Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 169 από 169

Θέμα: Ερωτήσεις για απολύτως άσχετους που θα ήθελαν να μάθουν από το μηδέν.

  1. #166
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    66
    Ευχαριστώ πολύ! Θα μάθω με συμπλέκτη, και τώρα που το έψαχνα καλύτερα, ναι δεν έχει νόημα. Είναι μονόδρομος, συμπλέκτης σίγουρα! Καλή συνέχεια παίδες, θα σας κρατάω ενήμερους για το πώς πάει. Ευχηθείτε μου καλή τύχη μπας και ξεψαρώσω λίγο.

  2. #167
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    66
    Παιδιά καλησπέρα! Τι κάνετε;
    Εγώ ξεκίνησα με τη θεωρία στη σχολή οδήγησης και μετά θα κάνω μαθήματα και με σχολή ασφαλούς οδήγησης. Τα βρήκα όλα! Ερώτηση:
    Έχεις φέρει κάνεις μηχανή από εξωτερικό στην Ελλάδα; Πόσο περίπου στοιχίζει να τη δηλώσεις στην Ελλάδα; Αν το έχετε κάνει πείτε. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, ελπίζω να είστε όλοι σας καλά!

  3. #168
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Έχεις φέρει κάνεις μηχανή από εξωτερικό στην Ελλάδα; Πόσο περίπου στοιχίζει να τη δηλώσεις στην Ελλάδα; Αν το έχετε κάνει πείτε. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, ελπίζω να είστε όλοι σας καλά!
    Δεν μπορείς να απαντήσεις με λίγα λόγια σ' αυτό,παίζουν ρόλο τα κυβικά,η παλαιότητα της μηχανής (αυτά τα δύο υπολογίζουν το κόστος εκτελωνισμού.Από κει κι ύστερα θα πρεπει να συν-υπολογήσεις και το κόστος μεταφοράς της μηχανής στην Ελλάδα συν την αμοιβή αυτού που θα σου την φέρει.

    Πάντως να ξέρεις ένα πράγμα,όσο πιο ακριβή είναι η μοτοσυκλέτα τόσο πιο πολλά θα γλυτώσεις αν τη φέρεις απ' έξω,εμένα το gs από Αγγλία μού ήρθε 2.500€ φθηνότερα (τελικό κόστος 11.500€).Αν όμως κοιτάς μηχανάκι των 4-5.000 δεν αξίζει.

    Ό,τι άλλο θέλεις πες μου.

  4. #169
    Καλησπερα και καλως ήλθες.
    Επειδη ειναι παρα πολλα για να κατσω να τα διαβασω ολα , εγω θα σου πω την δικη μου γνωμη .

    Για εσας τις γυναικες το σημαντικοτερο κρητιριο ειναι το σωμα σας . Υψος και βαρος ειναι αυτα που μπορει να κανουν την αγορα ενος μοντελου μοτο απογορευτικη .
    Ειδικα στην περιπτωση σου που εισαι τελειως αρχαρια .
    Πολλοι σου προτειναν μηχανακια και διαφορα άλλα ωραια , αλλα καποιοι στην αρχη σου ειπαν να παρεις ενα σκουτερακι ή παπακι να δεις τι και πως ...και αυτο περασε στο ντουκου.
    Το να παρεις το διπλωμα ειναι (σχετικα ) ευκολη υποθεση . Μετα τί;
    Ακομα και σε σεμιναρια και σχολες ασφελους οδηγησης να πας , θα εχεις καποια θεματα τα οποια θελουν καποιο καιρο να λυθουν .
    Οι ταχυτητες που αναπτυσουν οι μηχανες (ολες) ειναι κατι που πρεπει να συνηθισεις και εσυ και ο εγγεφαλος σου . Το πως θα μπεις σε μια στροφη ,πως θα ξαναανοιξεις το γκαζι ,πως και ποτε θα φρεναρεις ...σε οσες σχολες και να πας , ειναι κατι που θα το μαθεις εσυ στον εαυτο σου σιγα σιγα .
    Η μεταβαση λοιπον εχει καποια σκαλοπατια .
    Ενω μπορουμε υπο συνθηκες να παμε απο τα 125 κυβικα στα 600 και σιγα σιγα να το βρουμε ...Δυστυχως απο καθολου σε κατι μεγαλυτερο απο 125 εγω προσωπικα το θεωρω επικυνδινο.

    Εδω ερχεται το υψος .
    Αν εισαι ψιλη και μπορεις να φτασεις τα αυτοματα dct της honda ,αυτα μπορει να ειναι μια καλη λθση για σενα όταν ερθει εκεινη η ωρα .
    Αν δεν εισαι και το 1ο μπόι ,πραγμα συνηθες για γυναικα , μια σχεδον σιγουρη πτωση ειναι πατωντας φρενο να σταματησεις και να πεσεις στατικα .
    Επισης σχεδον σε ολα τα σασμαν των μηχανων κατεβαζοντας ταχυτητες για να φτασεις στην 1η πχ σε καποιο φαναρι ,υπαρχει μεγαλη πιιανοτητα να κουμπωσεις απο 2α , νεκρα ασυναισθητα και αν ειναι και ανηφορικο το σημειο ...μαντεψε .

    Καλο θα ηταν εκει στις σχολες να βρεις καποιον να σου αφιερωσει χρονο και να σου τα μαθει αυτα με καποιο μικρο μηχανακι...κατι σαν personal που εχουν τα γυμναστηρια . Δεν ξερω αν γινεται αυτο , αλλα γιατι να μην το κανουν ;

    Η δικη μου επιλογη αν ησουν φιλη μου και επρεπε να σε σημβουλεψω τι να παρεις ειναι ( αν δεν θες σκουτερ-παπι κανα 5-6μηνο) το xsr της yamaha στα 125 κυβικα με 3.5 Κ μεταχειρισμενο που στο χρονο πανω πουλωντας το δεν θα χασεις πολλα χρηματα σε σχεση με καποιο αλλο και ειναι και ομορφο .
    Και το 300 το cb που προταθηκε ειναι ωραιο ,ομως ειναι 300.
    Σου ευχομαι οτι καλυτερο στο νεο αυτο ξεκινημα .
    Για αλλους ειναι τροπος ζωής, για αλλους ευκολια μετακινησης , σε αλλους παλι αρεσει το flex ...
    Ολοι ομως στην ίδια φυλή ανήκουμε .
    Η κατοχη μοτοσυκλετας ψυχοθεραπεύει .

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 13:06
  2. Ντοκυμαντέρ που θα θέλαμε να δούμε
    από Trans στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2010, 11:21
  3. εξατμιση για zxr 400 που θα βρω?
    από thymios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 12:53
  4. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 00:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF