Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Yamaha Virago XV 250

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα εκπλαγείς.
    Υπάρχει μια αναφορά: "ξέρεις πόσα ζητάνε;" που κάνουν και μετά σου λένε το ποσό εν είδει μισοτιμής..
    Δεν ξέρω σε "ποιους" αναφέρονται, πιθανά σε ένα φανταστικό κύκλο που περικλείει άγγλους και γερμανούς μηχανικούς και 1-2 περιπτώσεις
    απατεώνων στην ελλάδα, με πειρατικά συνεργεία, που δάγκωσαν κάποιον και έχει ακουστεί.

    Δεν είναι τέρμα παράλογο αν δεις τι τους ζητά το κράτος για να έχουν κατάστημα.
    Απο την άλλη και εμείς το πιθανότερο είναι να μην αμειβόμαστε δίκαια..

    Έχει καταντήσει ζόρικο. Δεν μπορείς να πας σε μηχανικό και μετά σε άλλες δουλειές, έχει ντρες κοουντ.
    Πρέπει να καταλάβει ότι ξέρεις τι σου γίνεται μπας και αποφύγεις τις μπαρούφες που σε κάνουν να σκύβεις απο ντροπή.

    υγ: 50ε όλες οι φλάντζες; ανακατασκευή είναι δεν θα τις βάλει όλες;
    50€ κανει όλο το σετ. Φαντάσου 20€ εκαναν οι 4 (κυλινδρων και κεφαλών) παρέα με ζουαν εξατμίσεων που είχε μεσα το κουτάκι. Το σετ γενικής έχει τα ιδια συν φλάντζα στο καπάκι βολάν και στο καπάκι της καμπανας. Συνήθως έχει μεσα μερικά ορινγκ και τα 4 τσιμουχακια βαλβίδων που είναι ίδιος κωδικος με Τ50 παπί και είναι πολύ φθηνά και αυτά. Οι δύο φέτες του καρτερ όπως πάντα είναι με φλατζοκολα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    φίλε μάλλον εχεις πολυ καιρό να πάς σε μάστορα για τέτοια εργασία (κατέβασμα - λύσιμο -τοποθέτηση ανταλ/κών - δέσιμο -ανέβασμα μοτέρ -ρυθμίσεις κλπ κλπ κ μάλιστα σε παλιό 25ετίας 250 cc που σίγουρα θα εχει θέμα με τις βίδες καπακίων μοτέρ αν ειναι σκουριασμένες ,αν δεν ξεβιδώνουν κλπ κλπ κ οχι σε απλό παπάκι ,αν ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια σου -εχεις φυσικά τις γνώσεις κ ασχοληθείς μόνος σου απλά ΔΕΝ συμφέρει... εκτός αν εχεις μεγάλη κ βαθειά τσέπη ...σχεδόν ολοι οι μάστοροι ειδικά σε παλαιά μοτο σε βλέπουν σαν κότα με χρυσά αυγά ...αυτη ειναι η αλήθεια ,εγω στη θέση του φίλου θα το κράταγα για αντ/κά αν μου αρεσε τόσο πολύ το virago κ θα αγόραζα 1 παρόμοιο σε καλή κατάσταση αν ευρισκα φυσικά ...αλλιώς να φύγει οσο-οσο κ αγορά για πιο νέα μοτο ...και ποιός θα κατεβάσει το μοτέρ απο τη μοτο ? ο φίλος δεν εχει τις γνώσεις οπως κ εγώ κ ισως οι περισσότεροι εδω μέσα ,ετσι απλά κατεβαίνει 1 μοτέρ λύνοντας 4-5 βίδες κ αμφιβάλω αν λυθούν οι 2 βίδες που συγκρατούν τον λαιμό της εξάτμισης στο μοτέρ λόγω σκουριάς κλπ ? και εγω αυτές τις μέρες κατέβασα τις μπουκάλες απο το serow κ τις πήγα για service ισως στο καλύτερο συνεργείο (οπως λένε οι μάστοροι -αλλά κ οι κριτικές που διάβασα) στην αθήνα στην oδό ραγκαβή (πιστεύω να καταλάβατε ποιόν εννοώ κ εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος κ απο την εργασία κ απο την τιμή κ απο την συμπεριφορά τους (που απαντούσε ο κος γιάννης σε κάθε μου απορία-ερώτηση) κ μου ζητούσαν υπέροχα ποσά για να κατεβάσουν τις μπουκάλες απο τη μοτο διάφορα συνεργεία...κ να τις ξαναβάλουν στη θέση τους ..γενικά εχουν ξεφύγει πολύ οι τιμές στα συνεργεία...(το αστείο σχετικά με τις μπουκάλες ειναι ,οτι μου ζήταγαν πολλα περισσότερα ευρώ ,σχεδόν τα διπλάσια περίπου τα απλά συνεργεία εξω για αυτη την δουλειά (μόνο service οχι ανεβασμα-κατέβασμα) που αμφιβάλω αν εχουν τις κατάλληλες γνώσεις ...(σε 2 που ρώτησα δεν ηξεραν πως ανοίγει η επάνω τάπα ,γιατί απλά φαίνεται μια βαλβίδα αέρα μοτο ) κ κυρίως τα κατάλληλα μηχανήματα γι αυτη την εργασία ,που δεν ειναι κ η πιο ευκολη κ απλή...
    Η αλήθεια είναι ότι δεν παω σε συνεργείο μερικά χρόνια τώρα γιατί δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω για κάτι που μόνος μου θα το κάνω σωστότερα επειδή είναι δικό μου και δεν βιάζομαι να το ξεπεταξω. Επισκέπτομαι μόνο ρεκτιφιέ που είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω εγώ ή κάποιο συνεργείο. Να κατέβει το μοτέρ απο το virago δεν είναι και τόση επιστήμη δεν θέλει κανενα ειδικό εργαλείο για να κατέβει, ούτε βαρύ είναι να δυσκολέψει κάποιον. Επίσης νομίζω υπάρχουν ρεκτιφιέ που εξειδικευονται σε μοτοσυκλέτες οπότε αν πήγαινε όλον τον κινητήρα εκεί να έπαιρνε κάποια καλύτερη τιμή.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    06/10/2023
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicolaslagios Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.

    Το μωρό βάρεσε μπιέλα στο μοτερ.

    Παίρνει μπροστά με προσπάθεια απλώς βαράει από κάτω.

    Έψαχνα για μοτέρ σε καλή τιμή αλλά από την μια δεν βρίσκω, από την άλλη όταν βρίσκω θα είναι χωρίς χαρτιά ή δεν ξέρω μήπως έχει θέματα και δεν είμαι μάστορας να το ελέγξω.

    Τι να κάνω ρε παιδιά?

    Είπα σε ένα φίλο για ρεκτιφιέ και μου λέει θα πάει λέει 1500.

    Εγώ έλεγα να δώσω 500, άντε 800 στην χειρότερη να κάνω ρεκτιφιέ στο μωρό που το ξέρω.
    Υπάρχει κάνεις που να γνωρίζει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Κάποιον που να είναι καλός σε αυτά να πάω.
    Καλημέρα φίλε μου. Καταλαβαίνω το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Έχω περάσει από παρόμοια κατάσταση με το δικό μου αυτοκίνητο και ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι. Η τιμή που σου είπαν για το ρεκτιφιέ φαίνεται αρκετά υψηλή, αλλά μπορεί να είναι δίκαιη ανάλογα με την κατάσταση του μοτέρ σου. Ίσως θα ήταν καλύτερα να επισκεφτείς μερικά συνεργεία και να πάρεις δεύτερη γνώμη. Συχνά οι τιμές διαφέρουν και μπορεί να βρεις κάτι πιο προσιτό.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 28/07/2024 στις 17:39.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.254
    Ανακύκλωση οχημάτων έχεις κοντά σου ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2017
    Μηνύματα
    4
    Αρχικά να πω, ότι όσοι μηχανικοί μου ξεκινήσαν την κουβέντα με χιλιάρικο και 1500, έφαγαν άκυρο.
    Καταλαβαίνω ότι το λένε λόγω εμπειρίας αλλά δεν τα κλέβω τα χρήματα που βγάζω για να τα πετάξω απ' το παράθυρο, δουλεύω 16ωρα.
    Έχω να τα δώσω αλλά νευρίασα και το ψάχνω μήνες τώρα, από πέρυσι. Γι' αυτό πήρα ένα sym vs 150 με τρία κατοστάρικα για τα κοντινά, να κάνω την δουλειά μου μέχρι να φτιάξω την virago.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ανακύκλωση οχημάτων έχεις κοντά σου ?
    Σίγουρα θα υπάρχει, Καλλιθέα είμαι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Πρώτα απ όλα θα πρέπει να βγεί η διάγνωση του τι έχει αρπάξει και μετά το πώς θα διορθωθεί αλλά για μένα το πιο δύσκολο είναι να βρείς μηχανικό που να θέλει να ασχοληθεί.Όσο για ανταλλακτικά υπάρχει και το ίντερνετ αρκεί να ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις.
    Έχω μιλήσει τώρα με δύο μηχανικούς. Ο ένας στην Καλλιθέα μου λέει ότι βρήκε μοτερ με εγγύηση στα 400€ + εργασία 300€, ο 2ος στο περιστέρι (παλιός, δούλευε τις virago από όταν βγήκαν) μου λέει μπορεί να μην είναι μπιέλα φίλε, πολλά ανταλακτικά λέει τα βάζουμε πλέον από άλλα μηχανάκια yamaha που κυκλοφορούν. Φέρτην μου είπε να την ακούσω καθώς μπορεί να είναι απλή επισκευή 120€ με 200€. Του είπα ότι το βάζω μπροστά και βαράει. Ο Σκούρτας στην λαμπράκη που το άκουσε, μου είπε ότι είναι μπιέλα.

    Σκέφτομαι να πάω τελικά στο περιστέρι μήπως βγει φθηνότερα, αλλά είναι ρίσκο. Τουλάχιστον ο άλλος στην Καλλιθέα μου είπε 700€ όλα με εγγύηση. Το ψάχνω μήνες τώρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Να στο θέσω λίγο πιο καλά με τιμές εμπορίου οι δυο μπιέλες κάνουν 80-100€. Υπολόγισε άλλα τόσα στο ρεκτιφιέ να σου τις περάσει πάνω μαζί με δυο καινούργια ρουλεμάν. Δυο πιστονάκια γνήσια κάνουν γύρω στα 120€ και 60-70€ το ρεκτιφιέ θα σου πάρει να σου κάνει τα δύο κύλινδρα. Αν οι κεφαλές σου είναι εντάξει και δεν χρειαστούν βαλβίδες θα βάλεις μόνο τσιμουχάκια που κάνουν 2€ έκαστο. Αν χρειαστείς και βαλβίδες θες άλλα 50€. Αφού θα λυθεί το μοτέρ βάλε και καινούργιες καδένες και γλύστρες (αν και στο δικό μου με κοντά 80.000 δεν χρειαζόταν), είναι στα 200€ περίπου σε γνήσια όλα. Βάλε και 50€ όλες τις φλάντζες και έχουμε σύνολο
    80-100€ μπιέλες
    120€ πιστόνια
    180€ ρεκτιφιέ και πεσάρισμα ρουλεμάν κ μπιέλες
    50€ 4 βαλβίδες (άν χρειαστεί)
    200€ αν χρειαστείς καδένες+γλύστρες
    50€ φλάτζες.
    Σύνολο το βγάζω εγώ στα 680-700€ αν χρειαστεί να τα αλλάξεις όλα. Δεν σου βάζω μέσα το θέμα συμπλέκτη γιατί όποτε θες αλλάζεις δισκάκια ελατήρια κλπ είναι αναλώσιμα αν και ούτε αυτά είναι ακριβά. Τα 1500 μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο πάντως και είναι κοινό πρόβλημα, δύο τηλέφωνα είχα την τελευταία εβδομάδα για να ρωτήσουν για μοτέρ.
    Ότι μου είπε ο μηχανικός στην Καλλιθέα, αλλά για αλλαγή μοτερ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν είναι του '90 όπως φαντάζομαι, η άδεια σίγουρα γράφει αριθμό κινητήρα....
    97'

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να βρει με τίποτα αξιόλογο μοτέρ που να δουλεύει όντως και οχι "δούλευε πριν μείνει σε ακινησία" και σε φυσιολογική τιμή εκτός αν είναι τυχερός και βρει κανενα φρεσκοτρακαρισμενο. Γενικά αυτά υποφέρουν κιόλας απο μπιελες και κυλινδροπιστονα οπότε πολύ δύσκολα τα πράγματα.
    Ο μηχανικός στην Καλλιθέα λέει ότι ο δικός του ο προμηθευτής του βρίσκει εγγυημένα μοτέρ. Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό μετά από τόσα χρόνια. Ανακατασκευή λογικά?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα εκπλαγείς.
    Υπάρχει μια αναφορά: "ξέρεις πόσα ζητάνε;" που κάνουν και μετά σου λένε το ποσό εν είδει μισοτιμής..
    Δεν ξέρω σε "ποιους" αναφέρονται, πιθανά σε ένα φανταστικό κύκλο που περικλείει άγγλους και γερμανούς μηχανικούς και 1-2 περιπτώσεις
    απατεώνων στην ελλάδα, με πειρατικά συνεργεία, που δάγκωσαν κάποιον και έχει ακουστεί.

    Δεν είναι τέρμα παράλογο αν δεις τι τους ζητά το κράτος για να έχουν κατάστημα.
    Απο την άλλη και εμείς το πιθανότερο είναι να μην αμειβόμαστε δίκαια..

    Έχει καταντήσει ζόρικο. Δεν μπορείς να πας σε μηχανικό και μετά σε άλλες δουλειές, έχει ντρες κοουντ.
    Πρέπει να καταλάβει ότι ξέρεις τι σου γίνεται μπας και αποφύγεις τις μπαρούφες που σε κάνουν να σκύβεις απο ντροπή.

    υγ: 50ε όλες οι φλάντζες; ανακατασκευή είναι δεν θα τις βάλει όλες;
    Αδερφέ, δεν είναι υποχρεωμένος ο πελάτης να γνωρίζει τα πάντα από μηχανές. Λάδια, τακάκια, εξωτερικά τα αλλάζω μόνος μου, αλλά δεν μπορώ να κάτσω να μάθω τα μηχανικά για να μην μου πιάνουν τον κώλο. Να αρχίσω και εγώ από αύριο να έχω την απαίτηση σε πελάτες που μου έρχονται για sites, να τους ρωτάω αν θα συνδέσω τις γεφυρώσεις του site με database ή με api ή με functions εντός του wordpress για να τους βγει πιο φθηνά. Δεν είναι έτσι ρε φίλε, καταλαβαίνω τι λες, κάθε επιχείρηση έχει τα έξοδά της, αλλά δεν βρίσκουμε έναν και τον πυροβολάμε για να βγουν τα έξοδα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.518
    Φίλε μου το να επισκευάζεις και να συντηρείς τόσο παλιό μηχανάκι πέρα από το συναίσθημα είναι λάθος οικονομοτεχνικα
    Ειδικά αν δουλεύεις 16 ώρα όπως λες
    Εφόσον έχεις τα χρήματα άστο στην άκρη και δώσε προκαταβολή για κάτι καινούργιο με εγγύηση
    Θα σου λύσει όλα τα προβληματα χωρίς ρίσκο και με πολύ αργή απαξίωση των χρημάτων σου

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    687
    Μοτερ μεταχειρισμένο χωρίς να χτυπάει μπιέλα δεν πρέπει να υπάρχει στην ελληνική αγορά. Τυγχάνει να πουλάω μερικά ανταλλακτικά στο car απο virago και εχω πάνω απο 20 τηλέφωνα απο ιδιώτες και συνεργεία που ζητάνε μοτέρ που να μην έχει χτυπημένη μπιέλα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.254
    Ψάξε ebay. Προς το παρόν έχει 2 μοτέρ στην Ευρώπη.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha virago xv 535
    από lio1991 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2020, 14:57
  2. YAMAHA VIRAGO XV 750
    από YAMYAM στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2014, 14:34
  3. virago xv 250
    από SONone στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2014, 21:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF