Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Αγορά motard ktm 640,690, Husqvarna 610

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.643

    Αγορά motard ktm 640,690, Husqvarna 610

    Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω για motard
    Πρέπει να είναι ελαφρύ και δυνατό.
    Θέλω γνώμες για τα πάνω μοντελα,

    Τα 610 δεν ξέρω αν βρίσκεις ανταλακτικα και αν βγάζανε βλάβες κάπου,
    Και αν η συντήρηση του έχει διαφορά από ktm640
    Δλδ λάδια κάθε 2000. Βαλβίδες κάθε 4000, περίεργο σύστημα λίπανσης με εξαερωσεις κτλ

    Για τα ktm ξέρω ότι βάρανε κομπλερ μίζας,ρουλεμάν στρόφαλου,ραγισμένες κεφαλές,τρομπες συμπλέκτη και φρένων, και αποσυμπιεστες.

    Έχω δει ένα ktm640 που το έδινε 1600 ακατεβατα αλλά ήταν λιγο χάλια εξωτερικά,μοτερικα φαινόταν οκ αλλά τα έλεγε περίεργα αυτός ότι δεν είχε πάνω ηλεκτρονική αν και δούλευε κανονικά και το άφησα.(Μετά το πήγε 1300) Υπάρχει ακόμα ένα με πολύ λίγα χιλιόμετρα που ίσως δω.

    Επίσης υπαρχει ένα μαιμουδεμενο σκισμένο 690 στα 3500 που μάλλον δεν αξίζει

    Από αγγελίες έχω δει ότι τα καλά 640 τα δίνουν κάπου 3000. Κάτι που για μένα δεν αξίζει γιατί με τόσα πήρα μηχανή ss πένα 110 άλογα και όχι μονοκύλινδρο

    Και κύριος γιατί αν αυτό των 3000 σου βγάλει βλάβη, πχ ραγισμένη κεφαλή η ρουλεμάν στρόφαλου, τότε το κόστος πάει στα ίδια με το να έπαιρνες 690.. οπότε το εύρος τιμής είναι 1300-1800 το πολύ.. ktm υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά η μπορεί να φτάσουν με παζάρι, όχι όμως τόσο τα huswuwarna 610

    Ktm 690 duke η smc θα ήταν η καλητερη επιλογή, αν βρεθεί κάτι στα 3000.. όχι 5-6 που ζητανε, είναι τα μισά + από όσο είχε καινούριο όταν βγήκε πριν 15χρονια.
    Τα πρώτα μοντέλα νομίζω είχαν θέμα με τεντοτηρα καδένας,τρόμπα βενζίνης και κοντέρ,, ήταν και άσχημα. Τα sm

    Κάποια άλλη επιλογή?
    Μέχρι και dt200 θα έπαιρνα αλλά κ αυτά από εκεί που τα έβρισκες με 600 euro τώρα έχουν πάει 3-4000 και καλά συλλεκτικά.

    Xt,xtx απορρίπτονται, drz είναι πολύ ακριβά, ΤΤ600 ίσως ,
    2κύλινδρα ίσως dorsoduro, νομίζω είναι καλό,αλλά μικρό ντεπόζιτο,ίσως λίγο βαρυ

    Fmx ίσως αν είναι φτηνό και έχει βελτιωση στο μοτέρ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    868
    Καλή τύχη, εγώ ψάχνω πάνω από 7 χρόνια.

    Στα χρήματα που θες λίγο δύσκολο!
    Αυξήθηκε η τιμή στην γραβιέρα Κρήτης, οπότε αυτομάτως αυξήθηκαν και οι τιμές στα μεταχειρισμένα.

    Husqvarna προσωπικά δεν κοιτάζω, δεν θα ήθελα να μπω σε φάση αναζήτησης ανταλλακτικών, κάποια είναι όντως δυσεύρετα.

    Οπότε κοιτάω αποκλειστικά LC4 625, 640 και ίσως 660.
    Τα περισσότερα προβλήματα στα KTM βασίζονται σε κακή λίπανση.
    Αυτό το μοτέρ έχει ας το πούμε "ξηρό στροφαλλοθάλαμο", όπως στα δίχρονα (περίπου).
    Δεν κολυμπάει στο λάδι δηλαδή όπως τα γιαπωνέζικα, αλλά ψεκάζει λάδι με μπεκάκια. (Μείωση τριβών μπλα μπλα μπλα).


    ΧΤΧ,DRZ πανάκριβα και γενικά πολύ χειρότερα μηχανάκια από τα LC4.
    (Καλά το XTX δεν το βάζω ούτε καν στην κατηγορία motard).

    TTR, XT πανάκριβα, δύσκολα ανταλλακτικά για τα ΤΤ και στήσιμο on-off προηγούμενων πολλών δεκαετιών, κοινώς motard μόνο στην όψη.

    FMX αν βρεις με κάνα 1,5 καλά, εγώ παραπάνω δεν δίνω με την καμία, για dominator που μοιάζει με CRF.

    Ίσως κάνα CCM, αλλά και αυτά λίγα και ακριβά όταν βγαίνουν.

    Η μόνη λύση που σκέφτομαι εγώ για την πάρτη μου (βασικά ιδέα φίλου ήταν), αν θες την ακούς, αν θες την πετάς.
    Αγορά εξωφρενικά φτηνού LC4 και φτιάξιμο όπως το θέλω, από την αρχή.

    Στην τελική μπορεί να βγει κάνα 3χίλιαρο, αλλά θα ξέρεις τι έχεις.
    Παλιότερα παίζανε τώρα δύσκολο να βρεις.
    Ζητάνε 1 με 1,5 χιλιάρικο για μοτέρ με πρόβλημα.

    Η άλλη λύση είναι RFS, σοβαρό SuMo, δεν είναι πολιτικό, άλλη συντήρηση, αλλά και αυτά στα 3-4 χιλ παίζουν τελευταία.

    Καλή τύχη.
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 22/05/2024 στις 14:29.
    Oldfarts never die

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    742
    θα σου πω και γω την εμπειρια μου γιατι ημουν σε παρομοια φαση για ακρετο καιρο μεχρι το φλεβαρη που αγορασα ενα 640 Lc4 Adventure.

    Τα περισσοτερα Lc4 ειναι κακοδιατηρημενα και λιωμενα. Πλεον για να βρεις καλο πραγματικα πρεπει να δωσεις κοντα στο 3χιλιαρο χωρις να σου εγγυηθει κανεις οτι ειναι 100% πενα.

    Αυτα που βλεπεις με 1.500 ευρω απλα θελουν να τα ξεφορτωθουν και θελουν αλλα τοσα ωστε να γινουν μηχανακια.

    Εγω το τσιμπησα 2400. Η τιμη ηταν ετσι μια και εμφανισιακα εχει φουλ γρατζουνιες μιας και ο προηγουμενος ιδιοκτητης το ειχε μονο για βουνο. Το πηγα σε μαστορα το ειδε εδωσε το οκ. Ενα μηνα μετα εβγαλε κομπλερ μιζας. Οποτε πολλα ειναι και θεμα τυχης.

    Κλασσικα προβληματα σε Lc4 ειναι κομπλερ μιζας, πεθαινει ο αυτοματος αποσυμπιεστης, ραγισμενες κεφαλες, ρουλεμαν στροφαλου. Οσο για λαδια ξυδια αλλαγες καθε 2000 χλμ και βαλβιδες κλπ καθε 4000χλμ. Το μανιουαλ λεει αλλα, ομως επειδη μιλαμε για παλια μηχανακια, ταλαιπωρημενα που στροφαρουν μονιμα ψηλα καλυτερα ειναι καθε 2000 και 4000.

    Επισης σε ολα τα παραπανω περι βλαβων συντελουν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες και τα μαστορια που κανανε πατεντες επι χρονια πανω σε αυτα τα μηχανακια, ειτε λογω αγνοιας ειτε επειδη ο πελατης δεν ηθελε να πληρωσει τα μαλλια της κεφαλης του αλλα αυτοι καπως επρεπε να του τα παρουν.

    Κανε λοιπον ενα πολυ καλο ψαξιμο και να εχεις υπομονη. Ετσι ισως κατσει κατι καλο.
    Τελευταία τροποποίηση από 2stroker; 22/05/2024 στις 14:30.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.643
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...3-ktm-640-duke
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2024-05-22-15-41-48-773-com-facebook-katana.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	47,4 KB 
ID:	453157
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2024-05-22-15-43-21-120-com-facebook-katana.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	45,0 KB 
ID:	453158
    Μερικά υποψήφια, το 690 εξαφανίστηκε, νομίζω του είχαν βάλει τελικό από παπι
    Τελευταία τροποποίηση από kostaskk; 22/05/2024 στις 15:17.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.132
    ποσα λεφτα?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    742
    Επισης μιας και ειδα τις παραπανω αγγελιες. Μηχανακι απο νησι διπλοτσεκαρισμα για σκουριες και οξειδωσεις. Αν ενα μηχανακι στην Αθηνα βγαλει σκουριες σε 30 χρονια, σε ενα νησι μπορει να βγαλει σε 5 και ας ειναι καινουριο.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.643
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Επισης μιας και ειδα τις παραπανω αγγελιες. Μηχανακι απο νησι διπλοτσεκαρισμα για σκουριες και οξειδωσεις. Αν ενα μηχανακι στην Αθηνα βγαλει σκουριες σε 30 χρονια, σε ενα νησι μπορει να βγαλει σε 5 και ας ειναι καινουριο.
    Δεν υσχυει αυτό, μόνο αν αράζει στα 20 μέτρα από την θάλασσα και έχει αέρα, η περνάει από μέρη που το νερό τις θάλασσας πέφτει στον δρόμο και μετά δεν το πλένει. Το να μένεις στον Πειραιά είναι το ίδιο με νησί, και αν μένεις σε πόλη σε νησί που είναι 20κμ από την θάλασσα είναι το ίδιο με το κέντρο τις αθηνας

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.643
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2024-05-23-09-32-12-132-com-facebook-orca.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	49,3 KB 
ID:	453169
    Ακόμα ένα κοντά στα 2000 αλλά μαύρο μοτέρ, όχι hi flow, οπότε μάλλον οχι

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.643

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    742
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Δεν υσχυει αυτό, μόνο αν αράζει στα 20 μέτρα από την θάλασσα και έχει αέρα, η περνάει από μέρη που το νερό τις θάλασσας πέφτει στον δρόμο και μετά δεν το πλένει. Το να μένεις στον Πειραιά είναι το ίδιο με νησί, και αν μένεις σε πόλη σε νησί που είναι 20κμ από την θάλασσα είναι το ίδιο με το κέντρο τις αθηνας
    Στο λεω επειδη το χω δει με τα ματια μου και οχι μια φορα ενω το οχημα δεν ηταν διπλα στην θαλασσα. Με τον αερα μεταφερονται τα παντα συν οτι τα νησια εχουν παντα υγρασια λογω θεσης.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    868
    Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις από αυτά που είναι σχετικά κοντά σε εσένα ή σε μέρη που υπάρχει επαγγελματίας που τα γνωρίζει για να το δει.
    Γενικά παίζουν πολλά που είναι "μπασταρδεμένα", οπότε μόνο από κοντά θα δεις πράγματα.

    Ο Δούκας είναι ναι μεν το "ίδιο" μοτέρ, αλλά δεν είναι SuMo, είναι "υπερυψωμένο γυμνό".

    Το 660, να ξέρεις δεν έχει ούτε κλειδί, ούτε μίζα, μόνο μανιβέλα (αριστερά).

    Το 690 που έβαλες, (πέρα ότι είναι από τα πιο άσχημα μοντέλα ever) έχει 80.000 χλμ
    Φαίνεται να είναι παρατημένο καιρό, αλλά στο βίντεο δεν ακούω (όσο μπορώ) κάτι στο μοτέρ.

    Το μαύρο μοτέρ δεν είναι τόσο κακό όσο νομίζεις, έχει άλλο ρουλεμάν (σε σχέση με το γκρι), στην έδραση του δευτερεύοντος άξονα σασμαν και ντίζα στον συμπλέκτη. (Και κάποιες άλλες διαφορές)
    Πάντα όμως θα το βρεις πιο φθηνά.

    Τι πιο φθηνό που έβαλες από τη Λέσβο, από μαγαζί που το λένε "Σαραβαλάκι" και λέει από μόνος του ότι θέλει μαζέματα, αν δεν το δει κάποιος που τα ξέρει καλά, καλύτερα ΟΧΙ.
    Oldfarts never die

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.643
    Ο αέρας μεταφέρει σταγονίδια θάλασσας το πολύ 20-50 μέτρα,,μετά πέφτουν λόγο βαρους.
    από κει και μετά αρχίζουν και οι καλλιέργειες σε φυτα-δεντρα μη ανθεκτικά στην αρμυρα, σε νησί μενω, πολύ σπάνια να δω μηχανάκι με σκουριά, έχω δει παρατημένα έξω 20χρονια χωρίς σκουριά.

    Το μόνο καλό του μαύρου μοτέρ είναι η ντιζα συμπλέκτη, γλυτώνεις από επισκευές τις magura η αλλαγή της, νομίζω έβγαινε μια βελτιωμένη αφτερ που πατούσε σε 2 σημεία και όχι ένα που έλυνε το πρόβλημα, αλλά υπάρχει ο φόβος των κεφαλών που μάλλον ραγιζαν ποιο συχνά στα μαυρα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    868
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Το μόνο καλό του μαύρου μοτέρ είναι η ντιζα συμπλέκτη, γλυτώνεις από επισκευές τις magura η αλλαγή της, νομίζω έβγαινε μια βελτιωμένη αφτερ που πατούσε σε 2 σημεία και όχι ένα που έλυνε το πρόβλημα, αλλά υπάρχει ο φόβος των κεφαλών που μάλλον ραγιζαν ποιο συχνά στα μαυρα
    Καλά στα (αγγλόφωνα) φόρουμ λένε το αντίθετο, ότι ράγιζαν οι γκρι και όχι οι μαύρες και ξέρεις γιατί;
    Γιατί ο κάθε "αμπαλός" λέει μια ιστορία που άκουσε, κάπου, κάπως κάποτε χωρίς να αναρωτηθεί παραπέρα, βάζοντας την κεφάλα του να σκεφτεί.


    Αν προτιμάς να ρυθμίζεις τζόγους, να γρασάρεις και να αλλάζεις ντίζες, πάω πάσο.
    Παρόλο που ο συρμάτινος δεν είναι κακός για πολύ λίγο που τον δοκίμασα, προσωπικά δεν αλλάζω τον υδραυλικό.

    Ο magura μια χαρά ήταν και έχει μπει σε ένα σκασμό μηχανάκια, χωρίς θέματα.
    Στο enduro μου δουλεύει απροβλημάτιστα. Είναι λίγο πιο μπελαλίδικος στο bleeding σε σχέση με bleeding φρένου.
    Αλλά και πάλι αν κάποιος θέσει το μυαλό του σε λειτουργία, δεν είναι πυρηνική φυσική.
    Σε τρία σημεία πατούσε και ο "μαμά" και ο "after", δεν θα μπορούσε να είναι και αλλιώς, αν καταλαβαίνω αυτό που λες.

    Η παραμύθα με την τρόμπα του συμπλέκτη (slave), στα φ(λ)όρουμ και στα καφενεία ξεκίνησε γιατί το πρώτο πράγμα που χαλάει είναι το o-ring στο πιστονάκι.
    Οι "πτανες" της ΚΤΜ, δεν το πουλούσαν χωριστά, ούτε έδιναν και πληροφορία για τις διαστάσεις του, αλλά το δίναν όλο μαζί ως κιτ.
    Το after ήταν πιο φθηνό, ανωδιομένο, (άρα και μουράτο), με υποτίθεται καλύτερο σχεδιασμό της φωλιάς του o-ring και θεωρητικά καλύτερο υλικό. (billet)
    Ο μάστορας σιγά μην κάθεται να τρέχει να βρει την διάσταση του o-ring, ειδικά αν ήταν καμιά περίεργη και ο πελάτης ως συνήθως βιάζονταν.
    Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην φαντασία σου.

    Πέρα από τις "πίπες" που θα διαβάσεις εδώ και εκεί, τις ιστορίες για δράκους και νεράιδες, το μοτέρ είναι αρκετά ικανό για πολιτικό* (παίρνει και πουσάρισμα - με ότι συνεπάγεται αυτό), δεν είναι αγωνιστικό, υπάρχουν καλύτερα μοτέρ, αλλά έχει ανταλλακτικά σε αφθονία (να είναι καλά οι "πίθηκες" που τα ρημάξαν) και μπορούσες μέχρι πρότινος να τα βρεις πολύ φθηνότερα από Γαλλό-Ιταλικούς μύθους βλ.XTX.

    Από την άλλη αν σε ενδιαφέρει το οπτικό του πράγματος μόνο, καλύτερα κοίταξε για κάτι άλλο.

    *Υπάρχει αναβάτης, που τρέχει στα φιλικά στη Σπάρτη, και παίζει στα ίσια τα καθαρόαιμα.
    Oldfarts never die

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.643
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2024-05-29-13-23-15-777-com-facebook-katana.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	37,9 KB 
ID:	453454
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2024-05-29-13-23-22-395-com-facebook-katana.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	36,4 KB 
ID:	453455
    Εμφανίστηκε αυτό λέει δεν δουλεύει μίζα(άρα κάνα 300αρι για κομπλερ?) και με τις 2 εξατμίσεις πρέπει να ήταν το τελευταίο μοντέλο δλδ 2006?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2024-05-29-13-23-56-182-com-facebook-katana.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	41,4 KB 
ID:	453456
    Αυτό το έριξε 1500 από 1800.
    Λέει δουλεύουν ολα αλλά κάνει μπερδέματα και δεν ξέρει τι είναι, θέλει και ΚΤΕΟ σήμα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    565
    Γνώμη μου: Με δεδομένο ότι τα χέρια σου πιάνουν και θα τα φτιάξεις όλα μόνος, πάρε το πιο φτηνό που θα βρεις να είναι σωστό επί της βασικής δομής του. Στην συνέχεια κάνε ένα γενικό το μοτέρ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και με δεδομένο ότι έχεις τεχνική συνείδηση και δεν θα το αφήσεις 12.000 χλμ με τα ίδια λάδια, θα έχεις κάτι καλό για χρόνια.

    Αυτό θα έκανα ΕΓΩ, ΑΝ έψαχνα κάτι τέτοιο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Super Motard:Aprilia Dorsoduro 750 h Ktm Duke 690???
    από Sorty στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2009, 14:50
  2. Ktm duke 690,husqvarna 610 sm η bmw 650 xmoto????
    από Giannis_77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2008, 11:32
  3. husqvarna 610 te'04 vs adventure 640
    από sanguini στο forum KTM
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2008, 16:34
  4. KTM 640 SM vs Husqvarna SM 610
    από Kagourakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 12:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF