αφήσει τον κλιματισμό και τα μπάνι, να έρθει μαζι μας και ίσως αλλάξει γνώμη.

    Και κάτι ακόμη: ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΕΑ, ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ Η ΦΥΣΗ ΘΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΒΙΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ.

    Γι αυτό με πολύ ευγενικό τρόπο και ύστερα από άπειρες ώρες επιφυλακών και κούρασης σας λέω απλά δείτε την αλήθεια ανοίξτε τα μυαλά σας και ΡΑΨΤΕ ΤΟ λιγάκι.

    Μας κουράσατε να έχετε άποψη για όλα, μετά την επιδημιολογία, τώρα γίνατε και αναλυτές πυρκαγιών.

    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΣΧΕΤΟ ΠΥΡΑΓΟ!

    Ιερισσός 05-08-2021 Αναγνωστάκος Ι. Γεώργιος Νικόλαος Υποδιοικητής ΠΥ Σταγείρων Ακάνθου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #5454
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έχει πάρει φωτιά το google πόσο κάνει ένα Beriev, πόσο κάνει ένα Canadair και πόσο κάνει ένα Rafale, κάνουν και μια απλή μέθοδο των τριών οι πιο ψαγμένοι και τσουπ! στο φατσοβιβλίο εμπεριστατωμένη ανάλυση πόσα Canadair θα μπορούσαμε να είχαμε αγοράσει... βέβαια, το γεγονός ότι δεν κατασκευάζονται πλέον Canadair είναι μια μικρήήήή λεπτομέρεια, αλλά ασήμαντη.
    θα παρουμε το νεο μοντελο,το RR.

  10. #5455
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.692
    Δεν ξέρω σε ποιον απαντάει ο πυραγος, αλλά νομίζω ότι κανείς δε τα βάζει με τους πυροσβέστες!
    Το "κάηκε η Ελλάδα με άπνοια" δεν πάει ως κατηγορώ στους πυροσβέστες, στην πολιτική τους ηγεσία πάει.
    Πόσο πιο ξεκαθαρο να το κάνουμε;
    Και ναι όταν αυτή η ηγεσία έχει δείξει ότι προτιμά το βολεμα να το κάνει με όργανα καταστολής και μίζες σε ημέτερους, αντί να ρίξει κονδύλια υπεραπαραιτητα σε τομείς βασικούς για το ευ ζειν όλων, θα την κραξουμε ακατάσχετα. σόρρυ κιόλας που σας σπάμε τη γαλάζια φούσκα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #5456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν μάι φριεντ,τι θέλω να πω και που πάει το όχι:στη Αφρική κάθε χρόνο η φύση βάζει φωτιά για να ανανεώσει το χορτάρι που ταιζει τα ζώα , γιατί ΈΤΣΙ πρέπει να γίνει.
    Η φύση ΔΕΝ βάζει φωτιά στα δάση κάθε χρόνο για να το ανανεώσει.
    Ίσως(δεν το γνωρίζω)να θέλει να το ανανεώσει κάθε 200;300;500;χρόνια.
    Η φύση δεν βάζει φωτιά για να ανανεώσει τίποτα. Δεν έχει δικό της πλάνο.

    Η ζωή απλά έχει βρει τρόπους να επιβιώνει ενώ υπάρχουν πυρκαγιές. Είναι ένας τυχαίος "κύκλος" που έχει "βολέψει" τα οικοσυστήματα.

    Αυτό βέβαια είναι διαφορετικό από την εμφάνιση του ανθρώπου, που αλλάζει τις παγιωμένες συνθήκες πολύ ταχύτερα από όσο
    προλαβαίνει "η φύση" και αυτοί οι κύκλοι να προσαρμοστούν.

    Ξαναμπαίνω στο κλουβί μου τώρα...

  12. #5457
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.535
    Με αφορμη το ποστ του παναβουρ, μεχρι πριν ενα χρόνο οι πολλοι ιδεολογικα ακόλουθοι της πολιτικης του τραμπ ναι αυτου του παράξενου τυπου με την πορτοκαλοκιτρινη κομμωση, ασπάζονταν οτι δε υπαρχει κλιματολογικη αλλαγη, ειναι η φυσιολογική γήρανση του πλανήτη οπως και οι φυσικες καταστροφες της οι οποιες φυσικα επαναλαμβάνονται με την ροη της ζωης της.
    Ομοίως και τα δαση αναφλεγονται μονα τους με τον κυκλο της ζωης της γης.
    (περαν του οτι στη Καλιφορνια usa απαλλοτριώθηκαν χιλιαδες εκτασης τα τελευταια 10 χρονια)

    Αρα οσοι ανθρωποι ασπαζονται το παραπανω καινε το επιχείρημα της ανθρώπινης παρεμβασης και ανθρωπινης ευθύνης.

    ή τα φυσικα φαινόμενα ή ο άνθρωπος, οχι οπότε θεμε το ενα εναντι του αλλου και τούμπαλιν

  13. #5458
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Με αφορμη το ποστ του παναβουρ, μεχρι πριν ενα χρόνο οι πολλοι ιδεολογικα ακόλουθοι της πολιτικης του τραμπ ναι αυτου του παράξενου τυπου με την πορτοκαλοκιτρινη κομμωση, ασπάζονταν οτι δε υπαρχει κλιματολογικη αλλαγη, ειναι η φυσιολογική γήρανση του πλανήτη οπως και οι φυσικες καταστροφες της οι οποιες φυσικα επαναλαμβάνονται με την ροη της ζωης της.
    Ομοίως και τα δαση αναφλεγονται μονα τους με τον κυκλο της ζωης της γης.
    (περαν του οτι στη Καλιφορνια usa απαλλοτριώθηκαν χιλιαδες εκτασης τα τελευταια 10 χρονια)

    Αρα οσοι ανθρωποι ασπαζονται το παραπανω καινε το επιχείρημα της ανθρώπινης παρεμβασης και ανθρωπινης ευθύνης.

    ή τα φυσικα φαινόμενα ή ο άνθρωπος, οχι οπότε θεμε το ενα εναντι του αλλου και τούμπαλιν
    ΚΑΙ τα δυο παιζουν ρολο,απλως παλαιοτερα η ανθρωπινη παρεμβαση ηταν ΑΜΕΛΗΤΕΑ τωρα ειναι ΚΥΡΙΑΡΧΗ και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ,διοτι διαταρασσει τους φυσικους ρυθμους.Το τιμημα του υπερπληθυσμου,και του πολιτισμου που στηριχθηκε στην καυση ορυκτων καυσιμων (λιγνητη,πετρελαιου)
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #5459
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.511
    Η κλιματική αλλαγή δεν είναι σίγουρο ότι έχει επέλθει από την ανθρώπινη επέμβαση, αν και υπάρχουν πολλές θεωρίες που το υποστηρίζουν με στοιχεία. Μην ξεχνάμε το ενδεχόμενο να σχετίζεται με μακροσκοπικά αίτια, όπως οι διακυμάνσεις θερμοκρασίας περιόδων παγετώνων και θερμού κλίματος, ανά κάποιες χιλιάδες χρόνια.

    Ακόμα και οι υποστηρικτές των θεωριών περί ανθρώπινης καταστροφής του κλίματος, κάποιες φορές υποκινούνται από συμφέροντα χωρών και εταιρειών. Π.χ. όσων προσπαθούν να μειώσουν τη "βρώμικη" βιομηχανική παραγωγής της Ασίας.

    Σε αυτό δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #5460
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.692
    Ρε νεοσσος τώρα θα φτάσουμε να ανακαλύπτουμε την Αμερική σε κάθε μας πρόταση;;
    Την τρύπα στο γαμημενο το στρώμα με όζον ποιος την προκάλεσε; Η φύση;;;
    Τη μόλυνση των θαλασσών παγκοσμίως ποιος την προκάλεσε; Η φύση;;;
    Η μόλυνση των νερών σε συνδυασμό με την υπερθέρμανση,οδηγεί το νερά να γίνονται πιο όξινα και να αργοπεθαίνουν.
    Αυτά όλα ο άνθρωπος τα προκάλεσε.
    Τώρα άμα φτάσουμε στο επίπεδο ψεκας και ντονλτραμπ και 'μερικα, ε τι να πω; Καληνύχτα μας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF