Σελίδα 26 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 1621222324252627282930 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 376 έως 390 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #376
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Για ερασιτεχνική χρήση με ηλεκτρόδια 2,5 χιλ. (το 90% και βάλε των περιπτώσεων που θα δουλέψει ένας ερασιτέχνης) δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Για μεγαλύτερα μεγέθη ηλεκτροδίων (3,2 χιλ) δεν ενδείκνυται η συγκεκριμένη. Ίσα που θα τα κάψει. Ο πραγματικός κύκλος λειτουργίας πιθανότατα να είναι χαμηλότερος του 60% που διατείνεται, αλλά και πάλι για ερασιτεχνική/περιστασιακή χρήση δεν είναι πρόβλημα. Ειδικά δε, αν μιλάμε για αγορά για "δεύτερη" μηχανή (πχ λόγω φορητότητας για να μη τη σκέφτεσαι στη μεταφορά, για να βρίσκεται σε ένα εξοχικό για κανένα μερεμέτι μια στο τόσο κλπ) νομίζω ότι είναι πολύ καλή περίπτωση, και σίγουρα προτιμότερη από τις χαζοκινεζιές του banggood.

  2. #377
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Εγώ παιδιά έχω πάρει αυτή https://www.skroutz.gr/s/15027348/Ar...CF%85-MMA.html


    Mέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Δεν ζεσταίνεται και έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τριάρι ηλεκτρόδιο. Πολύ ευχαριστημένος!!!

  3. #378
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Εγώ παιδιά έχω πάρει αυτή https://www.skroutz.gr/s/15027348/Ar...CF%85-MMA.html


    Mέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Δεν ζεσταίνεται και έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τριάρι ηλεκτρόδιο. Πολύ ευχαριστημένος!!!
    Νομίζω πως εκεί 160/180Α είναι το μίνιμουμ που πρέπει να έχεις σε μια ηλεκτροκόλληση για να έχει ουσιαστικό νόημα η κτήση της.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #379
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Για δεύτερη δλδ δεν θα άξιζε αυτή με τα 120Α?
    Εγώ έχω μια παλιά που αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 200Α αλλά πρέπει να είσαι μπρατσομενος για να την σηκώσεις. Κ έλεγα για κανένα μερεμετι να έπαιρνα αυτή. Αν είναι όμως στην ουσία να αναγκάζομαι να πάρω την παλιά για να κάνω δουλειά τότε δεν αξίζει.

  5. #380
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Για δεύτερη δλδ δεν θα άξιζε αυτή με τα 120Α?
    Εγώ έχω μια παλιά που αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 200Α αλλά πρέπει να είσαι μπρατσομενος για να την σηκώσεις. Κ έλεγα για κανένα μερεμετι να έπαιρνα αυτή. Αν είναι όμως στην ουσία να αναγκάζομαι να πάρω την παλιά για να κάνω δουλειά τότε δεν αξίζει.
    Για απάντηση στην απορία σου σε παραπέμπω στο ποστ #376.

  6. #381
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Ναι το διάβασα το ποστ απλα τα υπολοιπα με μπέρδεψαν λίγο.
    Για να το θέσω καλυτερα. Εγώ χρησιμοποιώ την δικιά μου περιπου 1φορα το μήνα. Την δουλεύω συνήθως στο 1 (~100Α) και σπανίως στο 1,5 (150Α).
    Αυτή που έχω δεν είναι inverter.
    Θα μπορέσω να χρησιμοποιώ αυτήν στις πρωτες περιπτώσεις ή δεν θα με καλύψει?

  7. #382
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Λογικα η 120 θα δουλευει στα 100 αμπερ αλλα θα εχει πολυ μικρο κυκλο λειτουργειας.Γι αυτο τον λογο και γω πηρα μια 180 ινβερτερ.Και αν χρειαστει να κολλησω και τπτ παχυτερο να μπορω

  8. #383
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Οκ γούστα, αλλά πόσο νόημα έχει να έχεις 2 "μισές" μηχανές, μια φορητή που ίσως δεν σε καλύψει από άποψη χρήσης και
    μια που δεν κουβαλιέται?

  9. #384
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Για αυτό ρωτάω και ξαναρωτάω επειδή δεν είμαι γουσταρλης.
    Απ' ότι καταλαβαίνω είναι για "οικιακή" χρήση σε φάση να κάνεις καμιά ποντα ή κανένα μικρό γαζί. Οπότε καλύτερα να κοιτάξω κάποια μεγαλύτερη και να αντικαταστήσω τελείως την παλιά (ή οποία θα πάει σπίτι ώστε μια στο τόσο που θα χρειαστεί θα την κουβαλάω με δυσκολία).
    Θα κοιτάξω μήπως βρω σε black Friday καμία γύρω στα 180A

  10. #385
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Εχω την Imperia Pro Arc 181 η οποια εχει και λειτουργια Tig για να κολλας και ανοιξειδωτο αλλα η τσιμπιδα Tig παει ξεχωριστα.Ευχαριστημενος

  11. #386
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Για αυτό ρωτάω και ξαναρωτάω επειδή δεν είμαι γουσταρλης.
    Απ' ότι καταλαβαίνω είναι για "οικιακή" χρήση σε φάση να κάνεις καμιά ποντα ή κανένα μικρό γαζί. Οπότε καλύτερα να κοιτάξω κάποια μεγαλύτερη και να αντικαταστήσω τελείως την παλιά (ή οποία θα πάει σπίτι ώστε μια στο τόσο που θα χρειαστεί θα την κουβαλάω με δυσκολία).
    Θα κοιτάξω μήπως βρω σε black Friday καμία γύρω στα 180A
    Φίλε μου όλα εξαρτώνται από: το τι δουλειές σκοπεύεις να κάνεις και με τι συχνότητα, αν η μηχανή είναι για σοβαρή ερασιτεχνική/επαγγελματική χρήση (αν θα βγάζεις μεροκάματο δουλεύοντάς την), το τι εξοικείωση έχεις με την τεχνική της ηλεκτροσυγκόλλησης τόξου (ΜΜΑ), και φυσικά, πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.
    Αν είσαι ερασιτέχνης (όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα) που στο 90% των περιπτώσεων θα χρειαστεί να κολλήσεις με ηλεκτρόδια 2,5 χιλ. και να κάψεις σερί μονοψήφιο αριθμό ηλεκτροδίων, η συγκεκριμένη μηχανή εκτιμώ ότι θα σε καλύψει κατά τουλάχιστον 90%. Αν πέρα από τα παραπάνω, θεωρείς ότι θέλεις να πάρεις ένα πιο σοβαρό εργαλείο για να βρίσκεται αν κι εφόσον: α) χρειαστείς να δουλέψεις ηλεκτρόδια 3,2 χιλ. β) χρειαστεί να κάνεις μια σοβαρή κατασκευή όπου θα κάψεις 10αδες ηλεκτρόδια σχεδόν συνεχόμενα, και παράλληλα είσαι της λογικής ότι έχω κάποια χρήματα παραπάνω να διαθέσω για μηχανή, οπότε γιατί να μην πάρω κάτι καλύτερο να μου μείνει και να με υπερκαλύπτει αν κι εφόσον προκύψει κάτι από τα ανωτέρω, τότε η μηχανή αυτή δεν είναι για σένα.
    Σε αυτή την περίπτωση πηγαίνεις για τουλάχιστον 120-180 ευρώ μηχανή, με λογικότερη επιλογή κάποια Imperia από Ελλάδα ή κάποια Telwin (από Ιταλία, για να γλυτώσεις κανά 100άρι στην αγορά της).
    Τέλος για τον billyka που αναρωτήθηκε, η συγκεκριμένη μηχανή κατά την εταιρεία που τη φέρνει, δίνει 60% κύκλο λειτουργίας στα 120Α και 100% κύκλο στα 93Α, οπότε στα 100Α πρέπει να δίνει κάπου 85-90%. Ακόμα και 60% να δίνει στα 100Α εκτιμώ ότι είσαι μια χαρά.
    https://www.kafkas.gr/ergaleia/ilekt...v-120a_291485/

  12. #387
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Ονομαστικος κυκλος λειτουργιας.

  13. #388
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Ο κύκλος λειτουργίας που δίνει, είναι ότι θέλει η εταιρία. Δεν υπάρχουν δεδομένα στα οποία έγιναν οι μετρήσεις. Δεν είναι βάση προτύπου που δίνουν οι καλές μηχανές.

    Το 60% αναφέρεται στον κύκλο λειτουργίας. Πόσος είναι αυτός ο κύκλος? 5 λεπτά? 10? 12?
    Σε τι θερμοκρασία έγιναν οι μετρήσεις? Θερμοκρασία δωματίου ή σε περιβάλλον με 40 βαθμούς? (πχ στο γκαράζ που βράζει το καλοκαίρι ή σε εξωτερικό χώρο κάτω από ήλιο)
    Σε τι κατάσταση ήταν η μηχανή όταν μετρήθηκε ο κύκλος λειτουργίας? Ήταν κρύα ή ζεστή?

    Το 60% μπορεί να είναι με τη μηχανή κρύα, σε κύκλο λειτουργίας 10 λεπτών και σε περιβάλλον 20 βαθμών. Σε αυτή την περίπτωση σου λέει οτι μπορεί να δουλέψει συνεχόμενα για 6 λεπτά.
    Αν η μηχανή είναι ήδη ζεστή γιατί πριν έκανες κάποιες πονταρισιές, θα δουλέψει λιγότερο.
    Αν η μηχανή ζεσταθεί και ανάψει το κόκκινο λαμπάκι που σημαίνει οτι πρέπει να την αφήσεις να κρυώσει και πας να την χρησιμοποιήσεις πάλι όταν το κόκκινο λαμπάκι σβήσει, μπορεί να δουλέψει για 2 λεπτά πριν υπερθερμανθεί πάλι.

    Αν η θερμοκρασία δεν είναι 20 βαθμούς αλλά 30 οι παραπάνω χρόνοι μειώνονται κι άλλο.

    Mια 160αρα gysmi αν την αφήσουμε να υπερθερμανθεί και όταν το κόκκινο λαμπάκι σβήσει, την βάλουμε μέσα σε ένα δωμάτιο με 40 βαθμούς, θα δουλέψει στα 85Α για 6 λεπτά, πριν υπερθερμανθεί πάλι. Αν την βάλουμε να δουλέψει στα 160 θα λειτουργήσει για 1,5 λεπτό.
    Η ίδια μηχανή, από κρύα κατάσταση (μπορεί και ζεστή δε ξέρω ακριβώς) μέσα σε ένα δωμάτιο με 20 βαθμούς, θα δουλέψει στα 160Α για 6 λεπτά. 60% του 10λεπτου θερμικού κύκλου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gys 2021-11-24 20-13-59.png 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	43,0 KB 
ID:	432420

    Από τα παραπάνω καταλαβαίνουμε, οτι αυτή η μηχανή με 2.5 ηλεκτρόδιο δε καταλαβαίνει τίποτα, ανεξαρτήτως συνθηκών.

    Απ' τα στοιχεία που δίνει η helix δεν καταλαβαίνουμε και πολλά πράγματα.

    Με μια telwin των 165Α μπορούμε να δουλεύουμε στους 20 βαθμούς, 2,5αρι ηλεκτρόδιο συνεχόμενα σε όλο το θερμικό κύκλο (100%) και μέσα στο 10λεπτο να κάψουμε 8 ηλεκτρόδια με χρόνο αντικατάστασης ηλεκτροδίου 20". Αν με πιο απαιτητικό ηλεκτρόδιο ανέβουμε στα 115Α στις ίδιες συνθήκες, θα δουλέψει για 8 λεπτά (80%) και θα κάψει 6 ηλεκτρόδια πριν υπερθερμανθεί.

    Οι παραπάνω μηχανές κοστίζουν 200αρια και βάλε.

    Οι 120αρες έχουν πολύ, πολύ μικρότερες επιδόσεις.

    Πραγματικά δε ξέρω τι μπορεί να κάνει μια 120αρα μηχανή των 45ευρώ.
    Sent from me using a computer.

  14. #389
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    billyka, προφανώς δεν είναι κύκλος λειτουργίας μετρημένος με την αυστηρότητα που παρέχεται από τους κατασκευαστές που απευθύνονται αποκλειστικά σε επαγγελματίες (ESAB, Kemppi, Fronius κλπ) ή ακόμα κι από την Imperia που αναφέρει στα χαρακτηριστικά της απόδοση σε Αμπέρ για duty cycle @25C & duty cycle @40C (το πρώτο αρκετά μεγαλύτερο του δεύτερου πάντα), αλλά και στους 25C να είναι μετρημένο το duty cycle που δίνει η μικρή Helix, κάνει πιστεύεις μεγάλη διαφορά για περιστασιακή ερασιτεχνική χρήση, και μάλιστα έναντι 45 ευρώ; Εγώ λοιπόν σου λέω ότι η Helix στους 40C έχει 40% για τα 93Α, αντί για 100% που ισχυρίζεται. Είναι αποτρεπτικό αυτό για κάποιον ερασιτέχνη, ώστε να κάψει χωρίς πρόβλημα 3-4 ηλεκτρόδια 2,5 άρια σερί στο λιοπύρι, όπου θα χρησιμοποιήσει όχι 93Α αλλά το πολύ 80Α;

  15. #390
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    laz αναφέρει καπου το 60974-1 στις μετρήσεις η helix? Αν όχι, τότε ξέχνα τους 40 βαθμούς, όλες είναι με 20 βαθμούς και τη μηχανή κρύα.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF