Σελίδα 68 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 18586364656667686970 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.006 έως 1.020 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #1006
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη,αλλά υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που πατάει πετουγια το μπροστινό με 130 στο βρεγμένο για να απολαύσει τη λειτουργία του;
    Αν υπάρχει, θα είναι ο ίδιος που τρακάρει πού και πού για να δει αν είναι απαλοί οι αερόσακοι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #1007
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει στις προηγούμενες δεκάδες σελίδες αλλά το abs είναι καλό να υπάρχει σε φρεναρίσματα πανικού για να μην πέσεις μπλοκαρισμένος.
    Το θέμα είναι ότι εγώ και πιθανόν και εσείς ,"πανικοβάλλομαι" όταν διαπιστώσω ότι η απαιτούμενη απόσταση φρεναρίσματος είναι πολύ μεγαλύτερη από την απόσταση που βρίσκεται το μεγάλο σκληρό εμπόδιο.
    Και σε αυτή την περίπτωση με ή χωρίς δεν έχει διαφορά αν δεν ξεμπλοκάρει ο εγκέφαλος για να αλλάξεις πορεία και να αποφύγεις το μεγάλο σκληρό εμπόδιο.
    Το abs λοιπόν δίνει την ευκαιρία σε τυχερούς ή έμπειρους να αποφύγουν την σύγκρουση εάν μπορούν και εάν υπάρχει τρόπος διαφυγής.
    Εάν όχι θα καρφωθούν έτσι ή αλλιώς.
    Οι μή έχοντες κάνοντας πρώτα τούμπες στην άσφαλτο οι δε έχοντες σαν κυρίες όρθιοι.

  3. #1008
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει την αντιπαράθεση...

    Συζητάμε για εσκεμμένη χρήση του ABS ή για παρέμβαση του εκεί που κάτι δεν έχει γίνει σωστά από πλευράς αναβάτη ή και λόγω ιδιαίτερων συνθηκών. Είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα,

    Από εκεί και πέρα δεν έχουν βελτιωθεί μόνο τα συστήματα ABS αλλά και οι αναρτήσεις όπως και τα ελαστικά σε σχέση με πριν από 20 χρόνια για αυτό το λόγο και η πρόσφυση είναι πολύ καλύτερη και δεν παρεμβαίνουν τα συστήματα ABS τόσο επιθετικά. Αν είναι έτσι, να διαμαρτυρηθούμε και για αυτές τις βελτιώσεις στο βωμό των προσωπικών μας δυνατοτήτων. Αλλά εκεί συνήθως καμαρώνουμε για τις φοβερές αναρτήσεις ή την φοβερή γόμα. Το έχουμε σκεφθεί αυτό; Τροφή για σκέψη.

  4. #1009
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη,αλλά υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που πατάει πετουγια το μπροστινό με 130 στο βρεγμένο για να απολαύσει τη λειτουργία του;
    Ρε τρολλ ,βάλε και δες κανα νετφλιξ

  5. #1010
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    322
    Όποιος νομίζει ότι το abs είναι άχρηστο, ας βγάλει την ασφάλεια να το απενεργοποίησει. Απλά πράγματα.

  6. #1011
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Όποιος νομίζει ότι το abs είναι άχρηστο, ας βγάλει την ασφάλεια να το απενεργοποίησει. Απλά πράγματα.
    Δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος που θα πει πως είναι παντελώς άχρηστο.
    Παρόλαυτα υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος θα θελήσει να τραβήξει την ασφάλεια,υπό προϋποθέσεις:
    • Καλός καιρός
    • Καλό, γνωστό οδόστρωμα
    • Καλή γνώση χειρισμού μοτοσυκλέτας/έμπειρος αναβάτης
    • Διάθεση να "το κυνηγήσει" λίγο


    Εκτός κι αν μιλάμε για imu abs το οποίο πολλούς ίσως να μην τους εμποδίζει ούτε στην πίστα.

    Δεν είναι όλα άσπρο/μαύρο.

    Και τέλος, μην ξεχνάμε την αξία του "μαθαίνω να φρενάρω όσο αποτελεσματικότερα γίνεται".
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #1012
    Και για να το συνεχίσω λίγο ακόμα,ένας γενικός "μπουσουλας"
    για την αποτελεσματικότητα του τρόπου που φρενάρουμε είναι το πότε ενεργοποιείται το abs (αν έχουμε).
    Αν επεμβαίνει στην αρχική φάση φρεναρίσματος, τότε ίσως φρενάρουμε ατσαλα και δεν δίνουμε την ευκαιρία στο μπροστά λάστιχο να φορτιστεί και να μας δώσει την μέγιστη πρόσφυση του.
    Αν επέμβει κατά την διάρκεια ή προς το τέλος, τότε μάλλον φτάσαμε το σύστημα στα όρια του .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #1013
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Eίναι περισσότερες περιπτώσεις που θέλω να κλείσω το abs, όχι απαραίτητα λόγο καλής διάθεσης δικής μου.
    Πρακτικά δηλαδή. Δεν είναι δυνατόν να είμαι υποχρεωμένος να οδηγήσω σε χώμα, άμμο, χιόνι, χαλασμένη άσφαλτο ή ακόμα
    και με μοτό που είναι αρκετά ελαφριά με το abs ενεργοποιημένο.

    Τόσο δύσκολο είναι να υπάρχει διακόπτης;

  9. #1014
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Συνήθως σε μοτοσυκλέτες που είναι αμιγώς on off υπάρχει η δυνατότητα να το απενεργοποιείς,στα gs που είχα διέθεταν διακόπτη που έβγαζε εκτός το abs (αλλά και το traction).

    Τι μηχανή έχεις doctor?

  10. #1015
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Er6, δεν έχει αποκλεισμό, θα πρέπει να το δει ηλεκτρολόγος για να βάλω.
    Στα gs μερικές φορές ενεργοποιούσε του εμπρός τροχού χωρίς να συγχρονίζει αν ήμουν σε στάση λίγη ώρα με τον κινητήρα να δουλεύει.

    υγ: δεν ξέρω μήπως έχει το versys, δεν το έχω κοιτάξει.

  11. #1016
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Στα gs μερικές φορές ενεργοποιούσε του εμπρός τροχού χωρίς να συγχρονίζει αν ήμουν σε στάση λίγη ώρα με τον κινητήρα να δουλεύει.
    Ίσως επειδή το gs έχει συνδυασμένα φρένα 70/30 εμπρός-πίσω.

  12. #1017
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Για τα GS που λέω το traction ήταν εκπομπή
    Στα 1200, να με συγχωράει η Βαυαρία, δεν δουλέψαν ποτέ τα μπρδλ.
    Έχω αρπάξει κάτι καλές με ελάχιστα χλμ γιατί εκείνη την στιγμή αποφάσισαν απεργία τα abs... και δεν είναι να πεις
    ότι έτυχε, τρία έχουν περάσει απο τα χέρια μου '05-'10..

  13. #1018
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Για τα GS που λέω το traction ήταν εκπομπή
    Στα 1200, να με συγχωράει η Βαυαρία, δεν δουλέψαν ποτέ τα μπρδλ.
    Έχω αρπάξει κάτι καλές με ελάχιστα χλμ γιατί εκείνη την στιγμή αποφάσισαν απεργία τα abs... και δεν είναι να πεις
    ότι έτυχε, τρία έχουν περάσει απο τα χέρια μου '05-'10..
    Στα ιαπωνικά είναι κατακριτέα δυσλειτουργία, συνήθως όμως λειτουργούν καλά για χρόνια,στα BMW λέγεται ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ και πληρώνεται αναλόγως.

  14. #1019
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    σε αυτό το video ...
    εχει η δεν εχει abs το μοτο σου ,
    δεν νομίζω οτι προλαβαίνεις να κάνεις κάτι κ να την γλυτώσεις την τούμπα η τον τραυματισμό η ακόμα κ το χειρότερο...
    https://www.zougla.gr/automoto/artic...i-mia-ikogenia

  15. #1020
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι εγώ που δεν έχω αμπεες στο μηχανάκι το χρησιμοποιω καθημερινά δεκάδες φορές όταν φρενάρω,ενώ αυτοί που έχουν αμπεες το κοιτάνε.

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 14:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF